Προς το περιεχόμενο

Gaming laptop fps drop


nickvts13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Αγόρασα πρόσφατα το εξής λαπτοπ :  https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-pavilion-gaming-156-i5-8300i8gb1tb-and-128gb-ssdgtx-1050-2gb-15-bc409nv/prod9891625pp/

Οι gaming απαιτήσεις μου είναι μέχρι fifa, pes... Τα οποία πριν το αγοράσω τσέκαρα ότι τα σηκώνει πολύ άνετα με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του.. Ωστοσο τα έχω εγκαταστήσει τα συγκεκριμένα παιχνίδια και τα fps είναι πολύ χαμηλά (25 με 30). Τι φταίει? Οι drivers είναι ενημερωμένοι μέσω του geforce experience... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατεβασε αναλυση στο παιχνιδι σε 1280χ720 και  βαλε φουλ game settings σε γραφικα  γιατι η 1050 στο λαπτοπ είναι αδυναμη

Επεξ/σία από kiriakos500
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

και βεβαιωσου οτι εισαι πραγματι με την Nvidia /1050 και οχι με την Ιntel.. 🔫

Εχω πάει στο nvidia control panel και εχω επιλέξει να χρησιμοποιείται η nvidia 

Μόλις διαπίστωσα ότι αν επιλέξω από τα settings window mode και οχι full screen τρέχει πολύ καλύτερα (55 με 60 fps) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2019 στις 1:10 ΠΜ, Alex-V είπε

Κατεβασε τα γραφικα.

Θα επρεπε να τα σηκωνει ανετα ..κατεβασα δοκιμαστικα και πιο ελαφρυα games και υπαρχει θεμα και εκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εισαι 100% βεβαιος οτι παιζει με την NVIDIA και οχι με την INTEL vga,
μετα τσεκαρε τον επεξεργαστη -> βαλε τον -γινεται με το Throttlestop*- να
παιζει παντα στο 100%, και ξανατσεκαρε: αν αλλαξε με αυτο κατι κατοπιν!
🤓
https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/
https://www.notebookcheck.net/How-to-Lower-Temperatures-Stop-Throttling-and-Increase-Battery-Life-The-ThrottleStop-Guide-2017.213140.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω και εγώ το ίδιο θέμα με την ιδια κάρτα σε λαπτοπ(2gb) με επεξεργαστη πολυ καλο i7 ογδοης γενιας και ram 8gb.

Πηγα στο control panel της nvidia και επελεξα το pes2020 settings και το pes2020.exe να τρεχουν απο την καρτα nvidia.

Οταν πλέον μπαινω στο pes settings, στις προδιαγραφες βλεπει την nvidia (και οχι την onboard της intel) αλλα λεει οτι ειναι ακαταλληλη και την εχει με κιτρινο χρώμα, την ram με πρασινο και επισημανση οκ και τον επεξεργαστη με μπλε και επισημανση καταλληλο!

Εκανα ενα διαγνωστικο ελεγχο κατα την διαρκεια του παιχνιδιου.

Η καρτα δουλευει στο 70-90%

Απο τα 8 gb της ram χρησιμοποιουνται τα 5

Οι πυρηνες ομως (όλοι) δουλευουν σε ποσοστο που δεν ξεπερνα το 30-40%

Το παιχνιδι (pes2020) τρεχει πολυ καλα σε αναλυση 1280×720 και κατεβασμενα εντελως τα γραφικα!

Σε αναλυση 1920χ1080 παιζει, αλλα με ψιλοκολληματα και αφου κατεβασω τα γραφικα!

Σε ολα τα site εχω κανει check στο συστημα του λαπτοπ (το γνωστο can you run it), τα  results ειναι παντα οτι πχ για το pes 2020 το λαπτοπ σηκωνει και τις ελαχιστες και τις συνιστωμενες απαιτησεις!

Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο το task manager βλεπω οτι τρεχει με την nvidia τα games . Ωστοσο παρατηρησα κατι αλλο περιεργο. Οταν εχω το λαπτοπ να φορτιζει τρεχει κανονικα τα παντα στα 60 fps ...οταν το αποσυνδεω απο την φορτιση πεφτει στα 20 με 30 fps

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο task manager την nvidia στην έχει ως GPU1 ;;;;

Εμένα ως οθόνη 1 στο dxdiag.ex  μου έχει την Intel και ως οθόνη 2 την nvidia.

Δοκίμασες μήπως αυτό που γράφτηκε παραπάνω για  το Throttlestop και τον επεξεργαστή;;;

Ακόμη και στο pes 2019 που κατέβασα το demo, κάνει ακριβώς τα ίδια πάντως.

Δεν γίνεται να λέει το pes settings στις προδιαγραφές, ότι τόσο η κάρτα nvidia όσο και η intel είναι το ίδιο ακατάλληλες. Στην χειρότερη περίπτωση η nvidia θα έπρεπε να είναι με πράσινο χρώμα και ένδειξη οκ (ελάχιστες προδιαγραφές). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nickvts13 είπε

Aπο το task manager βλεπω οτι τρεχει με την nvidia τα games . Ωστοσο παρατηρησα κατι αλλο περιεργο. Οταν εχω το λαπτοπ να φορτιζει τρεχει κανονικα τα παντα στα 60 fps ...οταν το αποσυνδεω απο την φορτιση πεφτει στα 20 με 30 fps

Υπαρχει μια περιπτωση να παιζει με την Intel -> που σε μπαταρια κατεβαινει (πολυ)...
🤓
Η να κατεβαινει ο επεξεργαστης -> κλειδωσε τον επανω: μπορεις με το Throttlestop!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Υπαρχει μια περιπτωση να παιζει με την Intel -> που σε μπαταρια κατεβαινει (πολυ)...
🤓
Η να κατεβαινει ο επεξεργαστης -> κλειδωσε τον επανω: μπορεις με το Throttlestop!

Αυτό που έγραψα παραπάνω ότι έκανα διαγνωστικό έλεγχο τρέχοντας το παιχνίδι και μου έβγαλε τους πυρήνεςτου επεξεργαστή να τρέχουν το πολύ 30-40%, σημάνει δηλαδή ότι κατεβαίνει ο επεξεργαστής όπως λες εδώ;;;; 

Και επίσης υπάρχει πιθανότητα το pes settings του παιχνιδιού, να λέει και για τις δυο κάρτες (intel και nvidia) ότι είναι ακατάλληλες το ίδιο;;;;

Α, να πω επίσης πως το geforce experience, κάνοντας μόνο του ρυθμίσεις για το pes 2020, έβαλε την ανάλυση στο 1920χ1080, κατεβάζοντας στο low τα γραφικά εντός παιχνιδιού.

Επεξ/σία από Pesfun20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω καταρχην τι δειχνει το καθε διαγνωστικο... Αλλα (οτ)αν θα εχεις τον επεξεργαστη:
σε max all core συχνοτητα του => θα ειναι το καλυτερο για να κανεις τις παρατηρησεις σου! 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ο επεξεργαστής κοινώς.........κοιμάται😁

Η αλήθεια είναι ότι όταν παίζω, ο ανεμιστήρας ακούγεται στο πολυυυυ χαλαρό, σαν να τρέχει με κατεβασμένες ταχύτητες.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να τσεκάρουμε με την κάρτα γραφικών για να σιγουρευτούμε ότι επιτέλους βλέπει την nvidia;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...