Προς το περιεχόμενο

Το Surface επιστρέφει στην ARM αρχιτεκτονική με το Surface Pro X


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Και εγώ.

Μέχρι τότε μπορεί να υπάρχει emulation. Ίσως το soc αυτό να μπορεί. Επίσης μέχρι τότε θα έχουν βγει και άλλα arm, αλλά και η Microsoft  τώρα που βγάζει το δικό της θα φροντίσει τα δικά της λογισμικά να είναι arm καθώς και ο edge με chromium, Adobe κτλ

Wishful thinking θα μου πεις... Αλλά μέχρι τότε θα δούμε πως θα πάει.

Ελπίζω μέχρι τότε να είναι με 865

Καλησπέρα. Έχω ορισμένες απορίες. Αυτά τα arm μόνο υποψιάζομαι τι σημαίνουν. 

Στο desktop μου με win10, έχω βάλει και ένα emulator (bluestacks) και έτσι έχω και Windows και Android παράλληλα. 

Σε αυτή την πανέμορφη συσκευή (surface Pro X) τι θα τραχει ως native; Windows σωστά; απλά σε 32 bit (πιο ελαφριά;); Θα μπορώ να έχω Android εφαρμογές παράλληλα όπως στο pc μου; Αν έχω Android apps θα είναι το playstore προεγκατεστημενο  ή θα θέλω emulator; 

Αν κατάλαβα καλά για να παίζουν τα win10 (32 bit) σε arm cpu,θα είναι μέσω emulator σωστά; Άρα σε περιπτωση που δεν θα υπάρχουν Android apps, είναι σχεδόν αδύνατον να βάλω το bluestacks, άρα να τρέχει 2 emulators παράλληλα, ε; 

 

Είμαι μπερδεμένος και όχι τόσο γνώστης. Αν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος να μου λύσετε τις απορίες αυτές ήταν καλό, μιας και άλλοι θα τις εχουν φαντάζομαι. Μη ξεπαραδιαστω άδικα χωρίς να έχω το αποτέλεσμα που θέλω (σαν του desktop μου) αλλά με άριστη μπαταρία/φορητότητα. 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Καλησπέρα. Έχω ορισμένες απορίες. Αυτά τα arm μόνο υποψιάζομαι τι σημαίνουν. 

Στο desktop μου με win10, έχω βάλει και ένα emulator (bluestacks) και έτσι έχω και Windows και Android παράλληλα. 

Σε αυτή την πανέμορφη συσκευή (surface Pro X) τι θα τραχει ως native; Windows σωστά; απλά σε 32 bit (πιο ελαφριά;); Θα μπορώ να έχω Android εφαρμογές παράλληλα όπως στο pc μου; Αν έχω Android apps θα είναι το playstore προεγκατεστημενο  ή θα θέλω emulator; 

Αν κατάλαβα καλά για να παίζουν τα win10 (32 bit) σε arm cpu,θα είναι μέσω emulator σωστά; Άρα σε περιπτωση που δεν θα υπάρχουν Android apps, είναι σχεδόν αδύνατον να βάλω το bluestacks, άρα να τρέχει 2 emulators παράλληλα, ε; 

Είμαι μπερδεμένος και όχι τόσο γνώστης. Αν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος να μου λύσετε τις απορίες αυτές ήταν καλό, μιας και άλλοι θα τις εχουν φαντάζομαι. Μη ξεπαραδιαστω άδικα χωρίς να έχω το αποτέλεσμα που θέλω (σαν του desktop μου) αλλά με άριστη μπαταρία/φορητότητα. 

Native θα τρέχουν τα windows τα ίδια και όλο το subsystem σε 64bit. Native θα τρέχουν και πολλές εφαρμογές όπως και ο edge με chromium (που είναι σαν να έχεις chrome, 100% compatible). Επίσης native θα τρέχουν οι UWP εφαρμογές (άλλο store εφαρμογές και άλλο UWP), και όλες οι x86 εφαρμογές που έχουν γίνει recompile για arm είτε είναι 64bit είτε 32bit (πχ VLC). Πολλές εφαρμογές θα γίνουν και αυτές recompile για arm64. Από εκεί και πέρα, θα τρέχει όλες τις Win32 εφαρμογές με emulation, μέχρι αυτές να γίνουν recompile. Δεν θα μπορεί να τρέχει 64bit emulation (εκτός και αν κάτι αλλάξει). Όσον αφορά το android, θα πρέπει να έχεις πάλι πρόγραμμα για να τρέχει εφαρμογές. Μόνο που επειδή τώρα θα είναι arm δεν μιλάμε για emulation αλλά για virtual machine με, λογικά, πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα. Μένει να γίνει μετατροπή στο bluestacks ή να βγει κάποιο άλλο πρόγραμμα που να το κάνει (πχ υποστήριξη από το vmware). Αλλιώς μέχρι τότε μόνο μέσω bluestacks.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω σε κατάλαβα κατά 90%. 

Θα σου πω τι συμπεραίνω και διόρθωσε με μόνο αν κάνω λάθος. Η συσκευή αυτή θα τρέχει:

1. ότι πρόγραμμα υπάρχει εκεί έξω που τρέχει σε ένα desktop με windows 10. (έχω κάτι πολύ σημαντικά προγράμματα που χρησιμοποιώ,αλλά είναι παλιά τόσο(πράγμα που δεν με ενοχλεί/επηρεάζει) που πλέον δεν υποστηρίζονται με αναβαθμίσεις. Λογικά θα τα τρέχει και αυτά,παρόλο που θα φοράει arm cpu,ναι; 

2.Θα μπορώ πάλι να βάλω ένα πρόγραμμα σαν το bluestacks για να έχω android apps,απλά αυτό προς το παρόν θα είναι με emulation (κάπως αργό). Αν όμως το bluestacks (ή κάποιο άλλο/νέο πρόγραμμα) κάνει κάποιες μετατροπές,τότε θα τρέχει με virtual machine με μεγαλύτερη (λογικά) ταχύτητα.

 

Κατάλαβα σωστά ότι μου είπες;  (ευχαριστώ προκαταβολικά)

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα ξέρω οι εφαρμογές που με ενδιαφέρουν αν είναι σε 32bit ή 64; Γιατί αν είναι 64bit,δε νομίζω να γίνουν recompile.

Αυτή ήταν η τελευταία ερώτηση.

Κατά τ'άλλα με κάλυψες πλήρως και χίλια ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Πως θα ξέρω οι εφαρμογές που με ενδιαφέρουν αν είναι σε 32bit ή 64; Γιατί αν είναι 64bit,δε νομίζω να γίνουν recompile.

Αυτή ήταν η τελευταία ερώτηση.

Κατά τ'άλλα με κάλυψες πλήρως και χίλια ευχαριστώ.

Εδώ σε έχω

https://www.digitalcitizen.life/3-ways-learn-whether-windows-program-64-bit-or-32-bit

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Όλα τα προγράμματα που με ενδιαφέρουν είναι 32bit,σύμφωνα με τον task manager,οπότε θα παίζουν όλα. Με βοήθησες πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...