Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση μνημης και σκληρου σε laptop


jkidd13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,πήρα αυτο το dell https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/dell-inspiron-3565-4254-laptop-a9-9425-4-gb-256-gb-amd-r3-_3264645/?fbclid=IwAR0cfzgenouQv5YMQPtnB66BXf1-KnNLDvpfWbcYw4NWymTxTw_qZpPpl7E

Εψαχνα ενα απλο μηχανημα χωρις τρελες απαιτησεις,ωστοσο θα ηθελα λιγο να το boostαρω,και σκέφτομαι μήπως προσθεσω μια ακομα μνημη 4αρα ddr4 και σκεφτομαι να αλλαξω και τον δισκο σε M2.

Θα βελτιωθεί το μηχάνημα με αυτές τις προσθήκες?

Και επίσης, πρέπει να πάρω συγκεκριμένα μοντέλα μνήμης και σκληρού που είναι συμβατά με το μοντέλο μου, η ό,τι και να πάρω θα ταιριάζει?

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις προδιαγραφές προϊόντος γράφει: Σκληρός Δίσκος Χωρητικότητα 256 GB M.2 SSD (2280). Άλλο πήρες ?
Όσο για τη μνήμη, με +4GB μην περιμένεις ότι θα δεις άλλο λάπτοπ. DDR4, 2.400 MHz παίρνει.
Πάντως αν το πήρες σε αυτά τα λεφτά, είχε τρομερά καλύτερες επιλογές αυτή την περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ισως αν βαλεις M.2 NVMe αντι του Μ.2 SSD που εχει ηδη......, να δεις διαφορες. αλλα κατα τα αλλα, τα +4gb θα σου δωσουν "αερα" σε multitasking εργασιες, ωστε να μην μπουκωνει το συστημα...! και μην ξεχνας οτι εχει ενα μερος μνημης δεσμευμενο για τα γραφικα......!  

 

ολα αυτα εξαρτωνται απο την χρηση που θα κανεις. αν ειναι απλα για Internet- youtube, καμια ταινιουλα, σε υπερκαλυπτει......!

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο,δεν το ειχα προσεξει οτι γραφει Μ2 στον σκληρο...

Δεν περιμενω να δω αλλο μηχανημα με την εξτρα μνημη,απλα λιγο να το βελτιωσω θελω,γιατι καταλαβα οτι δεν εκανα την καλυτερη αγορα που μπορουσα!

2 λεπτά πριν, cabdik είπε

ισως αν βαλεις M.2 NVMe αντι του Μ.2 SSD που εχει ηδη......, να δεις διαφορες. αλλα κατα τα αλλα, τα +4gb θα σου δωσουν "αερα" σε multitasking εργασιες, ωστε να μην μπουκωνει το συστημα...! και μην ξεχνας οτι εχει ενα μερος μνημης δεσμευμενο για τα γραφικα......!  

ολα αυτα εξαρτωνται απο την χρηση που θα κανεις. αν ειναι απλα για Internet- youtube, καμια ταινιουλα, σε υπερκαλυπτει......!

Αυτη ακριβως ειναι η χρηση που θελω,συν το football manager,που ελπιζω να μην εχω προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε τα ολα αυτα, δουλεψε το μαμισιο, να δεις αν σε καλυπτει.  να μην βαλεις χερι σε καινουριο λαπτοπι και χασεις εγγυηση.....!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι οτι ειναι χωμα το μηχανημα,απλα οταν ειχα μαθει στο i5 που ειχα,εστω και 5ετιας,ε αυτο μου φαινεται λιγο πιο αργο!Και αν μπορω να κανω κατι για να το βελτιωσω,θελω να το κανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jkidd13 είπε

Δεν ειναι οτι ειναι χωμα το μηχανημα,απλα οταν ειχα μαθει στο i5 που ειχα,εστω και 5ετιας,ε αυτο μου φαινεται λιγο πιο αργο!

Ειναι γιατι ειναι, πολυ πιο αργο...!! Απο τις ¨απατες" σχεδον της AMD...:
https://www.notebookcheck.net/AMD-A9-9425-Processor.405946.0.html
👺 ->
a single-channel DDR4-2133 memory controller

Μολαταυτα υπαρχει μια πιθανοτητα να πνιγεται εξτρα: γιατι / αν σου δεσμευει ηδη 1GB ram για vga, οποτε βαλε + 4GB!
Μετα βεβαια μπορει να σου δεσμευει...2GB(!) οπως κανουν καποια HP, αλλα καλυτερα 6GB αντι 3GB τελικα συνολικα..😩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Ειναι γιατι ειναι, πολυ πιο αργο...!! Απο τις ¨απατες" σχεδον της AMD...:
https://www.notebookcheck.net/AMD-A9-9425-Processor.405946.0.html
👺 ->
a single-channel DDR4-2133 memory controller

Μολαταυτα υπαρχει μια πιθανοτητα να πνιγεται εξτρα: γιατι / αν σου δεσμευει ηδη 1GB ram για vga, οποτε βαλε + 4GB!
Μετα βεβαια μπορει να σου δεσμευει...2GB(!) οπως κανουν καποια HP, αλλα καλυτερα 6GB αντι 3GB τελικα συνολικα..😩

Θα βάλω σίγουρα συν 4 και βλέπουμε! Πιστεύω να υπάρχει διαφορά! 

