Προς το περιεχόμενο

ΔΕΑ ΣΤΡΑΤΟΣ ΑΞΙΖΕΙ?


panos996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολη την παρεα. Σε λιγες μερες παρουσιαζομαι στον στρατο.Εχω λογω μειωμενης θητειας (6 μηνο ) λογω πολυτεκνειας και θα ηθελα τα φωτα σας οσοι ειστε γνωστες του θεματος , αν μπορω να παω ΔΕΑ , δηλαδη να αρνηθω την μειωμενη θητεια για να παω ΔΕΑ αν γινεται και αν αξιζει. Συμφερει ? Σε στελνουν αλλου πρωτα και μετα ερχεσαι κοντα στον τοπο κατοικιας σου ? Αξιζει κατα την γνωμη σας να παει κανεις ΔΕΑ ? Σας ευχαριστω εκ των προτερων. Καθε συμβουλη , διευκρινηση , προταση ευπροσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αυτό θα μας το πεις εσύ.

Πόσο είσαι;

Εργάζεσαι;

Τι έχεις σπουδάσει;

Έχεις γνωστό να σε χώσει σε καλή δουλειά;

ειμαι 23 , δεν εργαζομαι , μολις τελειωσα με το πανεπιστημιο δασολογιας ορκιστηκα φετος πηρα το πτυχιο μου. Μπα δεν εχω κανεναν γνωστο

Μόλις τώρα, panos996 είπε

ειμαι 23 , δεν εργαζομαι , μολις τελειωσα με το πανεπιστημιο ορκιστηκα φετος πηρα το πτυχιο μου. Μπα δεν εχω κανεναν γνωστο

 

Επεξ/σία από panos996
ξεχασα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπου έχουν ανάγκη σε στέλνουν.

Θα έχεις ένα ποσό που όμως θα πρέπει να καλύπτεις το ενοικιό σου και τα έξοδα διατροφής σου. Σαν ΔΕΑ δε μένεις στο στρατόπεδο και δεν τρως μέσα - μόνο όταν έχεις υπηρεσία.

 

Επεξ/σία από djcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι απο παραμεθοριο -ακριτικη περιοχη ,που σημαινει οτι θα μετατεθεις σχεδον σιγουρα κοντα στον τοπο κατοικιας σου αξιζει μια και θα παιρνεις τα λεφτα που δινουν και θα μενεις σπιτι σου.

Αν τωρα δεν εχεις προυποθεσεις για μεταθεση κοντα σου δεν ξερω αν τα λεφτα που δινουν φτανουν για να καλυπτεις τα εξοδα σπιτιου και φαγητου που θα εχεις.

Παντως οι ΔΕΑ γενικα περνανε πιο χαλαρα σε σχεση με απλο φανταρο μιας και δεν εχουν τις κλασικες υπηρεσιες(σκοπιες,θαλαμοφυλακας,περιπολα,αγγαρειες) αλλα κανουν κυριως βοηθο αξ.υπηρεσιας η οργανο υπηρεσιας λοχου η αρχιφυλακας πυλης η αρχιφυλακας σε κανα φυλακιο.

Γενικα οι υπηρεσιες σου θα ειναι λιγες εκτος και αν το στρατοπεδο που θα πας δεν εχει κοσμο συν οτι δεν θα εχεις τιποτα κομπλεξικους εποπ πιτσιρικαδες να σε ζαλιζουν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, panos996 είπε

Καλημερα σε ολη την παρεα. Σε λιγες μερες παρουσιαζομαι στον στρατο.Εχω λογω μειωμενης θητειας (6 μηνο ) λογω πολυτεκνειας και θα ηθελα τα φωτα σας οσοι ειστε γνωστες του θεματος , αν μπορω να παω ΔΕΑ , δηλαδη να αρνηθω την μειωμενη θητεια για να παω ΔΕΑ αν γινεται και αν αξιζει. Συμφερει ? Σε στελνουν αλλου πρωτα και μετα ερχεσαι κοντα στον τοπο κατοικιας σου ? Αξιζει κατα την γνωμη σας να παει κανεις ΔΕΑ ? Σας ευχαριστω εκ των προτερων. Καθε συμβουλη , διευκρινηση , προταση ευπροσδεκτη.

ξεχνα το δεν αξιζει,καλυτερα μειωμενη θητεια ,αν πας υστερα δεν εχει επιστροφη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, panos996 είπε

ειμαι 23 , δεν εργαζομαι , μολις τελειωσα με το πανεπιστημιο δασολογιας ορκιστηκα φετος πηρα το πτυχιο μου. Μπα δεν εχω κανεναν γνωστο

Ούτε πολύ μικρός είσαι (18), ούτε πολύ μεγάλος (30+), για να σου πω ότι στην πρώτη περίπτωση θα άξιζε περισσότερο από τη δεύτερη.

Προσωπικά το θεωρώ χαμένο χρόνο, ειδικά απ' τη στιγμή που δεν υπάρχει περίπτωση μονιμότητας (μέχρι στιγμής τουλάχιστον). 

Όμως, απ' το να πας 6 μήνες και μετά να βγεις και να ρεμπελεύεις για κανά χρόνο και βάλε, μπορεί και να είναι καλύτερο να πας ΔΕΑ.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι και αν κανεις,μην υπολογιζεις στο ''να με στειλουν στο σπιτι μου'' η ''με κανα βυσμα θα με φερουν κοντα΄΄.Οσοι το ειπαν εκαναν 12 μηνες σε ξερονησια.Καλη φαση βεβαια τυπου φοιτητης που δουλευει αλλα για να μεινει κατι τσεπη δυσκολα αν και το ποσο που δινουν πλεον εχει αυξηθει νομιζω 700+.Με 6μηνη θητεια δεν θα σου προτεινα να πας παντως.Εκτος και αν οπως ειπε καποιος δεν εχεις κατι στα σχεδια σου και τους επιπλεον 10 μηνες του στρατου δεν θα εκανες κατι ετσι και αλλιως

Επεξ/σία από fastnq2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, panosk1 είπε

Παντως οι ΔΕΑ γενικα περνανε πιο χαλαρα σε σχεση με απλο φανταρο

Έχουν ευθύνες πάντως που δεν τις έχει ένας απλός στρατιώτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, djcat είπε

Έχουν ευθύνες πάντως που δεν τις έχει ένας απλός στρατιώτης.

Οπως το βλεπω εγω εκ των υστερων .ο στρατος σε ενα ποσοστο ειναι μια μικρογραφια της καθημερινης ζωης και ειναι θεμα επιλογης ,οταν εχεις θεση ευθυνης εχεις καλυτερες απολαβες και λιγοτερη χειρονακτικη εργασια αλιως θα εισαι στρατιωτης(και στην ζωη) και θα εχεις ενα βασικο μισθο ,"χαμαλικι" αλλα ησυχο το κεφαλι σου απο ευθυνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...