Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο με ίδιο ssid


journeyman77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Μέχρι πρότινος είχα σε λειτουργία το modem/router του OTE (πακέτο με την VDSL 30mbps) και σε συνδυασμό με το ενσωματωμένο wifi του, δεν χρειαζόμουν κάτι άλλο.

Λόγω μακρόστενου σπιτιού, το ασύρματο δίκτυο «χωλαίνει» και έχω μπει στην διαδικασία να το επεκτείνω.

Να πω εδώ τι έχω στην κατοχή μου και τι θέλω να συνδέσω:

  • δωμάτιο1: Modem/router με καλώδιο σε pc και εκτυπωτή
  • Σαλόνι: Mi Router Gigabit και switch 5 θέσεων

Τα παραπάνω μεταξύ τους συνδέονται μέσω PLC (4010kit αν δεν κάνω λάθος)

Ωστόσο επειδή τα 2 αυτά δωμάτια είναι διαμετρικά τα πιο απομακρυσμένα στο σπίτι και στο ενδιάμεσο του σπιτιού το δίκτυο (wifi) δεν πιάνει καλά.

Επίσης υπάρχουν σε λειτουργία 2 wifi λάμπες Yeelight και 1 σκούπα ρομπότ (κυρίως στο μέσον του σπιτιού) τα οποία όταν δοκίμασα το Mi Router κάπου στο ενδιάμεσο, «χάθηκε η μπάλα» και δεν μπορούσα να τα χειριστώ. Δοκίμασα το νέο δίκτυο που φτιάχνει το Mi Router να έχει το ίδιο όνομα με το αρχικό ssid αλλά δεν βρήκα προκοπή.

Πως μπορώ να κάνω ενιαίο το δίκτυο μου? Πως πρέπει να τα συνδέσω μεταξύ τους?

Συγνώμη αν μπέρδεψα περισσότερο, στην διάθεσή σας να λύσω ότι απορίες δημιουργηθούν, ώστε να στηθεί το δίκτυο.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, donblunts είπε

Ίδιο SSID, ίδιο password και διαφορετικά κανάλια ?
Α, και ίδιο security.

εμ αυτό δεν ξέρω... ίδια όλα? δλδ πχ η σκούπα όταν είναι στο ssid1 πχ και φτάνει στο δωμάτιο που υπάρχει ssid2 θα μπορώ να έχω πρόσβαση?

Πως είναι ας πούμε σε εταιρείες που έχουν ένα ενιαίο wifi (με τα αντίστοιχα repeaters) αλλά εσύ με το κινητό σου ασχέτως χώρου θα πιάνει και θα είναι μόνιμα συνδεδεμένο στο ίδιο ssid? Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, journeyman77 είπε

εμ αυτό δεν ξέρω... ίδια όλα? δλδ πχ η σκούπα όταν είναι στο ssid1 πχ και φτάνει στο δωμάτιο που υπάρχει ssid2 θα μπορώ να έχω πρόσβαση?

Πως είναι ας πούμε σε εταιρείες που έχουν ένα ενιαίο wifi (με τα αντίστοιχα repeaters) αλλά εσύ με το κινητό σου ασχέτως χώρου θα πιάνει και θα είναι μόνιμα συνδεδεμένο στο ίδιο ssid? Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω. 

Επαναλαμβάνω,
Ρύθμισε τα με το ίδιο SSID, ίδιο password, ίδιο security και διαφορετικά κανάλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι σου είπε ο donblunts , δεν υπάρχει άλλος τρόπος με τον εξοπλισμό που έχεις...

αν θες να κάνεις roaming (χωρίς να έχει το ανεπαισθητο disconnection) πρέπει να αλλάξεις εξοπολισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρειαζεσαι κατι τετοιο: https://en.wikipedia.org/wiki/Mesh_networking να δημιουργησεις στο σπιτι σου.

απο εξοπλισμο: Mesh WiFi System MW3 Tenda 3packs σε κατι οικονομικο αλλα και αυτο: ASUS Lyra Mini wireless system MAP AC1300 3diveces σε κατι ακριβοτερο.

Υπαρχει μεγαλη ποικιλια και απο αλλες εταιρειες αν ψαξεις λιγο θα βρεις αυτο που σου κανει.

