Προς το περιεχόμενο

G skill 8gb 3000mzh στο CPUID και στο Speccy μου της δείχνει για 1066mhz


Manos fot.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα! Έχω κατεβάσει το πρόγραμμα speccy(και το CPU-Z) για να δω λίγο της θερμοκρασίες στο pc. Κάπου εκεί διαπίστωσα ότι για την συγκεκριμένη ram(G.Skill Aegis 8GB DDR4-3000MHz)

λέει μόνο 1066mhz και απορώ αν έχω κάνει κάτι λάθος ή δεν έρχεται εργοστασιακά με 3000mhz. Έχω μόνο αυτήν κουμπωμένη στο pc και δεν ξέρω αν έχει πάει κάτι στραβά για να την μπερδέψω. 

Τα 1066mhz δεν είναι ο κανονικός συγχρονισμός της RAM και εννοεί κάτι άλλο ή όντως δεν έρχεται η RAM στα 3000mhz και έρχεται σε λιγότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να μπείς στο BIOS και είτε να ενεργοποίσεις το XMP/DOCP για να πάρει αυτόματα τους σωστούς χρονισμούς ή να τους περάσεις χειροκίνητα.

Ουσιαστικά η μνήμη τρέχει στους εργοστασιακούς χρονισμούς, 2133 (2x1066mhz)@1.2V.Με το xmp θα δείς 3000 (2x1500mhz)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, beamex είπε

Δηλαδή 2132mhz. Δοκίμασες να μπεις  bios και να διαλέξεις Xmp profile?

Είμαι λίγο αρχάριος. Τι είναι το XMB profile?

7 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Θα πρέπει να μπείς στο BIOS και είτε να ενεργοποίσεις το XMP/DOCP για να πάρει αυτόματα τους σωστούς χρονισμούς ή να τους περάσεις χειροκίνητα.

Ουσιαστικά η μνήμη τρέχει στους εργοστασιακούς χρονισμούς, 2133 (2x1066mhz)@1.2V.Με το xmp θα δείς 3000 (2x1500mhz)

Υπάρχει κανένα tutorial που μπορώ να βρω για να ενεργοποιήσω το XMP/DOCP από τα BIOS ή για να το περάσω χειροκίνητα?

Και κάτι ακόμη. Αυτό ουσιαστικά είναι oc και θα ανεβάσει θερμοκρασίες ή δεν έχει καμία σχέση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Manos fot. είπε

Είμαι λίγο αρχάριος. Τι είναι το XMB profile?

Υπάρχει κανένα tutorial που μπορώ να βρω για να ενεργοποιήσω το XMP/DOCP από τα BIOS ή για να το περάσω χειροκίνητα?

Και κάτι ακόμη. Αυτό ουσιαστικά είναι oc και θα ανεβάσει θερμοκρασίες ή δεν έχει καμία σχέση?

Σε γενικές  γραμμές, είναι ένα προφίλ ρυθμίσεων αποθηκευμένο μέσα στην μνήμη σου.Ναί,τεχνικά πρόκειται για o/c,άλλα ουσιαστικά είναι η ταχύτητα που είναι rated η μνήμη να δουλεύει.Και οι 3200+++ μνήμες, πάλι στα 2133 λειτουργούν χωρίς να κάνεις κάποια περεταίρω ρύθμιση.Η θερμοκρασία ενδέχεται να ανέβει μερικούς βαθμούς αφού θα αυξηθεί το voltage,άλλα θα βρίσκεται στα πλαίσια που ορίζει ο κατασκευαστής.

Ανάλογα με την μητρική,όταν μπείς στο Bios θα βρείς το ανάλογο πεδίο ρυθμίσεων.Πχ στην ASUS ονομάζεται AI overclock tuner, στην MSI Extreme memory profile.Συμβουλέψου το manual της μητρικής σου.Δέν θα πάρει πάνω απο 5'.

 

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι φίλε σε ευχαριστώ. Μπήκα στο BIOS και σε μία ρύθμιση που έλεγε για το XMB το πήγα από disable σε profile 1. Τώρα μπήκα στο CPU Z και είδα 1496Mhz. Αυτό βάση αυτών που μου προ ανέφερες σημαίνει ότι λειτουργεί στα 3000mhz(2x1500)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Manos fot. είπε

Να σαι φίλε σε ευχαριστώ. Μπήκα στο BIOS και σε μία ρύθμιση που έλεγε για το XMB το πήγα από disable σε profile 1. Τώρα μπήκα στο CPU Z και είδα 1496Mhz. Αυτό βάση αυτών που μου προ ανέφερες σημαίνει ότι λειτουργεί στα 3000mhz(2x1500)?

Μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...