Προς το περιεχόμενο

Καινούριο κινητό που να δέχεται όμως Micro-SIM


Vassub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Με εξυπηρετεί και χρησιμοποιώ δύο κινητά με το ίδιο νούμερο (το ένα ανθεκτικό με Standard-SIM και το άλλο smart με Micro-SIM).

Τώρα που θα ήθελα κάποια στιγμή να αλλάξω το smart (γενικά, δεν έχω πάρα πολλές απαιτήσεις από αυτό) βλέπω ότι τα περισσότερα καινούρια δέχονται Nano-SIM.

Αυτό πρακτικά για εμένα σημαίνει ότι θα πρέπει να ξαναβγάλω όχι μία, αλλά δύο νέες SIM (κόστος 8+8 ευρώ).

Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν υπάρχουν καινούρια κινητά που να δέχονται Micro-SIM και όχι Nano-SIM και πως μπορώ να τα αναζητήσω, χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να φτάνω στη σελίδα του κατασκευαστή για να δω το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό (και αυτό με δυσκολία πολλές φορές).

Φυσικά σκέφτομαι και τη λύση του μεταχειρισμένου.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τα 16 ευρω απαιτουν δανειο απο την τραπεζα εχουμε τις εξης λυσεις :

1. Παιρνεις ενα απο αυτα και κοβεις την καρτα , κοστος ~7 ευρω << 16 ευρω.
2.Πας εδω , και βαζεις τα χαρακτηριστικα που θες να χει το κινητο σου.Σου εχω τσεκαρει ηδη την "micro sim".Καλες αγορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν είναι βασικό θέμα τα 16 ευρώ. Υπάρχουν άλλοι λόγοι που δε θέλω να μπω στη διαδικασία να αλλάζω sim cards, αλλά πίστεψε με δεν αισθάνομαι την ανάγκη να απολογηθώ (τα έχω λύσει αυτά τα θέματα με τον εαυτό μου).

Σε ευχαριστώ πάντως για το link. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι, εάν κάποιος έχει τη διάθεση να απαντήσει.

Σε κινητό DUAL SIM που η 1η θέση παίρνει Nano-SIM και η 2η Micro-SIM, υπάρχει θέμα να χρησιμοποιήσω αντί για την 1η, μόνο τη 2η?

Παίζει ρόλο δλδ, όταν βάζεις μόνο μία κάρτα, σε ποια θέση θα την έχεις?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, Vassub είπε

Να ρωτήσω κάτι, εάν κάποιος έχει τη διάθεση να απαντήσει.

Σε κινητό DUAL SIM που η 1η θέση παίρνει Nano-SIM και η 2η Micro-SIM, υπάρχει θέμα να χρησιμοποιήσω αντί για την 1η, μόνο τη 2η?

Παίζει ρόλο δλδ, όταν βάζεις μόνο μία κάρτα, σε ποια θέση θα την έχεις?

Ευχαριστώ

Aποκλείεται να υπάρχει τέτοιο θέμα. Δεν το έχω ξανακούσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vassub είπε

Να ρωτήσω κάτι, εάν κάποιος έχει τη διάθεση να απαντήσει.

Σε κινητό DUAL SIM που η 1η θέση παίρνει Nano-SIM και η 2η Micro-SIM, υπάρχει θέμα να χρησιμοποιήσω αντί για την 1η, μόνο τη 2η?

Παίζει ρόλο δλδ, όταν βάζεις μόνο μία κάρτα, σε ποια θέση θα την έχεις?

Ευχαριστώ

Συνήθως όταν έχει Micro & Nano να ξέρεις ότι στην θέση της Nano μπαίνει η κάρτα μνήμης(εφόσον δέχεται).

Όχι δεν υπάρχει.

Εγώ στο Redmi note 4x την είχα στην δεύτερη slot γιατί είχα Micro.

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Συνήθως όταν έχει Micro & Nano να ξέρεις ότι στην θέση της Nano μπαίνει η κάρτα μνήμης(εφόσον δέχεται).

Όχι δεν υπάρχει.

Εγώ στο Redmi note 4x την είχα στην δεύτερη slot γιατί είχα Micro.

Ναι, το είδα αυτό που λες, ψάχνοντας λίγο περισσότερο. Είναι όπως το λες ακριβώς. Έχει το "συρταράκι" με δύο θέσεις, μία για SIM και μία για την κάρτα μνήμης.

Άρα, αν καταλαβαίνω καλά, αν βάλω στη 2η θέση την Micro, μπορεί μεν να μην έχω θέμα, αλλά "καίω" την κάρτα μνήμης. Σωστά?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Vassub είπε

Ναι, το είδα αυτό που λες, ψάχνοντας λίγο περισσότερο. Είναι όπως το λες ακριβώς. Έχει το "συρταράκι" με δύο θέσεις, μία για SIM και μία για την κάρτα μνήμης.

