Προς το περιεχόμενο

Αυτοματισμός Συρόμενης Γκαραζόπορτας


kostas_gan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα  σας!

Έχω στο σπίτι μου 2 συρόμενες γκαραζόπορτες επάλληλες, οι οποίες ανοίγουν με αντίθετη φορά (όταν ανοίγει η μία "καλύπτει" την άλλη).

Θέλω να βάλω μοτέρ  αυτοματισμού και από όσο έχω ψάξει, νομίζω θα χρειαστώ 2 μοτέρ. Ένα για κάθε πόρτα. Το θέμα είναι το εξής.

Το ένα μοτέρ θα μπει εσωτερικά της αυλής για να λειτουργεί στην εσωτερική συρόμενη πόρτα (όλα οκ με αυτό) αλλά το δεύτερο, αναγκαστικά πρέπει να τοποθετηθεί εξωτερικά για να πιάσει το εξωτερικό συρόμενο φύλλο.

Επιτρέπεται να τοποθετηθεί εξωτερικά όμως όντας επάνω στο πεζοδρόμιο? υπάρχει κάποια σχετική άδεια από τον δήμο που μπορώ να λάβω?

Σε περίπτωση που δεν καταφέρω να πάρω άδεια, γνωρίζει κανείς κάποιον άλλον τρόπο με τον οποίο μπορώ να εγκαταστήσω μοτέρ αυτοματισμού για τις 2 πόρτες που είναι επάλληλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι μόνο με ανοιγόμενες πόρτες αποφεύγεις μηχανισμούς στο πεζοδρόμιο. Αν μάλιστα κόψεις τις επάλληλες και τις κάνεις ανοιγόμενες και τις 2 τότε θα μπορούσαν να ανοίγουν και ταυτόχρονα, αρκεί βέβαια να έχεις βάθος για το παρκάρισμα. Πλεονέκτημα δεν χαλάνε αν πχ έχεις κοντά δένδρα που σηκώνουν την ράγα. 

Αν σε ενδιαφέρει να μην εξέχει ο μηχανισμός θα μπορούσες να έβαζες όλο το σύστημα πιο μέσα, χάνοντας έτσι βέβαια χώρο, αλλιώς θα χρειαζόταν κάποια ειδική κατασκευή ή κάποια που ανεβαίνει που θα ταίριαζε μόνο αν πχ το συνδύαζες με κάποιο στέγαστρο  (και αν είχε νόημα κάτι τέτοιο πχ παρκάρεις δίπλα στην γκαραζόπορτα) 

Έχω δει σε πολλά σπίτια τον μηχανισμό και την ράγα έξω από την μάντρα, ώστε να γλιτώνουν χώρο (σε πολλά δεν θα υπήρχε και άλλη εύκολη λύση).  Πιστεύω πάντως ότι από τη στιγμή που έχεις 2 γκαραζόπορτες σε 1 πρόσοψη, πάλι δεν είναι νόμιμο, αφού δεύτερο είσοδος πάρκινγκ επιτρέπεται πχ σε γωνιακό κτίσμα, και γενικά το πλάτος έχει κάποιο όριο.

Στην πολυκατοικία που μένω, η οδοντωτή βέργα της πόρτας (συρόμενη) εξείχε από αυτήν. Πήγε να μπει κουριερ από την είσοδο για πεζούς και τη στιγμή εκείνη άνοιγε η πόρτα γιατί είχε χαλάσει το φωτοκύτταρο και τον χτύπησε στο πόδι η κακοφτιαγμένη αυτή γκραραζόπορτα. Έκανε μήνυση και η διαχειρήστρια πήρε ποινή (με αναστολή) παρόλο που το ατύχημα έγινε ουσιαστικά σε ιδιωτικό χώρο και ο κούριερ μπήκε με μηχανάκι από είσοδο για πεζούς.

