Προς το περιεχόμενο

Gaming laptop fps drop


nickvts13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ φίλε μου όταν παίζω παιχνίδια μόνο με ρεύμα δεν την παλεύει αλλιώς ..... άσε που κάποιες φορές ξεμένει και από μπαταρια κατά την διάρκεια γιατί δεν του φτάνει το ρεύμα.... (αλλά αυτό στην περίπτωση μου λύνεται με  μεγαλύτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pesfun20 είπε

Άρα ο επεξεργαστής κοινώς.........κοιμάται😁

Η αλήθεια είναι ότι όταν παίζω, ο ανεμιστήρας ακούγεται στο πολυυυυ χαλαρό, σαν να τρέχει με κατεβασμένες ταχύτητες.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να τσεκάρουμε με την κάρτα γραφικών για να σιγουρευτούμε ότι επιτέλους βλέπει την nvidia;;;;

Ο επεξεργαστής ΠΟΤΕ δεν λειτουργει 100%. Μονο αν τον πειραξεις εσυ χειροκινητα με καποιο προγραμμα. Οπως το throttlestop που ανεφερε ο thedavilmaycare. Δεν θεωρω οτι ειναι ο επεξεργαστης σου το προβλημα.

Τωρα για την ερωτηση σου, δες εδω https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/2615/~/how-do-i-customize-optimus-profiles-and-settings%3F

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την παράθεση του οδηγού.

Τι πιστεύεις ότι φταίει εδώ;;;Η κάρτα;;;Πόσο χάλια μπορεί να είναι που τα pes 2019, 2020 έχουν ψιλοκολλήματα στα υψηλά γραφικά;;;

Να ξαναπώ ότι και σε ανάλυση 1920χ1080 παίζει, απλά πρέπει να κατεβάσεις τα γραφικά στο low και πάλι είναι κάπως κουραστικό για τα μάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα, η αληθεια ειναι οτι με την 1050 μου φαινεται περιεργο να κολλαει. Δες τον οδηγο και γυρνα ολα τα παιχνιδια να ανοιγουν με την nvidia.

Εμενα εκει παει το μυαλο μου, οτι τα παιχνιδια χρησιμοποιουν την intel, η οποια ειναι αδυναμη μπροστα στην 1050.

Βαλε την nvidia και ξαναδοκιμασε και πες μας

Αα και μην περιμενεις ολα τα παιχνιδια να παιζουν σφαιρατα σε ultra γραφικα με την 1050. Οκ καλη καρτουλα, αλλα οχι για ολα.

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Ο επεξεργαστής ΠΟΤΕ δεν λειτουργει 100%. Μονο αν τον πειραξεις εσυ χειροκινητα με καποιο προγραμμα. Οπως το throttlestop που ανεφερε ο thedavilmaycare. Δεν θεωρω οτι ειναι ο επεξεργαστης σου το προβλημα.

Μια χαρα μπορει να λειτουργει 100%! Για την ακριβεια το επιχειρει καταρχην να λειτουργει 100%, οταν
ειναι στη πριζα!
Εκει μπορει να φρεναρει, να throttleαρει -> γι' αυτο και χρειαζεσαι τετοιο προγραμμα!😎
(και βεβαιως ακομη περισσοτερο για το undervolting τους: στους επεξεργαστες οπου υποστηριζονται)

O επεξεργαστης μπορει να ειναι προβλημα... Το αν ειναι, χαρη στο Throttlestop οπως και στο Intel XTU,
το βλεπει καποιος μεσα σε 10 μολις λεπτακια, το πολυ, χιχι! Δοκιμη και πλανη - αποκλεισμος αιτιων.🤓

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TheDevilMayCare είπε

Μια χαρα μπορει να λειτουργει 100%! Για την ακριβεια το επιχειρει καταρχην να λειτουργει 100%, οταν
ειναι στη πριζα!
Εκει μπορει να φρεναρει, να throttleαρει -> γι' αυτο και χρειαζεσαι τετοιο προγραμμα!😎
(και βεβαιως ακομη περισσοτερο για το undervolting τους: στους επεξεργαστες οπου υποστηριζονται)

