Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ενημερώνει τους χρήστες Windows 7 Pro για το επικείμενο τέλος υποστήριξης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμουν φανατικός οπαδός των W7 μέχρι και 1.5 χρόνο αφότου κυκλοφόρησαν τα W10 και "αναγκάστηκα" να στήσω κάποια πισί στη δουλειά. Δεν υπήρχε επιστροφή. Τώρα όλα τα PC μας τρέχουν W10 και μετά από καμία 5ετία αφορμάριστος με W7 στην αρχαιότητα που έχω στο σπίτι, πήρα έναν SSD του πέρασα W10 και του έδωσα ζωή για κάποια χρόνια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Με καλώδιο το έχω καταφέρει. Έχω 4, δεν τα αγόρασα για να κάνω το δωματιάκι μου αραχνοϋφαντουργείο - δεν παλεύεται καθόλου. Το ζήτημα είναι να καταφέρω τον πλήρη driver και να νιώθουν και wirelessly.

I feel you bro. Και εγώ το έχω τέρμα customized. Εγώ θα κάνω upgrade, προσπάθεια τουλάχιστον, εσύ γιατί δε κάνεις;

Κοίταξα λίγο, βρήκα αυτό το θέμα, https://steamcommunity.com/discussions/forum/11/357287935544764179/?ctp=5 κάποιοι λένε ότι λειτουργεί κάποιοι έχουν πρόβλημα σε μερικά game.

Κοίτα κάποια στιγμή θα αναβαθμίσω το pc, μάλλον στην επόμενη γενιά τον ryzen οπότε θα βάλω τότε, προς το παρόν δεν έχω κάποιο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από καθαρή εγκατάσταση των w7 όταν συνδέεται στο διαδίκτυο θα κάνει αυτόματα ενημερώσεις των driver όπως γίνεται τωρα;

Αναφέρομαι σε παλαιότερους υπολογιστές που είτε δεν χρειάζονται είτε δεν μπορούν να τρέξουν αξιοπρεπώς τα w10.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία, ας κάνω άλλη μια εγκατάσταση Windows 7 x64. Αναγκαστικά επειδή έχω εμπορικές εφαρμογές που τρέχουν σε Windows. Στα υπόλοιπα PC που είναι για χρήση γραφείου και internet, Ubuntu και ξερό ψωμί. Ελαφρύ και λειτουργικό... λειτουργικό :-) Τα 10άρια δεν τα αγάπησα... και αγάπη με το ζόρι δε γίνεται...

Επεξ/σία από CyanBlue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, αλλά όταν βάζω τα 10 στο Hewlett Packard Envy14-1200en δεν δουλεύει η έξοδος HDMI και η καλή κάρτα οθόνης (έχει δύο) και ίσως και κάποια ακόμη που δεν πρόσεξα. Η ΗΡ δεν υποστηρίζει τα 10 για το συγκεκριμένο λαπτοπ που δεν είναι καθόλου outdated!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alex8850 είπε

Καμία αναπόληση από τα Windows 98 ρε παιδιά γιατί όχι? Μάλλον γιατί κάποιοι έμαθαν με το ζόρι την " τεχνολογία "? Και κακά τα ψέματα στην Ελλάδα αν είσαι πάνω από 30 και δεν ασχολείσαι έμαθες xp και αν όχι έμαθες windows 7? Μήπως οι μόνες λειτουργίες που κάνετε και βλέπετε χρήσιμες είναι ο browser και το copy paste? Μήπως ακόμα πατάτε run-> msconfig--> services για να απενεργοποιήσετε τα services που τρέχουν στην εκκίνηση? Δοκιμάστε επίσης να μεταφέρετε τον σκληρό σας σε ένα διαφοτερικό hardware να δούμε πιο λειτουργικό έχει περισσότερες πιθανότητες να λειτουργήσει. Γενικά δοκιμάστε να κάνετε καμιά δουλίτσα ακόμα και φορμάτ να δούμε που είναι πιο εύκολο.

Ίδιες κουβέντες ίδιο story. Όταν βγήκαν τα 7 ακούγαμε πόσο γαμάτα ήταν τα xp. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα ακούμε πόσο γαμάτα ήταν τα 10 σε σχέση με τα επόμενα. Πάντα κάποιοι τελευταίος τροχός της αμάξας.

Γιατί ποιος λέει πόσο γαμάτα ήταν τα 8/8.1;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έπιασες τον συνειρμό και σίγουρα δεν έχεις χρησιμοποιήσει Windows '98 για να κάνεις αυτήν την ερώτηση πάνω σε όλα αυτά που έχω γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Ωραία, αλλά όταν βάζω τα 10 στο Hewlett Packard Envy14-1200en δεν δουλεύει η έξοδος HDMI και η καλή κάρτα οθόνης (έχει δύο) και ίσως και κάποια ακόμη που δεν πρόσεξα. Η ΗΡ δεν υποστηρίζει τα 10 για το συγκεκριμένο λαπτοπ που δεν είναι καθόλου outdated!

Από το 2010 δεν είναι outdated? Αν ήταν παιδί θα πήγαινε 3η δημοτικού.
EDIT: Δες μέσα στο spoiler σχετικά με driver GPU.

Spoiler

Είναι παρατημένο από την HP δυστυχώς..
η HP δίνει τελευταίο driver για AMD GPU δίνει τον ver. 8.771.1.0 Rev. ημ/νια Dec 3, 2010 και τελευταίο BIOS στις Dec 16, 2011.
Δοκίμασες να περάσεις drivers για win7 x64; Κάποιες εταιρίες το προτείνουν (αν και δεν είναι η καλύτερη λύση).

