Προς το περιεχόμενο

Xiaomi από Skroytz ή Banggood/Gearbest (χωρίς τελωνείο) ??


jack124

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για συντομία -> Banggood = ban , Gearbest = gear

Γεια σας, θέλω να πάρω ένα κινητό Xiaomi και συγκεκριμένα το Mi 9T και είμαι αρκετά προβληματισμένος από που να το πάρω.. Από το skroytz το 128gb το έχουν πάρα πολύ ακριβά (από 306 ευρώ σε ιντερνετικά μαγαζιά αν θες να έχει και φυσικό κατάστημα πάει από 320+) χωρίς κανέναν λόγο την στιγμή που στα ban/gear το έχει 270 ευρώ (με κουπόνια πάντα)..

Ενώ η έκδοση με τα 64gb, έχει 240 στα ban/gear και από 265 στο skroytz (είτε μόνο ιντερνετικό, είτε ΚΑΙ φυσικό κατάστημα)...

Δεν θεωρείτε λίγο κοροϊδία και κλεψιά που πουλάνε τόσο ακριβά τα 128gb ??

Επίσης από που αξίζει τελικά να το αγοράσω? Από skroytz που έχει εγγύηση καταστήματος (συνήθως 1 έτος) ή από ban/gear που έχουν 1 χρόνο εγγύηση αλλά αν πάθει κάτι θα πρέπει να το στείλω εγώ με δικά μου έξοδα και να περιμένω αρκετό καιρό μέχρι να πάει, να φτιαχτεί και να έρθει ?

Να εμπιστευτώ την εγγύηση καταστήματος skroytz? Εσείς τι θα κάνατε? Κρίμα που η infoquest δεν θα το φέρει Ελλάδα το απλό Mi 9T

->Σημείωσηστο Mi 9 lite η εκδόσεις 64gb και 128gb έχουν μόνο 20 ευρώ διαφορά στο Skroytz.....<- Ότι τιμές θέλουν βάζουν 

Επεξ/σία από jack124
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φυσικό κατάστημα με 1 χρόνο εγγύηση καταστήματος στα 306€ έχει.

Και για μένα καλύτερα πλέον από Ελλάδα.

https://gfelectronics.gr/?product=xiaomi-mi-9t-dual-sim-6gb-128gb-blue

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, saruman123 είπε

Σε φυσικό κατάστημα με 1 χρόνο εγγύηση καταστήματος στα 306€ έχει.

Και για μένα καλύτερα πλέον από Ελλάδα.

https://gfelectronics.gr/?product=xiaomi-mi-9t-dual-sim-6gb-128gb-blue

Δεν δέχεται αντικαταβολή(πληρωμή στο κατάστημα) το συγκεκριμένο.. Αλλά ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα καλά ένα 50άρικι διαφορά είναι λόγος να το πάρεις απ' έξω ρισκάροντας τόσα; Δεν αξίζει καν να το σκέφτεσαι. Κι όπως είπε ο φίλος μας το βρίσκεις και 306€ και αν κάτι παει στραβά το πας πίσω επιτόπου. Αν το πάρεις απ' έξω τρέχα γύρευε!

Για την αντικαταβολή, πάρε ένα τηλέφωνο να σου πούνε. Πολλές φορές βρίσκεις λύση που σε βολεύει έτσι.

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jack124 είπε

Δεν δέχεται αντικαταβολή(πληρωμή στο κατάστημα) το συγκεκριμένο.. Αλλά ευχαριστώ 

Γιατί είσαι μακριά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, saruman123 είπε

Γιατί είσαι μακριά?

Όχι 10 λεπτά με τα πόδια είμαι μακριά από αυτό  

3 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Μα καλά ένα 50άρικι διαφορά είναι λόγος να το πάρεις απ' έξω ρισκάροντας τόσα; Δεν αξίζει καν να το σκέφτεσαι. Κι όπως είπε ο φίλος μας το βρίσκεις και 306€ και αν κάτι παει στραβά το πας πίσω επιτόπου. Αν το πάρεις απ' έξω τρέχα γύρευε!

Για την αντικαταβολή, πάρε ένα τηλέφωνο να σου πούνε. Πολλές φορές βρίσκεις λύση που σε βολεύει έτσι.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, απλά επειδή αρκετοί προτείνουν από τα κινέζικα μαγαζιά γι αυτό είχα απορία 

Επεξ/σία από jack124
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jack124 είπε

Όχι 10 λεπτά με τα πόδια είμαι μακριά από αυτό  

Εεε τότε τη αγχώνεσαι.

