Προς το περιεχόμενο

προβλημα με τρακάρισμα


pablo_esobar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα παιδια ,

εχω ενα mazda 2 του 2007, ειχα ενα τρακάρισμα , εχει γινει αποδοχή ζημιάς απο τον υπαίτιο και ειμαι στην anytime.

Η ζημια μου ειναι μικρή , προφυλακτήρας,καπό και μετώπη  ισιωμα ,

τα οικονοικά δυσκολα η  ζημιά δεν είναι απαιτητική ,δινει αμάξι αντικατάστασης και  λεω να πάω στο συνεργαζόμενο συνεργείο κόβω το μάστορα ψιλοαπατεωνα , του λεω γνήσια μεταχειρισμένα ,  δεν μου απαντάει ,  οταν ειχε αυτοκίνητο κανονίζουμε ρβ , τα ανταλακτικα ιμιτασιον , φορτώνω  καλα μου λεει θα βρούμε μτχσμενα μην σκας , του λεω στο τελος θελω τιμολογιο απο ολα τα ανταλακτικα και πριν το βαψεις οταν τα χεις τοποθετημενα για τον ελεγχο θα ερθω να το δω . περνανε 3 βδομαδες δεν με παίρνει τηλέφωνο μου λεει δε βρίσκω ανταλλακτικά  να βαλουμε τα ιμιτασιον , του λεω ξεχνατο και το κλεινω στην μουρη . Πειρα τηλ την ασφαλιστική λεω ο δικό σας δεν μπορει να βρει , να βαλουμε καινουρια ανενδοτοι αυτοι αν θελετε καινουρια να υπολογίσουμε την παλαιότητα .

Τωρα ειναι καποιος που εχει βγαλει ακρη με την παλαιότητα κτλ ? Θα βάζατε ιμιτασίον ? Μπορώ να απαιτήσω αν παω αλλου το αμαξι για τις μέρες της εργασίας ενοικιαστικό αυτοκίνητο ?

Δεν θελω να φτασω στα δικαστήρια ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να ξεμπλέξεις γρήγορα και κυρίως ανέξοδα να βάλεις ιμιτασιον στο συνεργαζόμενο. Αυτός θα υπερκοστολογήσει όσο δεν φαντάζεσαι, τα λεφτά δεν θα τα δεις ποτέ εσύ, θα τα πάρει από την εταιρεία και τέρμα. Αλλιώς το πας στο δικό σου μάστορα, βάζεις μεταχειρισμένα όταν στα βρει (οκ λογικά δεν θα χρειαστεί και πολύς χρόνος) και πληρώνεις και τα παίρνεις μετα. Είναι και 12 χρονών αυτοκίνητο, δεν υπάρχει περίπτωση να δικαιολογήσεις καινούργια, μόνο μεταχειρισμένα προφανώς. Ιμιτασιόν μιλάμε για τον προφυλακτήρα να φανταστώ ή και για το καπό? Την μετώπη λογικά θα την φέρει. δεν θέλει αλλαγή?

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την μετωπη ειπε οτι θα την ισιωσει ,  ιμιτασιοναρες και καπο και προφυλακτήρας .ειμαι ηδη 1 μηνα σε αυτη τη κατάσταση . το αμαξι κινείτε απλα επειδη μου χρειάζεται το προβλημα ειναι το τι θα κανω με τις μέρες που ειναι να γινει η  επισκευή . το αμαξι μπορει να ναι παλιο αλλα δυστηχώς αυτο ειναι , το θεωρω αμαρτια για κατι που δε φταίω να βαλω ιμιτασιον

Επεξ/σία από pablo_esobar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις μαϊμού,θα το μετανιώσεις γιατί πολύ απλά δεν θα "κουμπωνουν" όπως τα μανισια.Θα υπάρχουν κενά.

