Προς το περιεχόμενο

Ποιο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο να πάρω?


ManosPetr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Πρώτη φορά σε ελληνικό forum..
Ενδιαφέρομαι για την αγορά μεταχειρσμένου αυτοκινήτου που να έχει κλείσει τουλάχιστον 10ετία.
Ποιο συγκεκριμένα:

  1. Porsche Cayenne 3200cc
  2. Lexus RX 400
  3. BMW X5 (3.0)
  4. BMW X3 (3.0)
  5. VW Touareg 3.2
  6. Jeep Compass 
  7. Jeep Cherokee
  8. Jeep Grand Cherokee

Τα κυβικά θα είναι περίπου στις 3000. (2500-3500)

Λιγα λόγια για μένα. 

Οι δουλειά μου είναι από το σπίτι οπότε μέσα στην εβδομάδα μου έχω ελάχιστες μετακινήσεις.

Είχα ένα Audi TT MK1 (1ο στάδιο) αλλά το πούλησα μετά από ένα χρόνο ιδιοκτησίας γιατί ενώ ήταν καλό και γρήγορο και όμορφο εξωτερικά δεν ήταν λειτουργικό.

Είστε 3 άτομα? Πρέπει να πάς με το αυτοκίνητου άλλου.

Έχεις πράγματα και πάς για 5ήμερο?  Πρέπει να πάς με το αυτοκίνητου άλλου.

Κάνεις κάποιο θαλάσιο σπόρ? Πρέπει να πάς μόνο γιατί δεν χωράει παρα μόνο εσένα και το σανίδι σου.

Για τους παραπάνω λόγους ουσιαστικά θέλω να αλλάξω κατηγορία (μέχρι να μπορώ να έχω και τα 2 ;) )

Τώρα κάποια κριτήρια που ψάχνω για αυτά τα αυτοκίνητα.

-Άνεση.  Για αυτό το λόγο όποιο και να πάρω από αυτά είναι με Cruise Control και ιδανικά αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων.

- Ψηλά. Όσο ένα κανονικό SUV/Jeep για να μην με πιάνει η ψυχή μου κάθε φορά που έχει ένα ύψωμα ο δρόμος.

- Ιδανικά σχετικά πολυτελές μέσα. Πιο πολύ στο κομμάτι των multimedia. Δηλαδή να μπορώ να συνδέσω κινητό και να μην 400 καλώδια. Να παίρνει το GPS του κινητού κτλ. (Αν έχει Apple Car είναι τέλειο). Επίσης για τον χειμώνα μια χαρά θα ήταν και τα θερμαινόμενα καθίσματα καθώς και μεγαλύτερη ενεργητική ασφάλεια.

- Ταχύτητα. Προφανώς δεν θα είναι σαν να οδηγάω 2θέσιο ή sport car αλλά να μπορείς να κάνεις άνετα προσπεράσεις χωρίς να περιμένεις να πιάσεις κατηφόρα.

- Reliable. Έμπιστα από θέμα προβλημάτων

*********************************************************
Για όλους αυτούς τους λόγους έχω καταλήξει στα προαναφερόμενα μοντέλα

  1. Porsche Cayenne 3200cc
  2. Lexus RX 400
  3. BMW X5 (3.0)
  4. BMW X3 (3.0)
  5. VW Touareg 3.2
  6. Jeep Compass 
  7. Jeep Cherokee
  8. Jeep Grand Cherokee

Τι θα προτείνατε με βάση την εμπειρία σας και την πείρα σας σε κάποιο από αυτά τα μεταχειρισμένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ManosPetr είπε

Καλημέρα.

Πρώτη φορά σε ελληνικό forum..
Ενδιαφέρομαι για την αγορά μεταχειρσμένου αυτοκινήτου που να έχει κλείσει τουλάχιστον 10ετία.
Ποιο συγκεκριμένα:

  1. Porsche Cayenne 3200cc
  2. Lexus RX 400
  3. BMW X5 (3.0)
  4. BMW X3 (3.0)
  5. VW Touareg 3.2
  6. Jeep Compass 
  7. Jeep Cherokee
  8. Jeep Grand Cherokee

Τα κυβικά θα είναι περίπου στις 3000. (2500-3500)

Λιγα λόγια για μένα. 

Οι δουλειά μου είναι από το σπίτι οπότε μέσα στην εβδομάδα μου έχω ελάχιστες μετακινήσεις.

Είχα ένα Audi TT MK1 (1ο στάδιο) αλλά το πούλησα μετά από ένα χρόνο ιδιοκτησίας γιατί ενώ ήταν καλό και γρήγορο και όμορφο εξωτερικά δεν ήταν λειτουργικό.

