Προς το περιεχόμενο

Remote working στην Ελλάδα


Hope1234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Μένω μόνιμα και εργάζομαι στην Αυστρία για ένα τουριστικό γραφείο. Συζήτησα πρόσφατα το ενδεχόμενο να κάνω remote working (δουλειά από το σπίτι) από Ελλάδα για την αυστριακή εταιρία και πήρα θετική απάντηση. 

Το θέμα μου τώρα είναι πως λειτουργεί αυτό φορολογικά και ασφαλιστικά. Ποια χώρα με ασφαλίζει (ιατρική περίθαλψη, άδειες γιατρού, αναρωτικες κτλ) και που πρέπει να πληρώνω φόρο? Τι γίνεται με την διπλή φορολόγηση και πως και εάν μπορώ να την αποφύγω? 

Η αυστριακή εταιρία θέλει φυσικά να τα κάνει όλα νόμιμα, και ξεκάθαρα. 

Οποιος ξέρει κάτι θα με βοηθούσε πολύ. 

Ευχαριστω 

Hope

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Hope1234 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Μένω μόνιμα και εργάζομαι στην Αυστρία για ένα τουριστικό γραφείο. Συζήτησα πρόσφατα το ενδεχόμενο να κάνω remote working (δουλειά από το σπίτι) από Ελλάδα για την αυστριακή εταιρία και πήρα θετική απάντηση. 

Το θέμα μου τώρα είναι πως λειτουργεί αυτό φορολογικά και ασφαλιστικά. Ποια χώρα με ασφαλίζει (ιατρική περίθαλψη, άδειες γιατρού, αναρωτικες κτλ) και που πρέπει να πληρώνω φόρο? Τι γίνεται με την διπλή φορολόγηση και πως και εάν μπορώ να την αποφύγω? 

Η αυστριακή εταιρία θέλει φυσικά να τα κάνει όλα νόμιμα, και ξεκάθαρα. 

Οποιος ξέρει κάτι θα με βοηθούσε πολύ. 

Ευχαριστω 

Hope

Γιατί να αλλάξεις κάτι;Πρέπει να δηλώσεις ότι θα είσαι Ελλάδα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παιρνεις τα λεφτα σε αυστριακο λογαριασμο, θα πληρώνεσαι στην Αυστρία , θα κανεις φορολογικη δηλωση εκει, θα εχεις ασφαλεια/συνταξη εκει και τελος. Μην το περιπλεξεις, θα φτάσεις να πληρωνεις διπλα σε φόρους στο τελος.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cacofonix-3 είπε

Κάνε μια εταιρεία στην Εσθονία και κοβε τους τιμολόγια ως εταιρεία

Δε νομίζω ότι θέλω να μπω σε μια τέτοια διαδικασία. Κάτι πιο εύκολο υπάρχει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Hope1234 είπε

Δε νομίζω ότι θέλω να μπω σε μια τέτοια διαδικασία. Κάτι πιο εύκολο υπάρχει? 

Αυτό που σου είπε ο mourouzis

Εσύ πως σκέφτεσαι να το κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mourouzis2005 είπε

Θα παιρνεις τα λεφτα σε αυστριακο λογαριασμο, θα πληρώνεσαι στην Αυστρία , θα κανεις φορολογικη δηλωση εκει, θα εχεις ασφαλεια/συνταξη εκει και τελος. Μην το περιπλεξεις, θα φτάσεις να πληρωνεις διπλα σε φόρους στο τελος.. 

Το πρόβλημα είναι πως η αυστριακή εταιρία επειδή είναι αυστριακή και θέλει να τα κάνει όλα με τον νόμο με ρωτάει 'εάν πάθεις κάτι στην Ελλάδα ποιος σε καλύπτει? Εάν σε ρωτήσουν στην Ελλάδα που μένεις τι θα πεις? Φόρο θα πληρώνεις?'... Όλα αυτά τα ερωτήματα θέλουν να τους απαντήσω πριν μου πουν τι οριστικό ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hope1234 είπε

Το πρόβλημα είναι πως η αυστριακή εταιρία επειδή είναι αυστριακή και θέλει να τα κάνει όλα με τον νόμο με ρωτάει 'εάν πάθεις κάτι στην Ελλάδα ποιος σε καλύπτει? Εάν σε ρωτήσουν στην Ελλάδα που μένεις τι θα πεις? Φόρο θα πληρώνεις?'... Όλα αυτά τα ερωτήματα θέλουν να τους απαντήσω πριν μου πουν τι οριστικό ναι

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης;

Για αυτό είπα για Εσθονία, βολεύει το remote. Είσαι πολίτης του κόσμου. 0% φόρος όσο τα λεφτά μένουν στην εταιρεία, αλλιώς μέρισμα 20%

Τους χρεώνεις κάτι παραπάνω λοιπόν μιας και στην Αυστρία όφειλαν να πληρώσουν εισφορές στον υπάλληλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης;

Για αυτό είπα για Εσθονία, βολεύει το remote. Είσαι πολίτης του κόσμου. 0% φόρος όσο τα λεφτά μένουν στην εταιρεία, αλλιώς μέρισμα 20%

Τους χρεώνεις κάτι παραπάνω λοιπόν μιας και στην Αυστρία όφειλαν να πληρώσουν εισφορές στον υπάλληλο.

