Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φακού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας

Απευθύνομαι στους γνώστες, επί του συγκεκριμένου θέματος του φόρουμ, ζητώντας τα "φώτα" τους για την επιλογή φακού.

Έχω μία φωτογραφική μηχανή SONY A7 RII και θα ήθελα να ρωτήσω ποιόν φακό ανάμεσα στους εξής δύο να επιλέξω να αγοράσω:

1. SONY 24-105 mm f4 ή

2. TAMRON 28-70 mm f2,8

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Νι-Σα είπε

Καλημέρα σας

Απευθύνομαι στους γνώστες, επί του συγκεκριμένου θέματος του φόρουμ, ζητώντας τα "φώτα" τους για την επιλογή φακού.

Έχω μία φωτογραφική μηχανή SONY A7 RII και θα ήθελα να ρωτήσω ποιόν φακό ανάμεσα στους εξής δύο να επιλέξω να αγοράσω:

1. SONY 24-105 mm f4 ή

2. TAMRON 28-70 mm f2,8

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

     Καλησπέρα σας , θα χρειαστεί κάτι περισσότερο ώστε κάποιος να σας δώσει μία άποψη πχ ποιο είναι το συνηθισμένο είδος φωτογραφίας που ασχολεισθε , ας πούμε τοπία . Με τον τρόπο που θέσατε το ερώτημα , δεν είναι εύκολο κάποιος να συσχετίσει το σώμα της Α7 με κάποιον από τους φακούς που επιλέξατε . Χρειάζεστε ας πούμε έναν midrange φακό ???

    Ο nickolas σωστά κατάλαβε , διότι από τα συμφραζόμενα η χρειάζεστε κάτι που φτάνει έως τα 105 χιλ η χρειάζεστε κάτι με μεγαλύτερο διάφραγμα .

    Σε αναμονή των σκέψεων σας λοιπόν .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχάς, σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε στο ερώτημά μου.

Τώρα, είναι η σειρά μου να απαντήσω στα δικά σας ερωτήματα, ελπίζοντας η απάντησή μου να σας διαφωτίσει περισσότερο.

Είμαι ένας ερασιτέχνης φωτογράφος  που φωτογραφίζω περίπου 30 χρόνια, με αρκετά ικανοποιητικά αποτελέσματα, νομίζω.

Αγοράζοντας τώρα τη συγκεκριμένη μηχανή, θα ήθελα πλέον να έχω έναν φακό γενικής χρήσης που να καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες

αυτού του είδους χρήσης, δηλαδή, κυρίως τοπία, καθώς ταξιδεύω πολύ συχνά και ανθρώπους σε τοπία ή σε συνήθεις καταστάσεις. 

Δεν ξέρω, αν απάντησα επαρκώς σε αυτό που χρειαζόσασταν για να με βοηθήσετε, οπότε μη διστάσετε να μου ζητήσετε περισσότερες πληροφορίες, 

αν υπάρχει ανάγκη.

Σας ευχαριστώ θερμά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε ήδη κάποιον φακό για τη μηχανή?

Αν ναι, ποιος είναι αυτός και τι θα θέλατε που δεν σας δίνει?

Αν όχι, τί κάμερα είχατε πριν και τί ελπίζετε με την καινούργια?

πχ. μπορεί να είναι καλύτερη απόδοση στο χαμηλό φως ή σταθεροποίηση ή οξύτητα ή περισσότερο ευρυγώνιο άκρο από τον φακό σας ή καλύτερη απομόνωση θέματος κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Δεν έχω αγοράσει ακόμα κάποιον φακό για τη συγκεκριμένη μηχανή την οποία αγόρασα πρόσφατα. Πριν από αυτήν είχα μία ΝΙΚΟΝ 7 100 και φακό

τον Sigma 17-50mm f2.8. Θέλω, γενικά, έναν ποιοτικό φακό με καλή οξύτητα και ευκρίνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Νι-Σα είπε

Καλησπέρα

Δεν έχω αγοράσει ακόμα κάποιον φακό για τη συγκεκριμένη μηχανή την οποία αγόρασα πρόσφατα. Πριν από αυτήν είχα μία ΝΙΚΟΝ 7 100 και φακό

τον Sigma 17-50mm f2.8. Θέλω, γενικά, έναν ποιοτικό φακό με καλή οξύτητα και ευκρίνεια.

   Much better , την καλημέρα μου , τώρα πλέον χρειάζεται η εμπειρία κάποιου που χρησιμοποιεί μία Α7 αφενός , από την άλλη την εμπειρία κάποιου που χρησιμοποιεί έναν 18 - 200 περίπου η κάτι κοντινότερο που να μην φτάνει έως τα 200 χιλ , αφού φαίνεται πως χρειάζεστε έναν μόνο φακό και όχι δύο .

  Μην φανταστείτε ότι κι' εμείς είμαστε τίποτε φτασμένοι φωτογράφοι , παραμένουμε ερασιτέχνες από πεποίθηση κυρίως , συν κάποια γεράματα ........ LoL 😂 .

  Φαντάζομαι πως κάτι που να ξεκινάει από 18 έως μέγιστο 200 είναι το ζητούμενο για να εστιάσετε αρχικά και μετά ας πέσουν στο τραπέζι τα σχετικά περί σταθερού η μη διαφράγματος , κόστους , κατασκευαστών , μοντέλων κοκ .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα! Χρειάζομαι έναν μόνο φακό που να καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες

ενός ερασιτέχνη που βγάζει κοινές κυρίως φωτογραφίες καθημερινής οικογενειακής ζωής και στιγμών στη φύση.

