Προς το περιεχόμενο

Κωτσοβολος support και αδυναμία επισκευής τηλεόρασης


yiankap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Έχω αυτήν την τηλεόραση από την οποία είμαι αρκετά ικανοποιημένος

https://www.e-shop.gr/tv-samsung-ue43m5502-43-led-full-hd-smart-wifi-p-PER.158209?gclid=EAIaIQobChMIzd29jeqK5QIVlJIYCh0K2QwJEAAYASAAEgI70fD_BwE

Την είχα αγοράσει από τον Κωτσόβολο ως το πιο "ακριβό" μοντέλο Fhd της SAMSUNG στις 43"  (600 € - εντάξει με κ....σαν λίγο , την ίδια περίοδο σε άλλα μαγαζιά την έβρισκα έως και 100 € κάτω).

Εδώ και αρκετό καιρό έχει στα δεξιά άνω και κάτω άκρα σκιές και μάλιστα στο κάτω άκρο μέσα στο κέντρο της σκιάς, έχει μια πιο φωτεινή περιοχή. Δεν είναι τίποτα το φοβερό αλλά μόνο που το βλέπω σεληνιάζομαι.

Με τεχνικό γνωστό μου που μίλησα , μου είπε ότι είναι ξεκάθαρα Panel, το οποίο θέλει αλλαγή.

Στον Κωτσόβολο (με δεδομένο ότι η εργοστασιακή εγγύηση έχει λήξει και είμαι πλέον στο total support του Κωτσόβολου) που ρώτησα ενημερωτικά , μου είπαν ότι αν είναι panel  κσι δεν συμφέρει η επισκευή και θα μου το αλλάξουν με άλλο μοντέλο, τουλάχιστον ίδιων δυνατοτήτων .

Αν κάποιος/οι έχουν παρόμοια εμπειρία με το service του Κωτσόβολου, θα ήθελα την εμπειρία τους στα παρακάτω :

1. Θα μου την αλλάξουν με μεταχειρισμένη, με καινούρια ή θα μου δώσουν πιστωτικό;

2. Αν μου την αλλάξουν με μεταχειρισμένη, αυτή θα είναι κάποια επισκευασμένη (ακόμα και παλαιότερο μοντέλο από την δικιά μου) ή κάποιο εκθεσιακό από το κατάστημα;

3. Αν μου την αλλάξουν με καινούρια ή μεταχειρισμένη με τι εταιρεία θα μου  αλλάξουν την τηλεόραση : Με samsung ή ότι άλλο εύκαιρο έχουν σε FHD; Και πως θα εξασφαλισθεί το ιδίων δυνατοτήτων;

4. Αν μου την αλλάξουν με καινούρια  Samsung, τότε έχοντας σαν δεδομένο ότι ο Κωτσόβολος δεν έχει πια Samsung FHD, θα προτείνουν  4K;

5. Aπό τα 4-5 μοντέλα SAMUNG 43"  4Κ που υπάρχουν στο site του Κωτσόβολου, ποιο συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες να μου δώσουν; Το πιο φθηνό (309 €) ή το πιο ακριβό (449 €); Παλαιότερης σεζόν (NU) ή καινούριας (RU)?Μην ξεχνάμε ότι τους έσκασα 600 €.

6. Αν θέλω κάτι διαφορετικό σε μάρκα (σκέφτομαι philips ambilight που δεν ήταν διαθέσιμη όταν αγόρασα την samsung), μπορώ να πληρώσω κάποια διαφορά και να το πάρω;

Προσπάθησα να καλύψω όλες τις περιπτώσεις. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν γίνει επισκευή για οποιαδήποτε λόγο η αργήσει πέρα των όρων του total suppprt , τότε η παίρνεις την ίδια τηλεόραση καινούργια η άλλη ανεξαρτήτως κατασκευαστή με ίδια χαρακτηριστικα η πιστώνεσαι την αξία της και βάζεις όσα παραπάνω θες να πάρεις κάποια άλλη.Μεταχειρισμενη θα πάρεις μόνο σε περίπτωση που έχεις το premium ως δανειστική συσκευή όσο διαρκεί η επισκευή.Αν παρέλθει το 14ημερο της επισκευής, πας σε καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή από τα παρακάτω συμφραζόμενα μπορούν να του δώσουν και την F&U που κάνει 241 ευρώ που έχει παρόμοια χαρακτηριστικά.

