Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia θα προχωρήσει στο «remastering» και άλλων παιχνιδιών με ray tracing RTX


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, mtifosi είπε

According to Wargaming, the performance of enCore RT will be as good or better as the ray tracing implementations we've seen so far in games that support NVIDIA RTX, while you can expect the quality to be very close.

However, it should be noted that the developers themselves have admitted ray traced shadows will only be cast from tanks as the performance would have otherwise suffered.

Αντε συνεχισε τα φυστικακια σου και ας μην μιλησουμε καν για rt gi γιατι θα τρεχουν ολες οι αλλες καρτες με 5fps...

Εισαι κ παρατηρητικουλης ε???

Που ειναι ακριβως αυτο που γινεται κ με τις καρτουλες που αγοραζουν οι "χρησιμοι" απ την πρασινη- απλα εδω ειναι ΤΣΑΜΠΑ. χαχαχαχα!!!

Ασε. Παω για φυστικια.

 

12 λεπτά πριν, Havik είπε

Καλή φάση, ενδιαφέρον το video WT, μου άρεσε πολύ ο τρόπος σκέψης και η εξήγηση, to ray tracing υπάρχει χρόνια, δεν ανακάλυψε τον τροχό η nvidia και από ότι φαίνεται το RT cores δεν είναι απαραίτητα, δυστυχώς όμως είναι πολύ απαιτητικό σε live render και είναι ακόμα νωρίς για να το υιοθετήσουμε, οι τιμές και από τις δυο εταιρίες είναι πλέον "πικάντικες", φτάσαμε σε σημείο να ελπίζουμε η Intel να πάει καλά ώστε να μπει και τρίτος "παίχτης"...

Οπως τα λες. Δεν λες κ παλι καλα που υπαρχουν θυματα να τα ακουμπησουν στην πρασινη, γιατι αλλοιως θα γινοταν του PhysX ξανα.... Τουλαχιστον τωρα νομιζουν οι Κορεατες οτι κατι τρεχει κ θα συνεχισουν. Οι υπολοιποι θα ακολουθησουν, τουλαχιστον στην επομενη γενια καρτων/κονσολων, κ μετα βλεπουμε. Φυσικα υπαρχει περιπτωση να πεθανει σαν τεχνολογια, οπως τοσες αλλες, αλλα για την ωρα βλεπουμε καποια βηματα προς μια καποια σωστη κατευθυνση. Το πατατρακ θα ερθει οταν θα βγει κανενα free-RT απο την κοκκινη κ ο κοσμος θα δει την λουμπα, αλλα ως τοτε εχουμε λιγο καιρο.

Οι τιμες της amd δεν ειναι αγριες ακομα. Ακολουθει απο πισω κ οτι αρπαξει, μεχρι να κανει τα συνηθισμενα price cuts. Απλα μην αγοραζεις νεα τεχνολογια αμεσως. Δινε του λιγο χρονο κ βρισκεις σουπερ καρτουλα σε σουπερ τιμη. Ασε τα θυματα να τα ακουμπανε κ παιρνε μια γενια πισω σε μιση τιμη απο εδω μεσα. Καπως πρεπει να βγαλει την καινουργια λιμουζινα του ο γυαλακιας με τα πετσινα, καπως πρεπει να κρατησει τα υποκαταστηματα ανοιχτα κ το Πλαισιο. Δεν ειναι αναγκη να εισαι εσυ το κοροιδο. Αν δεν τρως την παραμυθα "εχω το κορυφαιο μηχανημα κ ας μου κοστισε ενα σπιτι να το φτιαξω" -που βασικα την πουλανε οι ιδιες οι εταιριες που υπερτιμολογουν-, δεν εχεις προβλημα. Υπαρχουν αρκετοι μπουληδες να ακολουθησουν τους "γκουρου" της τεχνολογιας, κ να τους φτιαξουν βιλες.... 

 Η φυση ολα εν σοφια εποιησεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Εισαι κ παρατηρητικουλης ε???

Που ειναι ακριβως αυτο που γινεται κ με τις καρτουλες που αγοραζουν οι "χρησιμοι" απ την πρασινη- απλα εδω ειναι ΤΣΑΜΠΑ. χαχαχαχα!!!

Ασε. Παω για φυστικια.

Εγω ειμαι, εσενα δεν βλεπω να εισαι. Μαθε πρωτα τι κανουν η nvidia καρτες γιατι γραφεις ασυναρτησιες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SilverMachine είπε

ΟΚ. Μια κ εβαλες καλο βιντεακι, να σου ριξω κ γω αλλο ενα.

Αυτο για να δεις οτι Ray Tracing μπορει να γινει κ χωρις να κατεβασεις τα παντελονια σου στους Κορεατες (απ τα πολλα που θα μπορουσα να σου βαλω για να σου δειξω το αυταποδεικτο που αρνησε να δεις).