Νομίζω πως δεν μου είναι απαραίτητο το βελινεκές των 200mm, ίσως ούτε καν των 18mm. Ένας φακός από 24 ή 28mm έως 70 ή 135 mm

θα μου ήταν υπεραρκετός.

Ευχαριστώ θερμά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Νι-Σα είπε

Καλημέρα σας!

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα! Χρειάζομαι έναν μόνο φακό που να καλύπτει τις περισσότερες ανάγκες

ενός ερασιτέχνη που βγάζει κοινές κυρίως φωτογραφίες καθημερινής οικογενειακής ζωής και στιγμών στη φύση.

Νομίζω πως δεν μου είναι απαραίτητο το βελινεκές των 200mm, ίσως ούτε καν των 18mm. Ένας φακός από 24 ή 28mm έως 70 ή 135 mm

θα μου ήταν υπεραρκετός.

Ευχαριστώ θερμά!

    Κι' εγώ νομίζω πως το άκρο των 200 είναι πολύ , κάτι σε πραγματικά από 18 έως 150 περίπου χιλ νομίζω πως είναι αρκετό , φυσικά μένει να δει κανείς το ποσό που έχει στην διάθεση του πλέον ώστε να αποφασίσει αν θα είναι κάτι πιο οικονομικό η πιο εξειδικευμένο σε ότι αφορά το διάφραγμα . Μην απορρίψετε το όσο πιο wide κατώτερο άκρο , κάποιες φορές είναι πολύ ενδιαφέρον στα αποτελέσματα που δίνει .

   Δεν θυμάμαι αν η A7 είναι full frame .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η SONY a7 rii είναι full frame.

Διαθέτω γύρω στα 800-850 ευρώ για καινούργιο ή καλό μεταχειρισμένο.

Διαβάζοντας αρκετά reviews σε ξένες ιστοσελίδες, κατέληξα σε αυτούς τους δύο φακούς που αναφέρομαι.

Ρώτησα, επίσης, για τους συγκεκριμένους δύο σε 2 καταστήματα φωτογραφικών ειδών, εδώ στη Θεσσαλονίκη, και

άκουσα δύο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις που μου δημιούργησαν μια αβεβαιότητα. Αυτός είναι ο λόγος που απευθύνομαι και σε ΄σας.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Νι-Σα είπε

Η SONY a7 rii είναι full frame.

Διαθέτω γύρω στα 800-850 ευρώ για καινούργιο ή καλό μεταχειρισμένο.

Διαβάζοντας αρκετά reviews σε ξένες ιστοσελίδες, κατέληξα σε αυτούς τους δύο φακούς που αναφέρομαι.

Ρώτησα, επίσης, για τους συγκεκριμένους δύο σε 2 καταστήματα φωτογραφικών ειδών, εδώ στη Θεσσαλονίκη, και

άκουσα δύο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις που μου δημιούργησαν μια αβεβαιότητα. Αυτός είναι ο λόγος που απευθύνομαι και σε ΄σας.

Ευχαριστώ πολύ!

    Αν δεν δόθηκαν επαρκείς εξηγήσεις , τότε παραμένουν απόψεις , θα ρίξω μια ματιά στις επιλογές σας .

   http://www.sansmirror.com/lenses/lens-reviews/lenses-for-sony-efe-mount/sony-24-105mm-f4-g-oss-lens.html

  https://www.cameralabs.com/tamron-28-75mm-f2-8-di-iii-rxd-a036-review/

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πω μια άλλη επιλογή.

Λες ότι φωτογραφίζεις 30 χρόνια. Είσαι λοιπόν παλιός, που μάλλον ξεκίνησε με φίλμ . Είχες χρησιμοποιήσει ποτέ μηχανή με ενσωματωμένο φακό 35mm (εστιακής απόστασης) ;;;

Αν ναι , ίσως μπορεί να εξετάσεις και το ενδεχόμενο ενός σταθερού 35ρη. 

Αν κάποιος επιλέξει μία εστιακή αποσταση (για γενική χρήση)  , αυτή , νομίζω, είναι τα 35mm (σε full frame). 

 

Βλέπω ότι η sony έχει 35ρη , τον  SONY FE 35mm f/1.8 .

Δείγματα βλέπεις εδώ

https://www.flickr.com/groups/14673406@N22/

 

(και από άλλους 35ρηδες αν δεις δείγματα σε full frame, παίρνεις γεύση).

Έριξα απλώς μια ιδέα προς σκέψη . 

Με δεδομένο ότι είναι στα μισά λεφτά από αυτούς που αναφέρεις, αν φτάσεις στο χιλιάρικο , με αγορά από e-infin π.χ. , μαζί με τον 35ρη παίρνεις και τον 85mm f/1.8 για πορτραίτα.

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ από καρδιάς για τις χρήσιμες πληροφορίες!

Αυτό, είναι αλήθεια, δεν πέρασε καν από το μυαλό μου!

Νομίζω πως είναι καλή ιδέα!

Καλό σας βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην να πω οτι ειναι 28-75 και οχι 70

στη θεση σου θα αγοραζα τον 28-75 μιας και ειναι πιο γενικης χρησης (με ολες τις συνθηκες φωτισμου)

απο ενα αρκετα αξιοπιστο site δες τους 2:

https://www.opticallimits.com/sonyalphaff/1064-tamron2875f28e?start=2

https://www.opticallimits.com/sonyalphaff/1034-sony24105f4goss?start=2

Αναφορά σε κείμενο

If you can't or don't want to afford the Sony FE 24-70mm f/2.8 GM but still want an f/2.8 standard zoom lens, the Tamron is a good and light-weight option IF you can live with the rather moderate 28mm setting at the wide-end.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...