Προς το περιεχόμενο

Οι πιο περιζήτητες σχολές (2019)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταζα το παρακάτω νωρίτερα

https://www.protothema.gr/files/2019-08-28/Στατ__Προτιμησεων_ΕΠΙΛΟΓΗ_ΓΕΛ_Υποψηφιων_Πανελ__2019.pdf

και προκύπτει οτι στις Πανελλήνιες οι τοπ 5 σχολές που συγκεντρώνουν τη 1η επιλογή υποψηφίων είναι:

Quote

 

1.  ΙΑΤΡΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ) 2.475 υποψήφιοι την είχαν 1η επιλογή

2. ΝΟΜΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ) 1.791 υποψήφιοι την είχαν 1η επιλογή

3. ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΑΘΗΝΑ) 1.619  υποψήφιοι την είχαν 1η επιλογή

4. ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ) - ΕΚΠΑ 1.495 υποψήφιοι την είχαν 1η επιλογή

5. ΙΑΤΡΙΚΗΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) 1.316 υποψήφιοι την είχαν 1η επιλογή

 

 

Το ερώτημα μου:  οι πρώτες επιλογές των υποψηφίων τι ακριβώς δείχνουν? Μου είναι δύσκολο να πιστέψω βάσει των παραπάνω οτι οι υποψήφιοι κοιτούν την επαγγελματική αποκατάσταση όταν βάζουν πχ Νομική που δε ξέρω και γω πόσοι χιλιάδες άνεργοι δικηγόροι υπάρχουν μόνο στην Αθήνα. Είναι κάποιο κατάλοιπο που έχει περάσει από γενιά σε γενιά αυτό με τις Πανελλήνιες στην Ελλάδα; Ακόμα και η Ιατρική αλλά και η Ψυχολογία δεν αποτελούν αυτόματο διαβατήριο επαγγελματικής αποκατάστασης.

Τι νομίζετε είναι; Κάποια συλλογική ψωνάρα του νεοέλληνα να περνάει στο παιδί του οτι πρέπει να βγεί, γιατρός, δικηγόρος, ψυχολόγος ώστε να έχουν να το λένε ή πράγματι αυτές οι επιστήμες απλά κινούν το ενδιαφέρον των νέων στην Ελλάδα;

 

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Κοίταζα το παρακάτω νωρίτερα

https://www.protothema.gr/files/2019-08-28/Στατ__Προτιμησεων_ΕΠΙΛΟΓΗ_ΓΕΛ_Υποψηφιων_Πανελ__2019.pdf

και προκύπτει οτι στις Πανελλήνιες οι τοπ 5 σχολές που συγκεντρώνουν τη 1η επιλογή υποψηφίων είναι:

Το ερώτημα μου:  οι πρώτες επιλογές των υποψηφίων τι ακριβώς δείχνουν? Μου είναι δύσκολο να πιστέψω βάσει των παραπάνω οτι οι υποψήφιοι κοιτούν την επαγγελματική αποκατάσταση όταν βάζουν πχ Νομική που δε ξέρω και γω πόσοι χιλιάδες άνεργοι δικηγόροι υπάρχουν μόνο στην Αθήνα. Είναι κάποιο κατάλοιπο που έχει περάσει από γενιά σε γενιά αυτό με τις Πανελλήνιες στην Ελλάδα; Ακόμα και η Ιατρική αλλά και η Ψυχολογία δεν αποτελούν αυτόματο διαβατήριο επαγγελματικής αποκατάστασης.

Τι νομίζετε είναι; Κάποια συλλογική ψωνάρα του νεοέλληνα να περνάει στο παιδί του οτι πρέπει να βγεί, γιατρός, δικηγόρος, ψυχολόγος ώστε να έχουν να το λένε ή πράγματι αυτές οι επιστήμες απλά κινούν το ενδιαφέρον των νέων στην Ελλάδα;

ιατρικη οσους φιλους και γνωστους εχω και ειχα εξασφαλιστηκαν και με καλο μισθο και καλα ωραρια, πρωτιστος ολα ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση , τι να σου δωσει ενα  πτυxio φιλολογιας με τοσους φιλολογους πχ οι επιλογες αντικατοπτριζουν το πιστευω των νεων για επαγγελματικη αποκατασταση . Μιλαω με ενα πτυχιο στο ραφι και ενα πτυχιο που μου εξασφαλισε τον μισθο μου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι δείχνουν αυτές οι επιλογές; Μα φυσικά αυτό που ήδη ξέρουμε: η ελληνική οικογένεια (κατά συντριπτική πλειοψηφία) απαιτεί σπουδές σε Ιατρική, Νομική, Αρχιτεκτονική, κλπ, επηρεάζοντας φυσικά αντίστοιχα και τους υποψήφιους. Για λόγους ψώνιου, κατοχικού συνδρόμου κι όλα μαζί ταυτοχρόνως. 
 