Είστε 3 άτομα? Πρέπει να πάς με το αυτοκίνητου άλλου.

Έχεις πράγματα και πάς για 5ήμερο?  Πρέπει να πάς με το αυτοκίνητου άλλου.

Κάνεις κάποιο θαλάσιο σπόρ? Πρέπει να πάς μόνο γιατί δεν χωράει παρα μόνο εσένα και το σανίδι σου.

Για τους παραπάνω λόγους ουσιαστικά θέλω να αλλάξω κατηγορία (μέχρι να μπορώ να έχω και τα 2 ;) )

Τώρα κάποια κριτήρια που ψάχνω για αυτά τα αυτοκίνητα.

-Άνεση.  Για αυτό το λόγο όποιο και να πάρω από αυτά είναι με Cruise Control και ιδανικά αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων.

- Ψηλά. Όσο ένα κανονικό SUV/Jeep για να μην με πιάνει η ψυχή μου κάθε φορά που έχει ένα ύψωμα ο δρόμος.

- Ιδανικά σχετικά πολυτελές μέσα. Πιο πολύ στο κομμάτι των multimedia. Δηλαδή να μπορώ να συνδέσω κινητό και να μην 400 καλώδια. Να παίρνει το GPS του κινητού κτλ. (Αν έχει Apple Car είναι τέλειο). Επίσης για τον χειμώνα μια χαρά θα ήταν και τα θερμαινόμενα καθίσματα καθώς και μεγαλύτερη ενεργητική ασφάλεια.

- Ταχύτητα. Προφανώς δεν θα είναι σαν να οδηγάω 2θέσιο ή sport car αλλά να μπορείς να κάνεις άνετα προσπεράσεις χωρίς να περιμένεις να πιάσεις κατηφόρα.

- Reliable. Έμπιστα από θέμα προβλημάτων

*********************************************************
Για όλους αυτούς τους λόγους έχω καταλήξει στα προαναφερόμενα μοντέλα

  1. Porsche Cayenne 3200cc
  2. Lexus RX 400
  3. BMW X5 (3.0)
  4. BMW X3 (3.0)
  5. VW Touareg 3.2
  6. Jeep Compass 
  7. Jeep Cherokee
  8. Jeep Grand Cherokee

Τι θα προτείνατε με βάση την εμπειρία σας και την πείρα σας σε κάποιο από αυτά τα μεταχειρισμένα?

    Από πλευράς φιλικότητας σε ζητήματα συντήρησης μάλλον για BMW , εφόσον φυσικά το κριτήριο είναι για σας σημαντικό και θαλεγα πως η X5 είναι πιο μπροστά λόγω χώρων . Αφήνω στην άκρη θέματα όπως , κόστος συντήρησης αλλά και τεχνικές παραξενιές , τις οποίες έτσι κι'αλλιώς πιστεύω πως είστε έτοιμος να αντιμετωπίσετε οικονομικά . Την καλημέρα μου , καλή επιτυχία .

   Σημ. Η Cayenne και το Tuareg είναι το ίδιο αυτοκίνητο με άλλα ρούχα .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Από πλευράς φιλικότητας σε ζητήματα συντήρησης μάλλον για BMW , εφόσον φυσικά το κριτήριο είναι για σας σημαντικό και θαλεγα πως η X5 είναι πιο μπροστά λόγω χώρων . Αφήνω στην άκρη θέματα όπως , κόστος συντήρησης αλλά και τεχνικές παραξενιές , οι οποίες έτσι κι'αλλιώς πιστεύω πως είστε έτοιμος να αντιμετωπίσετε οικονομικά . Την καλημέρα μου , καλή επιτυχία .

Έχω ακούσει ότι το Χ5 έχει αρκετά θέματα με την μηχανή του και δεν είναι αξιόπιστα.
Σίγουρα βέβαια φαντάζομαι ότι και απο τα άλλα αυτοκίνητα κάποιο θα έχει άλλο πρόβλημα αλλά δεν έχω βρεί κάτι σχετικό ακόμα. 🧐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ManosPetr είπε

Έχω ακούσει ότι το Χ5 έχει αρκετά θέματα με την μηχανή του και δεν είναι αξιόπιστα.
Σίγουρα βέβαια φαντάζομαι ότι και απο τα άλλα αυτοκίνητα κάποιο θα έχει άλλο πρόβλημα αλλά δεν έχω βρεί κάτι σχετικό ακόμα. 🧐

     Όπως είπα , πιστεύω πως είστε οικονομικά έτοιμος για διάφορα , επίσης έβαλα κατά την γνώμη μου πολύ μπροστά το κριτήριο της φιλικότητας στην συντήρηση δλδ συνεργεία με εμπειρία , πληθώρα ανταλλακτικών κλπ .