Ότι και να κάνεις καλό είναι να είναι όσο το δυνατόν φιλικό στους ανθρώπους κάτι τέτοιο σου προτείνουν ε?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2019 στις 2:54 ΜΜ, techartware είπε

Πιστεύω ότι μόνο με ανοιγόμενες πόρτες αποφεύγεις μηχανισμούς στο πεζοδρόμιο. Αν μάλιστα κόψεις τις επάλληλες και τις κάνεις ανοιγόμενες και τις 2 τότε θα μπορούσαν να ανοίγουν και ταυτόχρονα, αρκεί βέβαια να έχεις βάθος για το παρκάρισμα. Πλεονέκτημα δεν χαλάνε αν πχ έχεις κοντά δένδρα που σηκώνουν την ράγα. 

Αν σε ενδιαφέρει να μην εξέχει ο μηχανισμός θα μπορούσες να έβαζες όλο το σύστημα πιο μέσα, χάνοντας έτσι βέβαια χώρο, αλλιώς θα χρειαζόταν κάποια ειδική κατασκευή ή κάποια που ανεβαίνει που θα ταίριαζε μόνο αν πχ το συνδύαζες με κάποιο στέγαστρο  (και αν είχε νόημα κάτι τέτοιο πχ παρκάρεις δίπλα στην γκαραζόπορτα) 

Έχω δει σε πολλά σπίτια τον μηχανισμό και την ράγα έξω από την μάντρα, ώστε να γλιτώνουν χώρο (σε πολλά δεν θα υπήρχε και άλλη εύκολη λύση).  Πιστεύω πάντως ότι από τη στιγμή που έχεις 2 γκαραζόπορτες σε 1 πρόσοψη, πάλι δεν είναι νόμιμο, αφού δεύτερο είσοδος πάρκινγκ επιτρέπεται πχ σε γωνιακό κτίσμα, και γενικά το πλάτος έχει κάποιο όριο.

Στην πολυκατοικία που μένω, η οδοντωτή βέργα της πόρτας (συρόμενη) εξείχε από αυτήν. Πήγε να μπει κουριερ από την είσοδο για πεζούς και τη στιγμή εκείνη άνοιγε η πόρτα γιατί είχε χαλάσει το φωτοκύτταρο και τον χτύπησε στο πόδι η κακοφτιαγμένη αυτή γκραραζόπορτα. Έκανε μήνυση και η διαχειρήστρια πήρε ποινή (με αναστολή) παρόλο που το ατύχημα έγινε ουσιαστικά σε ιδιωτικό χώρο και ο κούριερ μπήκε με μηχανάκι από είσοδο για πεζούς.

Ότι και να κάνεις καλό είναι να είναι όσο το δυνατόν φιλικό στους ανθρώπους κάτι τέτοιο σου προτείνουν ε?

Καλημέρα!

ναι αυτο μου προτεινουν ακριβως. και μενα πρωτο μου μελημα  ειναι να μην δημιουργησω θεμα με δημο, γειτονες και πεζους γενικοτερα. σκεφτηκα την τοποθετηση πιο μεσα στον χωρο που προτεινεις αλλα θα αυξησει πολυ το κοστος που εχω τη δυνατοτητα να καλυψω.

σκεφτομουν μηπως υπαρχει τροπος να τοποθετησω το ενα μοτερ για την μια πορτα εσωτερικα κανονικα και το δευτερο μοτερ να το τοποθετησω απο πανω απο τις πορτες (στον χωρο αναμεσα τους αλλα απο πανω, για να μη χτυπανε τα κεφαλια τους οι πεζοι) με την βεργα τοποθετημενη στο πανω μερος της δευτερης πορτας και να βρω ειτε πιο μακρια "ροδακια" (ραουλα στηριξης) ειτε καποιο αλλο "μπάλωμα".

 

σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας!

Επεξ/σία από kostas_gan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostas_gan είπε

σκεφτομουν μηπως υπαρχει τροπος να τοποθετησω το ενα μοτερ για την μια πορτα εσωτερικα κανονικα και το δευτερο μοτερ να το τοποθετησω απο πανω απο τις πορτες (στον χωρο αναμεσα τους αλλα απο πανω, για να μη χτυπανε τα κεφαλια τους οι πεζοι) με την βεργα τοποθετημενη στο πανω μερος της δευτερης πορτας και να βρω ειτε πιο μακρια "ροδακια" (ραουλα στηριξης) ειτε καποιο αλλο "μπάλωμα".

