Προς το περιεχόμενο

Ryzen 2600 ψάχνω μητρική και RAM


beamex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω τον 2600 όπως λέει και ο τίτλος και θέλω να πάρω μητρική και RAM. Έχω βρει αυτές:  MSI B450 Tomahawk Max,  MSI X470 Gaming Plus Max,  Gigabyte B450M DS3H (rev. 1.0).

Οι δύο πρώτες βλέπω ανεβάζουν καλά συχνότητα σε ram και η τρίτη είναι για χαμηλότερο budget.

Και το ερώτημα είναι το εξής, παίρνω τη φθηνή μητρική που πάει μέχρι 3200mHz ή αξίζει όντως τον κόπο να πάρω καλύτερη και με ακριβότερες μνήμες αντίστοιχα? Θα παίζει καλύτερα το σύστημα με 3600mHz και C18 ή 3200mHz και C16? Η διαφορά στη τιμή είναι ένας m.2 γιαυτό και το σκέφτομαι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, beamex είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω τον 2600 όπως λέει και ο τίτλος και θέλω να πάρω μητρική και RAM. Έχω βρει αυτές:  MSI B450 Tomahawk Max,  MSI X470 Gaming Plus Max,  Gigabyte B450M DS3H (rev. 1.0).

Οι δύο πρώτες βλέπω ανεβάζουν καλά συχνότητα σε ram και η τρίτη είναι για χαμηλότερο budget.

Και το ερώτημα είναι το εξής, παίρνω τη φθηνή μητρική που πάει μέχρι 3200mHz ή αξίζει όντως τον κόπο να πάρω καλύτερη και με ακριβότερες μνήμες αντίστοιχα? Θα παίζει καλύτερα το σύστημα με 3600mHz και C18 ή 3200mHz και C16? Η διαφορά στη τιμή είναι ένας m.2 γιαυτό και το σκέφτομαι..

Καλησπέρα,

Για μνήμες πας ασυζητητί αφού θες VFM σε Crucial Ballistic LT/AT.

Θα απέφευγα την Gigabyte.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα,

Για μνήμες πας ασυζητητί αφού θες VFM σε Crucial Ballistic LT/AT.

Θα απέφευγα την Gigabyte.

Κατάλαβα,

Αυτές ?

Θα έχω όντως διαφορά σε επιδόσεις αν πάω σε ακριβότερες?

 

 

Επεξ/σία από beamex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, beamex είπε

Κατάλαβα,

Αυτές ?

Θα έχω όντως διαφορά σε επιδόσεις αν πάω σε ακριβότερες?

Αν πας σε bdies με τα διπλάσια λεφτά, οριακά θα είναι καλύτερες. Σε άλλη περίπτωση όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Tomahawk MAX και τις crucial. Και εδώ το thread για να πάρεις τα μέγιστα από αυτές :)

Επανέρχομαι λίγο, αλλά για να καταλάβω λίγο καλύτερα... γιατί να μην πάω απευθείας σε αυτές Patriot Viper 4

Είναι ήδη στα 3733. Απότι είδα στο βίντεο στο άλλο νήμα (μπράβο στο παλικάρι btw, νεαρός και κάνει πολύ ωραία δουλειά) κοντράρει bdie αλλά έχει αρκετά μεγάλο δείγμα για να ξέρουμε ότι οι balistix ειναι αυτές που αξίζουν, ή παίζει ρόλο και η τύχη στο τι θα παραλάβεις? κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, beamex είπε

Επανέρχομαι λίγο, αλλά για να καταλάβω λίγο καλύτερα... γιατί να μην πάω απευθείας σε αυτές Patriot Viper 4

Είναι ήδη στα 3733. Απότι είδα στο βίντεο στο άλλο νήμα (μπράβο στο παλικάρι btw, νεαρός και κάνει πολύ ωραία δουλειά) κοντράρει bdie αλλά έχει αρκετά μεγάλο δείγμα για να ξέρουμε ότι οι balistix ειναι αυτές που αξίζουν, ή παίζει ρόλο και η τύχη στο τι θα παραλάβεις? κτλ

Ευχαριστω για τα λογια σου :P
Περαν αυτου οι Patriot (αν καταφερεις και τις βρεις...) ειναι με  17-21-21-41 timings και ειναι Hynix CJR. 
Γενικα το CJR ειναι χειροτερο απο το e-die. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ευχαριστω για τα λογια σου :P
Περαν αυτου οι Patriot (αν καταφερεις και τις βρεις...) ειναι με  17-21-21-41 timings και ειναι Hynix CJR. 
Γενικα το CJR ειναι χειροτερο απο το e-die. 

Συμφωνώ, ερχόμενος από CJR σε e die.

Αν και δεν είναι άσχημες, αυτές φαίνονται καλο bin 3733 c17 είναι “b die territory”.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Ευχαριστω για τα λογια σου :P
Περαν αυτου οι Patriot (αν καταφερεις και τις βρεις...) ειναι με  17-21-21-41 timings και ειναι Hynix CJR. 
Γενικα το CJR ειναι χειροτερο απο το e-die. 

 

18 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Συμφωνώ, ερχόμενος από CJR σε e die.

Αν και δεν είναι άσχημες, αυτές φαίνονται καλο bin 3733 c17 είναι “b die territory”.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δηλαδή να πάω προς crucial γιατί όταν θα τις κάνω overclock στα 3733 (ή 3600) θα έχει καλύτερα ρολόγια (και καλύτερη συμπεριφορά) λόγο e-die από τις patriot?

Ή όχι σίγουρα, οπότε να πάρω να τις patriot να δοκιμάσω και να γράψω κάτι εδώ να μάθουμε όλοι 😄

 

Επεξ/σία από beamex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, beamex είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δηλαδή να πάω προς crucial γιατί όταν θα τις κάνω overclock στα 3733 (ή 3600) θα έχει καλύτερα ρολόγια (και καλύτερη συμπεριφορά) λόγο e-die από τις patriot?

Ή όχι σίγουρα, οπότε να πάρω να τις patriot να δοκιμάσω και να γράψω κάτι εδώ να μάθουμε όλοι 😄

Πάρε τις Patriot να δούμε τι ψάρια πιάνουν τα καλα CJR :P

Τουλάχιστον θα έχεις καλύτερο TRFC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Ευχαριστω για τα λογια σου :P
Περαν αυτου οι Patriot (αν καταφερεις και τις βρεις...) ειναι με  17-21-21-41 timings και ειναι Hynix CJR. 
Γενικα το CJR ειναι χειροτερο απο το e-die. 

17-19-19-39 είναι οι PV416G373C7K 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Πάρε τις Patriot να δούμε τι ψάρια πιάνουν τα καλα CJR :P

Τουλάχιστον θα έχεις καλύτερο TRFC.

Έχω αρχίσει να χαζεύω από το ψάξιμο... γιατί έχουν βγει τόσες πολλές... τι να πρωτοδιαλέξω?

Patriot Viper Steel 16GB DDR4-4000MHz (PVS416G400C9K) 115€ Και εδώ λέει οτι ειναι b-die (Τέλος της πρώτης παραγράφου)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dem είπε

17-19-19-39 είναι οι PV416G373C7K 

Παλια, οταν ηταν b-die. Τωρα που ειναι με CJR ειναι με τα timings που σου λεω. 
Δεν εχουν αλλαξει το spec sheet στην Patriot.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...