O επεξεργαστης μπορει να ειναι προβλημα... Το αν ειναι, χαρη στο Throttlestop οπως και στο Intel XTU,
το βλεπει καποιος μεσα σε 10 μολις λεπτακια, το πολυ, χιχι! Δοκιμη και πλανη - αποκλεισμος αιτιων.🤓

Καλα ναι σιγουρα. Απλα μιας και ειναι σχετικα φρεσκο το λαπτοπ, μου φαινεται σχετικα απιθανο, αλλα ποτε δεν ξερεις :-)

Ας δοκιμασει αυτο με την nvidia και βλεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Το XTU της Intel μου έβγαλε σφάλμα κατά την εγκατάσταση.

Κατέβασα όμως το Throttlestop και είδα ότι τα cores είναι προ-ρυθμισμένα να δουλεύουν  σε παιχνίδια, ίντερντετ, performance και εφαρμογές με μέγιστο όριο το 40%  για τους τέσσερις πυρήνες😯 .Επίσης ενώ στο σύστημα μου φαίνεται ο επεξεργαστής να έχει οκτώ πυρήνες, στο  Throttlestop φαίνονται οι 4 και οι άλλοι 4 ως μη επιλέξιμοι.

Σκέφτομαι λοιπόν το εξής και πείτε μου αν είνα σωστό ή αβάσιμο: Έχω επιλέξει ως σχέδιο ενέργειας λαπτοπ την μέγιστη απόδοση. Από τις ρυθμίσεις γραφικών του λαπτοπ έβαλα το pes.exe και το pes.settings να τρέχουν με την κάρτα nvidia η οποία όπως γράφει στις ρυθμίσεις είναι η προεπιλογή για βέλτιστη-μέγιστη απόδοση. Το ίδιο έκανα και από το control panel της nvidia.

Αν όμως ως μέγιστη απόδοση στα cores έχει οριστεί το 40%, μήπως αυτό συμβάλλει στο αργό τρέξιμο του παιχνιδιού;;;

Και το βασικό μου ερώτημα επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί να ρυθμίσω τον επεξεργαστή να πάει στο 100%, μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε ποιά ρύθμιση πρέπει να τσεκάρω στο Throttlestop για να το πετύχω;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι.

Επιστρέφω με νεότερα αφού έκανα όσα μου πρότειναν οι φίλοι παραπάνω.

Έβαλα τα cores να τρέξουν στο 100% και έκανα όλες τις ρυθμίσεις στην nvidia όπως γράφτηκε παραπάνω.

Το pes2020 demo, τρέχει πλέον πολύ καλύτερα (σχεδόν τέλεια) σε ανάλυση 1920χ1080 και με ρύθμιση μεσαίων γραφικών εντός του παιχνιδιού.

Είδα αισθητή βελτίωση πραγματικά.

Κατά την εισαγωγή των ομάδων, δεν κολλάει πλέον καθόλου, έχει πολύ όμορφα γραφικά, φυσική κίνηση όταν μπαίνουν οι παίκτες στο γήπεδο όπως και στα replay.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις συμβουλές.

Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Όταν παίζω, διαπιστώνω μία μικρή καθυστέρηση των γραφικών στην κίνηση των παικτών. Την ρύθμιση των fps από το pes.settings τόσο για το παιχνίδι όσο και για την επανάληψη(replay), την έχω στα 30 fps και το vsync από το pes settings στην ρύθμιση "ενεργοποίηση 1''. Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση για να βελτιώσω κάπως και αυτή την μικρή καθυστέρηση κατά την κίνηση των παικτών;;;Πχ κάτι μέσω του control panel της nvidia;;;Να τονίσω ότι αυτό υπάρχει μόνο κατά την διάρκεια της κίνησης ενώ στο replay εξαλείφεται εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...