Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτοι που είναι με οπτική στα 100 η στα 200 , δεν  θα πάρουν αναβάθμιση απλά να εύχονται να πάρουν κάποιά μείωση στο πάγιο τους , τώρα αυτοί  που είναι με χαλκό στα  24 50 100  και αν το επιτρέπει η υποδομή της περιοχής τους , θα δουν αναβάθμιση επίσης όσοι είναι σε περιοχή οικοδομικό τετράγωνο δρόμο , που υπάρχει υποδομή οπτικής ίνας αλλά για δικους στους λογους  , είναι ακόμα σε χαλκό ούτε αυτοί θα δουν αναβάθμιση ταχύτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας σταματησουν πρωτα τις αποσδυνδεσεις και μετα ας δωσουν δωρεαν αναβαθμισεις ταχυτητας.

Με οπτικη ινα 100 και τουλαχιστον 5-6 φορες την ημερα εχω αποσυνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, fogeo933 said:

Δηλαδή θα αναβαθμίσουν δωρεαν αυτούς που έχουν 100mbps με χαλκό σε 200 και όσοι έχουν έχουν οπτικη ινα 100 θα μείνουν στο 100 ? Κουλό δεν ακούγεται? 

Θα δείξει η νεκροψία, ο HAL9000 πάντως ρώτησε συγκεκριμένα για FTTH το γραφείο τύπου της Cosmote και του είπαν ότι θα πάρουν κι αυτές. Τώρα αν του είπαν ψέματα ή αν ήταν γιωτάδες και μπερδεψαν το FTTH με τις "Fiber", δεν ξέρουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, SeriesX said:

Παντως με την 100αρα και το πακετο τηλεφωνιας στα 30 ευρω ειναι πραγματικα τσαμπα.

Κανονικά θα έπρεπε να τα 200 σε αυτή την τιμή (με το κουπόνι) και στο πιο πάνω σκαλί 400/40 ή 500/50, αναλόγως ποιο θα είναι το μεγαλύτερο πακέτο που θα βγάλουν, μπας και ξεφύγουμε από την 90-100η θέση παγκοσμίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Έχεις οπτική ίνα μέχρι το σπίτι και έχεις 5-6 φορές τη μέρα αποσύνδεση; Σίγουρα δεν έχεις VDSL;

Λες να μου φερανε fake γραμμη???

Το ρουτερ μαλλον τα εχει παιξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοκληρώθηκε και σε μένα η οπτική ίνα. Ταχύτητες 100+/10+ σταθερά. Έχω Cosmote Speedport Plus.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Μπορώ να βάλω το Asus ZenWiFi AX (XT8) Mesh Access Point Wi‑Fi 6 Tri Band (2.4 & 5 & 5GHz) ως ρούτερ; Θα κερδίσω τίποτα ή πρέπει να πάρω κι άλλο ένα; Θέλω να πω μόνο του θα έχει καλύτερη εμβέλεια από αυτό της  Cosmote και αργότερα να πάρω κι άλλο ένα για mesh? 

 

https://www.skroutz.gr/s/23834980/Asus-ZenWiFi-AX-XT8-Mesh-Access-Point-Wi-Fi-6-Tri-Band-2-4-5-5GHz.html?from=account_favorites#description

Επεξ/σία από alejsalonica
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Ολοκληρώθηκε και σε μένα η οπτική ίνα. Ταχύτητες 100+/10+ σταθερά. Έχω Cosmote Speedport Plus.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Μπορώ να βάλω το Asus ZenWiFi AX (XT8) Mesh Access Point Wi‑Fi 6 Tri Band (2.4 & 5 & 5GHz) ως ρούτερ; Θα κερδίσω τίποτα ή πρέπει να πάρω κι άλλο ένα; Θέλω να πω μόνο του θα έχει καλύτερη εμβέλεια από αυτό της  Cosmote και αργότερα να πάρω κι άλλο ένα για mesh? 

 

https://www.skroutz.gr/s/23834980/Asus-ZenWiFi-AX-XT8-Mesh-Access-Point-Wi-Fi-6-Tri-Band-2-4-5-5GHz.html?from=account_favorites#description

εγώ το έχω βγάλει το speedport και έχω βάλει πάνω της draytek που ειχα γιατί δεν συγκρίνονται τώρα αυτά τα δύο

To έχω συνδέσει δλδ με το optical modem της huawei που αυτό δεν μπορείς να το αλλάξεις. Θα πρέπει να συνδέσεις το ethernet που φεύγει από το optical modem στην WAN θήρα του router σου και μετά από το router να βάλεις τους κωδικούς σου στο setup της wan. Θα βρεις φαντάζομαι κάποιον guide δεν είναι δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά θα προτιμούσα να το κρατήσω το router της Cosmote. Η ερώτηση μου είναι, θα βοηθήσει καθόλου το wifi αν καταργήσω το wifi του speedport και όλο το ασύρματο το αναλάβει αυτό; Ή είναι μόνο για περιπτώσεις που παίρνεις 2-3-4 τέτοια και κάνεις mesh wifi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alejsalonica είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά θα προτιμούσα να το κρατήσω το router της Cosmote. Η ερώτηση μου είναι, θα βοηθήσει καθόλου το wifi αν καταργήσω το wifi του speedport και όλο το ασύρματο το αναλάβει αυτό; Ή είναι μόνο για περιπτώσεις που παίρνεις 2-3-4 τέτοια και κάνεις mesh wifi?

αναλόγος τι θέλεις. Αν είναι για απλή χρήση και το router της cosmote μια χαρά σου κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chek2fire είπε

αναλόγος τι θέλεις. Αν είναι για απλή χρήση και το router της cosmote μια χαρά σου κάνει

Το ξέρω. Θα το πάρω με επιδότηση, τζάμπα θα μου βγει. Αργότερα θα πάρω και το ζευγάρι του. Τώρα όμως θα είναι καλύτερο από το ενσωματωμένο της Cosmote modem / router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και είναι καλύτερο ανάλογα στο τι θέλεις. Γιατί καλύτερο μιλάμε για περισσότερες ρυθμίσεις και επιλογές. Αν δεν τις χρησιμοποιείς μείνει με της cosmote.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...