Προς το περιεχόμενο

Διελεύσεις δρόμων


Mansora

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανένας που μπορώ να βρω στοιχεία ή αν υπάρχει κάποια εφαρμογή για το αριθμό διελεύσεων οχημάτων που γίνονται στους κεντρικούς δρόμους της αττικης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, Mansora είπε

Γνωρίζει κανένας που μπορώ να βρω στοιχεία ή αν υπάρχει κάποια εφαρμογή για το αριθμό διελεύσεων οχημάτων που γίνονται στους κεντρικούς δρόμους της αττικης; 

Αν αναφέρεσαι σε άξονες με διόδια, λογικά στοιχεία έχουν οι εταιρίες διαχείρισης των αξόνων και πιθανόν το Υπουργείο Μεταφορών.

Τώρα, αν και υπό ποιες προϋποθέσεις δίνουν αυτά τα στοιχεία, δεν το γνωρίζω, αλλά το πρώτο που θα δοκίμαζα είναι μια επικοινωνία είτε με την Ολυμπία, είτε με τη Νέα Οδό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Snoob είπε

Αν αναφέρεσαι σε άξονες με διόδια, λογικά στοιχεία έχουν οι εταιρίες διαχείρισης των αξόνων και πιθανόν το Υπουργείο Μεταφορών.

Τώρα, αν και υπό ποιες προϋποθέσεις δίνουν αυτά τα στοιχεία, δεν το γνωρίζω, αλλά το πρώτο που θα δοκίμαζα είναι μια επικοινωνία είτε με την Ολυμπία, είτε με τη Νέα Οδό.

Θέλω στοιχεία για δρόμους μέσα στην Αθήνα. Πχ να δω αν η σταδίου ή  η πανεπιστημίου έχουν μεγαλύτερη ροή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω, ενδεχομένως η Τροχαία να μπορεί να βοηθήσει, αλλά συγκεκριμένα στοιχεία να έχει, θα μου προξενούσε εντύπωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να έρθεις σε επαφή με συγκοινωνιολόγους, ανεξάρτητους ή αυτούς που δουλεύουν πχ σε δήμους και στήνουν συνήθως το καλώδιο στον δρόμο και μετρά τα διερχόμενα οχήματα, ή να έρθεις σε επαφή με αντίστοιχα εργαστήρια / σχολές που σίγουρα θα έχουν αρκετές μελέτες/διπλωματικές με τέτοιες μετρήσεις.

Επεξ/σία από xrhstosiak
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xvipes είπε

Δες αν σου κάνει αυτό http://www.astynomia.gr/traffic-athens.php 

Δυστυχως αυτό δεν μου κάνει, είναι χάρτης μποτιλιαρίσματος. Εγώ θέλω να μάθω ποσα αυτοκίνητα περνάνε από μερικούς δρόμους ώστε να ξέρω που μια επένδυση μπορεί να έχει τη μέγιστη προβολή.

3 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

Πρέπει να έρθεις σε επαφή με συγκοινωνιολόγους, ανεξάρτητους ή αυτούς που δουλεύουν πχ σε δήμους και στήνουν συνήθως το καλώδιο στον δρόμο και μετρά τα διερχόμενα οχήματα, ή να έρθεις σε επαφή με αντίστοιχα εργαστήρια / σχολές που σίγουρα θα έχουν αρκετές μελέτες/διπλωματικές με τέτοιες μετρήσεις.

Μια τέτοια πληροφορία ήθελα. Θα ξεκινήσω από δήμους και βλέπουμε. 

3 ώρες πριν, k_w_t είπε

Οπου βλεπεις και εχουν βαλει κατι τετοια καλωδια κανουν μετρησεις....

cable.jpg

Δεν με βοηθάει πολύ στο ερώτημα μου αλλά οπως και να χει ευχαριστώ για την πληροφορία ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Mansora είπε

Δυστυχως αυτό δεν μου κάνει, είναι χάρτης μποτιλιαρίσματος. Εγώ θέλω να μάθω ποσα αυτοκίνητα περνάνε από μερικούς δρόμους ώστε να ξέρω που μια επένδυση μπορεί να έχει τη μέγιστη προβολή.

Μια επενδυση με τετοιο κριτηριο ειναι μεγαλο ρισκο...