Συνεχισε να τα ακουμπας Σεουλ μερια, κ γω -οντως- θα συνεχισω με τα φυστικακια μου. 

αυτό είναι θεωρία και μόνο μπλα μπλα και ΜΟΝΟ για σκιές. Όταν και ΑΝ το εφαρμόσουν θα έχει μεγάλη πτώση στο fps κάτι που σε Online gaming δεν είναι ότι καλύτερο. 

Αλλά τώρα που η Nvidia παλεύει μέσα στους drivers να εφαρμόσει κώδικα όπου με απλό Plugin οι developers να μετατρέψουν τα παιχνίδια τους θα δούμε παντού rt.

Ποτέ δεν θα δεις φώτα αντανακλάσεις και σκιές μαζί αν δεν έχεις hardware. Προς το παρόν μόνο με nvidia. 

Και δεν κατεβάζεις κανένα παντελόνι. Απλά αν δεν ξέρεις που πάνε τα 4 βλέπεις τις τιμές στην Ελλάδα και τρέμει η ψυχή σου η αγοράζεις amd. Υπάρχει και το αμαζον ρε παιδιά. 

Με μια 2060 έχεις τέλειο gaming σε 1080p και απίστευτο rt με κοντά 350 ευρώ... Και φυσικά βοηθάς και τον πλανήτη που δεν σέβεται η amd καθώς και εξοικονομείς χρήματα από την δεη.

Υπάρχει πρόβλημα όμως τον χειμώνα ... εντάξει το ξέρω. Εκεί η ειεμδι είναι μανούλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SilverMachine είπε

Εισαι κ παρατηρητικουλης ε???

Που ειναι ακριβως αυτο που γινεται κ με τις καρτουλες που αγοραζουν οι "χρησιμοι" απ την πρασινη- απλα εδω ειναι ΤΣΑΜΠΑ. χαχαχαχα!!!

Ασε. Παω για φυστικια.

 

Οπως τα λες. Δεν λες κ παλι καλα που υπαρχουν θυματα να τα ακουμπησουν στην πρασινη, γιατι αλλοιως θα γινοταν του PhysX ξανα.... Τουλαχιστον τωρα νομιζουν οι Κορεατες οτι κατι τρεχει κ θα συνεχισουν. Οι υπολοιποι θα ακολουθησουν, τουλαχιστον στην επομενη γενια καρτων/κονσολων, κ μετα βλεπουμε. Φυσικα υπαρχει περιπτωση να πεθανει σαν τεχνολογια, οπως τοσες αλλες, αλλα για την ωρα βλεπουμε καποια βηματα προς μια καποια σωστη κατευθυνση. Το πατατρακ θα ερθει οταν θα βγει κανενα free-RT απο την κοκκινη κ ο κοσμος θα δει την λουμπα, αλλα ως τοτε εχουμε λιγο καιρο.

Οι τιμες της amd δεν ειναι αγριες ακομα. Ακολουθει απο πισω κ οτι αρπαξει, μεχρι να κανει τα συνηθισμενα price cuts. Απλα μην αγοραζεις νεα τεχνολογια αμεσως. Δινε του λιγο χρονο κ βρισκεις σουπερ καρτουλα σε σουπερ τιμη. Ασε τα θυματα να τα ακουμπανε κ παιρνε μια γενια πισω σε μιση τιμη απο εδω μεσα. Καπως πρεπει να βγαλει την καινουργια λιμουζινα του ο γυαλακιας με τα πετσινα, καπως πρεπει να κρατησει τα υποκαταστηματα ανοιχτα κ το Πλαισιο. Δεν ειναι αναγκη να εισαι εσυ το κοροιδο. Αν δεν τρως την παραμυθα "εχω το κορυφαιο μηχανημα κ ας μου κοστισε ενα σπιτι να το φτιαξω" -που βασικα την πουλανε οι ιδιες οι εταιριες που υπερτιμολογουν-, δεν εχεις προβλημα. Υπαρχουν αρκετοι μπουληδες να ακολουθησουν τους "γκουρου" της τεχνολογιας, κ να τους φτιαξουν βιλες.... 

 Η φυση ολα εν σοφια εποιησεν.

Άσχετο, αλλά όλοι πλέον λένε για την AMD, ότι δεν είναι "budget alternative" https://arstechnica.com/gadgets/2015/05/amd-admits-it-cant-be-the-cheaper-solution-will-refocus-on-performance/ (άρθρο του 2015), πράγμα που αποδείχθηκε με το Χ570.

