Προς το περιεχόμενο

600€ για cpu+mobo+ram


Garnila

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Garnila είπε

Sheogorath με 80€ παίρνεις επεξεργαστή και μητρική χειρότερο από τον athlon και τη μητρική του. Ένας φίλος πρόσφατα έπαιξε με ryzen 3 1200 και chipset μητρικής a320 που είναι αυτά που μου λες εσύ και είχε στο cs go 100fps και εγώ με τον athlon και μια radeon 9 270x έπαιζα 85-90... Οπότε καταλαβαίνεις τι είναι ryzen 3. Εκτός και αν πάρεις τον 3400 που είναι καλός σχετικά με τους προηγούμενους... Τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα. Ενδιαφέρεσαι ? Δεν πέφτω από τα 140€

 

Σε αυτό το νήμα δε νομίζω να ενδιαφερθεί κάποιος.. Εδώ ανέβασε την αγγελία για να κάνεις σωστά τη δουλειά σου.

O 1200 είναι πολύ (50%) καλύτερος από τον δικό σου. Δες εδώ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Garnila είπε

Sheogorath με 80€ παίρνεις επεξεργαστή και μητρική χειρότερο από τον athlon και τη μητρική του. Ένας φίλος πρόσφατα έπαιξε με ryzen 3 1200 και chipset μητρικής a320 που είναι αυτά που μου λες εσύ και είχε στο cs go 100fps και εγώ με τον athlon και μια radeon 9 270x έπαιζα 85-90... Οπότε καταλαβαίνεις τι είναι ryzen 3. Εκτός και αν πάρεις τον 3400 που είναι καλός σχετικά με τους προηγούμενους... Τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα. Ενδιαφέρεσαι ? Δεν πέφτω από τα 140€

Φιλικά στο λέω, με 80 ευρώ πήρε φίλος απο το φόρουμ Β350 και 2200G, και εγώ με 120 Χ370 και 1600. 

Ο Athlon είναι πολύ αδύναμος, θα το δεις όταν πάρεις τα νέα πράγματα.

Φυσικά το βλέπεις και μόνος σου οταν βάλεις αγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1050 εχει... και τα ενσωματωμενα αν θες τα χρησιμοποιεις... ας αφησουμε τον athlon και πειτε μου καμια προταση... προσφατα ψηθηκα για ι5 9600κ επειδη ειδα οτι ειναι καλυτεροι στο video editing. ειδα ομως οτι και η amd εχει βελτιωσει το single core performance..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Garnila είπε

1050 εχει... και τα ενσωματωμενα αν θες τα χρησιμοποιεις... ας αφησουμε τον athlon και πειτε μου καμια προταση... προσφατα ψηθηκα για ι5 9600κ επειδη ειδα οτι ειναι καλυτεροι στο video editing. ειδα ομως οτι και η amd εχει βελτιωσει το single core performance..

Ο 3600 είναι αρκετά καλύτερος του 9600Κ σε όλα πέρα δυο τρία «χαζα» παιχνίδια. Στο μέλλον θα είναι λογικά πολύ μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 3600 θα έπαιρνα, διότι μελλοντικά που οι εφαρμογές και τα παιχνίδια θα υποστηρίζουν καλύτερα multicore θα "γεράσει" καλύτερα..

Το 37% παραπάνω στο multicore του 3600 το θεωρώ πιο σημαντικό από το 8% του 9600Κ

Αλλά θέλει μετά λίγο ψάξιμο και στις RAM

Αλλά δεν έχω εμπειρία στο video editing οπότε αν κάποιος το έχει δοκιμάσει εκεί ας μα πει

firefox_qf0ibNr4yf.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν... Έχοντας δεδομένο τον 3600 τώρα το ερώτημα είναι η μητρική. Ποια μητρική πιστεύετε ότι είναι καλή για αυτόν τον cpu ... Αρχικά το chipset και μετά η υλοποίηση. Αααα και κάτι ακόμα ... Μήπως ξέρετε κάνα αθηναϊκό μαγαζί μήπως μου κάνει και λίγο καλύτερη τιμή ..?

Επεξ/σία από Garnila
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε παρέπεμπα εδώ

Για μητρική που τα κάνει όλα ποιοτικά και είναι VFM,  MSI B450 Tomahawk Max

Αν θες κάτι οικονομικότερο από αυτό υπάρχουν επιλογές.

