Προς το περιεχόμενο

600€ για cpu+mobo+ram


Garnila

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα insomniacs !! Έχω ένα budget της ταξεως των 600€ και θελω να αγορασω ενα σετ μητρικη επεξεργαστη και ραμ ... Μηπως μπορειτε να μου κανετε καποιες προτασεις ? Επίσης έχω ένα σετ athlon x4 860k+ ψυκτρα

Ram 12gb 1600mh

Mobo gigabyte

Εχετε τα υπο ψην σας μηπως βρουμε καποιον να τα παρει. Δεν βαζω τιμη. Καντε προσφορες ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, Garnila είπε

Καλησπέρα insomniacs !! Έχω ένα budget της ταξεως των 600€ και θελω να αγορασω ενα σετ μητρικη επεξεργαστη και ραμ ... Μηπως μπορειτε να μου κανετε καποιες προτασεις ? Επίσης έχω ένα σετ athlon x4 860k+ ψυκτρα

Ram 12gb 1600mh

Mobo gigabyte

Εχετε τα υπο ψην σας μηπως βρουμε καποιον να τα παρει. Δεν βαζω τιμη. Καντε προσφορες ... 

Πάρε έναν ryzen 2600 μια μητρική 450/470 και ανάλογα την μητρική πάρε συμβατες μνήμες στα 3200Mhz και είσαι κομπλέ. 

Δεν σου βάζω συγκεκριμένη μητρική γιατί δεν ξέρω τις ανάγκες σου για υποδοχες / USB θύρες κτλ. 

Με τα λεφτά που διαθέτεις παίρνεις ότι θέλεις και θα σου μείνουν κιόλας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Πάρε έναν ryzen 2600 μια μητρική 450/470 και ανάλογα την μητρική πάρε συμβατες μνήμες στα 3200Mhz και είσαι κομπλέ. 

Δεν σου βάζω συγκεκριμένη μητρική γιατί δεν ξέρω τις ανάγκες σου για υποδοχες / USB θύρες κτλ. 

Με τα λεφτά που διαθέτεις παίρνεις ότι θέλεις και θα σου μείνουν κιόλας. 

Aν έχεις μπάτζετ 600 ευρώ για 3 πράγματα, σίγουρα δεν παίρνεις τον Ryzen 2600. Είναι το σημάντικότερο και από τα 3 και θα δώσει μόνο 120 ευρώ???

Αν απλά είσαι mainstream user και gamer, εγώ προτείνω έναν Ryzen 3600 με μια MSI B450 Tomahawk Max και 2Χ8 μνήμες στα 3200. Κοστίζουν όλα μαζί κοντά στα 400 στα σκρουτζομαγαζα και θα σε καλύψουν με το παραπάνω, δε νομίζω ότι χρειάζεται να δώσεις 600 ευρώ.

Διευκρίνησε όμως τι κάνεις στον υπολογιστή.

 

 

 

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TheMechanic1 είπε

Aν έχεις μπάτζετ 600 ευρώ για 3 πράγματα, σίγουρα δεν παίρνεις τον Ryzen 2600. Είναι το σημάντικότερο και από τα 3 και θα δώσει μόνο 120 ευρώ???

Αν απλά είσαι mainstream user και gamer, εγώ προτείνω έναν Ryzen 3600 με μια MSI B450 Tomahawk Max και 2Χ8 μνήμες στα 3200. Κοστίζουν όλα μαζί κοντά στα 400 στα σκρουτζομαγαζα και θα σε καλύψουν με το παραπάνω, δε νομίζω ότι χρειάζεται να δώσεις 600 ευρώ.

Διευκρίνησε όμως τι κάνεις στον υπολογιστή.

Εμένα η δική μου πρόταση είναι αυτή,  ρίξε την δική σου και άσε τους άκυρους σχολιασμούς. 

Για μένα είσαι λάθος και με την λογική σου καλύτερα να πάρει τότε τον 3700 και πάει λέγοντας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Εμένα η δική μου πρόταση είναι αυτή,  ρίξε την δική σου και άσε τους άκυρους σχολιασμούς. 

Για μένα είσαι λάθος και με την λογική σου καλύτερα να πάρει τότε τον 3700 και πάει λέγοντας! 

Δεν σχολίασα για να σου την πω, απλά λέω ότι από τη στιγμή που διαθέτει μεγάλο μπάτζετ, ο πιο vfm συνολικά επεξεργαστής είναι ο 3600. Ο 2600 είναι και αυτός vfm άλλα για πιο οικονομικά συστήματα. Όπως λες μπορεί να πάει και στον 3700Χ, άλλα όφελος μάλλον δεν θα δει σημαντικό, για αυτό ρωτάω και ποια θα είναι η χρήση του. 

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε μας πει χρήση, δε θα βγάλουμε ασφαλές συμπέρασμα. Μπορεί να είναι vfm ο 2600, o 3600 , o 3700x , ο 9700k κοκ. Όλα αυτά χωράνε στο budget του.