 

Στις 1/10/2019 στις 6:50 ΜΜ, hp8 είπε

Στο 4.00  έχει μια κατασκευή που θα ήταν ιδανική για την περίπτωσή σου, το πρόβλημα θα ήταν ποιος μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο (και το κόστος). 

Γίνεται να βάλεις το δεύτερο μοτέρ από πάνω αλλά  και μέσα , .όμως θα πρέπει να είναι σε μεγαλύτερο ύψος από την άλλη πόρτα ώστε να μην βρίσκει η άλλη στον μηχανισμό αλλά και να περνά το αυτοκίνητο. Θέλει και λίγη προσπάθεια να μην βγει άσχημη κατασκευή και επειδή είναι ειδική κατασκευή εκτιμώ θα δυσκολευτείς να βρεις τεχνίτη να το κάνει. 

Οι ανοιγόμενες είναι η πιο εύκολη λύση, ενώ δεν ξέρω αν θα σε βόλευε η τηλεσκοπική συρόμενη πόρτα

Αν αναζητήσεις "γκαραζόπορτες ειδικές κατασκευές" στις εικόνες θα δεις διάφορες υλοποιήσεις και σε ελληνικές εταιρίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυσκολη η περίπτωση σου καταρχήν

Αν θες στειλε μου μηνυμα να σου δωσω μια επαφη μηπως μπορεσει να σε βοηθήσει . 

Από κει και πέρα θα κοιτάξεις την μάρκα. Θα σου πρότεινα BFT με μετασχηματιστή 24V αντί να δώσεις κατευθείαν 220 στο μοτέρ

Εχει πολλά οφέλη, ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι κορυφαίος και με πολλές γνώσεις αλλά νομίζω δεν πουλάει σε ιδιώτες. Οπότε το παίρνεις από μαγαζί. 

Σίγουρα υπάρχουν και αλλές καλές μάρκες αλλά τα 24V της BFT τα έχω δουλέψει και είναι πολύ καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα, εχω ενα μοτερ γκαραζοπορτας bft compat με πινακα ελεγχου τον Alpha μετα απο την ελευταια φορα που καποιος προσπαθησε να προγραμματισει ενα κομπιουτερακι για να οπλισει το ρελεδακι λυχνιας που ανοιγει ή κλείνει την πόρτα πρεπει να πατηθει το μπουτον στο τηλεχειριστηριο 2 φορες. Δηλαδη παταω το button μια ακουω να οπλιζει κατι και με την δευτερη οπλιζει το ρελε λυχνιας και για να ανοιξει και για να κλεισει γινεται αυτο. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρες το εγχειρίδιο του, άνοιξε το καπάκι του, κάνε reset να σβήσουν όλες οι ρυθμίσεις, και ξανασυντονισε τα τηλεκοντρόλ (αν είναι όλα τα ίδια μόνο ένα χρειάζεται να συντονίσεις και είσαι κομπλέ). 

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημέρα σας, κάτοχος μοτερ beninca pony συρομενη αυλοπορτας εδώ και 10 χρονιά περίπου. Λειτουργούσε άψογα μέχρι πριν μερικούς μήνες ενώ ξαφνικά μια μέρα η πόρτα άρχισε να σταματά στη μέση της ραγας. Πότε ανοίγει τελείως, πότε δεν κλείνει και αναγκάζομαι να την σπρώχνω με το χέρι. Δοκίμασα και το κλειδί για τη χειροκίνητη λειτουργία αλλά δεν γυρίζει ούτε δεξιά, ούτε αριστερά.... Έχω επανειλημμένως ελέγξει τη ραγα για εμπόδια αλλά είναι καθαρή. Φώναξα τεχνικό και μου είπε ότι η πόρτα μαλλον βαρυνε και το μοτέρ δεν μπορεί να την τραβήξει και ο ίδιος δεν μπορεί να κάνει κάτι....