Όποιον έχει έστω και μικρή επαφή με την ελληνική πραγματικότητα, αυτό το θέμα  δε θα έπρεπε να τον εκπλήσσει στο ελάχιστο.

Ειναι εντυπωσιακό δε, πως αυτές οι νοοτροπίες δεν επηρεάστηκαν ούτε από μια ολόκληρη δεκαετία κρίσης και λιτότητας.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείχνει ότι δεν υπάρχει κατεύθυνση και προσανατολισμός, έρευνα για τις ανάγκες της αγοράς σε κρατικό και ευρωπαικό επίπεδο,έλλειψη ευκαιριών,πληροφόρηση,απαξίωση του πτυχίου  και κακή διαχείριση υλικού. Μηχανογραφικό στο περίπου και προσμονή για το καλύτερο. ότι συνέβαινε και θα συμβαίνει πάντα δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, kti23 said:

Δείχνει ότι δεν υπάρχει κατεύθυνση και προσανατολισμός, έρευνα για τις ανάγκες της αγοράς σε κρατικό και ευρωπαικό επίπεδο,έλλειψη ευκαιριών,πληροφόρηση,απαξίωση του πτυχίου  και κακή διαχείριση υλικού. Μηχανογραφικό στο περίπου και προσμονή για το καλύτερο. ότι συνέβαινε και θα συμβαίνει πάντα δηλαδή.

Υπάρχει απίστευτη έλλειψη διάθεσης για έρευνα από τους υποψήφιους όσον αφορά το τι είναι «καλύτερο». Οι περισσότεροι έχουν μια παγιωμένη αντίληψη ήδη από το Λύκειο (μην πω από το Γυμνάσιο και φανώ υπερβολικός) για το ποιες είναι οι «καλές» σχολές, ποιες είναι για την πλέμπα και για τους χαζούς, αλλά και με ποιες θα χαρεί περισσοτερο ο γονιός, επειδή θα κάνει το κομμάτι του στον καφέ με τον κοινωνικό κύκλο.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Υπάρχει απίστευτη έλλειψη διάθεσης για έρευνα από τους υποψήφιους όσον αφορά το τι είναι «καλύτερο». Οι περισσότεροι έχουν μια παγιωμένη αντίληψη ήδη από το Λύκειο (μην πω από το Γυμνάσιο και φανώ υπερβολικός) για το ποιες είναι οι «καλές» σχολές, ποιες είναι για την πλέμπα και για τους χαζούς, αλλά μια με ποιες θα χαρεί περισσοτερο ο γονιός, επειδή θα κάνει το κομμάτι του στον καφέ με τον κοινωνικό κύκλο.

υπάρχει και ο προβληματισμός της ηλικίας και δεν είναι εύκολο να ξέρεις στα 17 σου τι θές. Για αυτό υπάρχουν και άλλοι τρόποι εύρεσης της κατάλληλης σχολής εφόσον δωθούν ευκαιρίες και χρόνος(gap year programs) για να μην έχουμε αυτά τα φαινόμενα.

