Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οτιδηποτε εχει wan θελουμε.δεν μας νοιαζει να ειναι Modem. το βασικο ειναι να μπορεις να σεταρεις το voip.(στοιχεια)

5 minutes ago, SPANK said:

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κατι αλλο σε σκέτο router voip που να μην ειναι modem καν ? , κυρίως για το wifi και την voip αφου το internet απο οσο εχω καταλάβει το αναλαμβάνει εξωλοκλήρου το nokia

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

οτιδηποτε εχει wan θελουμε.δεν μας νοιαζει να ειναι Modem. το βασικο ειναι να μπορεις να σεταρεις το voip.(στοιχεια)

Κατάλαβα , ερώτηση αλλα δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κατι τετοιο με τις υπάρχων τεχνολογίες στην ελλάδα , δεν υπάρχει πχ καποια μικρή συσκευή που να συνδέεται με το nokia να βγάζει μονο πχ 2 3 θύρες για την voip τηλεφωνία και μετα απο εκει και πέρα για το wifi να βάλουμε πχ κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/s/5426112/MikroTik-CRS109-8G-1S-2HnD-IN.html ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, SPANK said:

Κατάλαβα , ερώτηση αλλα δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κατι τετοιο με τις υπάρχων τεχνολογίες στην ελλάδα , δεν υπάρχει πχ καποια μικρή συσκευή που να συνδέεται με το nokia να βγάζει μονο πχ 2 3 θύρες για την voip τηλεφωνία και μετα απο εκει και πέρα για το wifi να βάλουμε πχ κατι τετοιο https://www.skroutz.gr/s/5426112/MikroTik-CRS109-8G-1S-2HnD-IN.html ?

Θες μετα το Nokia ενα router με voip και πισω απο αυτο μπορεις να βαλεις ενα access point για το wifi.το ιδιο κανεις και με του οτε.στα εγραψα στο αλλο θεμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα , εγω ειμαι στην Wind. Ρωτησα σημερα για FTTH αλλα τζιφος. Δεν υπαρχει η δυνατοτητα στην εταιρεια για τετοιο πραγμα. Ειμαι στον Πειραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, koskappas said:

Καλησπερα , εγω ειμαι στην Wind. Ρωτησα σημερα για FTTH αλλα τζιφος. Δεν υπαρχει η δυνατοτητα στην εταιρεια για τετοιο πραγμα. Ειμαι στον Πειραια

οι φωτογραφιες που εβαλα πιο πανω ειναι απο πειραια αλλα οχι κεντρο.απο γρηγοριου λαμπρακη  αριστερα οπως την παιρνουμε απο την αρχη προς πειραια κεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Ο πάροχος έχει περιλάβει τη διεύθυνσή σας στις περιοχές όπου πρόκειται να προσφέρει SFBB υπηρεσίες. Όμως οι προσφορές που ακολουθούν δεν είναι ακόμη διαθέσιμες στη διεύθυνσή σας.
Μπορείτε να επισκέπτεστε ανά πάσα στιγμή την τρέχουσα σελίδα ώστε να ενημερώνεστε για τη διαθεσιμότητά τους."

 

Αυτο το μηνυμα πηρα απο την σελιδα του SFBB. Ειμαι στην WIND αλλα υποθετω οτι καποια στηγμη θα μπει και η δυεθυνση μου. Οι αλλες 2 εταιρειες με εχουν συμπεριλαβει απο τωρα.Εχω συμβολαιο με την WIND, δεν μπορω να κανω αιτηση σε αλλη εταιρεια, σωστα?

Επεξ/σία από koskappas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Επειδη εχω προβλημα με το καλωδιο τηλεφωνου απο το σπιτι εως και το υπογειο, θα περασω εξωτερικα ενα καινουριο. Μεσα σε καναλι για να προστατευεται. Σκεφτηκα μιας και κανω τετοια διαδικασια να περασω και οπτικη ινα μεχρι κατω να υπαρχει σαν αναμονη. 

Αξιζει να κανω κατι τετοιο? Αν ναι τι πρεπει να προσεξω στην οπτικη?  Ποσες ινες καλο ειναι να εχει μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, koskappas said:

Καλημερα. Επειδη εχω προβλημα με το καλωδιο τηλεφωνου απο το σπιτι εως και το υπογειο, θα περασω εξωτερικα ενα καινουριο. Μεσα σε καναλι για να προστατευεται. Σκεφτηκα μιας και κανω τετοια διαδικασια να περασω και οπτικη ινα μεχρι κατω να υπαρχει σαν αναμονη. 

Αξιζει να κανω κατι τετοιο? Αν ναι τι πρεπει να προσεξω στην οπτικη?  Ποσες ινες καλο ειναι να εχει μεσα?