Μόνο μανισια,κανονικά πρέπει η ασφάλεια να πληρώσει για τα καινούρια γνήσια.Τι θα πει μεταχειρισμένα;.Στην ανάγκη βάλε μανισια μεταχειρισμένα,και άλλαξε ασφαλιστική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, jmmys είπε

κανονικά πρέπει η ασφάλεια να πληρώσει για τα καινούρια γνήσια.Τι θα πει μεταχειρισμένα;

Καινούργια γνήσια σε 12 χρονών αυτοκίνητο? Πες μας μια ασφαλιστική που το κάνει αυτό και δεν χρεώνει παλαιότητα ανταλλακτικών? Δεν νομίζω να σου αρνήθηκαν μεταχειρισμένα πάντως, απλά βαριέται ο συνεργαζόμενος τώρα, εκεί είναι το πρόβλημα σου (δες μήπως βρεις κανένα άλλο συνεργαζόμενο)

Αν δεν του κάνει κόπο του TS να μας πει χοντρικά την αξια που ασφαλίζει η anytime αυτό το αυτοκίνητο ... στο τέλος θα δείτε ότι κόστος επισκευής (καινούργιο καπό/προφυλακτήρας, βάψιμο, εργασία) θα φλερτάρει με την αξία του αυτοκινήτου.

Στο εξωτερικό τα κόβουν για πλάκα οι ασφαλιστικές τα αυτοκίνητα σε τέτοιες περιπτώσεις ... σου λένε πάρε την αξία του και τέρμα.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gthe είπε

Καινούργια γνήσια σε 12 χρονών αυτοκίνητο?

Ούτε το platinum στην Χ Allianz δεν θα τα έπαιρνε.

Ποιο πολύ τους συμφέρει άμα τους πιέσεις να στο βγάλουν ολική από το να στο φτιάξουν όλο με γνήσια καινούργια.  Και ξέρει πόσα θα πάρεις  τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πωτη δική μου προσωπική εμπειρία με ασφαλιστικές.

Το 2008 είχα τρακαρει μόνος μου με χαμηλή ταχύτητα και έπεσα πάνω στις μπάρες.Το αμάξι Clk230 μοντέλο 1998.Τράκαρε λόγω ότι πήρα τη στροφή πατημένα,λόγω βροχής,λόγω παλαιών καλοκαιρινών ελαστικών,θα τα άλλαζα τις επόμενες μέρες με χειμερινά,ήταν αρχές Νοεμβρίου,στη Γερμανία.

Το αμαξι χτύπησε μπροστά, καπώ,φώτα,προφυλακτήρα κλπ,έφερε σβούρα και χτύπησε και πίσω.

Πάω το αμάξι στην επίσημη αντιπροσωπεία Mercedes,μαμά,όχι επίσημο αντιπρόσωπο ιδιωτη,μου λεει βαλε χειμερινά και πάρε την ασφαλιστική.

Το κόστος 7.300 ευρώ,μόνο γνήσια καινούρια ανταλλακτικα.Το αμαξι εγινε καινουριο,φτιαχτηκαν και αλλες μικρογρατζουνιες που προυπηρχαν.

Μικτη ασφάλεια είχα,Nürnberger Versicherung,σε αμάξι 10 ετών τότε,και το πήγαινα όπου ήθελα εγώ και έμπαιναν πάνω μόνο καινούρια και γνήσια.Οχι στον κάθε συνεργαζόμενο μάστορα παντός τύπου,αλλά στην επίσημη αντιπροσωπεία.

Αυτά περί εξωτερικού και ασφαλιστικές.Ουτε καν τροχαία ήρθε.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jmmys είπε

Θα σου πωτη δική μου προσωπική εμπειρία με ασφαλιστικές.

Το 2008 είχα τρακαρει μόνος μου με χαμηλή ταχύτητα και έπεσα πάνω στις μπάρες.Το αμάξι Clk230 μοντέλο 1998.Τράκαρε λόγω ότι πήρα τη στροφή πατημένα,λόγω βροχής,λόγω παλαιών καλοκαιρινών ελαστικών,θα τα άλλαζα τις επόμενες μέρες με χειμερινά,ήταν αρχές Νοεμβρίου,στη Γερμανία.

Το αμαξι χτύπησε μπροστά, καπώ,φώτα,προφυλακτήρα κλπ,έφερε σβούρα και χτύπησε και πίσω.

Πάω το αμάξι στην επίσημη αντιπροσωπεία Mercedes,μαμά,όχι επίσημο αντιπρόσωπο ιδιωτη,μου λεει βαλε χειμερινά και πάρε την ασφαλιστική.

Το κόστος 7.300 ευρώ,μόνο γνήσια καινούρια ανταλλακτικα.Το αμαξι εγινε καινουριο,φτιαχτηκαν και αλλες μικρογρατζουνιες που προυπηρχαν.