Εκτός αυτού η έλλειψη πληροφόρησης είναι διάχυτη. Και εγώ πριν κάποια χρόνια στην αντίστοιχη θέση ότι βρήκα ήταν μόνος και έκανα την πιο ορθή νομίζω απόφαση με αυτά που είχα(όχι απόλυτα με αυτό που μου άρεσε). Κανείς δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα και ο μικρόκοσμος των γονιών είναι πραγματικά το τελεύταιο πράγμα που θα έπρεπε να ενδιαφέρει τον οποιοδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ελλάδα υπάρχουν πολλά ταμπού όσον αφορά τέτοιες σπουδές. Είμαστε η χώρα του ελιτισμού, κάποιους τους κρεμάμε και άλλους τους θεοποιούμε χωρίς λόγο. Και εγώ είχα τέτοιους γονείς οι οποίοι έχουν κάνει διδακτορικό και οι δύο και μου τα πρήζανε όλη μου τη ζωή, φυσικά ποτέ δε με ένοιαζε η άποψη τους αλλά η δική μου ευτυχία και αυτό που βλέπω εγώ μπροστά μου. Αυτοί κάνανε καλή καριέρα στις χρυσές εποχές προ 2009 αλλά τώρα ζουν με το μηνιάτικο στη φτώχεια ενώ εγώ βγάζω χιλιάρικα. Αυτό είναι το αποτέλεσμα όταν πιστεύεις σε ψέματα και θεοποιείς πράγματα που δεν υπάρχουν. Είναι κακό να σκέφτεσαι ιδεαλιστικά και όχι πραγματιστικά τη ζωή. Δε λέω το ότι να σπουδάσεις κάτι τέτοιο είναι κακό αλλά είναι προς όφελος σου να το κάνεις για ορθούς λόγους.

Όπως και να έχει, το ότι τόσοι δικηγόροι είναι άνεργοι εμένα δε μου λέει κάτι, μπορεί απλά να μην είναι ικανοί στην εύρεση εργασίας και στη πλήρη εκμετάλευση των δυνατοτήτων τους οι οποίες είναι πραγματικά πολλές και πάνε πέρα από το χώρο του νόμου.... Ο δικηγόρος γενικά δεν ειδικεύεται στο πως να βρει δουλειά αλλά στο πως δουλεύει ο νόμος. Θεωρώ ότι αυτό που λύπει από τη χώρα είναι κάποιο σοβαρό βοήθημα προς τους απόφοιτους που θα τους δώσει τα βήματα που χρειάζονται για να βρουν δουλειά. Η ανεργία είναι μία ασθένεια που μπορεί να επιλυθεί από ειδικούς. Όπως όταν σπας το πόδι σου πας στο γιατρό, έτσι όταν δεν μπορείς να βρεις δουλειά πρέπει να έχεις τη δυνατότητα να πας σε ειδικό που θα σε κατευθύνει πως να το κάνεις, αυτός ο ειδικός μπορεί να μην έχει καμία σχέση με το τομέα σου και όμως να ξέρει καλύτερα πως δουλεύει το πράγμα, όχι δεν εννοώ μαυρογιαλούρο αλλά σύμβουλο. Πως ξερω γω πάει ο λύκος στην αγέλη όταν μεγαλώσει, έτσι έπρεπε να γίνεται με μία χώρα και τους ανθρώπους της, να μη μένεις μόνος σου μετά τις σπουδές αλλά να προορίζεσαι κάπου μέσω καθοδήγησης/γνώσης. Η επιβίωση είναι πολύ σοβαρό πράγμα που οι άνθρωποι έχουν υποτιμήσει και θεωρούν ότι μπορούν να επιλύσουν μόνοι τους. Η αλαζονεία θα μας φάει, στη πραγματικότητα δε διαφέρουμε πολύ από τα ζώα, έπρεπε να είμαστε πιο συνεργάσιμοι.

Ο φιλόλογος είναι πολύ μεγάλη δύναμη και αν έβλεπα μικρός αυτά που βλέπω τώρα θα το είχα σπουδάσει άνετα. Φιλόλογος δεν σημαίνει μόνο φροντιστήρια και διδασκαλία. Ο φιλόλογος ξέρει να γράφει και να μιλάει καλύτερα από όλους, αυτό και μόνο είναι τεράστια δύναμη, γιατί αυτά τα δύο πράγματα είναι παντού.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, Τοξοβόλος___U__K said:

Τι νομίζετε είναι; Κάποια συλλογική ψωνάρα του νεοέλληνα να περνάει στο παιδί του ότι πρέπει να βγει γιατρός, δικηγόρος, ψυχολόγος ώστε να έχουν να το λένε ή πράγματι αυτές οι επιστήμες απλά κινούν το ενδιαφέρον των νέων στην Ελλάδα;

Για τις Ιατρικές και τις Νομικές: τα Νοσοκομεία και τα Δικαστήρια αποτελούν διαχρονικούς θεσμούς, οι οποίοι στις υπανάπτυκτες κοινωνίες εμπνέουν μεγάλο δέος.

Για τους Μηχανικούς Υπολογιστών: πρόκειται για την πλέον δύσκολη σχολή του Πολυτεχνείου, η οποία κυρίως απευθύνεται σε λάτρεις των μαθηματικών.