Και μη μου πει κανείς ότι αυτό είναι μόνο σε ότι αφορά το νέο chipset. Γιατί αυτό είναι μια καινοτομία, που έρχεται πακέτο με τα υπόλοιπα κομμάτια ενός pc. Τσάμπα φαγώνεστε όλοι. Ο καιρός γαρ εγγύς. Ναι το RT, θα γονατίσει τις ακριβές καρτούλες μας σε υψηλότερες αναλύσεις, αλλά πάλι, ποιος είπε να παίζετε σε 1440p. Το 1080p ακόμα ζει και θα συνεχίσει. Ωστόσο, θα συμφωνήσω με την πρακτική να μην βιαζόμαστε να αγοράσουμε τη νέα τεχνολογία αμέσως μόλις βγαίνει. Όχι γιατί δεν αξίζει, αλλά επειδή όντως μια χρονιά μετά, είναι αρκετα πιο φτηνή. Αλλά θα συνεχίσω λέγοντας αυτό: Η επιτυχία ενός game είναι το ενδιαφέρον gameplay, ήτοι η πλοκή. Δεύτερος παράγοντας επιτυχίας, το immersion, ήτοι η ατμόσφαιρα. Πως επιτυγχάνεται το immersion; Νο1: Με τον ήχο. Νο2: με το ωραίο shading....εδώ έρχεται το RT. Σήμερα δύσκολο, αύριο εφικτό και φτηνότερο. Στο 2025, μάλλον όλοι θα παίζουμε VR και στο 2030 θα έχουμε ίσως και αίσθηση οσμής. Και τότε τι θα πείτε; Είναι ακριβά και βλαβερά τα chemical refills; Ε τότε μην πάρετε αγαπητέ μου. Στην τελική αν δεν αξίζει, θα ψοφήσει!

Επεξ/σία από makellarispn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThReSh είπε

Γιατί Σεούλ?

Aπο Κορεα δεν ξερω κ τιποτε αλλο. Αυτο κ οτι οι Κορεατισσες ειναι πολυ ζεστες στο κρεβατι. Αν ξερεις παραπανω μου λες.

3 ώρες πριν, makellarispn είπε

Άσχετο, αλλά όλοι πλέον λένε για την AMD, ότι δεν είναι "budget alternative" https://arstechnica.com/gadgets/2015/05/amd-admits-it-cant-be-the-cheaper-solution-will-refocus-on-performance/ (άρθρο του 2015), πράγμα που αποδείχθηκε με το Χ570.

Και μη μου πει κανείς ότι αυτό είναι μόνο σε ότι αφορά το νέο chipset. Γιατί αυτό είναι μια καινοτομία, που έρχεται πακέτο με τα υπόλοιπα κομμάτια ενός pc. Τσάμπα φαγώνεστε όλοι. Ο καιρός γαρ εγγύς. Ναι το RT, θα γονατίσει τις ακριβές καρτούλες μας σε υψηλότερες αναλύσεις, αλλά πάλι, ποιος είπε να παίζετε σε 1440p. Το 1080p ακόμα ζει και θα συνεχίσει. Ωστόσο, θα συμφωνήσω με την πρακτική να μην βιαζόμαστε να αγοράσουμε τη νέα τεχνολογία αμέσως μόλις βγαίνει. Όχι γιατί δεν αξίζει, αλλά επειδή όντως μια χρονιά μετά, είναι αρκετα πιο φτηνή. Αλλά θα συνεχίσω λέγοντας αυτό: Η επιτυχία ενός game είναι το ενδιαφέρον gameplay, ήτοι η πλοκή. Δεύτερος παράγοντας επιτυχίας, το immersion, ήτοι η ατμόσφαιρα. Πως επιτυγχάνεται το immersion; Νο1: Με τον ήχο. Νο2: με το ωραίο shading....εδώ έρχεται το RT. Σήμερα δύσκολο, αύριο εφικτό και φτηνότερο. Στο 2025, μάλλον όλοι θα παίζουμε VR και στο 2030 θα έχουμε ίσως και αίσθηση οσμής. Και τότε τι θα πείτε; Είναι ακριβά και βλαβερά τα chemical refills; Ε τότε μην πάρετε αγαπητέ μου. Στην τελική αν δεν αξίζει, θα ψοφήσει!

Η Amd παντα θα ειναι budget. Κ ας προσπαθει να κανει καμια γρηγορη αρπαχτη στην αρχη. Πρεπει να αλλαξουν παρα πολλα για να γινει Intel/Nvidia στις τιμες= πραγμα αδυνατο για την ωρα. Αν αλλαξει τιμολογιακη πολιτικη πυροβολει το ιδιο της το ποδι. Το VFM  ειναι ο μονιμος μπαλαντερ που εχει. Δεν τον αφηνει ετσι απλα για να το "παιξει" κ γω δεν ξερω τι.

Παρακατω αναφερεις πραγματα που δεν λενε πολλοι κ οντως ειναι πολυ σημαντικα για το gameplay. Οφειλω να συμφωνησω μαζι σου. Οταν υπηρχε PhysX εψαχνα οδηγους να βαζω μια φτηνη πρασινη παραλληλα με μια κοκκινη -που ηταν η "κυριως" καρτα ως πιο φτηνη- για να τα εχω κ τα δυο. Μεχρι που πεθανε σαν ιδεα εντελως. Δεν το θεωρησα ποτε ως "αναξιο". Ουτε το RT μου φαινεται ασχημο. Το παραπανω hardware με την παραπανω τιμη, κ μαλιστα σε τοσο προωρο σταδιο, με ξυνιζει εντελως. 