Έχετε κάποια ιδέα? Μπορω να κανω εγω κάποιον άλλο έλεγχο ή επισκευή? Δυστυχώς δε υπάρχουν χρήματα για αντικατάσταση της.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο τι να ελέγξεις , αλλά το ότι λέει ο τεχνικός ότι βάρυνε η πόρτα είναι τουλάχιστον αστείο... Τι με τα χρόνια τρώει δλδ και πήρε κιλά? Θα πρότεινα να ψάξεις να πάρεις άλλη μια γνώμη από τεχνικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ. Η δικαιολογία του τεχνικού πραγματικά ήταν για γέλια...! Εχω ακουσει ότι σε πολλές περιπτώσεις φταίει ο πυκνωτης. Μια αλλαγη πυκνωτη από μέρους μου θα έφερνε αποτέλεσμα? Θα μπορούσα να γρασαρω Επίσης εξωτερικά το γρανάζι? Δοκίμασα με wd40 αλλά τζίφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpourt είπε

. Μια αλλαγη πυκνωτη από μέρους μου θα έφερνε αποτέλεσμα?

αν έχει πρόβλημα εννοείται ότι θα έχει αποτέλεσμα Αλλωστε φτηνοι ειναι Δες τάση και φαραντΤα ραουλα τα έχεις κοιτάξει ? Μήπως έχουν θέμα και ζορίζουν τον κινητήρα και σταματάει απο θερμικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά κάνε την πόρτα κάμποσες βόλτες με τα χέρια να δεις άμα γλυστράει όπως θα έπρεπε, και αν σφίγγει λίγο σε κάποιο σημείο.

Μετά από αυτό το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να φέρεις ηλεκτρολόγο να δει την κατάσταση του μοτέρ, των πυκνωτών κλπ. Μπορεί ίσως να μετρήσει τα αμπέρ του μοτέρ όσο λειτουργεί ώστε να δει αν αυξάνεται το φορτίο σε κάποιο σημείο.

Όταν λες κλειδί για χειροκίνητη λειτουργία και ότι δεν γυρίζει τι εννοείς? Αν υπάρχει μια κλειδαριά που δεν γυρνάει δοκίμασε να την λύσει για να της κάνεις συντήρηση, καθάρισμα λάδι κλπ.

Επίσης κοίτα και τον αισθητήρα που σταματάει την πόρτα στις ακραίες θέσεις. Είναι μηχανικός ή μαγνητικός? Μήπως ενεργοποιείται αυτός τυχαία και σταματάει την πόρτα στην μέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2019 στις 1:52 ΜΜ, kostas_gan είπε

Καλησπέρα  σας!

Έχω στο σπίτι μου 2 συρόμενες γκαραζόπορτες επάλληλες, οι οποίες ανοίγουν με αντίθετη φορά (όταν ανοίγει η μία "καλύπτει" την άλλη).

Θέλω να βάλω μοτέρ  αυτοματισμού και από όσο έχω ψάξει, νομίζω θα χρειαστώ 2 μοτέρ. Ένα για κάθε πόρτα. Το θέμα είναι το εξής.

Το ένα μοτέρ θα μπει εσωτερικά της αυλής για να λειτουργεί στην εσωτερική συρόμενη πόρτα (όλα οκ με αυτό) αλλά το δεύτερο, αναγκαστικά πρέπει να τοποθετηθεί εξωτερικά για να πιάσει το εξωτερικό συρόμενο φύλλο.

Επιτρέπεται να τοποθετηθεί εξωτερικά όμως όντας επάνω στο πεζοδρόμιο? υπάρχει κάποια σχετική άδεια από τον δήμο που μπορώ να λάβω?

Σε περίπτωση που δεν καταφέρω να πάρω άδεια, γνωρίζει κανείς κάποιον άλλον τρόπο με τον οποίο μπορώ να εγκαταστήσω μοτέρ αυτοματισμού για τις 2 πόρτες που είναι επάλληλες?

αφου το ένα φύλο καλύπτει το άλλο γιατί να βάλεις 2 μοτέρ ??? αφού πάντα το ένα φύλο καλύπτει το αλλο όταν ανοίγει .....βάλε μια φωτό ...... μπορεί να μην κατάλαβα τι θέλεις να κανείς....φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...