Για την Ψυχολογία: αποτελεί μία επιστήμη αναφοράς για τη σύγχρονη αγορά εργασίας, η οποία μοιάζει ιδιαίτερα προσιτή λόγω της προβολής της στα ραδιοτηλεοπτικά μέσα.

Επεξ/σία από James Bon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη νομική και ιατρική καταλαβαίνω οτι είναι θεσμοί αλλά η ανεργία ειδικά ανάμεσα στους δικηγόρους είναι τραγική. Η ιατρική είναι φυσικά αρκετά καλύτερα αλλά εαν κάποιος δε το δει ως μακροχρόνια επένδυση για τον εαυτό του δύσκολα να υπομένει την πολυετή εκπαίδευση και δε νομίζω οτι όλοι έχουν αυτή την πολυτέλεια. Παρότι κρατάει αρκετά καλά πάλι η ιατρική δεν είναι εγγύηση επαγγελματικής αποκατάστασης. Εκτός των άλλων και οι δυο επιστήμες μου φαίνεται οτι έχουν περάσει στο συλλογικό επίπεδο της Ελλάδας ως τοπ οφ δε τοπ  και αρκετά μικροαστικά πολλές οικογένειες σπρώχνουν τα παιδιά τους προς τα εκεί, έτσι τα παιδιά άθελα τους πέφτουν στη παγίδα του τρελού ανταγωνισμού για αυτές τις δυο σχολές.

Για τους Μηχανικούς Υπολογιστών από την άλλη νομίζω τα ίδια χάλια με νομική αναφορικά με την ανεργία. Υπερκορεσμένο νομίζω είναι κ αυτό στην Ελλάδα.

Αναφορικά με τη ψυχολογία είναι ίσως η μόνη επιστήμη από όλες τις παραπάνω για την οποία διατηρώ μια επιφύλαξη οτι σπρώχνονται οι υποψήφιοι από τους γονείς. Ως ένα σημείο πιάνω την εικόνα αναφορικά με το στάτους του ψυχολόγου καθώς και γω ο ίδιος είμαι ψυχολόγος αλλά κάτι μου λέει οτι αυτό δεν είναι ο λόγος που οι υποψήφιοι την προτιμούν. Νομίζω από όλες τις παραπάνω επιστήμες η ψυχολογία συστηματικά είναι στις τοπ 2-3 επιλογές υποψηφίων φοιτητών παγκοσμίως. Πχ στο UK υπάρχουν πολλές χρονιές που είναι ακόμα και η 1η επιλογή σε εθνικό επίπεδο, κάτι που μου λέει οτι υπάρχει διεθνές τρεντ και έλξη προς την ψυχολογία. Καταννοώ επίσης ότι η ψυχολογία έχει μεγάλο penetration σε σχεδόν όλες τις πτυχές της μοντέρνας ζωής μας και είναι πραγματικά hub discipline αλλά δε νομίζω οτι ο μέσος 17χρονος ή 18χρονος έχει καλή γνώση των παραπάνω. Άρα κάτι άλλο είναι ή ίσως και ένας συνδιασμός όλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Τοξοβόλος___U__K said:

Για τους Μηχανικούς Υπολογιστών από την άλλη νομίζω τα ίδια χάλια με νομική αναφορικά με την ανεργία. Υπερκορεσμένο νομίζω είναι κ αυτό στην Ελλάδα.

Συμφωνώ σε αδρές γραμμές με όσα λες όσον αφορά τα υπόλοιπα. Ωστόσο θα διαφωνήσω στο συγκεκριμένο. Θέσεις στο χώρο (που είναι ιδιαίτερα ευρύς ούτως ή άλλως) υπάρχουν - παρόλα αυτά δεν υπάρχει συνεχές και γνήσιο ενδιαφέρον από τους αποφοίτους για πραγματική ενασχόληση με το χώρο. Πρόκειται για κλάδο στον οποίο η προσωπική ενασχόληση μετράει τα μέγιστα, ενώ το πτυχίο είναι απλώς το πρώτο σκαλοπάτι και δε σου εγγυάται τίποτα παραπάνω. Είναι μπελαλίδικη επιστήμη η Πληροφορική.