Κ οντως σε κανα δυο χρονια που θα το εχουν ολοι κ θα ειναι φτηνοτερο, θα το φχαριστηθουμε για τα καλα.

4 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

αυτό είναι θεωρία και μόνο μπλα μπλα και ΜΟΝΟ για σκιές. Όταν και ΑΝ το εφαρμόσουν θα έχει μεγάλη πτώση στο fps κάτι που σε Online gaming δεν είναι ότι καλύτερο. 

Αλλά τώρα που η Nvidia παλεύει μέσα στους drivers να εφαρμόσει κώδικα όπου με απλό Plugin οι developers να μετατρέψουν τα παιχνίδια τους θα δούμε παντού rt.

Ποτέ δεν θα δεις φώτα αντανακλάσεις και σκιές μαζί αν δεν έχεις hardware. Προς το παρόν μόνο με nvidia. 

Και δεν κατεβάζεις κανένα παντελόνι. Απλά αν δεν ξέρεις που πάνε τα 4 βλέπεις τις τιμές στην Ελλάδα και τρέμει η ψυχή σου η αγοράζεις amd. Υπάρχει και το αμαζον ρε παιδιά. 

Με μια 2060 έχεις τέλειο gaming σε 1080p και απίστευτο rt με κοντά 350 ευρώ... Και φυσικά βοηθάς και τον πλανήτη που δεν σέβεται η amd καθώς και εξοικονομείς χρήματα από την δεη.

Υπάρχει πρόβλημα όμως τον χειμώνα ... εντάξει το ξέρω. Εκεί η ειεμδι είναι μανούλα.

Οτι μου δινει μια 2060 στα 350Ε τα εχω κ με μια 580 στα 150Ε. Γιατι να δωσω 200 παραπανω? Για να εχω ενα "πειραματικο" πυρηνα παραπανω, που θα αξιοποιηθει σε 2 χρονια απο καποιους developers? Το "απλο" RT με σκιες μονο, η με φωτισμο μονο κλπ, θα ερθει τσαμπα σε λιγους μηνες. Γιατι να τα χωσω στην πρασινη? Εχουν ωραια ματια κ πρεπει να τους δωσω λεφτα? Δεν καιγομαι να εχω σουπερ ντουπερ εφε στα παιχνιδια μου σε βαθμο να καψω 2 κατοσταρικα (το λιγοτερο) για το τιποτα -- ριχνοντας τα fps. Κανω λιγο υπομονη. Σε κανα χρονο καποιος θα δινει την 2060 που αναφερεις στα 180Ε. Αν τοτε η κοκκινη δεν βγαλει κατι που να με καλυπτει δεν με χαλα να την παρω στην φτηνια κ να δω τι ειναι αυτο που λες. 

Κ σου βαζω στοιχημα οτι θα ειναι καλο, αλλα οχι τοσο να σου πω οτι επρεπε να την εχω παρει απο πριν. Τα βιντεο δειχνουν τι κανει. Ματια εχω. Φυσικα αν εσυ νομιζεις οτι αξιζει να δινεις μισθο για καρτα.... γουστο σου, καπελο σου κ καουμποιλικι σου. Εγω θα την τσιμπισω στην ξεφτυλα, θα γελαω ενδοιαμεσα με τα κοροιδα που την πληρωσαν χρυση πριν απο μενα, κ στο τελος θα την δωσω στα ιδια λεφτα κ θα εχω να λεω τι καλη που ηταν η εμπειρια γενικοτερα. 

Για τον χειμωνα εχω 2 GTX 480 για να με ζεσταινουν. Κανουν καλυτερη δουλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, SilverMachine said:

Aπο Κορεα δεν ξερω κ τιποτε αλλο. 

 

Γιατί στέλνει τα λεφτά του Κορέα όμως? Η Nvidia είναι αμερικάνικη εταιρεία κι ο πέτσινος είναι Ταιβανέζος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Aπο Κορεα δεν ξερω κ τιποτε αλλο. Αυτο κ οτι οι Κορεατισσες ειναι πολυ ζεστες στο κρεβατι. Αν ξερεις παραπανω μου λες.

Η Amd παντα θα ειναι budget. Κ ας προσπαθει να κανει καμια γρηγορη αρπαχτη στην αρχη. Πρεπει να αλλαξουν παρα πολλα για να γινει Intel/Nvidia στις τιμες= πραγμα αδυνατο για την ωρα. Αν αλλαξει τιμολογιακη πολιτικη πυροβολει το ιδιο της το ποδι. Το VFM  ειναι ο μονιμος μπαλαντερ που εχει. Δεν τον αφηνει ετσι απλα για να το "παιξει" κ γω δεν ξερω τι.

