Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για ανώστρωμα?


slk200gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό έχω παρατηρήσει ότι σηκώνομαι πιασμένος και κουρασμένος κάποιος φίλος μου μου είπε ότι μπορεί να φταίει το στρώμα, η αλήθεια είναι ότι το στρώμα είναι αρκετά σκληρό από την πρώτη μέρα που το πήρα με ζορισε αρκετά,κάποια ιδέα για ένα καλό ανωστρωμα και τι πρέπει να προσέξω γιατί δεν τα ξέρω καθόλου αυτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε για καλό και ξεκούραστο στρώμα πρέπει να αγοράσεις ένα καινούργιο ολόκληρο. Τα ανωστρωματα δεν κάνουν δουλειά. Ψάξε με ανεξάρτητα ελατήρια και με κάλυψη memory foam. Εγγυημένα ξεκούραστος ύπνος αλλά τιμές από 900 και πάνω για το διπλό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα πριν κανα 5 χρόνια ανοστρωμα και το έχω μεχρι σημερα. Μαλακό ωραίο κ καθαρίζεται. Τοτε θυμαμαι κανα 90ρι έκανε. Τίποτα το ιδιαίτερο δεν έχει το ανοστρωμα (τουλάχιστον το δικό μου) 

Ξεκουράζομαι απειρα παντως οταν ξαπλώσω. Είναι μαλακό συγκριτικά με το στρώμα απο κάτω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανώστρωμα όντως βοηθάει πολύ, αρκεί να συνδυαστεί και με ένα καλό στρώμα. Σίγουρα πιο βασικό είναι το στρώμα και μετά το ανώστρωμα και σε κάποιες περιπτώσεις το κρεββάτι (κρεββατόστρωμα). Εγώ πριν 3 χρόνια πήρα το ιβίσκος από την coco-mat, που είναι από φυσικό καουτσούκ και όχι λάτεξ και είδα σημαντική διαφορά, έχοντας όμως και καλό κρεββάτι και στρώμα. Το συγκεκριμένο βέβαια ανώστρωμα, κάνει 700 ευρώ. Τα ανωστρώματα από αφρολέξ κτλ πάντως δεν κάνουν σημαντική δουλειά, ή τουλάχιστον εμένα δε με ικανοποίησαν όταν τα δοκίμασα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chriskourou είπε

Το ανώστρωμα όντως βοηθάει πολύ, αρκεί να συνδυαστεί και με ένα καλό στρώμα. Σίγουρα πιο βασικό είναι το στρώμα και μετά το ανώστρωμα και σε κάποιες περιπτώσεις το κρεββάτι (κρεββατόστρωμα). Εγώ πριν 3 χρόνια πήρα το ιβίσκος από την coco-mat, που είναι από φυσικό καουτσούκ και όχι λάτεξ και είδα σημαντική διαφορά, έχοντας όμως και καλό κρεββάτι και στρώμα. Το συγκεκριμένο βέβαια ανώστρωμα, κάνει 700 ευρώ. Τα ανωστρώματα από αφρολέξ κτλ πάντως δεν κάνουν σημαντική δουλειά, ή τουλάχιστον εμένα δε με ικανοποίησαν όταν τα δοκίμασα. 

το στρωμα μου ειναι καλο οπως και το κρεβατι απλα εκανα χαζομαρα και πηρα το σκληρο που τωρα ποια λογω ηλικιας δεν το αντεχω πια αλλα και τα 700 ειναι πολλα,επειδη μπορω να παρω καποια στρωματα χονδρικη μπορω να παρω της mediastrom το diamond sta 700 e απο 1200 που κανει οποτε καταλαβαινεις οτι για ανωστρωμα μου φαινονται υπερβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Φιλε μου αν το σκεφτείς σχεδόν τη μισή μας ζωή την περνάμε στο κρεβάτι. Δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις ένα καλό στρώμα .Υπολόγιζε 500€ 

Άστα φίλος… και εγώ που έδωσα 940 ευρώ (με θεωρητικά -50%) για το super επώνυμο Ελληνικό στρώμα… αυτό με τα δεκάδες ανεξάρτητα ελατήρια, με ενσωματωμένο ανωστρωμα, με την Άρτα και τα Γιάννενα τέλος πάντων και πάλι το βράδυ είναι σα να ξαπλώνω σε μια τρύπα και το πρωί σηκώναμε σαν 8 καλλιγραφία…

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, slk200gr είπε

το στρωμα μου ειναι καλο οπως και το κρεβατι απλα εκανα χαζομαρα και πηρα το σκληρο που τωρα ποια λογω ηλικιας δεν το αντεχω πια αλλα και τα 700 ειναι πολλα,επειδη μπορω να παρω καποια στρωματα χονδρικη μπορω να παρω της mediastrom το diamond sta 700 e απο 1200 που κανει οποτε καταλαβαινεις οτι για ανωστρωμα μου φαινονται υπερβολικα