Δεν είναι όπως το πτυχίο της Νομικής ή του Πολιτικού Μηχανικού με το οποίο μπαίνεις στην (υπερκορεσμένη μεν) αγορά, αλλά δεν απαιτείται από σένα παρά μόνο ο ελάχιστος κόπος μετά τη λήψη του τίτλου. Εφόσον προκύψει θέση, απασχολείσαι ακόμη κι αν έχεις 5 χρόνια στον ΟΑΕΔ.

Ανεργοι μηχανικοί, δικηγόροι και πληροφορικάριοι υπάρχουν στην αγορά, για διαφορετικούς όμως λόγους σε κάθε κλάδο: οι μεν πολιτικοί και οι νομικοί λόγω κορεσμού της αγοράς, οι δε πληροφορικάριοι λόγω έλλειψης προσωπικού ενδιαφέροντος για συνεχή επένδυση χρόνου σε εκπαίδευση, νέες τεχνολογίες, διατήρηση των skills σε καλό επίπεδο. Η πληροφορική δεν είναι ούτε κατά διάνοια όσο στάσιμη είναι η κλάσική μηχανική ή η νομοθεσία.

Επίσης φαντάζομαι πως αυτό το αναφέρεις σε αντιδιαστολή με ότι βλέπεις στο UK.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos + προσθήκες
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Συ, οι δε πληροφορικάριοι λόγω έλλειψης προσωπικού ενδιαφέροντος για συνεχή επένδυση χρόνου σε εκπαίδευση, νέες τεχνολογίες, διατήρηση των skills σε καλό επίπεδο. Η πληροφορική δεν είναι ούτε κατά διάνοια όσο στάσιμη είναι η κλάσική μηχανική ή η νομοθεσία.

 

Δεν είναι μόνο αυτό. Φταίνε και οι ίδιες οι εταιρείες γιατί δεν ξέρουν τι θέλουν και είναι απαιτητικές. Δεν μπορείς πχ να απαιτείς κάποιος να ξέρει όλες τι τεχνολογίες, δεν γίνεται απλά. Αλλά επειδή υπάρχει τρομερή ζήτηση βρίσκουν και τα κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, _Theo_ said:

Δεν είναι μόνο αυτό. Φταίνε και οι ίδιες οι εταιρείες γιατί δεν ξέρουν τι θέλουν και είναι απαιτητικές. Δεν μπορείς πχ να απαιτείς κάποιος να ξέρει όλες τι τεχνολογίες, δεν γίνεται απλά. Αλλά επειδή υπάρχει τρομερή ζήτηση βρίσκουν και τα κάνουν.

Θα συμφωνήσω, μεγάλη ευθύνη φέρει και η ανωριμότητα της αγοράς. Οπως και ανοργανωσιά σε ότι γίνεται στην Ελλάδα. Αγγελίες μεγάλων εταιριών είναι σαφώς πιο νορμαλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Δεν ειναι μονο στην Ελλαδα που τα συγκεκριμενα επαγγελματα πληρωνουν αδρα βεβαια. Αμα αλλαζες Ψυχολογια με οικονομικα, τοτε θα εμοιαζε με την λιστα των πιο καλοπληρωμενων επαγγελματων στις περισσοτερες χωρες. 

Τοξοβολε, το τμημα ΗΜΜΥ δεν εχει κανενα κοινο με μηχανικους υπολογιστων, και εχει ενα πραγματικα αξιοζηλευτο ευρος. Μπορεις να ασχοληθεις με ρομποτικη, με ενεργιακο τομεα, σαν σχεδιαστης ηλεκτρικων κυκλωματων η σαν software engineer με ενα αξιοσημειωτο ομως βαθος σε μαθηματικα και φυσικη. Και τελειωνοντας μαλιστα με πτυχιο Master.

Δεν εχει να κανει μονο με ελιτισμο. Στην τελικη, ποιες σχολες θεωρειται οτι θα επρεπε να ειναι πρωτες, αν οχι αυτες; Πληροφορικη, οικονομικα, υπαρχουνε παμπολες σχολες που εξυπηρετουνε αυτον τον σκοπο, για αυτο και τα νουμερα τους διαρουντε σε διαφορες σχολες και πανεπιστημια. Αλλα για ιατρικη και νομικη, πρεπει να περασεις απαραιτητως απο τις συγκεκριμενες σχολες. 