Παρακατω αναφερεις πραγματα που δεν λενε πολλοι κ οντως ειναι πολυ σημαντικα για το gameplay. Οφειλω να συμφωνησω μαζι σου. Οταν υπηρχε PhysX εψαχνα οδηγους να βαζω μια φτηνη πρασινη παραλληλα με μια κοκκινη -που ηταν η "κυριως" καρτα ως πιο φτηνη- για να τα εχω κ τα δυο. Μεχρι που πεθανε σαν ιδεα εντελως. Δεν το θεωρησα ποτε ως "αναξιο". Ουτε το RT μου φαινεται ασχημο. Το παραπανω hardware με την παραπανω τιμη, κ μαλιστα σε τοσο προωρο σταδιο, με ξυνιζει εντελως. 

Κ οντως σε κανα δυο χρονια που θα το εχουν ολοι κ θα ειναι φτηνοτερο, θα το φχαριστηθουμε για τα καλα.

Οτι μου δινει μια 2060 στα 350Ε τα εχω κ με μια 580 στα 150Ε. Γιατι να δωσω 200 παραπανω? Για να εχω ενα "πειραματικο" πυρηνα παραπανω, που θα αξιοποιηθει σε 2 χρονια απο καποιους developers? Το "απλο" RT με σκιες μονο, η με φωτισμο μονο κλπ, θα ερθει τσαμπα σε λιγους μηνες. Γιατι να τα χωσω στην πρασινη? Εχουν ωραια ματια κ πρεπει να τους δωσω λεφτα? Δεν καιγομαι να εχω σουπερ ντουπερ εφε στα παιχνιδια μου σε βαθμο να καψω 2 κατοσταρικα (το λιγοτερο) για το τιποτα -- ριχνοντας τα fps. Κανω λιγο υπομονη. Σε κανα χρονο καποιος θα δινει την 2060 που αναφερεις στα 180Ε. Αν τοτε η κοκκινη δεν βγαλει κατι που να με καλυπτει δεν με χαλα να την παρω στην φτηνια κ να δω τι ειναι αυτο που λες. 

Κ σου βαζω στοιχημα οτι θα ειναι καλο, αλλα οχι τοσο να σου πω οτι επρεπε να την εχω παρει απο πριν. Τα βιντεο δειχνουν τι κανει. Ματια εχω. Φυσικα αν εσυ νομιζεις οτι αξιζει να δινεις μισθο για καρτα.... γουστο σου, καπελο σου κ καουμποιλικι σου. Εγω θα την τσιμπισω στην ξεφτυλα, θα γελαω ενδοιαμεσα με τα κοροιδα που την πληρωσαν χρυση πριν απο μενα, κ στο τελος θα την δωσω στα ιδια λεφτα κ θα εχω να λεω τι καλη που ηταν η εμπειρια γενικοτερα. 

Για τον χειμωνα εχω 2 GTX 480 για να με ζεσταινουν. Κανουν καλυτερη δουλεια. 

Θα δώσεις 200 ευρώ παραπάνω αν σε ενδιαφέρει να δεις ΠΟΙΟΤΗΤΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ. Και για να γλυτώσεις από προβλήματα θερμοκρασίες κατανάλωση και 2 φορές περισσότερα γκάζια σε ΟΛΑ τα παιχνίδια που δεν έχουν RTX. A... συν εξοικονόμηση χρημάτων που στο τέλος θα σου κοστίσει περισσότερο η πατάτα της AMD.

Βρήκες και μου παρέθεσες κάρτα τώρα και εσύ την 580... ιεροσυλία... στα όπλα!!!

Και για τα 2 έχω παραθέσει πολλά βιντεάκια στο θέμα να δεις. Αλλά δεν θέλεις να τα δεις. Εκτός και εάν....χμμμμ

13 ώρες πριν, Havik είπε

Δεν είναι θεωρία υπάρχει demo, τα υπόλοιπα ασχολίαστα.

https://wotencore.net/en/

το κατέβασα... πρόκειται για ανέκδοτο η μας δουλεύεις φίλε... μιλάμε για καμία σχέση και επαφή με το αντικείμενο.. έχεις ξεφύγει αδερφέ μου

Επεξ/σία από leonproniknidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Γιατί στέλνει τα λεφτά του Κορέα όμως? Η Nvidia είναι αμερικάνικη εταιρεία κι ο πέτσινος είναι Ταιβανέζος...

Αν ηθελα να κυριολεκτισω θα ελεγα "Κινα" κ "Κινεζο", γιατι τιποτα δεν κατασκευαζεται Αμερικη κ "ολοι ειμαστε Αμερικανοι" μεχρι να σκεφτουμε την καταγωγη μας.... Αρα εχεις δικιο αλλα

http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20190702000692

Οποτε στην Κορεα πανε τα λεφτα (το ειχαν ανακοινωσει ακομα πιο παλια- νομιζω κατι απο δω μεσα με εκανε να το κοιταξω). Κ ο τυπας μπορει να ειναι οτι θελει αλλα μου την σπαει κ μου δινει προσωπικη ευχαριστηση να τον λεω οτι θελω (μπορει να με δεις να τον λεω κ αλλα πραγματα αν παρω χαμπαρι οτι αλλαζει κατι σημαντικο στην παραγωγη της η εταιρια του). Ψυχολογικος ο λογος δλδ.