Γιατι σημερα εχει κινηση ενας δρομος αυριο δεν εχει ... 

Στην Ελλαδα εχουν κλεισει μεχρι και βενζιναδικα στην Εθνικη οδο με μπαρες με μονη διοδο τον παραδρομο... (Πριν την μαλακασα)

Ακομα και το βενζιναδικο του ολυμπιονικη Σ.Μιγιακη στην παραλιακη το εκλεισαν με τις γραμμες του Τραμ.

Μια αλλαγη μονοδρομισης ,τιποτα εργα και το εχασες το παιχνιδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Μια επενδυση με τετοιο κριτηριο ειναι μεγαλο ρισκο...

Γιατι σημερα εχει κινηση ενας δρομος αυριο δεν εχει ... 

Στην Ελλαδα εχουν κλεισει μεχρι και βενζιναδικα στην Εθνικη οδο με μπαρες με μονη διοδο τον παραδρομο... (Πριν την μαλακασα)

Ακομα και το βενζιναδικο του ολυμπιονικη Σ.Μιγιακη στην παραλιακη το εκλεισαν με τις γραμμες του Τραμ.

Μια αλλαγη μονοδρομισης ,τιποτα εργα και το εχασες το παιχνιδι...

Δεν θα βασιστείς μόνο σε αυτό αλλά είναι ένα μετρήσιμο κριτήριο σαφώς καλύτερο από το μάτι. Όπου και να επενδυσεις δεν μπορεις να γνωρίζεις τι μπορεί να γίνει με την κατεύθυνση τα έργα κτλ αλλά προσπαθείς να πάρεις περισσότερες πληροφορίες και να μειώσεις το ρίσκο. 

Η έρευνα μου έχει να κάνει περισσοτερο με κοντινούς μεταξύ τους δρόμους. Αν πχ ένα κτήριο στην Αλιμου έχει 10 χιλ ενοίκιο και το βλέπουν 1500000 οδηγοί καθημερινά αξίζει να πληρώσεις το premium της τοποθεσίας όταν μπορείς να βρεις κάτι αντίστοιχο αμφιθεας ή καλαμακιου  με 7 ενοίκιο και προβολή από διπλάσιους;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mansora είπε

Δεν θα βασιστείς μόνο σε αυτό αλλά είναι ένα μετρήσιμο κριτήριο σαφώς καλύτερο από το μάτι. Όπου και να επενδυσεις δεν μπορεις να γνωρίζεις τι μπορεί να γίνει με την κατεύθυνση τα έργα κτλ αλλά προσπαθείς να πάρεις περισσότερες πληροφορίες και να μειώσεις το ρίσκο. 

Η έρευνα μου έχει να κάνει περισσοτερο με κοντινούς μεταξύ τους δρόμους. Αν πχ ένα κτήριο στην Αλιμου έχει 10 χιλ ενοίκιο και το βλέπουν 1500000 οδηγοί καθημερινά αξίζει να πληρώσεις το premium της τοποθεσίας όταν μπορείς να βρεις κάτι αντίστοιχο αμφιθεας ή καλαμακιου  με 7 ενοίκιο και προβολή από διπλάσιους;  

Εξαρταται  απο πολλους παραγοντες το θεμα του Δρομου...

Ξερει τι ειναι να φαινεσαι πολυ καλα απο το δρομο αλλα ο αλλος  να μην μπορει να σταματησει επειδη πχ δεν εχεις παρκινγκ και ειναι δυσκολο να βρει .

Επειδη το εχω ζησει το θεμα. Αξιζει να πληρωσεις παραπανω ενοικιο σε καποιο εμπορικο δρομο μεχρι να αποκτησεις σταθερη πελατια και καλο ονομα στην περιοχη.

Μετα το κοβεις στο πρωτο καθετο με μισο ενοικιο..

Τωρα αυτο εξαρταται και απο το ειδος του καταστηματος.

Πχ ενα τυροπιταδικο ακριβως πισω απο σταση ΟΑΣΑ δεν του αλλαζεις θεση....

Και τελευταια μην ξεχνας τον ανταγωνισμο.

Δεν θα πας να ανοιξεις πχ Service κινητων απεναντι απο iRepair,TheFixers ,iRed κτλ....

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...