Δεν πληρώνεις ασφαλιστικές/συνταξιοδοτικές εισφορές στην Εσθονία, ή γιατρεύεσαι/συνταξιοδοτείσαι με τον αέρα;

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, christakos07 είπε

Δεν πληρώνεις ασφαλιστικές/συνταξιοδοτικές εισφορές στην Εσθονία, ή γιατρεύεσαι/συνταξιοδοτείσαι με τον αέρα;

Μπορεί και να μην τις θέλει. Λύσεις δίνουμε και αυτή αποφασίζει. Κάθε άνθρωπος σκέφτεται διαφορετικά.

Επίσης υπάρχει ασφαλιστικό πρόγραμμα για τους πολίτες του κόσμου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cacofonix-3 είπε

Μπορεί και να μην τις θέλει. Λύσεις δίνουμε και αυτή αποφασίζει. Κάθε άνθρωπος σκέφτεται διαφορετικά.

Επίσης υπάρχει ασφαλιστικό πρόγραμμα για τους πολίτες του κόσμου.

Δηλαδή για να το κατανοήσω πλήρως και να αποσαφηνιστεί και στην topic starter.

Δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση σου στην Εσθονία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Δηλαδή για να το κατανοήσω πλήρως και να αποσαφηνιστεί και στην topic starter.

Δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση σου στην Εσθονία; 

Όχι. Αλλα δεν ξέρω αν είναι και η πλέον κατάλληλη λύση για την περίπτωση της, μιας και θέλει γύρω στα 70-100€ διαχειριστικά, οπότε ίσως να μην είναι καλή ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://europa.eu/youreurope/citizens/work/unemployment-and-benefits/country-coverage/index_el.htm

 

Αναφορά σε κείμενο

Ως διασυνοριακοί εργαζόμενοι - μισθωτοί ή αυτοαπασχολούμενοι:

Οι εισφορές κοινωνικής ασφάλισης καταβάλλονται μόνο στη χώρα όπου εργάζεστε

Ο Μπαλάζ ζούσε στην Ουγγαρία και εργαζόταν στην Αυστρία, όπου και κατέβαλλε τις εισφορές κοινωνικής ασφάλισης. Όμως οι ουγγρικές αρχές ισχυρίζονται σήμερα ότι έπρεπε να έχει καταβάλει εισφορές στην Ουγγαρία.

Οι διασυνοριακοί εργαζόμενοι στην ΕΕ καλύπτονται από ένα μόνον εθνικό σύστημα κοινωνικής ασφάλισης: αυτό της χώρας εργασίας τους. Ο ισχυρισμός των ουγγρικών αρχών είναι λανθασμένος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε ιδιωτικη ασφαλεια υγειας στην Ελλαδα για να εισαι καλυμμενος. Στην Ελλαδα ουτως ή αλλως οποιος εχει ΑΜΚΑ εχει προς το παρον δωρεαν ασφαλιση (εκ των πραγματων) με προσβαση σε φαρμακα και ασφαλιση. Δηλαδη ασφαλιζεσαι ιδιωτικα για Ελλαδα και αν χρειαστεις προσβαση σε νοσοκομεια, καλυπτεσαι με το υπαρχον συστημα ουτως ή αλλως. 

Φορο θα πληρώνεις στην Αυστρια γιατι εκει ειναι η εταιρεία. Θα επιλεξεις εξαλλου να ειναι εκει. Αλλιως θα σε γδαρει το ελληνικό συστημα. Θα προτεινα να δεις τις φοροαπαλλαγες με εισιτηρια κοκ για εργασια εξ αποστασεως, τα γερμανοφωνα κρατη εχουν προβλεψει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. 

Αν σε ρωτησουν πού μενεις στην Ελλάδα, αυτο ειναι απλο, η βαση εργασιας ειναι η Αυστρια, ασχέτως του πού βαρας τα πληκτρα του πληκτρολογιο εσυ. Εξαλλου, ετσι θα συμπληρώνεις τη φορολογικη σου δηλωση. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...