Προς το περιεχόμενο

Έρχεται καινούριο macbook pro από την Apple


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, skiabox είπε

Ορίστε ένα βίντεο με το τι περιμένουμε.

Rip butterfly mechanism!

Who gives a fuck?

Επιμένουν σε ένα gimmicky touchbar που προσθέτει 300 ευρώ κόστος (χωρίς δυνατότητα να το πάρεις χωρίς).

Το έχουν κάνει τόσο λεπτό που θα κάνει (και αυτό) συνέχεια throttle.

Shitty keyboard που αμφιβάλλω αν θα το έχουν όντως φτιάξει λόγω του μικρού travel distance.

Α, ξέχασα, μικρότερα bezels. Κάτι είναι και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πιστεύω θα τα κρατήσει τα 15άρια και τα 16άρια θα είναι κάτι ανάλογα των iMac Pro με αρκετά απαγωρευτική τιμή όπως και των top specs

πάντως εγώ με 2019 και i9 δεν έχει το χάλι του throttle σε renders... και παίζω σε ένα average 2.8-2.9 ghz

στου 18 σερνόταν από ένα σημείο και μετά και το frequency δεν μου γυρναγε πάλι στο normal.

Επεξ/σία από γροσερισοπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η φήμη αυτή κυκλοφορεί μήνες τώρα και η τιμή που έχει διαρρεύσει είναι 3000 δολάρια αρχική, που σημαίνει 600 δολάρια πάνω από το base line MacBook Pro 15. Τώρα το αν αξίζει ένα καινούργιο πληκτρολόγιο και μισή ίντζα παραπάνω οθόνη 600 δολάρια, αν όντως ισχύουν οι τιμές, αυτό είναι στην κρίση του καθενός. Προσωπικά τα τελευταία MacBook Pro που άξιζαν ήταν του 2014 και 2015, την τωρινή γενιά την θεωρώ αποτυχία για τους γνωστούς λόγους.

Επεξ/σία από KrisDs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, KrisDs είπε

την τωρινή γενιά την θεωρώ αποτυχία για τους γνωστούς λόγους.

κατά τη γνώμη μου, "αποτυχία" ίσως να θεωρείται επειδή πλέον ο ανταγωνισμός προσφέρει καλύτερα specs σε χαμηλότερες τιμές. Τα φαινόμενα του στυλ butterfly keyboard κτλ, δεν θεωρώ ότι ήταν αποτρεπτικά για κάποιον που ήθελε να αγοράσει MacBook.

όσο και να γκρινιάζουν οι YouTubers, πάλι προϊόντα Apple χρησιμοποιούνε... όπως και να έχει, ας το πάρουμε επιτέλους απόφαση ότι η Apple βγάζει προϊόντα για άτομα που είτε το αντέχει η τσέπη τους και δεν τους πολυνοιάζει είτε επειδή ξέρουν γιατί τα αγοράζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, onelonelystar είπε

κατά τη γνώμη μου, "αποτυχία" ίσως να θεωρείται επειδή πλέον ο ανταγωνισμός προσφέρει καλύτερα specs σε χαμηλότερες τιμές. Τα φαινόμενα του στυλ butterfly keyboard κτλ, δεν θεωρώ ότι ήταν αποτρεπτικά για κάποιον που ήθελε να αγοράσει MacBook.

όσο και να γκρινιάζουν οι YouTubers, πάλι προϊόντα Apple χρησιμοποιούνε... όπως και να έχει, ας το πάρουμε επιτέλους απόφαση ότι η Apple βγάζει προϊόντα για άτομα που είτε το αντέχει η τσέπη τους και δεν τους πολυνοιάζει είτε επειδή ξέρουν γιατί τα αγοράζουν.

Αυτό με τα specs πάντα ίσχυε, τα Mac στηρίζονται στο ότι το macOS είναι κομμένο και ραμμένο πάνω τους και δεν είναι εκεί η αποτυχία. Αποτυχία είναι να έχεις για χρόνια το καλύτερο λαπτοπ της αγοράς, το MacBook Pro, και να το έχεις καταντήσει προβληματικό, εδώ κυκλοφόρησε τα καινούργια και τα έβαλε με το καλημέρα στο πρόγραμμα αντικατάστασης πληκτρολογίου. Το πρόβλημα με το keyboard και βέβαια είναι αποτρεπτικό, γιατί το πρόγραμμα επέκτασης σε καλύπτει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, μετά πληρώνεις από την τσέπη σου. Ένα μηχάνημα που κοστίζει τόσο είναι απαράδεκτο να έχει τέτοιο θέμα και το οποίο η Apple αρνείται πεισματικά να διορθώσει από χρονιά σε χρονιά. Για να μην πιάσουμε και τα υπόλοιπα που βγαίνουν κατα καιρούς όπως το καλώδιο οθόνης ή το throttling των μοντέλων του 2018.