Πήγα να γράψω πως το diamond είναι εξαιρετικό στρώμα, τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε όταν το δοκίμασα, αλλά μπαίνοντας στο σκρουτζ, είδα διάφορους χρήστες να λένε πως το στρώμα βουλιάζει μετά από λίγο καιρό. Επομένως λίγη παραπάνω προσοχή στο συγκεκριμένο, αλλά και στα υλικά που περιέχουν τα στρώματα που κοιτάζουμε, μιας και το στρώμα πρέπει να είναι διαρκές αγαθό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ισχύει μπορεί να σηκωνόμαστε κουρασμένοι και πιασμένοι από το στρώμα! Αντιμετώπιζα κι'εγω αυτό το θέμα και για να μην δώσω πάλι πολλά λεφτά, αγόρασα το ανώστρωμα αυτό https://elitestrom.gr/proionta/anostromata/latex-4cm/ και έτσι κάνω καλύτερο ύπνο μέχρι να αλλάξω στρώμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε τον ύπνο που έκανα σε κάνα δυο ξενοδοχεία στις ΗΠΑ δεν τον έκανα πουθενά.

Ωστόσο επειδή έχω δοκιμάσει διάφορα στρώματα, δυστυχώς στον "αγώνα" των κατασκευαστών να φτιάξουν μπαμπατσικα στρώματα τα γεμίζουν όλο και περισσότερο με αφρούς ,οι οποίοι όταν ξαπλώσεις σε καινούργιο λες πω ρε φίλε τι αγόρασα, κ μόλις αρχίσει και κάθεται είναι λες κ κοιμάσαι σε μπωλ. Για το πετροχημικά του πράγματος δε ας μη μιλήσουμε καλύτερα.

Από την αναζήτηση μου φαίνεται πως τη λύση ίσως τη φέρει στρώμα από φυσικό λάτεξ 100% ,talalay ή dunlop (προτιμώ τη δεύτερη μέθοδο%. Το ζήτημα είναι που βρίσκεις 100% και σε τι σκληρότητες (για Ελλάδα τοχω αποκλείσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ω ρε τον ύπνο που έκανα σε κάνα δυο ξενοδοχεία στις ΗΠΑ δεν τον έκανα πουθενά.

Ωστόσο επειδή έχω δοκιμάσει διάφορα στρώματα, δυστυχώς στον "αγώνα" των κατασκευαστών να φτιάξουν μπαμπατσικα στρώματα τα γεμίζουν όλο και περισσότερο με αφρούς ,οι οποίοι όταν ξαπλώσεις σε καινούργιο λες πω ρε φίλε τι αγόρασα, κ μόλις αρχίσει και κάθεται είναι λες κ κοιμάσαι σε μπωλ. Για το πετροχημικά του πράγματος δε ας μη μιλήσουμε καλύτερα.

Από την αναζήτηση μου φαίνεται πως τη λύση ίσως τη φέρει στρώμα από φυσικό λάτεξ 100% ,talalay ή dunlop (προτιμώ τη δεύτερη μέθοδο%. Το ζήτημα είναι που βρίσκεις 100% και σε τι σκληρότητες (για Ελλάδα τοχω αποκλείσει)

Δεν ειναι τοσο το στρωμα στα ΚΑΛΑ ξενοδοχεια αλλα τα μαξιλαρια που ειναι XXL σε μεγεθος και βουλιαζεις μεσα τους (συνηθως απο πουπουλα χηνας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν ειναι τοσο το στρωμα στα ΚΑΛΑ ξενοδοχεια αλλα τα μαξιλαρια που ειναι XXL σε μεγεθος και βουλιαζεις μεσα τους (συνηθως απο πουπουλα χηνας).

Σωστός. Στα ξενοδοχεία υπάρχει ολόκληρη ιεροτελεστία για το σωστό κρεβάτι, ξεκινώντας από το στρώμα, ανωστρωμα ίσως, αφράτα μεγάλα μαξιλάρια, αλλά και στρώσιμο με 2-3 layers, κατά προτίμηση ολόλευκα κλινοσκεπασματα κ.ο.κ. Ωστόσο στο Αμέρικα ήταν λαρτζ ρε παιδί μου, καμιά σχέση με τα ευρωπαϊκά. Ήθελες κ σκαμνάκι για να ανέβεις. :)

Πάντως κ οι εκεί μεγάλες εταιρίες τύπου σιλυ, δέχονται κριτική αρκετή για τη μακροβιότητα των στρωματων. Κάθονται οι παλιοαφροι εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ σιγά σιγά για να κάνω δοκιμή για ανωστρωμα, η απορία μου είναι: το ηλεκτρικό επιστρωμα πάλι πάνω από το ανωστρωμα δεν το βάζετε;  Δεδομένο ότι έρχεται χειμώνας και θα το χρησιμοποιήσουμε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Εδώ και αρκετές ημέρες ψάχνω για νέο στρώμα, το οποίο καταλήγω ότι θα είναι:
1. από 100% φυσικό λάτεξ, ιδανικά βιολογικό, και
2. κάλυμμα από βαμβάκι, ιδανικά βιολογικό, το οποίο θα έχει φερμουάρ για να μπορώ να το πλένω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...