Μικτη ασφάλεια είχα,Nürnberger Versicherung,σε αμάξι 10 ετών τότε,και το πήγαινα όπου ήθελα εγώ και έμπαιναν πάνω μόνο καινούρια και γνήσια.Οχι στον κάθε συνεργαζόμενο μάστορα παντός τύπου,αλλά στην επίσημη αντιπροσωπεία.

Αυτά περί εξωτερικού και ασφαλιστικές.Ουτε καν τροχαία ήρθε.

Ωραία όλα αυτά στη Γερμανία αλλά στο Ελλαδιστάν η ασφαλιστική εαν την πιέσεις θα ψάξει ποσό έχει το Mazda 2 του 2007 στο car?

 (το ποιο φθηνό 3000 σήμερα)

Οπότε θα σου πει, πάει για ολική,  πάρε 2000 και και να πεις και ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά , πολυ χοντρικα 300ευρώ προφυλακτήρας , 300ευρώ καπο , 250 βαψιμο , 150 εργασια μονταρισμα ξεμονταρισμα , ισιωμα μετώπης ...

δεν ειμαι κατά του να μπουν μεταχειρισμένα ανταλακτικά , αλλα ο συνεργαζόμενος του βαριεται/δε θελει δεν βρισκει , για αυτο το ειπα σαν ιδεα . και αν εχει κάποιος εμπειρία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pablo_esobar είπε

ρε παιδιά , πολυ χοντρικα 300ευρώ προφυλακτήρας , 300ευρώ καπο , 250 βαψιμο , 150 εργασια μονταρισμα ξεμονταρισμα , ισιωμα μετώπης ...

δεν ειμαι κατά του να μπουν μεταχειρισμένα ανταλακτικά , αλλα ο συνεργαζόμενος του βαριεται/δε θελει δεν βρισκει , για αυτο το ειπα σαν ιδεα . και αν εχει κάποιος εμπειρία .

Εφόσον ο συνεργαζόμενος θέλει να βάλει τα ημιτασιόν (θα τα παίρνει καλύτερη τιμή) προφανώς δεν θέλει να ασχοληθεί με τα μεταχειρισμένα...
Πήγαινε σε ένα δικό σου ή ένα επίσημο service και ας τα βρούνε με την ασφαλιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, gthe said:

Καινούργια γνήσια σε 12 χρονών αυτοκίνητο?

 

Σε 12ετιας δεν ξέρω αλλά σε 10ετιας Daihatsu Sirion πέρσι έβαλαν καινούρια. 

Hellas Direct είχα εγώ. Δεν θυμάμαι ο άλλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, pablo_esobar είπε

την μετωπη ειπε οτι θα την ισιωσει ,  ιμιτασιοναρες και καπο και προφυλακτήρας .ειμαι ηδη 1 μηνα σε αυτη τη κατάσταση . το αμαξι κινείτε απλα επειδη μου χρειάζεται το προβλημα ειναι το τι θα κανω με τις μέρες που ειναι να γινει η  επισκευή . το αμαξι μπορει να ναι παλιο αλλα δυστηχώς αυτο ειναι , το θεωρω αμαρτια για κατι που δε φταίω να βαλω ιμιτασιον

Μην σκας βαλε ιμιτασιον δεν θα φαινεται κατι.. Συνηθως οι φανοποιοι-προμηθευτες ξερουν αν τα ημιτασιον(ανα μοντελο) ειναι πετυχημενα στο θεμα εφαρμογης-αρμοι..

Το θεμα ειναι να σου βαλει βαφομενο προφυλακτηρα.. και να κανει σωστο βαψιμο!

Αμαρτια ειναι και οταν πουλας ενα αυτοκινητο να χανεις μεγαλο μερος του αρχικου ποσου ανεξαρτητα αν το εχεις στην πενα!

Εγω το μονο που θα εκανα θα του ελεγα να φουσκωσει οσο μπορει το ποσο και να μου εφτιαχνει και καμια αλλη ζημια αν ειχε..

Βασικα θα το πηγαινα και σε 2-3 ακομα να μου δωσουν προσφορα για εργασια για να γνωριζω πραγματικες τιμες..

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...