η θα αναγκαστεις να περασεις μια ετοιμη με "βυσματα" στην ακρη η θα περασεις καλωδιο που θα πρεπει μετα να το τερματισεις εσυ η ο παροχος σε καποιο κατανεμητη η σε καποιο box.και το πιο μικρο να παρεις θα εχει πολλες ινες μεσα.η ινα θα πρεπει να ειναι singlemode αφου θα περασεις θεωρητικα ftth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα απλά να αφήσεις ένα ξεχωριστό κανάλι εύκαιρο για να πάρει την ίνα όταν χρειαστεί.

Δεν ξέρεις την ασυμβατότητα της τωρινής ίνας που θα ρίξεις, με μια τεχνολογία ίνας όταν θα αποφασίσεις να προχωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από εμένα, για ftth/sfbb πρέπει να υπάρχει ανάλογη εγκατάσταση στην οδό ακριβώς που μένεις; Μου βγάζει ότι έχει στον τ.κ. που μένω, αλλά όχι στην οδό(όμως σε είμαι σε μία κάθετη που υποστηρίζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/11/2019 at 22:15, koskappas said:

Σε ποια εταιρεια εισαι?

δεν ειναι δικη μου .Η vodafone ειχε περασει ινα οσο θυμαμαι σε εκεινη την περιοχη. αλλα δεν παιζει ρολο.οπως και με τα kv ενας το βαζει και μετα δινουν ολοι.

On 10/11/2019 at 17:40, kostasgr78 said:

Θα πρότεινα απλά να αφήσεις ένα ξεχωριστό κανάλι εύκαιρο για να πάρει την ίνα όταν χρειαστεί.

Δεν ξέρεις την ασυμβατότητα της τωρινής ίνας που θα ρίξεις, με μια τεχνολογία ίνας όταν θα αποφασίσεις να προχωρήσεις.

δυσκολο να αλλαξει η single mode σε κατι αλλο. επισης απλα το αναφερω χωρις να σημαινει οτι ειναι προβλημα οτι μπορει να περασει σωληνικο χωρις ινα μεσα μεχρι πανω αλλα μετα θα πληρωσει και για να του φυσηξουν την ινα μεχρι μεσα.εξτρα κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στην WIND. Μπορω δλδ να κανω αιτηση στην Vodafone για τοποθετηση οπτικης μεχρι το σπιτι μου? Χωρις να ειμαι συνδρομητης εκει?

Η τοποθετηση τοσο του καλωδιου οσο και της οπτικης ινας θα γινει εξωτερικα του σπιτιου μεσα σε καναλι για εξωτερικους χωρους. Ειναι χρονοβορο αλλα γινεται ευκολα γιατι εχω προσβαση.απο τον 4ο μεχρι το υπογειο που ειναι το κουτι της πολυκατοικιας.  Η αποσταση απο το σημειο που θα μπει στο σπιτι μεχρι το σημειο που μαζευονται ολα τα καλωδια, ειναι μικρη. Μολις 5 μετρα και σχεδον σε ευθεια, οποτε σκεφτομαι να  τα περασω μαζι αφηνοντας περιθοριο στην οπτικη ινα 3-4 μετρα σε καθε ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα σημερα με ενα καταστημα VODAFONE για τις ινες. Μου ειπε οτι δεν ειναι διαθεσιμη η εγκατασταση ακομα για τον δικο μου Τ.Κ .Του ειπα οτι σκεφτομαι να κανω εγω την εγκατασταση αλλα με παροτρηνε να μην την κανω. Μου ειπε οτι χρειαζονται συγκεκριμενος τροπος για τις γωνιες και οτι λαθος τροπος τοποθετησης μπορει να μην δουλευει σωστα.. Εξαλου ολα αυτα θα γινουν δωρεαν απο την εταιρεια ( με κουπονι). Ακομα μου ειπε οτι η τοποθετηση θα γινει εσωτερικα και οχι εξωτερικα του σπιτιου, απο το κλιμακοστασιο της σκαλας τρυποντας την πλακα οπου χρειαζεται. Οποτε μαλλον το αφηνω για τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χαρά είδα πως είναι διαθέσιμο στην οδό μου fiber επιδοτούμενο (OTE), περιοχή Αμπελόκηποι Αθήνα.

Αναφέρθηκε προηγουμένως από μέλος, ότι αρκεί και ένας να θέλει στην οικοδομή, είναι νομικά προστατευμένος ότι η εγκατάσταση θα γίνει. Υπάρχει κάπου αυτό το κείμενο; Γιατί ξέρω ότι παίζει να ψιλοτσακωθώ καθότι η διαχειρίστρια είναι μεγάλης ηλικίας με ότι αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...