Προς το περιεχόμενο

Κεραία WiFi 2.4GHz


Guest1398

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Ποιά από τις 2 παρακάτω κεραίες θα μου προτείνατε να βάλω στο εξοχικό μου για να πιάνω Internet από το σπίτι της θείας μου (5km απόσταση);

https://www.skroutz.gr/s/422935/Ubiquiti-NanoStation-M2.html

https://www.skroutz.gr/s/13961394/MikroTik-LHG-XL-2.html

Υπάρχει καλύτερη στα 2.4GHz;

Η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη!

Ευχαριστώ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία από αυτές. Και το λέω διότι προφανώς εννοείς να βάλεις μόνο μία κεραία στην δικιά σου πλευρά, πιστεύοντας ότι σε αυτή την απόσταση θα πιάσεις το ασύρματο δίκτυο της θείας σου.

Πλανάσαι πλάνην οικτρά! Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτή η σύνδεση εκτός κι αν γίνει χρήση αντίστοιχων συσκευών και στις 2 θέσεις.

Για να το πάρουμε από την αρχή και να μην γράφουμε άσκοπα, υπάρχει καθαρή οπτική επαφή μεταξύ των 2 θέσεων; Αν ναι, προχωράμε σε προτάσεις, διαφορετικά κλείνει το θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση! 

Ναι υπάρχει καθαρή οπτική γωνία μεταξύ των θέσεων. Τι θα μου πρότεινες από κεραίες και access point για να έχω WiFi στο σπίτι; 

 

Επεξ/σία από Guest1398
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δεν κοιταξες αλλα παρομοια θεματα υπαρχουν παρα πολλα και με προτασεις για ολα τα πορτοφολια

εσυ τι ποσον εχεις στο μυαλο σου ??? αυτο ειναι το ποιο βασικο μετα την οπτικη επαφη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστείς 2 ίδιες Ubiquiti LiteBeam AC Gen2, από μία σε κάθε θέση. Αν είναι πάνω από τα 6 χλμ και ανάλογα το bandwidth που θέλεις, πας σε ζεύγος PowerBeam AC Gen2.

Αντίστοιχες λύσεις υπάρχουν και σε Mikrotik, αλλά δεν είναι εύκολες στη ρύθμιση και ζητούν αρκετές σχετικές γνώσεις δικτύων από τον χρήστη. Εκεί που κερδίζουν κατά κράτος είναι στο θέμα δυνατοτήτων και ρυθμίσεων δρομολόγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την βοήθεια @jkoukos!! Παρήγγειλα 2 PowerBeam εχθες. Τι access point να πάρω για να καλύψει 350 τ.μ. σπίτι το WiFi; 

 

Επεξ/σία από Guest1398
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν ενιαίος χώρος, θα έλεγα ότι και με ένα μόνο ΑΡ θα έκανες δουλειά. Αλλά σε σπίτι, με τους τοίχους, τα έπιπλα και τα λοιπά φυσικά εμπόδια δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Δεν ξέρω αλλά λογικά (είναι πολλά τα τετραγωνικά) δεν πρόκειται για διαμέρισμα/σπίτι σε έναν μόνο όροφο, αλλά εκτείνεται σε περισσότερους. Ούτως ή άλλως θέλεις πολλαπλά ΑΡ. Πόσα; Εξαρτάται από την διαρρύθμιση, την θέση που θα τοποθετηθούν και τους χώρους που θέλεις να καλύψεις. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρτ και μόνο με επί τόπου έλεγχο είναι δυνατόν να έχεις προτάσεις.

Μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα του σπιτιού και τις περιοχές που θέλεις να καλύψεις ασύρματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι παντου ασυρματα????δεν θα χρειαστεις καθολου ενσυρματη συνδεση ??πχ τηλεοραση,desktop και λοιπα

αν η εγκατασταση ρευματος ειναι καλη μηπως και powerlines  ειναι λυση ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostasbm είπε

γιατι παντου ασυρματα????δεν θα χρειαστεις καθολου ενσυρματη συνδεση ??πχ τηλεοραση,desktop και λοιπα

αν η εγκατασταση ρευματος ειναι καλη μηπως και powerlines  ειναι λυση ???

