Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με καλώδιο και φαγωμενη ρεγκλετα


GiannhsG4A

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει πρόβλημα με το καλώδιο του σπιτιού μου το οποίο έρχεται από το καφαο του ΟΤΕ, (έχει απόσταση κάπου στα 45 μέτρα το καφαο από το σπίτι) οπότε θα περάσω καλώδιο από εκεί στο σπίτι μου, απλά το θέμα είναι ότι η ρεγκλετα είναι φαγωμενη γιατί κάποιο τσακάλι "μάστορας" είχε βάλει κατσαβίδι μέσα και μάλλον με το καρφωτικο δεν θα πιάσει, ανάλογα με τις εικόνες, αν βγάλω τα δύο πάνω καλώδια (πάνω από τον αριθμό 3) το γκρι και το άλλο δεξιά του, και τα δύο κάτω τα οποία είναι αυτά που πάνε στο σπίτι μου και τα συνδέσω σε νέα ρεγκλετα με καρφωτικο όπως πρέπει να γίνει, θα είναι κομπλέ? Και τι καλώδιο μου προτείνεται να αγοράσω ώστε να είναι οκ στην απόσταση των 45 μέτρων χωρίς απώλειες και προβληματα? 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

IMG_20190930_170102_635.jpg

IMG_20190930_185822_712.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε γνωρίζω αν λέγετε καφαο ίσως λέω εγώ κάτι λάθος, από εδώ πάντως έρχεται το εξωτερικό καλωδιο το οποίο ήδη έχω, στο σπίτι μου

Είναι μονοκατοικία 

Επεξ/σία από GiannhsG4A
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά είναι ο κατανεμητής στην άκρη του οικοπέδου.

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις την οριολωρίδα. Μπορείς να αλλάξεις την θέση των καλωδίων σε κάποια κενή από τις διπλανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νέα ρεγκλέτα όχι γτ είναι άκυρο να είναι ένα όριο ξεκάρφωτο σε μια άδεια,καλύτερα ένωσέ τα και άφησε σήμανση πάνω στα καλώδια του οτέ με το όριο αν και πιστεύω ότι ο άλλος όσο ότι να ναι και να είναι δεν χάλασε τα λαμάκια που έχει μέσα με το κατσαβίδι και θα μπορείς με krone να τα πατσάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε να βγάλω τα δύο πάνω, που είναι στο κομμάτι που έβαλα στον κύκλο στην θέση 4 απλά, τα οποία απ ότι κατάλαβα είναι αυτά του ΟΤΕ, και από κάτω ακριβώς τα δικά μου προς το σπίτι? 

Αλλά έτσι από τις άλλες κενές θέσεις θα πρέπει να βγάλω και τα ήδη κουμπωμένα ζευγάρια και δεν ξέρω, αυτό μήπως δεν επιτρέπεται... 

Δεν θα πρέπει να βγάλω αυτά ώστε να βάλω αυτά που είναι πάνω από τον αριθμό 3? Να τονίσω ότι ο αριθμός 1 και 2 είναι από 2 γειτονικά σπίτια τα οποία είναι ακριβώς δίπλα από το δικό μου, εγώ είμαι ο 3

IMG_20190930_201946_756.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν τα ξεπατσαρεις και τα συνδεσεις ματιζοντας θα γινει η δουλεια αλλα δεν συνισταται για διάφορους λόγους.

Απο οσο μπορω να διακρίνω δεν είναι "φαγωμένη" η ρεκλέτα. απλώς έχει μείνει λίγο καλώδιο.

μπορείς να την καθαρίσεις με ένα λεπτό κατσαβίδι και μετά να πατσάρεις το καλώδιό σου με καρφωτικό lsa plus.

και με κατσαβίδι μπορείς αλλα ταλαιπωρείς τη ρεκλέτα.

 

υ.σ. Καφαο δεν είναι σε καμία περίπτωση. εισαγωγή ΟΤΕ είναι (αν δεις και έχει αρίθμηση με μαυρα γράμματα)  ή ηλεκτρολογικός πίνακας.