Πας το παραγγέλνεις και πας και το παίρνεις από εκεί.

Γιατί θες να πληρώσεις μεταφορικά και αντικαταβολή? 😅

Επεξ/σία από saruman123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, saruman123 είπε

Εεε τότε τη αγχώνεσαι.

Πας το παραγγέλνεις και πας και το παίρνεις από εκεί.

Γιατί θες να πληρώσεις μεταφορικά και αντικαταβολή? 😅

Εννοώ θέλω να πληρώσω στο κατάστημα αλλά δεν έχει αυτή την επιλογή έχει μόνο κατάθεση ή με πιστωτική :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jack124 είπε

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, απλά επειδή αρκετοί προτείνουν από τα κινέζικα μαγαζιά γι αυτό είχα απορία 

Προτείνουμε εφόσον το ποσό είναι αξιοσέβαστο.

4 λεπτά πριν, jack124 είπε

Εννοώ θέλω να πληρώσω στο κατάστημα αλλά δεν έχει αυτή την επιλογή έχει μόνο κατάθεση ή με πιστωτική :P 

Τους πήρες τηλέφωνο και στα είπαν αυτά?

Γιατί η όροι πληρωμής είναι μόνο για το διαδίκτυο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jack124 είπε

Εννοώ θέλω να πληρώσω στο κατάστημα αλλά δεν έχει αυτή την επιλογή έχει μόνο κατάθεση ή με πιστωτική :P 

Συγγνωμη αλλα τι λεμε?

Ότι θα παω να παρω κατι από το κατάστημα και δεν θα σε αφησουν να πληρωσεις με μετρητο/καρτα επι τοπου?

χαχαχα σε ποια μπανανιά γινονται αυτά?

Μαλλον κατι παρεξήγησες και δεν ισχυει το από πανω...Όπως λεει ο Saruman μαλλον αυτά ισχυουν για ηλεκτρονικες αγορες και οπου αντικαταβολή σημαινει να πληρωσεις το courier χερι με χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας να κάνεις αγορά και επιλέξεις παραλαβή από το κατάστημα δεν σε αφήνει πληρωμή εκεί 

Δεν ξέρω αν πας επιτόπου λέει δεν έχει βιτρίνα άρα μόνο παραλαβές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέκεις με εξωτερικό. 

Και η διαφορά είναι φυσιολογικότατη και σίγουρα όχι κλεψιά. Συγκρίνουμε την ελληνική αγορά με αυτή της Κίνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, afragorn είπε

Εφόσον δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέκεις με εξωτερικό. 

Και η διαφορά είναι φυσιολογικότατη και σίγουρα όχι κλεψιά. Συγκρίνουμε την ελληνική αγορά με αυτή της Κίνας;

Η 128gb μόνο είναι, το 64gb μια χαρά είναι η τιμή του.. Μα δεν είναι τιμές Ελλάδας και αυτοί από εκείνα τα μαγαζιά το παίρνουν που ανέφερα

Επεξ/σία από jack124
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jack124 είπε

Η 128gb μόνο είναι, το 64gb μια χαρά είναι η τιμή του.. Μα δεν είναι τιμές Ελλάδας και αυτοί από εκείνα τα μαγαζιά το παίρνουν που ανέφερα

Αυτοί πρέπει να τα αγοράσουν με χονδρική μέσω τρίτου οπότε δε ξέρεις σε τι τιμή τα παίρνουν. Μη συγκρίνεις με τις τιμές λιανικής που βλέπεις. Άρα ο τρίτος που θα του το πουλήσει δε θα βγάλει κέρδος; Το μαγαζί στην Ελλάδα δε θα βγάλει και αυτό κέρδος; Η μεταφορική που θα τα φέρει δε θα πληρωθεί και αυτή; Είναι μεγάλο το κύκλωμα και μόνο αν δουλέψεις σε μαγαζί και δεις τα τιμολόγια, μπορείς να το καταλάβεις πλήρως.

Όταν είχα δει σε κονσόλες που πουλιούνται 400€, να έχει κέρδος το μαγαζί 10-15€, είχα πέσει από τα σύννεφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...