20 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Θα δώσεις 200 ευρώ παραπάνω αν σε ενδιαφέρει να δεις ΠΟΙΟΤΗΤΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ. Και για να γλυτώσεις από προβλήματα θερμοκρασίες κατανάλωση και 2 φορές περισσότερα γκάζια σε ΟΛΑ τα παιχνίδια που δεν έχουν RTX. A... συν εξοικονόμηση χρημάτων που στο τέλος θα σου κοστίσει περισσότερο η πατάτα της AMD.

Βρήκες και μου παρέθεσες κάρτα τώρα και εσύ την 580... ιεροσυλία... στα όπλα!!!

Και για τα 2 έχω παραθέσει πολλά βιντεάκια στο θέμα να δεις. Αλλά δεν θέλεις να τα δεις. Εκτός και εάν....χμμμμ

Γιατι δεν μπορεις να καταλαβεις οτι δεν εχω οσα λεφτα θα ηθελα? Ποσα ποσταρισματα κ σε ποσα θεματα σου τονιζω οτι η ΤΙΜΗ ειναι το Νο1 που κοιταω? Καθε φορα που παω να αγορασω κατι κοιταω το πορτοφολι μου κ με πιανει απογοητευση.... Οταν λοιπον κοιταω τις πρασινες που εχουν "premium" στην τιμη, με πιανει τρελα φιλε. Γι αυτο σου ειπα οτι σε ενα-δυο χρονια θα δοκιμασω κ γω την 2060. Απλο χρηματικο ζητημα.

Μακαρι να ειχα το παραδακι να στησω 2 ιδια συστηματα, με δυο ιδια μονιτορ κ περιφερειακα, διπλα-διπλα, κ να συγκρινω πρασινες κ κοκκινες τσιταρισμενες στα τερματα !! Κ αν εβλεπα οτι το απολαμβανω περισσοτερο με Nvidia κ θα στο ελεγα κ θα εδειχνα την διαφορα σε ολους. Μεχρι στιγμης ομως, τα γραφικα της amd ειναι θαυμασια, την δουλεια μου την κανω με τα μισα λεφτα κ μπορει να μην εχω RT, αλλα τουλαχιστον δεν εχω θεματα καθε φορα που σκεφτομαι να αλλαξω καρτα.

Θερμοκρασιες ανεβαζουν πολλες καρτες. Θα ηταν αδικια να εριχνα blame  σε μια συγκεκριμενη κατηγορια, σειρα, εταιρια κλπ. Ακομα κ οι 400αρες για τις οποιες σου εκανα πλακα, μπορει να ηταν θερμοκηπια, αλλα υπηρξαν υλοποιησεις που δεν ειχαν κανενα θεμα. Το ιδιο κ με τις amd. Μια κ εχω χρησιμοποιησει ανα τα χρονια κ τις δυο εταιριες, δεν μπορω να λεω μπουρδες κ να κατηγορω για θερμοκρασιες, καταναλωσεις κ οικονομια. Ουτε φυσικα μπορω να υποστηριζω οτι βοηθαω τον πλανητη με την καρτα γραφικων που αγοραζω, γιατι αυτο ανηκει σε ρητορικη πολιτικης ιδεολογιας που αντιπαθω (κ τυγχανει ψευδους φυσικα). 

Υπηρξα Nvidiακιας απο την δεκαετια του '90 μεχρι την σειρα 8000. Δεκα χρονια κ βαλε (ημουν Αμερικη κ ειχα καρτα απο αρκετα νωρις). Ξερω τι μου λες λοιπον. Μεχρι που γυρισα στην ψωροκωσταινα κ με χτυπησαν οι τιμολογιακες διαφορες -σε σχεση με τα εσοδα- στο κεφαλι. Ετσι ανακαλυψα την ATI. Τι να σου κανω, λοιπον, που η συγκεκριμενη εταιρια εχει "premium" στην τιμη, ενω η αλλη κανει συνεχως price cuts??? Ακομα κ αν ερθω σπιτι σου κ μου βαλεις το καλυτερο RT βιντεακι/παιχνιδι, κ σου πω οτι ηταν φανταστικο, την επομενη AMD θα παω να αγορασω κ την AMD θα υποστηριξω, γιατι αυτοι ειναι που μου κανουν την ζωη ευκολη !! Ισως οχι οσο ομορφη οσο αλλοι θα μπορουσαν, αλλα ΕΥΚΟΛΗ !! Στα εχω ξαναπει αδερφε σε αλλα ποσταρισματα.