"...ανεξαρτήτως κατασκευαστή"

1 ώρα πριν, leolipop είπε

Αν δεν γίνει επισκευή για οποιαδήποτε λόγο η αργήσει πέρα των όρων του total suppprt , τότε η παίρνεις την ίδια τηλεόραση καινούργια η άλλη ανεξαρτήτως κατασκευαστή με ίδια χαρακτηριστικα η πιστώνεσαι την αξία της και βάζεις όσα παραπάνω θες να πάρεις κάποια άλλη.Μεταχειρισμενη θα πάρεις μόνο σε περίπτωση που έχεις το premium ως δανειστική συσκευή όσο διαρκεί η επισκευή.Αν παρέλθει το 14ημερο της επισκευής, πας σε καινούργια.

 

Επεξ/σία από viman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι που φοβάμαι το "ανεξαρτήτως κατασκευαστή". Πλήρωσα SAMSUNG και μήπως καταλήξω με F&U. Για αυτό και καθυστερώ να την στείλω. Θέλω να το ψάξω καλά πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι.

Παρομοια χαρακτηριστικά ΚΑΙ τιμη η κατηγορία αν το θες έτσι.Μπορει και η fu να βγάζει 4Κ τηλεόραση αλλά δεν είναι ίδια αν έχει 500 σαν δείκτη εικόνας σε σχέση με τα 1600 της Samsung.

Αν πέρσι πήρες την NU7122 και δεν υπάρχει τώρα. , θα πάρεις την ru7122 .Στο περίπου στα λέω από όσα βλέπω.Γεγονος είναι πάντως πως οι πελάτες την αλλάζουν.Πχ αν έδωσες 600 καλύτερα να βάλεις αλλά 150 και να πάρεις την 49q60r.

Αν αφορούσε κινητό και είχες πάρει p20 pro με 850 ευρώ , τώρα θα μπορούσες να πάρεις mate 20 και p30 pro.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου δωσουν πιστωτικο ποσο θα ειναι??? γιατι μπορει να σε συμφερει να το παρεις και να βαλεις κατι να παρεις κατι ποιο καινουργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostasbm είπε

αν σου δωσουν πιστωτικο ποσο θα ειναι??? γιατι μπορει να σε συμφερει να το παρεις και να βαλεις κατι να παρεις κατι ποιο καινουργιο

Το ποσό αγοράς της συσκευής.Αυτο που λες συμφέρει να κάνει.

Εγω ανεφερα λανθασμενα το "ανεξαρτητως κατασκευαστη" .Αυτο αφορα την αγορα αλλης σε περιπτωση πιστωσης που δε υπαγορευει να ειναι samsung πχ.Η αντικαταστηση στην ιδια μαρκα αφορα αρχικα το ιδιο μοντελο . Αν δεν υπαρχει , τοτε παμε στο αμεσως επομενο μοντελο (οπως ανεφερα πιο πανω) βασει χαρακτηριστων.Αλλα συνυθως συμφερει η πιστωση και αγορα αλλης νεοτερης.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάλεσα σήμερα τον Κωτσόβολο, ήρθε ο τεχνικός και πήρε την τηλεόραση.

Μέσα στην εβδομάδα θα έχω απάντηση. Ωστόσο κάτι μου έλεγε πως ίσως  η τηλεόραση να επισκευάζεται (ίσως να είναι κάποιο θέμα με τον φωτισμό των Led, μου είπε). Αυτό με χάλασε λίγο γιατί έκανα όνειρα για 4K.....

Μόλις έχω νεότερα θα ξαναγράψω.

Επεξ/σία από yiankap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από 2 εβδομάδες και 1 ημέρα, παρέλαβα την τηλεόραση από την επισκευή (της άλλαξαν ταινίες LED). H τηλεόραση πλέον είναι σε χειρότερη κατάσταση από ήταν πριν! Με πολλαπλά φωτεινά σημεία στα αριστερά της οθόνης ! Ο τεχνικός το είδε μου είπε κάτι για φίλτρα και ότι δεν επισκευάζονται και ότι είναι πλέον θέμα πάνελ και ότι δεν ήταν ορατό από πριν γιατί οι λάμπες LED ήταν καμένες (η αρχική βλάβη ήταν σκοτεινές περιοχές στις αριστερές γωνίες της οθόνης και στην κάτω γωνία ένα πιο φωτεινό σημείο στο κέντρο της σκοτεινης περιοχής) 

Όταν τον ρώτησα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση μου είπε ότι ο Κωτσόβολος τις αλλάζει τις τηλεοράσεις που δεν φτιάχνονται αλλά αυτό είναι άλλη περίπτωση, δηλώστε την βλάβη μετά το τριήμερο και θα δούμε.

 

IMG_20191024_194511.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...