Στην πρώτη περίπτωση κανονικά δεν πρέπει να βάζεις χέρι...

Επεξ/σία από madrivermadonus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως λίγο φαγωμενο από μέσα και δεν ξέρω αν θα πιάσει το καλώδιο έτσι σκέτο, νομίζω πριν πολλά χρόνια υπήρχε το θέμα αυτό και είχανε βάλει τότε ένα πιο χοντρό χάλκινο καλωδιο στην άκρη και το είχαν σφηνωσει μέσα και ίσως αυτό το "χάλασε" 

Τι θα μου προτείνατε να κάνω λοιπόν? 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@NikosKallithea  τα πάνω με τα κάτω του 3 της πάνω ρεκλετας? Για τα πάνω φοβόμουν μήπως κάνουν γέφυρα με τα διπλανά προς τα δεξιά και φοβαμε να μη δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα,μήπως γνωρίζεις? 

Επεξ/σία από GiannhsG4A
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πατσαρε το δικο σου ζευγος (ασπρο/πορτοκαλι) στα πανω στην ιδια θεση ρεκλετας.

αν δεν κανει καλη επαφη πας στη λυση β που ειναι η ματιση...

Εναλλακτικα μπορείς να κάνεις τράμπα τη θέση 4 με την 3 αφού για την ώρα δεν χρησιμοποιείται.... βγαζεις το πάνω ζευγος της 4 με προσοχη μην τα μπερδέψεις, και το βάζεις στην "προβληματικη θεση 3.

Ομοιως τη δικη σου 3 στην 4 και αντίστοιχα το δικό σου ζεύγος απο κάτω στην 4...

Επεξ/σία από madrivermadonus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βγάλεις τα καλώδια από την ρεγκλέτα και να ενώσεις τα καλώδια με Scotchlok https://www.hellasdigital.gr/electronics/components/3m-uy2-scotchlok-connector-grease-filling/

Και ο ΟΤΕ τέτοια χρησιμοποιεί, και εγώ στο καταστημα μου αλλά και στο σπίτι μου όταν άλλαξα το καλώδιο τέτοια έβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@madrivermadonus  απλά φοβάμαι μήπως η επάνω σειρά κάνει με κάποιο τρόπο γέφυρα μετάξι τους και γίνει καμία στραβή.... Η ενώνονται απλά το πάνω με το κάτω κάθετα?

@pavloa  όπως είπε ο φίλος από πάνω να βγάλω τα δύο από πάνω καλώδια και να τα ενώσω απευθείας με αυτά του σπιτιού μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GiannhsG4A είπε

@madrivermadonus  απλά φοβάμαι μήπως η επάνω σειρά κάνει με κάποιο τρόπο γέφυρα μετάξι τους και γίνει καμία στραβή.... Η ενώνονται απλά το πάνω με το κάτω κάθετα?

ενωνονται κάθετα. δεν γίνεται γέφυρα με τα δίπλα.

προτιμώτερη λύση έιναι η εναλλακτική που σου έγραψα.

μη μπλέξεις με scotchlok που γράφει ο φίλος pavla γιατί αν χρειαστεί να το κόψεις θα μειωθεί το καλώδιο και παπα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς, αύριο θα δοκιμάσω να τα κλιπαρω όπως έχουν με την ελπίδα να πιάσει, αν όχι θα τα ενώσω μετάξι τους απευθείας και απλά θα βάλω μονωτική να κλείσει καλά αν δουλεύει, αν όχι θα τα κλιπαρω τα δύο πάνω και τα δύο κάτω στη θέση 4 και λογικά θα είναι κομπλέ... Σωστά? 

Βασικά δήλωσα βλάβη, μήπως απλά να τα κλιπαρω και να τα αφήσω έτσι δουλεύουν δεν δουλεύουν, και να αφήσω να το κάνει ο τεχνικός για πιο σίγουρα? Αύριο θα με πάρουν τηλ για ραντεβού λογικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...