Η πρασινη δινει προιοντα με extra premium στην τιμη για αυτους που εχουν να το δωσουν. Δυστυχως, η μεγαλη πλειοψηφια του πλανητη ειναι ζωακια που ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι εχουν να δωσουν, κ ξηλωνονται καθε φορα που αγοραζουν καρτα (μιλαω στατιστικα, οχι για εσενα). Ποιοτητα εχει μεγαλη, δεν το αμφιβαλω. Αλλα κ τιμη ακομα μεγαλυτερη. Σε χωρες-απομιμησεις ομως, σαν την Ελλαδα, αν θα θελαμε οι αγορες να ειναι αντιπροσωπευτικες της αθλιοτητας που επικρατει στα οικονομικα, οι πωλησεις θα ηταν 95% AMD κ 5% Nvidia. Οχι λογω εταιριας, αλλα λογω ΤΣΕΠΗΣ.

Η τρελα ομως, δεν παει στα βουνα. Κατοικει στα κεφαλια μας κ βασιλευει...... Βλεπεις ατομα που τρεχουν στα δικαστηρια να σωσουν το σπιτι τους, να εχουν πονοκεφαλους απ τα ουισκια που ηπιαν την προηγουμενη στα μπουζουκια, βλεπεις ατομα να πινουν μπαφους κ να μην εχουν να πληρωσουν ΔΕΗ, κ ατομα που δεν μπορουν να φανε κατι παραπανω απο χορτα να εχουν αγωνιστικο τουρμπο 2λιτρο στο γκαραζ.... Φυσικο ειναι λοιπον, σε ενα τετοιο τρελοκομειο (γιατι κυριολεκτικα αυτο ειναι η κοινωνια μας), να βλεπεις την εταιρια που ζητα υπερογκα ποσα να κατεχει το 90% της αγορας κ την εταιρια που δινει εκπτωση ναχει μονο 10%..... Ενα εγωιστικο τριπακι ειναι ολα φιλε μου. Αυτη ειναι η λυπηρη πραγματικοτητα, της οποιας οι καρτες γραφικων ειναι ενα μικρο κομματι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Θα δώσεις 200 ευρώ παραπάνω αν σε ενδιαφέρει να δεις ΠΟΙΟΤΗΤΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ. Και για να γλυτώσεις από προβλήματα θερμοκρασίες κατανάλωση και 2 φορές περισσότερα γκάζια σε ΟΛΑ τα παιχνίδια που δεν έχουν RTX. A... συν εξοικονόμηση χρημάτων που στο τέλος θα σου κοστίσει περισσότερο η πατάτα της AMD.

Βρήκες και μου παρέθεσες κάρτα τώρα και εσύ την 580... ιεροσυλία... στα όπλα!!!

Και για τα 2 έχω παραθέσει πολλά βιντεάκια στο θέμα να δεις. Αλλά δεν θέλεις να τα δεις. Εκτός και εάν....χμμμμ

το κατέβασα... πρόκειται για ανέκδοτο η μας δουλεύεις φίλε... μιλάμε για καμία σχέση και επαφή με το αντικείμενο.. έχεις ξεφύγει αδερφέ μου

Δώσε 350€ και πάιζε με avrg 40fps και με drops κάτω από 30fps, θυμάμαι κάτι εποχές PΙΙΙ πού παίζαμε το virtual fighter, ποιότητα και μοναδικότητα δεν λέω αλλά πάταγες Kick "πήγαινες να κάνεις έναν καφέ και όταν γύριζες" πάταγες την επόμενη κίνηση, ωραίες εποχές δεν λέω.

Ο κόσμος έχει 1440p και 4 k οθόνες, ο κόσμος εδώ και πολλά χρόνια γουστάρει να παίζει σε 60hz ΚΛΕΙΔΩΜΈΝΑ, ο κόσμος θεωρεί τα τελευταία δυο χρόνια τα 100plus ΗΖ το next best thing, κάτσε εσύ με τα 40 fps με το ζόρι λες και είναι 2005 να μιλάς για 2.5 τίτλους που ΜΙΣΟ-υποστηρίζουν το RTX ( με τον έναν μόνο να είναι full RTX )

Το RT είναι πανέμορφο αλλά όχι στα 30 fps και όχι στα 350€ για mid tier κάρτα.... και έλεος με τα video που δείχνουν RT και ΚΟΛΛΑΝΕ!!! κάνουν frame skip ακόμα και αυτό που σαν να ξεκολλάει και πάει τρέχοντας για λίγο.

Στο video δείχνει έναν καλό τρόπο για shadow RT, αν δεν σου άρεσε ή δεν είδες διαφορά μπορεί να ευθύνονται τα πράσινα γυαλιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Havik είπε

Δώσε 350€ και πάιζε με avrg 40fps και με drops κάτω από 30fps, θυμάμαι κάτι εποχές PΙΙΙ πού παίζαμε το virtual fighter, ποιότητα και μοναδικότητα δεν λέω αλλά πάταγες Kick "πήγαινες να κάνεις έναν καφέ και όταν γύριζες" πάταγες την επόμενη κίνηση, ωραίες εποχές δεν λέω.