Οι YouTubers δεν έχουν καμία σχέση και δεν θα έπρεπε να θεωρούνται ως σημείο σύγκρισης ή ως επιχείρημα γιατί τα παίρνουν από παντού. Το ότι υπάρχουν άτομα που αγοράζουν χωρίς να κοιτάνε τα προβλήματα των μηχανημάτων ισχύει για όλα τα προιόντα δυστυχώς όχι μόνο για τα Apple. Προσωπικα που είμαι στο οικοσύστημα χρόνια, θεωρώ απαράδεκτο να μην υπάρχει ένα αξιόπιστο MacBook Pro χωρίς προβλήματα στο οποίο να μπορώ να μεταβώ από το τωρινό μου με κλειστά ματια, όπως γινόταν στο παρελθόν, χώρια την αύξηση των τιμών χωρίς κανέναν λόγο κυριολεκτικά.

Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί κρατάνε τα iPhone, iPad κτλ αλλά φεύγουν πλέον από τα Mac και πηγαίνουν σε windows συστήματα. Ακόμα κι εγώ που είμαι φανατικός το σκέφτομαι σοβαρά πλέον αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2019 στις 4:57 ΜΜ, KrisDs είπε

Αυτό με τα specs πάντα ίσχυε, τα Mac στηρίζονται στο ότι το macOS είναι κομμένο και ραμμένο πάνω τους και δεν είναι εκεί η αποτυχία. Αποτυχία είναι να έχεις για χρόνια το καλύτερο λαπτοπ της αγοράς, το MacBook Pro, και να το έχεις καταντήσει προβληματικό, εδώ κυκλοφόρησε τα καινούργια και τα έβαλε με το καλημέρα στο πρόγραμμα αντικατάστασης πληκτρολογίου. Το πρόβλημα με το keyboard και βέβαια είναι αποτρεπτικό, γιατί το πρόγραμμα επέκτασης σε καλύπτει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, μετά πληρώνεις από την τσέπη σου. Ένα μηχάνημα που κοστίζει τόσο είναι απαράδεκτο να έχει τέτοιο θέμα και το οποίο η Apple αρνείται πεισματικά να διορθώσει από χρονιά σε χρονιά. Για να μην πιάσουμε και τα υπόλοιπα που βγαίνουν κατα καιρούς όπως το καλώδιο οθόνης ή το throttling των μοντέλων του 2018.

Οι YouTubers δεν έχουν καμία σχέση και δεν θα έπρεπε να θεωρούνται ως σημείο σύγκρισης ή ως επιχείρημα γιατί τα παίρνουν από παντού. Το ότι υπάρχουν άτομα που αγοράζουν χωρίς να κοιτάνε τα προβλήματα των μηχανημάτων ισχύει για όλα τα προιόντα δυστυχώς όχι μόνο για τα Apple. Προσωπικα που είμαι στο οικοσύστημα χρόνια, θεωρώ απαράδεκτο να μην υπάρχει ένα αξιόπιστο MacBook Pro χωρίς προβλήματα στο οποίο να μπορώ να μεταβώ από το τωρινό μου με κλειστά ματια, όπως γινόταν στο παρελθόν, χώρια την αύξηση των τιμών χωρίς κανέναν λόγο κυριολεκτικά.

Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί κρατάνε τα iPhone, iPad κτλ αλλά φεύγουν πλέον από τα Mac και πηγαίνουν σε windows συστήματα. Ακόμα κι εγώ που είμαι φανατικός το σκέφτομαι σοβαρά πλέον αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.

 

 

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι και εγώ! Εχω μακ εδω και πολλά χροναι και έχω αλλάξει Macbook/Macbook Air/ Macbook Pro και καταλαβαίνω -όπως όλοι μας- οτι τα μακ αρχίζουν και χαλάνε.

Το καινούργιο Microsoft Surface Laptop 3 μου θύμισε πάρα πολύ τα παλιό καλό Macbook Pro 2011-2012 μοντέλο!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...