Πως μπορώ να δω ποιο μοντέλο μνήμης ειναι συμβατο με το μηχάνημα?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επειδη εγραψα παραπανω για "απατη" της AMD, ε ναι!! Οταν διαβαζει καποιος Α9
ακομη κι αν δεν φανταζεται πως θα...μαμει και θα δερνει, ε δεν μπορει βρε φιλε, θα
ειναι καλυτερος απο κατι Α8, Α6, κλπ μικρα 🤖 τον δε Α4 ε δεν μπορει, στον 4 λεμε:
θα του ριχνει σιγουρα ναι, οσο να 'ναι, κανα δυο φορες στα αυτια, να 'ουμε!! Εχμ, οχι..!
https://www.notebookcheck.net/AMD-A4-7210-Notebook-Processor.144879.0.html
💀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, TheDevilMayCare said:

Κι επειδη εγραψα παραπανω για "απατη" της AMD, ε ναι!! Οταν διαβαζει καποιος Α9
ακομη κι αν δεν φανταζεται πως θα...μαμει και θα δερνει, ε δεν μπορει βρε φιλε, θα
ειναι καλυτερος απο κατι Α8, Α6, κλπ μικρα 🤖 τον δε Α4 ε δεν μπορει, στον 4 λεμε:
θα του ριχνει σιγουρα ναι, οσο να 'ναι, κανα δυο φορες στα αυτια, να 'ουμε!! Εχμ, οχι..!
https://www.notebookcheck.net/AMD-A4-7210-Notebook-Processor.144879.0.html
💀

Στα single core είναι πολύ καλύτερος ο Α9 απο τον Α4 όπως και να έχει. Και αυτού του είδους επεξεργαστές είναι αυτής της κατηγορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την τεχνικη εξυπηρετηση της dell , μου στειλανε σε μειλ αυτο

Τwo SODIMM slots
1866 Mhz
Per memory module slot 2-4 and 8 gb
Total memory 4,6,8,12 and 16 gb.

Ρωταω τωρα εγω ο αδαης,το 1866 ειναι τα Mhz που ειναι χρονισμενη η μνημη,και πρεπει να παρω μια αντιστοιχη μονο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, jkidd13 said:

Απο την τεχνικη εξυπηρετηση της dell , μου στειλανε σε μειλ αυτο

Τwo SODIMM slots
1866 Mhz
Per memory module slot 2-4 and 8 gb
Total memory 4,6,8,12 and 16 gb.

Ρωταω τωρα εγω ο αδαης,το 1866 ειναι τα Mhz που ειναι χρονισμενη η μνημη,και πρεπει να παρω μια αντιστοιχη μονο?

 

Φίλος, μπες κατέβασε το πρόγραμμα που σου συνέστησε το παλικάρι, δες τι μνήμη έχεις μέσα και πάρε μία ίδια, αν όχι ίδια μάρκα, ίδια χαρακτηριστικά. Χαρτί και καλαμάρι σου λέει το πρόγραμμα τι έχεις. Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teo_3 είπε

Στα single core είναι πολύ καλύτερος ο Α9 απο τον Α4 όπως και να έχει. Και αυτού του είδους επεξεργαστές είναι αυτής της κατηγορίας.

Και τι σημασια εχει? Καλως η κακως (ηδη απο τα Windows 7) στα Windows 10, εισαι παντα πολυ καλυτερα:
με περισσοτερους πυρηνες (4 > 2) στην πραξη χρησης τους [γιατι πολυ δυσκολα κανεις <λιγα> πραγματα] 😩

Επαναλαμβανω ειναι "Α9" επεξεργαστης του 2018, που δυστυχως μενει πισω 25% συνολικα, απο τον Α4 του 2015..!
Αν καποιος μεινει στην ονομασια => τρωει "φολα": απο AMD! Δεν χρειαζονται ιδιαιτερα περισσοτερες εξηγησεις..💀

Εχω προλαβει κι εχω σωσει ορισμενους, απο να αγορασουν -τοσο ακριβα μαλιστα!- και να γλυτωσουν την παγιδα...
αλλα ειμαι σιγουρος οτι αρκετοι την εχουνε παθει και το εχουν καταλαβει μετα (οταν το βλεπουν να μη τραβαει!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...