Παρεπιπτοντως, η Ιατρικη, τουλαχιστον εξωτερικο αποτελει διαβατηρια για αμοιβες, που σε αλλα επαγγελματα πρεπει να παλεψεις και να εισαι πραγματικα καλος για να δεις. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Papakaliati said:

Αμα αλλαζες Ψυχολογια με οικονομικα, τοτε θα εμοιαζε με την λιστα των πιο καλοπληρωμενων επαγγελματων στις περισσοτερες χωρες. 

 

Πάντως και η ψυχολογία είναι καλοπληρωμένο ή μάλλον χρυσοπληρωμένο επάγγελμα στο UK ύπο την αίρεση οτι μιλάμε για ψυχολόγους με άδεια. Οι αμοιβές είναι στο θεό για Chartered ψυχολόγο. Αντίθετα στην Ελλάδα αρκετοί απόφοιτοι ψυχολογίας ή άνεργοι είναι ή κάνουν εντελώς άκυρα πράγματα. Άρα είναι σαφές οτι όλα τα παραπάνω επαγγέλματα όντως είναι καλοπληρωμένα έξω. Στην Ελλάδα όμως και αρκετοί δικηγόροι, ψυχολόγοι κ ΗΜΜΥ είναι στην ανεργία ή σε άκυρα πράγματα από αυτά που σπούδασαν. Ναι η Ιατρική κάπως καλύτερα κρατάει αλλά επαναλαμβάνω οτι με εξαίρεση την Ιατρική στην Ελλάδα τα παραπάνω επαγγέλματα δεν είναι αυτόματα διαβατήρια για κάτι σούπερ ντούπερ γούαου.

Άρα?Που οφείλεται η μαζικότητα των προτιμήσεων των υποψηφίων σε αυτές τις σχολές στην Ελλάδα; Κακή πληροφόρηση; Μικροαστικά από τους γονείς; Γνήσιο ενδιαφέρον για τις παραπάνω επιστήμες; Tι;

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Aρα?Που οφείλεται η μαζικότητα των προτιμήσεων των υποψηφίων σε αυτές τις σχολές στην Ελλάδα; Κακή πληροφόρηση; Μικροαστικά από τους γονείς; Γνήσιο ενδιαφέρον για τις παραπάνω επιστήμες; Tι;

Ναι, υπάρχει κάκιστη πληροφόριση, γιατί αν δεν ξεκινήσει ο μαθητής από μόνος του να ψάχνεται κανά χρόνο τουλάχιστον πριν δώσει πανελλάδικες με τις διάθεσιμες σχολές στην τριτοβάθμια, ξαφνικά έρχεται αντιμέτωπος με ένα κατεβατό από σχολές που δεν ξέρει τι ρόλο βαράει η καθεμία.

Ναι, οι γονείς που "ξέρουν" το καλύτερο για τα παιδιά τους θα περάσουν υποσυνείδητα την επιθυμία τους στο παιδί. Χωρίς να το κάνουν επίτηδες. Και οι δίκοι μου, μου προσπάθησαν να μου περάσουν τη νοοτροπία του 'Να πιάσεις να μπεις πολυτεχνείο ηλεκτρολόγους κτλ'. Ευτυχώς μου έκοψε πριν συμπληρώσω το μηχανογραφικό να δω τι μαθήματα έχουν και κατάλαβα ότι το 60% των μαθημάτων της σχολής δεν θα μου άρεσε καν. Πληροφορική και πάλι πληροφορική 😛 .

Γνήσιο ενδιαφέρον υπάρχει σε κανα ποσοστό 20% από αυτούς που μπαίνουν. Αρκετοί έχουν και την αντίληψη, "α έβγαλες 19.000 μόρια, μη τα χαραμίσεις και πας σε καμμία "δεύτερη σχολή"".
Δεν θα ξεχάσω την μικρή μου ένοχη αγάπη στην Γεωλογία, αλλά λυπήθηκα τα μόρια τότε (κάτι παντελώς χαζό αν με ρωτήσεις πλέον) και ήξερα πως επαγγελματικά δεν θα υπήρχε προκοπή. 

Άλλοι πάνε και για το στάτους "Πέρασα Ιατρική, ουάου" και στην πρώτη στιγμή που έρχεται αντιμέτωπος με ανοιγμένο άνθρωπο πέφτει λιπόθυμος. 

Α και μια κατηγορία ακόμα, "πάω σε γιατρό επίσκεψη και δίνω 50 ευρώ, να γίνεις γιατρός βγάζεις λεφτά".  Λες και πέτυχες 777 στο καζίνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...