   Η κατηγορία που καταλήξατε και για όποιους λόγους , έχει τα " πονάκια " της , οπότε θεωρώ πως πρέπει να βάλετε μπροστά αυτό που ανέφερα . 

   Αν για παράδειγμα καταληγατε στο Lexus  , θα πρέπει να δείτε με προσοχή την ευκολία στην συντήρηση , αν ας πούμε βρείτε κάποιο με αερανάρτηση ........ πόσο θα κοστίσει η αλλαγή της και τι εναλλακτικές λύσεις υπάρχουν , αν υπάρχουν .

   Γενικά θα χρειαστεί λίγη μελέτη η όποια επιλογή σας , κυρίως στο τεχνικό μέρος , μην βιαστειτε .

   

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, babisskg είπε

Σημ. Η Cayenne και το Tuareg είναι το ίδιο αυτοκίνητο με άλλα ρούχα .

Όχι δεν είναι. Μπορεί να μοιράζονται ορισμένα εξαρτήματα αλλά είναι όσο ίδιο το a3 με το leon.

Εγώ θα κοίταζα και ML350, GLK300. Αλλά με έλεγχο στο αυτόματο. Εμένα μου έβγαλε θέμα, η επισκευή ήταν 8.300€ ,τελικά έβαλα από κομμένο με 1500+500 περαστικά και 3 επισκέψεις για μικρορυθμισεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To X5 επίσης πονάει στο αυτόματο κιβώτιο... μεταξύ όλων προσωπικά θα ξεχώριζε τα bmw και το cayenne ως βέλτιστη λύση. Τα multimedia που ζητάς ίσως να τα έχει εάν είναι μοντέλο 2012 και έπειτα (καλά CarPlay απίθανο εάν δεν είναι τελευταίας διετίας) αλλά μη σε ζορίζει αυτό, στα πιο πολλά μπαίνουν. 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θα πήγαινα είτε στο Cayenne είτε στο Χ5 βέβαια φίλε να ξέρεις η κατανάλωση θα σου κόψει τα ήπατα! Επίσης επειδή είχα Porsche (Cayman 2010 μοντέλο), να ξέρεις οτι τα service κοστίζουν. Ακόμα και στην αντιπροσωπεία να μην το πηγαίνεις, πάλι το κόστος θα ποναέι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τέτοιες συζητήσεις απορώ γιατί αναφέρεστε στο κόστος του service.

Θεωρούμε αυτονόητο ότι όποιος θέλει Porsche και παρόμοια αμάξια έχει γνώση του κόστους και δε κάθεται να το υπολογίζει.Αλλιώς δε παίρνει τέτοια αυτοκίνητα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

σε τέτοιες συζητήσεις απορώ γιατί αναφέρεστε στο κόστος του service.

Θεωρούμε αυτονόητο ότι όποιος θέλει Porsche και παρόμοια αμάξια έχει γνώση του κόστους και δε κάθεται να το υπολογίζει.Αλλιώς δε παίρνει τέτοια αυτοκίνητα. 

Αφου δεν βγηκε και κανενας να πει πως θα καιει πολυ βενζινη, παλι καλα να λες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ManosPetr είπε

Καλημέρα.

Πρώτη φορά σε ελληνικό forum..
Ενδιαφέρομαι για την αγορά μεταχειρσμένου αυτοκινήτου που να έχει κλείσει τουλάχιστον 10ετία.
Ποιο συγκεκριμένα:

  1. Porsche Cayenne 3200cc
  2. Lexus RX 400
  3. BMW X5 (3.0)
  4. BMW X3 (3.0)
  5. VW Touareg 3.2
  6. Jeep Compass 
  7. Jeep Cherokee
  8. Jeep Grand Cherokee

Τα κυβικά θα είναι περίπου στις 3000. (2500-3500)

Λιγα λόγια για μένα. 

Οι δουλειά μου είναι από το σπίτι οπότε μέσα στην εβδομάδα μου έχω ελάχιστες μετακινήσεις.

Είχα ένα Audi TT MK1 (1ο στάδιο) αλλά το πούλησα μετά από ένα χρόνο ιδιοκτησίας γιατί ενώ ήταν καλό και γρήγορο και όμορφο εξωτερικά δεν ήταν λειτουργικό.