Επεξ/σία από costaspl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι με δύο Ubiquiti AP AC Lite γίνεται η δουλειά, μην τον μπερδεύουμε κιάλλο με τοπολογίες.
Ίδιο SSID, ίδιο password, ίδιο security και διαφορετικά κανάλια

Επεξ/σία από donblunts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις απλές ασύρματες συσκευές δεν γίνεται σωστό roaming. Αυτό προϋποθέτει είτε να υπάρχει ένας controller είτε να συνεργάζονται μεταξύ τους τα ΑΡ/Repeater για να γίνει το hand-off. Και γι' αυτό γίνεται μόνο με συσκευές του ίδιου κατασκευαστή που έχουν την ίδια δυνατότητα και πρωτόκολλο (Mesh, Zero Handoff κλπ)..

Στα ασύρματα δίκτυα ο client είναι αυτός που αποφασίζει σε ποιο ΑΡ θα συνδεθεί. Όσο πιάνει το σήμα ενός ΑΡ, θα είναι πάντα συνδεδεμένο σε αυτό. Μόνο αν το χάσει ή είναι πολύ αδύναμο για να συνδεθεί, θα ψάξει άλλο σήμα και εφόσον έχουμε ίδιο SSID και ρυθμίσεις ασφάλειας (ή είναι γνωστά) θα κάνει την ζεύξη, αλλά και πάλι υπάρχει μια μικρή νεκρή χρονική περίοδος (μέχρι να γίνει όλο αυτό). Κάποια ΑΡ έχουν την δυνατότητα να ρυθμίσουμε την ισχύ εκπομπής (ή/και το RSSI) ώστε αυτή η αλλαγή να γίνεται συντομότερα,  όταν το λαμβανόμενο σήμα φθάσει σε ένα όριο και όχι όταν χαθεί.

Στις συσκευές που γίνεται Seamless Roaming, τα ΑΡ επικοινωνούν συνεχώς μεταξύ τους (ή μέσω του Controller), ελέγχοντας το σήμα που λαμβάνουν από την κινητή ασύρματη συσκευή και αποφασίζεται η μεταφορά της σύνδεσης αυτής, από το ένα ΑΡ στο άλλο. Αυτό γίνεται άμεσα και χωρίς να γνωρίζει τίποτα η κινητή συσκευή οπότε δεν υπάρχει σχεδόν καμία καθυστέρηση ή διακοπή της επικοινωνίας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, journeyman77 είπε

ωραία, ακόμα και το 5G κανάλι να έχει το ίδιο ssid (όχι του τύπου ssid_5G)?

σωστά

26 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Με τις απλές ασύρματες συσκευές δεν γίνεται σωστό roaming. Αυτό προϋποθέτει είτε να υπάρχει ένας controller είτε να συνεργάζονται μεταξύ τους τα ΑΡ/Repeater για να γίνει το hand-off. Και γι' αυτό γίνεται μόνο με συσκευές του ίδιου κατασκευαστή που έχουν την ίδια δυνατότητα και πρωτόκολλο (Mesh, Zero Handoff κλπ)..

Στα ασύρματα δίκτυα ο client είναι αυτός που αποφασίζει σε ποιο ΑΡ θα συνδεθεί. Όσο πιάνει το σήμα ενός ΑΡ, θα είναι πάντα συνδεδεμένο σε αυτό. Μόνο αν το χάσει ή είναι πολύ αδύναμο για να συνδεθεί, θα ψάξει άλλο σήμα και εφόσον έχουμε ίδιο SSID και ρυθμίσεις ασφάλειας (ή είναι γνωστά) θα κάνει την ζεύξη, αλλά και πάλι υπάρχει μια μικρή νεκρή χρονική περίοδος (μέχρι να γίνει όλο αυτό). Κάποια ΑΡ έχουν την δυνατότητα να ρυθμίσουμε την ισχύ εκπομπής (ή/και το RSSI) ώστε αυτή η αλλαγή να γίνεται συντομότερα,  όταν το λαμβανόμενο σήμα φθάσει σε ένα όριο και όχι όταν χαθεί.