Αν και για να μείνει τόσο καιρό με τον athlon, ο 2600 θα του φανεί διαστημικό τσιπάκι.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγγνώμη... Ήμουν inactive για λίγο καιρο λόγω προβλημάτων υγείας ... Παίζω κυρίως παιχνίδια αλλά βαριά ... Όχι λολ για παράδειγμα ... Επίσης κάνω video editing με premiere σε 1440p... Όχι 4κ. Έχω ένα phantom 3 και μια dslr και κάνω μικρες παραγωγές. Όχι κάτι το τρομερό αλλά θέλει κάτι δυνατό για να κάνω και αυτό απροβληματιστα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Garnila είπε

Παιδιά συγγνώμη... Ήμουν inactive για λίγο καιρο λόγω προβλημάτων υγείας ... Παίζω κυρίως παιχνίδια αλλά βαριά ... Όχι λολ για παράδειγμα ... Επίσης κάνω video editing με premiere σε 1440p... Όχι 4κ. Έχω ένα phantom 3 και μια dslr και κάνω μικρες παραγωγές. Όχι κάτι το τρομερό αλλά θέλει κάτι δυνατό για να κάνω και αυτό απροβληματιστα ...

Περαστικά αρχικά.

Λοιπον αφού κανεις και επεξεργασία εικονας/video κτλ βλέπουμε για Ryzen 3600 ή καλύτερα 3700Χ. Μητρική Msi B450 a-pro Max ή. Tomahawk Max ή Asus Tuf B450 pro gaming. Μνήμες ballistic lt 3200/16 στα 80 ευρώ τα 16GB ή 155 ευρώ τα 32GB. Ίσως σε διευκολύνουν τα παραπάνω γίγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Garnila είπε

Παιδιά συγγνώμη... Ήμουν inactive για λίγο καιρο λόγω προβλημάτων υγείας ... Παίζω κυρίως παιχνίδια αλλά βαριά ... Όχι λολ για παράδειγμα ... Επίσης κάνω video editing με premiere σε 1440p... Όχι 4κ. Έχω ένα phantom 3 και μια dslr και κάνω μικρες παραγωγές. Όχι κάτι το τρομερό αλλά θέλει κάτι δυνατό για να κάνω και αυτό απροβληματιστα ...

Το θέμα είναι τα χρειάζεσαι τα 32 GB για video editing?

Ti projects δουλεύεις συνήθως?

Σε γενικές γραμμές θα σου πρότεινα

3700x+ b450 tomahawk max + crucial ballistix (micron e dies). Samsung bdies με διπλή τιμή από τις micron tbh δεν αξίζουν την διαφορά.

https://www.skroutz.gr/s/19344938/AMD-Ryzen-7-3700X-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/19600276/MSI-B450-Tomahawk-Max.html

και

https://www.skroutz.gr/s/17350633/Crucial-Ballistix-Sport-AT-32GB-DDR4-3200MHz-BLS2K16G4D32AEST.html

και βγαίνουν just στα λεφτά σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Garnila είπε

Κανεις για τον athlon ? 200€ αρχίζω και για τα τρία και είναι συζητήσιμη γιατί είναι παλιά παρτς και το καταλαβαινω. 

Κανα κατοστάρικα να βγτον ΙΜΗΟ. Επίπεδο C2Q είναι.

Με 80 ευρώ παίρνεις μητρική+4πυρηνο επεξεργαστή Ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sheogorath με 80€ παίρνεις επεξεργαστή και μητρική χειρότερο από τον athlon και τη μητρική του. Ένας φίλος πρόσφατα έπαιξε με ryzen 3 1200 και chipset μητρικής a320 που είναι αυτά που μου λες εσύ και είχε στο cs go 100fps και εγώ με τον athlon και μια radeon 9 270x έπαιζα 85-90... Οπότε καταλαβαίνεις τι είναι ryzen 3. Εκτός και αν πάρεις τον 3400 που είναι καλός σχετικά με τους προηγούμενους... Τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα. Ενδιαφέρεσαι ? Δεν πέφτω από τα 140€

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Garnila είπε

Sheogorath με 80€ παίρνεις επεξεργαστή και μητρική χειρότερο από τον athlon και τη μητρική του. Ένας φίλος πρόσφατα έπαιξε με ryzen 3 1200 και chipset μητρικής a320 που είναι αυτά που μου λες εσύ και είχε στο cs go 100fps και εγώ με τον athlon και μια radeon 9 270x έπαιζα 85-90... Οπότε καταλαβαίνεις τι είναι ryzen 3. Εκτός και αν πάρεις τον 3400 που είναι καλός σχετικά με τους προηγούμενους... Τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα. Ενδιαφέρεσαι ? Δεν πέφτω από τα 140€

Χαχα δεν είναι καλύτερος ο athlon από τον 1200 μην επιμένεις, θα μας πάρουν με τις πέτρες.😂

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Garnila είπε

Sheogorath με 80€ παίρνεις επεξεργαστή και μητρική χειρότερο από τον athlon και τη μητρική του. Ένας φίλος πρόσφατα έπαιξε με ryzen 3 1200 και chipset μητρικής a320 που είναι αυτά που μου λες εσύ και είχε στο cs go 100fps και εγώ με τον athlon και μια radeon 9 270x έπαιζα 85-90... Οπότε καταλαβαίνεις τι είναι ryzen 3. Εκτός και αν πάρεις τον 3400 που είναι καλός σχετικά με τους προηγούμενους... Τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα. Ενδιαφέρεσαι ? Δεν πέφτω από τα 140€

Τι γραφικών είχε ο φίλος σου? Γιατί ο 1200 δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά απλά να το γνωρίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...