για να μην ανοιγω αλλο θεμα, θα μπορουσες να μου πεις, αν τα Power line δουλευουν σωστα? ειχα ακουσει για πολλα προβληματα στο παρελθον.. θελω να μεταφερω Internet σε διπλανο δωματιο για να streamαρω ταινιες στο tvbox (gb ethernet) απο το pc. αυτα που λενε gb μεταδοση, θα κανουν δουλεια ή να προχωρησω σε εγκατασταση καλωδιου καποια στιγμη? 

τι σημαινει "αν η εγκατασταση ρευματος ειναι καλη"??

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, emperor4her είπε

για να μην ανοιγω αλλο θεμα, θα μπορουσες να μου πεις, αν τα Power line δουλευουν σωστα? ειχα ακουσει για πολλα προβληματα στο παρελθον.. θελω να μεταφερω Internet σε διπλανο δωματιο για να streamαρω ταινιες στο tvbox (gb ethernet) απο το pc. αυτα που λενε gb μεταδοση, θα κανουν δουλεια ή να προχωρησω σε εγκατασταση καλωδιου καποια στιγμη? 

τι σημαινει "αν η εγκατασταση ρευματος ειναι καλη"??

δεν τα εχω τα συγκεκριμενα και δεν στριμαρω ταινιες...καποιοι εδω τα εχουν χρησιμοποιησει και θα σου πουν αν κανουν για τη δουλεια που θελεις

εγω εχω καλωδιωσει ολο το σπιτι και ειναι δυσκολο (πετρινο) κυριως απο το ταβανι για να μη τα γκρεμισω ολα

οταν λεω καλη εγκατασταση εννοω να μην καποια αρχαια εγκατασταση .......

αν το σπιτι εχει ταβανι δεν θα εχεις προβλημα να περασεις καλωδια στα βασικα σημεια ετσι ωστε να αποφυγεις και τα πολλα ΑΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 ώρες πριν, chios είπε

@emperor4her

Καλώδιο φίλε, το μόνο με 1000% επιτυχία και πάμφθηνο. 

καλα, εννοειται αυτο, απλα για να περασω καλωδιο δεν ειναι οτι πιο ευκολο στο συγγεκριμενο σημειο, πρεπει να ριξω πολυ σκαψιμο σε τοιχο κλπ..

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

δεν τα εχω τα συγκεκριμενα και δεν στριμαρω ταινιες...καποιοι εδω τα εχουν χρησιμοποιησει και θα σου πουν αν κανουν για τη δουλεια που θελεις

εγω εχω καλωδιωσει ολο το σπιτι και ειναι δυσκολο (πετρινο) κυριως απο το ταβανι για να μη τα γκρεμισω ολα

οταν λεω καλη εγκατασταση εννοω να μην καποια αρχαια εγκατασταση .......

αν το σπιτι εχει ταβανι δεν θα εχεις προβλημα να περασεις καλωδια στα βασικα σημεια ετσι ωστε να αποφυγεις και τα πολλα ΑΡ

πολυκατοικια ειναι 30 χρονων περιπου! φανταζομαι οτι ο μονος τροπος ειναι ¨μια δοκιμη θα σε πεισει? ¨ :P 

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε βεβαια και πιστευω μονοφασικο θα εχει ρευμα.....γιατι εχει και αντιστοιχα για τριφασικο

οροφοδιαμερισμα ειναι αυτο που θες να καλυψεις????σε ενα φιλο τραβηξαμε καλωδια εξωτερικα οπου ειχε βεραντα με ενα ωραιο καναλι και ανοιξαμε τρυπες σε καθε χωρο και εκει που δεν μπορουσαμε βαλαμε ενα παλιο ρουτερ για ΑΡ για να καλυψει καποιους επιπλεον χωρους

κανε μια μελετη του χωρου η κανε ενα σχεδιαγραμμα  και ειναι αρκετοι ειδικοι να σε καθοδηγησουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...