Στις συσκευές που γίνεται Seamless Roaming, τα ΑΡ επικοινωνούν συνεχώς μεταξύ τους (ή μέσω του Controller), ελέγχοντας το σήμα που λαμβάνουν από την κινητή ασύρματη συσκευή και αποφασίζεται η μεταφορά της σύνδεσης αυτής, από το ένα ΑΡ στο άλλο. Αυτό γίνεται άμεσα και χωρίς να γνωρίζει τίποτα η κινητή συσκευή οπότε δεν υπάρχει σχεδόν καμία καθυστέρηση ή διακοπή της επικοινωνίας.

έτσι είναι όμως εξαρτάται για την υπηρεσία που θες να υποστηρίξεις. Για παράδειγμα αν θες να υποστηρίξεις VOIP ασύρματο τηλέφωνο προφανώς αν δεν έχεις σωστό roaming θα διακόπτεται η κλήση όταν αλλάζεις AP, για απλή λειτουργία όμως πχ internet,browsing ακόμα και downloading είναι μια χαρά η απλή λύση - 2 διαφορετικά AP με ίδιο SSID στα 2.4 και στα 5G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έτσι είναι. Απλά ανέφερα χοντρικά πως δουλεύουν οι συσκευές ώστε να το έχει κανείς υπόψη και να να μην αναρωτιέται μετά γιατί γίνεται διακοπή της επικοινωνίας ή γιατί δεν επιλέγει η κινητή συσκευή το καλύτερο ή δυνατότερο σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Με τις απλές ασύρματες συσκευές δεν γίνεται σωστό roaming. Αυτό προϋποθέτει είτε να υπάρχει ένας controller είτε να συνεργάζονται μεταξύ τους τα ΑΡ/Repeater για να γίνει το hand-off. Και γι' αυτό γίνεται μόνο με συσκευές του ίδιου κατασκευαστή που έχουν την ίδια δυνατότητα και πρωτόκολλο (Mesh, Zero Handoff κλπ)..

Στα ασύρματα δίκτυα ο client είναι αυτός που αποφασίζει σε ποιο ΑΡ θα συνδεθεί. Όσο πιάνει το σήμα ενός ΑΡ, θα είναι πάντα συνδεδεμένο σε αυτό. Μόνο αν το χάσει ή είναι πολύ αδύναμο για να συνδεθεί, θα ψάξει άλλο σήμα και εφόσον έχουμε ίδιο SSID και ρυθμίσεις ασφάλειας (ή είναι γνωστά) θα κάνει την ζεύξη, αλλά και πάλι υπάρχει μια μικρή νεκρή χρονική περίοδος (μέχρι να γίνει όλο αυτό). Κάποια ΑΡ έχουν την δυνατότητα να ρυθμίσουμε την ισχύ εκπομπής (ή/και το RSSI) ώστε αυτή η αλλαγή να γίνεται συντομότερα,  όταν το λαμβανόμενο σήμα φθάσει σε ένα όριο και όχι όταν χαθεί.

Στις συσκευές που γίνεται Seamless Roaming, τα ΑΡ επικοινωνούν συνεχώς μεταξύ τους (ή μέσω του Controller), ελέγχοντας το σήμα που λαμβάνουν από την κινητή ασύρματη συσκευή και αποφασίζεται η μεταφορά της σύνδεσης αυτής, από το ένα ΑΡ στο άλλο. Αυτό γίνεται άμεσα και χωρίς να γνωρίζει τίποτα η κινητή συσκευή οπότε δεν υπάρχει σχεδόν καμία καθυστέρηση ή διακοπή της επικοινωνίας.

