Προς το περιεχόμενο

Παγωνει ο οθονη του υπολοηιστη μου!


DimosEv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας , πρόσφατα έφτιαξα έναν υπολογιστή σταθερό καινούργιο κομμάτι κομμάτι! τα παρτς μου είναι

: CPU : Ryzen 3 1300x

GPu : Msi Rx 570 8gb

ram : 2x4 gb 3000 συχνότητα Corsair vengeance lpx

ssd : Kingston a400 240gb

Motherboard : Gigabyte b450m ds3h

(και οθονη καινουργια)

Ο υπολογιστής στην αρχή δουλευε μια χαρά πέρασα windows 10 pro έκανα τ updates που ήθελε και όλα καλά ..ξαφνικά εκεί που ήμουν στην επιφάνεια εργασίας κολλούσε η οθόνη γινόταν πχ μπλε η γκρι η μαύρη (ανάλογα σε τι σημείο και τι εικονίδιο είχε η οθόνη μου ) όλη και δεν μπορούσα να κάνω τπτ ..έπρεπε να τον κλείσω από τ κουμπί και να τον ξανά ανοίξω ..και συνήθως το ανοιγωκλεινα 2-3 φορές από τ κουμπί και δεν έδειχνε τπτ η οθόνη ..έβγαλα την κάρτα γραφικών την ξανά έβαλα πέρασα πάλι τους δριβερς τίποτα όμως !ελεξγα και τισ θερμοκρασιες ηταν μια χαρα.. Έκανα φορματ ξανά έβαλα windows με τους drivers όλα έδειχνε στην αρχή καλά μετά πάλι τ ίδια ! ..ο υπολογιστής μου έχει δεν έχει έναν μήνα ! Τι να κάνω ; Σας δείχνω και φωτογραφίες για το πως γίνεται ! (η μαυρη οθονη ειναι οταν τον ανοιγω  κανει αυτο) μετα απο δυο τρεις φορες αφου το κανει μπορει να μην το ξανα κανει για μια ολοκληρη μερα που λεει ο λογος και ας τον εχω ανοιχτον

71141198_247708229459355_6791962222768685056_n.jpg

71348937_822819628115119_2687861143099146240_n.jpg

71500563_547238059415814_1028533633897463808_n.jpg

Επεξ/σία από DimosEv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Deka013 είπε

Δοκίμασε να συνδέσεις την κάρτα στην οθόνη και με διαφορετικό καλώδιο,μήπως φταίει αυτό.

το καλωδιο εχει συνδεθει στην θυρα hdmi τησ καρτας γραφικων με την οθονη και ειναι καινουργιο ηταν στο κουτι της οθονης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DimosEv είπε

το καλωδιο εχει συνδεθει στην θυρα hdmi τησ καρτας γραφικων με την οθονη και ειναι καινουργιο ηταν στο κουτι της οθονης

Έχεις άλλο καλώδιο;Γιατί αρκετές φορές φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Έχεις άλλο καλώδιο;Γιατί αρκετές φορές φταίει αυτό.

εχω αλλο ενα το εβαλα μολις θα δω αν θα μου κανει τα ιδια αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DimosEv είπε

εχω αλλο ενα το εβαλα μολις θα δω αν θα μου κανει τα ιδια αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο !

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Deka013 είπε

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.🙂

Παλι το ιδιο μου εκανε..και συνηθως το κανει καθε πρωι με το που ανοιγω τον υπολογιστη για πρωτη φορα σε μια μερα..το κανε 1-2 φορες παγωνει ηοθονη το κλεινω απο το κουμπι και μετα δεν μ κανει τπτ και ασ τ εχω ανοιχτο πολυ ωρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, MetroStar είπε

Hardware είναι, η κάρτα γραφικών μαλλον είναι ελαττωματική

δεν νομιζω.. εκανα και μεμτεστ ηταν στα τερματα δεν γινοταν κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα λαπτοπ και το πούλησα ..έκανα τσεκ δίσκο είναι 100% υγιές .. τώρα άλλαξα θέσεις ραμ και καλώδιο σατα να δω αν θα κάνει τα ίδια σήμερα αυριο

41 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Το παλιό σου δεν το έχεις;

 Επίσης μπήκα λίγο στο BIOS και είδα αυτό ; Είναι τίποτα ; Η απλά ενεργοποιώ την ειδοποίηση σε περίπτωση που ζεσταθεί το μηχάνημα ; 

939A00E9-C0AB-4FE8-B9BA-0E7E1DAFE53A.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να ακουστει λιγο περιεργο αλλα αλλαξε τον ssd που εχεις. Παρε ενα δισκο απο καποιο φιλο σου, αν δεν εχεις καποιον 2ο εσυ, και εγκατεστησε εκει τα windows και τρεξε το pc.

Ειχα ακριβως τον ιδιο και δυστυχως ειχα πολλα προβληματα. Κολλαγε, φριζαρε και οταν τον εκλεινα απο το κουμπι εχανε ολες τις ρυθμισεις απο τα bios. Τον αλλαξα και ησυχασα.

Επεξ/σία από OldJohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...