Όσων αφορά τις τιμές, με το skroutz/best price οι καλύτερες τιμές είναι εκεί..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Garnila είπε

Η b450 σειρά μου φαίνεται λίγο αδύναμη για αυτούς τους επεξεργαστές και "φτηνιαρικη". Πιστεύω ότι θέλουν τουλάχιστον x470. Είμαι λάθος ?

Β450 με Χ470 καμία διαφορά μόνο σε κάποιο έξτρα boost που κάνει η Χ470 αν δεν κάνω λάθος αλλιώς πας για Χ570 για να είσαι ήσυχος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου τα 50-80-100€ παραπάνω αντί να τα έδινα στη μητρική θα πήγαινα για έναν καλύτερο επεξεργαστή. Αν δεις στη παραπομπή στο άλλο θέμα λέω επιγραμματικά τις διαφορές των chipset. Η tomahawk είναι ποιοτική υλοποίηση. θα σου πρότεινα ένα από τα δύο σενάρια 

Σενάριο 1.

AMD Ryzen 5 3600 Box 200€

 MSI B450 Tomahawk Max 115€

Σύνολο 315€

και σου μένουν άλλα 285€ για να πάρεις RAM και SSD, ίσως εναν nvme 970 evo

Σενάριο 2.

AMD Ryzen 7 3700X Box 335€

 MSI B450 Tomahawk Max 115€

Σύνολο 450€

και σου μένουν άλλα 150€ για να πάρεις RAM

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον πάμε στο πρώτο σενάριο ... Ραμ ? Τι πιστεύετε ? Αξίζουν οι trident z ? Ή είναι καλύτερες οι Corsair ? Και για μητρική μήπως aorus ? Ή Asus rog ?

Και κατι ακομα... Ειναι ολες οι b450 μητρικες συμβατες με ryzen 3000 ή μονο οσες ειναι zen2 ?

Επεξ/σία από Garnila
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλες οι b450 με ένα bios update είναι συμβατές.

Εγώ πάντως σε αυτό το budget για μητρική θα έπαιρνα ή MSI X470 Gaming Pro ή MSI X470 Gaming Plus ή αν θέλεις Asus μία TUF X470-Plus Gaming (αν και έχει λιγότερα chokes). Επεξεργαστή για video editing θα έπαιρνα τον 3700x χωρίς σκέψη. Ram δεν γνωρίζω όμως αν δεν με έφτανε το budget θα έβαζα τώρα ένα stick 16gb και ένα ακόμα όταν είχα πάλι χρήματα (συνήθως δεν είναι το τέλος του κόσμου να μην είναι κιτ αρκεί να είναι ίδιες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι είναι συμβατές ή να πάω σε παιρετερω ψάξιμο ? Γιατί εγώ βλέπω στα specs ότι κάποιες είναι zen, zen+ και κάποιες άλλες έχουν και zen2 αρχιτεκτονική. Μήπως αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζονται bios update και είναι απευθείας έτοιμες να δεχτούν ryzen 3ης γενιάς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Garnila είπε

Είσαι σίγουρος ότι είναι συμβατές ή να πάω σε παιρετερω ψάξιμο ? Γιατί εγώ βλέπω στα specs ότι κάποιες είναι zen, zen+ και κάποιες άλλες έχουν και zen2 αρχιτεκτονική. Μήπως αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζονται bios update και είναι απευθείας έτοιμες να δεχτούν ryzen 3ης γενιάς ?

Πάρε MSI x470 gaming plus max, και για ραμ 32GB crucial ballistic lt. Με την δουλειά που κανεις η πολύ ραμ βοηθάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... Μέχρι ωρας έχω καταλήξει ότι θα πάρω έναν 3600 και μνήμες αυτές ...https://www.skroutz.gr/s/19801786/Corsair-Vengeance-RGB-Pro-16GB-DDR4-3600MHz-CMW16GX4M2Z3600C18.html#

Επειδή όμως είναι 3600mhz και δεν θέλω να δώσω πάνω από 125-130€ για μητρική. Έχω κολλήσει... Μήπως έχετε καμία πρόταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...