Ο κόσμος έχει 1440p και 4 k οθόνες, ο κόσμος εδώ και πολλά χρόνια γουστάρει να παίζει σε 60hz ΚΛΕΙΔΩΜΈΝΑ, ο κόσμος θεωρεί τα τελευταία δυο χρόνια τα 100plus ΗΖ το next best thing, κάτσε εσύ με τα 40 fps με το ζόρι λες και είναι 2005 να μιλάς για 2.5 τίτλους που ΜΙΣΟ-υποστηρίζουν το RTX ( με τον έναν μόνο να είναι full RTX )

Το RT είναι πανέμορφο αλλά όχι στα 30 fps και όχι στα 350€ για mid tier κάρτα.... και έλεος με τα video που δείχνουν RT και ΚΟΛΛΑΝΕ!!! κάνουν frame skip ακόμα και αυτό που σαν να ξεκολλάει και πάει τρέχοντας για λίγο.

Στο video δείχνει έναν καλό τρόπο για shadow RT, αν δεν σου άρεσε ή δεν είδες διαφορά μπορεί να ευθύνονται τα πράσινα γυαλιά σου.

Περίεργο. Εγώ παίζω καρφωτά με την 2060 το metro exodus στα 60 καρέ και high rtx. Τώρα με το colonel έχω και ultra rtx on καρφωτά 60fps....

φυσικά όλα αυτά με full vsync... αν το βάλω half vsync πάει στα 70-80 και εντελώς Off χτυπάει πάνω από 100... με ι5 8600κ. δίχως υπερχρονισμό.. κρύα σταθερά βούτηρο και ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβα... όνειρο..

 

Έχεις πρόβλημα που πρέπει να το κοιτάξεις το συντομότερο δυνατό μην κάψεις τίποτε παραπάνω

Επεξ/σία από leonproniknidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Περίεργο. Εγώ παίζω καρφωτά με την 2060 το metro exodus στα 60 καρέ και high rtx. Τώρα με το colonel έχω και ultra rtx on καρφωτά 60fps....

φυσικά όλα αυτά με full vsync... αν το βάλω half vsync πάει στα 70-80 και εντελώς Off χτυπάει πάνω από 100... με ι5 8600κ. δίχως υπερχρονισμό.. κρύα σταθερά βούτηρο και ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβα... όνειρο..

Έχεις πρόβλημα που πρέπει να το κοιτάξεις το συντομότερο δυνατό μην κάψεις τίποτε παραπάνω

Screen 1080p? DLSs on?

no gsync? κρίμα...

6gb κάρτα.... καλό κότσο σε έπιασε η nvidia γιαυτό κόπτεσαι να υπερασπιστής την επιλογή σου.

Metro exodus το περισσότερο game underground με μισό RTX..... μόνο global illumination χωρίς shadows και reflections και η σύγκριση όταν είναι on/off είναι λες και στο off η αντίθεση και φωτεινότητα έχει ρυθμιστή χάλια για να φαίνεται η διαφορά.

Βάλε και κάνα αυτοκόλλητο στο pc case και θα χτυπήσεις και 120αρια.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Havik είπε

Screen 1080p? DLSs on?

no gsync? κρίμα...

6gb κάρτα.... καλό κότσο σε έπιασε η nvidia γιαυτό κόπτεσαι να υπερασπιστής την επιλογή σου.

Metro exodus το περισσότερο game underground με μισό RTX..... μόνο global illumination χωρίς shadows και reflections και η σύγκριση όταν είναι on/off είναι λες και στο off η αντίθεση και φωτεινότητα έχει ρυθμιστή χάλια για να φαίνεται η διαφορά.

Βάλε και κάνα αυτοκόλλητο στο pc case και θα χτυπήσεις και 120αρια.

Αρα στο bold παραδεχεσαι οτι οπως δεν εχει RTX βλεπει χαλια γραφικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H NVIDIA δίνει το RTX feature ΤΣΑΜΠΑ , αντιθέτως η AMD χρεώνει τις κάρτες της ΧΩΡΙΣ το feature με ανάλογες τιμές. (βλέπουμε πόσο χρεώνει τις 5700ΧΤ που δεν τις λες high end ενώ αυτές που δεν κάνουν σαν ελικόπτερο κοστίζουν μπόλικα ευρώ) 

Οτι σου χαρίζουν αν δεν είσαι αχάριστος δεν το κοιτάς στα δόντια. Φυσικά είναι πειραματικό ακόμη αλλά κάτι πήρε το αφτί μας ότι η AMD ζήλεψε και ετοιμάζει αντίστοιχο. Οπότε δώστε τα χοντρά μπάκα για 5700XT που είναι "τίμια" αγορά.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...