πραγματικά πολύ κατανοητά τα όσα έγραψες. Προφανώς και μέσα στο σπίτι δεν έχω απαίτηση για complete seamless δίκτυο. Ωστόσο αυτό που παρατήρησα και με έκανε να ανοίξω αυτό το ποστ, είναι πχ. το γεγονός πως οι λάμπες Yeelight που ήταν συνδεδεμένες στο ssid1. Έπειτα πήρα το Mi Router και έκανα relay το ssid1 (ίδιο όνομα, ίδιο pass) και πλέον δεν μπορούσα να χειριστώ τις λάμπες (μόνο το 5G άφησα διαφορετικό, δλδ ssid1_5G, οι λάμπες άλλωστε δεν υποστηρίζουν 5G). Μόλις έβγαλα το Mi Router (που υποτίθεται έχει κάποιας μορφής mesh αν έχω καταλάβει σωστά), οι λάμπες επέστρεψαν στην αρχική τους κατάσταση και ήταν προσβάσιμες πια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Με τις απλές ασύρματες συσκευές δεν γίνεται σωστό roaming. Αυτό προϋποθέτει είτε να υπάρχει ένας controller είτε να συνεργάζονται μεταξύ τους τα ΑΡ/Repeater για να γίνει το hand-off. Και γι' αυτό γίνεται μόνο με συσκευές του ίδιου κατασκευαστή που έχουν την ίδια δυνατότητα και πρωτόκολλο (Mesh, Zero Handoff κλπ)..

Στα ασύρματα δίκτυα ο client είναι αυτός που αποφασίζει σε ποιο ΑΡ θα συνδεθεί. Όσο πιάνει το σήμα ενός ΑΡ, θα είναι πάντα συνδεδεμένο σε αυτό. Μόνο αν το χάσει ή είναι πολύ αδύναμο για να συνδεθεί, θα ψάξει άλλο σήμα και εφόσον έχουμε ίδιο SSID και ρυθμίσεις ασφάλειας (ή είναι γνωστά) θα κάνει την ζεύξη, αλλά και πάλι υπάρχει μια μικρή νεκρή χρονική περίοδος (μέχρι να γίνει όλο αυτό). Κάποια ΑΡ έχουν την δυνατότητα να ρυθμίσουμε την ισχύ εκπομπής (ή/και το RSSI) ώστε αυτή η αλλαγή να γίνεται συντομότερα,  όταν το λαμβανόμενο σήμα φθάσει σε ένα όριο και όχι όταν χαθεί.

Στις συσκευές που γίνεται Seamless Roaming, τα ΑΡ επικοινωνούν συνεχώς μεταξύ τους (ή μέσω του Controller), ελέγχοντας το σήμα που λαμβάνουν από την κινητή ασύρματη συσκευή και αποφασίζεται η μεταφορά της σύνδεσης αυτής, από το ένα ΑΡ στο άλλο. Αυτό γίνεται άμεσα και χωρίς να γνωρίζει τίποτα η κινητή συσκευή οπότε δεν υπάρχει σχεδόν καμία καθυστέρηση ή διακοπή της επικοινωνίας.

Σωστός και πάλι.

Στη προκειμένη περίπτωση, χωρίς περαιτέρω αγορά εξοπλισμού, το να τα "κλωνάρει" τα APs είναι ότι πιο smooth.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, journeyman77 είπε

Ωστόσο αυτό που παρατήρησα και με έκανε να ανοίξω αυτό το ποστ, είναι πχ. το γεγονός πως οι λάμπες Yeelight που ήταν συνδεδεμένες στο ssid1. Έπειτα πήρα το Mi Router και έκανα relay το ssid1 (ίδιο όνομα, ίδιο pass) και πλέον δεν μπορούσα να χειριστώ τις λάμπες (μόνο το 5G άφησα διαφορετικό, δλδ ssid1_5G, οι λάμπες άλλωστε δεν υποστηρίζουν 5G). Μόλις έβγαλα το Mi Router (που υποτίθεται έχει κάποιας μορφής mesh αν έχω καταλάβει σωστά), οι λάμπες επέστρεψαν στην αρχική τους κατάσταση και ήταν προσβάσιμες πια. 

Ποιο Mi Router έχεις, σε τι κατάσταση λειτουργίας δουλεύει και τι ρυθμίσεις έχει; Εικόνες μπορείς να δώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Ποιο Mi Router έχεις, σε τι κατάσταση λειτουργίας δουλεύει και τι ρυθμίσεις έχει; Εικόνες μπορείς να δώσεις;

Xiaomi Mi Router Gigabit 4a είναι το ένα και το άλλο είναι το κλασικό Speedport του OTE που δίνουν με τις VDSL.

Τώρα όπως είπα το έχω ξηλώσει το Xiaomi, αλλά πριν το χρησιμοποιούσα σαν wifi repeater. Ότι φωτό θέλετε ευχαρίστως! Τι χρειάζεστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...