Άρα, αν καταλαβαίνω καλά, αν βάλω στη 2η θέση την Micro, μπορεί μεν να μην έχω θέμα, αλλά "καίω" την κάρτα μνήμης. Σωστά?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Κάπως έτσι.

Καλύτερα όμως συμπλήρωσε την φόρμα αγοράς μπας και βρούμε κάτι.....

 

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάνω ευχαρίστως, απλά για την ώρα δεν έχω κατασταλάξει εγώ στο τι θέλω. Γι' αυτό και ρωτάω διερευνητικά για το συγκεκριμένο θέμα για να έρθω λίγο σε επαφή με τη σημερινή πραγματικότητα, γιατί έχω να ασχοληθώ περίπου 3 χρόνια. 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vassub είπε

Θα το κάνω ευχαρίστως, απλά για την ώρα δεν έχω κατασταλάξει εγώ στο τι θέλω. Γι' αυτό και ρωτάω διερευνητικά για το συγκεκριμένο θέμα για να έρθω λίγο σε επαφή με τη σημερινή πραγματικότητα, γιατί έχω να ασχοληθώ περίπου 3 χρόνια. 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Τώρα δυστυχώς τα περισσότερα έχουν Nano.

Εγώ ευτυχώς δεν άλλαξα sim απλός την έσπασα και την έκανα Nano από Micro που ήταν.

Έτσι είναι πλέον η καινούριες sim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπολόγιζα να αλλάξω κινητό σύντομα και έτσι, πριν από λίγο καιρό που χρειάστηκα το 2ο κινητό (για νερά, πισίνες κλπ), πήγα και έβγαλα 2 νέες κάρτες, μία standard και μία micro. Παίζει επίσης, να δω κάποια στιγμή σύντομα την πιθανότητα να αλλάξω εταιρία. Αυτοί είναι και οι βασικοί λόγοι που δεν ήθελα να μπω πάλι στη διαδικασία να επανεκδίδω δύο νέες κάρτες. Έλεγα, θα τα δω όλα τα θέματα μαζί (σύνδεση, κάρτες, νέο κινητό κλπ.) λίγο αργότερα.

Αυτή τη στιγμή, έχω ένα Samsung J7 2016 (σκυλί πραγματικά!) και άρχισε να μου κάνει κάποια νούμερα το ηχείο. Έτσι, άρχισα να προβληματίζομαι για το αν έχω επιλογή με micro, έστω και σαν προσωρινή λύση, ή θα πρέπει να δω άμεσα μια πιο ολοκληρωμένη προσέγγιση. 🙂

Την κάρτα που έκοψες εσύ, το έκανες σε κάποιο κατάστημα ή μόνος σου?

Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η κάρτα σου μπορεί να σπάσει όπως του saruman; Αλλά και πάλι τα 16€ για να αλλάξεις κάρτα δεν είναι κάτι, επίσης είναι δωρεάν αν άλλαξες τελευταία φορά πρόσφατα και δεν πέρασαν 6 μήνες από την αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, δε σπάει. Θα το δω για την αλλαγή! Ευχαριστώ

Στο βασικό μου ερώτημα, σχετικά με τα κινητά και τις κάρτες που παίρνουν, με καλύψατε! Ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από Vassub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Vassub είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπολόγιζα να αλλάξω κινητό σύντομα και έτσι, πριν από λίγο καιρό που χρειάστηκα το 2ο κινητό (για νερά, πισίνες κλπ), πήγα και έβγαλα 2 νέες κάρτες, μία standard και μία micro. Παίζει επίσης, να δω κάποια στιγμή σύντομα την πιθανότητα να αλλάξω εταιρία. Αυτοί είναι και οι βασικοί λόγοι που δεν ήθελα να μπω πάλι στη διαδικασία να επανεκδίδω δύο νέες κάρτες. Έλεγα, θα τα δω όλα τα θέματα μαζί (σύνδεση, κάρτες, νέο κινητό κλπ.) λίγο αργότερα.

Αυτή τη στιγμή, έχω ένα Samsung J7 2016 (σκυλί πραγματικά!) και άρχισε να μου κάνει κάποια νούμερα το ηχείο. Έτσι, άρχισα να προβληματίζομαι για το αν έχω επιλογή με micro, έστω και σαν προσωρινή λύση, ή θα πρέπει να δω άμεσα μια πιο ολοκληρωμένη προσέγγιση. 🙂

Την κάρτα που έκοψες εσύ, το έκανες σε κάποιο κατάστημα ή μόνος σου?

Και πάλι ευχαριστώ!

Σου δίνει επιλογή η ίδια η κάρτα να την κόψεις εσύ χωρίς μηχάνημα,αλλά με το χέρι σου.

Επειδή δεν μπορούμε προσωρινά για ανέβασμα φωτογραφίας σου δίνω link να δεις πως είναι https://5gstore.com/product/3911_verizon-3g-4g-sim-card.html

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...