Είστε 3 άτομα? Πρέπει να πάς με το αυτοκίνητου άλλου.

Έχεις πράγματα και πάς για 5ήμερο?  Πρέπει να πάς με το αυτοκίνητου άλλου.

Κάνεις κάποιο θαλάσιο σπόρ? Πρέπει να πάς μόνο γιατί δεν χωράει παρα μόνο εσένα και το σανίδι σου.

Για τους παραπάνω λόγους ουσιαστικά θέλω να αλλάξω κατηγορία (μέχρι να μπορώ να έχω και τα 2 ;) )

Τώρα κάποια κριτήρια που ψάχνω για αυτά τα αυτοκίνητα.

-Άνεση.  Για αυτό το λόγο όποιο και να πάρω από αυτά είναι με Cruise Control και ιδανικά αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων.

- Ψηλά. Όσο ένα κανονικό SUV/Jeep για να μην με πιάνει η ψυχή μου κάθε φορά που έχει ένα ύψωμα ο δρόμος.

- Ιδανικά σχετικά πολυτελές μέσα. Πιο πολύ στο κομμάτι των multimedia. Δηλαδή να μπορώ να συνδέσω κινητό και να μην 400 καλώδια. Να παίρνει το GPS του κινητού κτλ. (Αν έχει Apple Car είναι τέλειο). Επίσης για τον χειμώνα μια χαρά θα ήταν και τα θερμαινόμενα καθίσματα καθώς και μεγαλύτερη ενεργητική ασφάλεια.

- Ταχύτητα. Προφανώς δεν θα είναι σαν να οδηγάω 2θέσιο ή sport car αλλά να μπορείς να κάνεις άνετα προσπεράσεις χωρίς να περιμένεις να πιάσεις κατηφόρα.

- Reliable. Έμπιστα από θέμα προβλημάτων

*********************************************************
Για όλους αυτούς τους λόγους έχω καταλήξει στα προαναφερόμενα μοντέλα

  1. Porsche Cayenne 3200cc
  2. Lexus RX 400
  3. BMW X5 (3.0)
  4. BMW X3 (3.0)
  5. VW Touareg 3.2
  6. Jeep Compass 
  7. Jeep Cherokee
  8. Jeep Grand Cherokee

Τι θα προτείνατε με βάση την εμπειρία σας και την πείρα σας σε κάποιο από αυτά τα μεταχειρισμένα?

Εγώ απλά θα έβγαζα από τη λίστα το Compass, θεωρώ ότι είναι ένα κλικ κάτω και από προσωπική εμπειρία leasing δεν μπορώ να πω ότι μου αρεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Σωστα.
Το budget κυμαινεται στα 8000-12000 Ευρώ.

Προφανώς και ξέρω ότι θα έχουν κατανάλωση καυσίμου οπότε δεν είναι θέμα αυτό. Το ΤΤ είχε 11-12lt/100km επειδή είχα ελαφρύ το δεξί, αλλά όταν το πάταγα έφτανε και τα 21lt/100km.

Πιο πολύ ανέβασα αυτό το thread γιατί θέλω να ακούσω για θέματα επισκευών. Γνωρίζω ,επειδή ο κολλητός μου έχει το cayman, ότι πληρώνεις κάποια σοβαρά ποσά όταν πας για service.

Ωστόσο η ερώτηση του thread αυτού είναι πιο συγκεκριμένα:

1) Ποιο από αυτά τα αυτοκίνητα έχει πιο καλή οδηγική συμπεριφορά και το χαίρεσαι.(Δεν είναι σαν το YETI που έχω 1200cc)
2) Τι προβλήματα βγάζουν γιατί για παράδειγμα το Cayenne με 4.500 cc έχει κάποια θέματα στο μοτέρ μετά από κάποια km.

Το Χ5 πχ μετά τα 100.000km βγάζει πρόβλημα στους κινητήρες με 4.400 και 4.800cc.

Έχει κάποιος γνώση σχετικά με αυτά τα θέματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιαούρτι είπε

σε τέτοιες συζητήσεις απορώ γιατί αναφέρεστε στο κόστος του service.

Θεωρούμε αυτονόητο ότι όποιος θέλει Porsche και παρόμοια αμάξια έχει γνώση του κόστους και δε κάθεται να το υπολογίζει.Αλλιώς δε παίρνει τέτοια αυτοκίνητα. 

Ε ναι, για αυτό άλλωστε κοιτάει αμάξια 10 ετίας. Επείδη το κόστος δεν είναι τόσο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...