EDIT: Δες αυτό το link, ΟΧΙ τη σημαδεμένη λύση, λίγο πιο κάτω έχει νεότερη έκδοση drivers που -όπως λέει- δουλεύει.
https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Video-Display-and-Touch/ATI-mobility-radeon-HD-5650-driver-windows-10-64-bits/td-p/5216579

 

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gnsX είπε

Να απαντήσω για το τελευταίο μόνο, συμφωνώ σε αυτά που γράφεις, η ένσταση μου ήταν στο απόλυτο της γραφής, μπορεί να το πιασα λάθος οκ.

Όντως υποστηρίζω ότι ο μέσος χρήστης δεν νοιάζεται για τα updates, μπορεί και λόγω άγνοιας. Αν στο Android authority, όπου δεν βρίσκεται ο μέσος χρήστης, το ποσοστό είναι 13%, τότε υπολόγισε που φτάνει αυτό το ποσοστό όταν μπούνε μέσα οι χρήστες που δεν ξέρουν καν το site κ έχουν ένα Instagram κι ένα messenger στο κινητό. Πιο legit από το να δω το θέμα που λες

@Retromaniac, αν είναι 60% στο AA, πόσο πιστεύεις ότι θα ναι το ποσοστό αυτό στο σύνολο των χρηστών. Εικασία/αερολογια: Εγώ λέω <50%

Αν το θέτεις έτσι, και ο χρήστης του insomnia που αναφερθήκαμε δεν είναι ο μέσος χρήστης. Είναι αυτός που θέλει τα updates στο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Αν το θέτεις έτσι, και ο χρήστης του insomnia που αναφερθήκαμε δεν είναι ο μέσος χρήστης. Είναι αυτός που θέλει τα updates στο κινητό.

Αυτό ακριβώς.
Διαβάζωντας το insomnia βλέπεις τον απόλυτο παραλογισμό.

Σε θέματα για τα w10 μόλις ανακοινωθεί κάποιο update όλοι είναι έτοιμοι να πάρουν τα όπλα και να βγούν στο βουνό, να βάλουν 7, να πετάξουν τα win και να γυρίσουν σε linux κλπ κλπ κλπ.

Σε θέματα για το android φωνάζουν διαρκώς και κγρινιάζουν γιατί δεν πέρνουν το τελευταίο update και πότε θα βγεί η τελευταία έκδοση του λειτουργικού για το κινητό τους κλπ κλπ κλπ.

Δεν βγάζεις άκρη.

Η πλάκα είναι πως ακριβώς η ίδια συζήτηση γινόταν την εποχή που η MS καταργούσε τα ΧΡ για χάρη των 7.
Τα ίδια λέγανε και τότε.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, dpolal είπε

Αυτό ακριβώς.
Διαβάζωντας το insomnia βλέπεις τον απόλυτο παραλογισμό.

Σε θέματα για τα w10 μόλις ανακοινωθεί κάποιο update όλοι είναι έτοιμοι να πάρουν τα όπλα και να βγούν στο βουνό, να βάλουν 7, να πετάξουν τα win και να γυρίσουν σε linux κλπ κλπ κλπ.

Σε θέματα για το android φωνάζουν διαρκώς και κγρινιάζουν γιατί δεν πέρνουν το τελευταίο update και πότε θα βγεί η τελευταία έκδοση του λειτουργικού για το κινητό τους κλπ κλπ κλπ.

Δεν βγάζεις άκρη.

Η πλάκα είναι πως ακριβώς η ίδια συζήτηση γινόταν την εποχή που η MS καταργούσε τα ΧΡ για χάρη των 7.
Τα ίδια λέγανε και τότε.
 

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε Android, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε iOS, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε Linux mint, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε Ubuntu, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε MacOS, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε ChromeOS, τα θέλει.

Μήπως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και δεν είναι τρελός ο κόσμος;

Μήπως έχουν αποκτήσει τη φήμη αυτή τα Windows για κάποιο λόγο;

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα Win10 και κάνω dual boot σε Win10 και Ubuntu, αλλά αν θα μου έλεγες σε ποια από τα 2 είναι πιο γρήγορη η διαδικασία, χωρίς επανεκκινήσεις κλπ, Ubuntu θα ψήφιζα δαγκωτό.

Στο κομμάτι αυτό έτσι, έχουν πολλά καλά τα Win10.

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, pigeon είπε

Από το 2010 δεν είναι outdated? Αν ήταν παιδί θα πήγαινε 3η δημοτικού.
EDIT: Δες μέσα στο spoiler σχετικά με driver GPU.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Είναι παρατημένο από την HP δυστυχώς..
η HP δίνει τελευταίο driver για AMD GPU δίνει τον ver. 8.771.1.0 Rev. ημ/νια Dec 3, 2010 και τελευταίο BIOS στις Dec 16, 2011.
Δοκίμασες να περάσεις drivers για win7 x64; Κάποιες εταιρίες το προτείνουν (αν και δεν είναι η καλύτερη λύση).

EDIT: Δες αυτό το link, ΟΧΙ τη σημαδεμένη λύση, λίγο πιο κάτω έχει νεότερη έκδοση drivers που -όπως λέει- δουλεύει.
https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Video-Display-and-Touch/ATI-mobility-radeon-HD-5650-driver-windows-10-64-bits/td-p/5216579

Ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς ήλθε η ώρα να ξαναβάλω τα 10 και θα το ψάξω δοκιμάζοντας τους οδηγούς που αναφέρεις στο spoiler.

Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι είναι ήδη 9 χρόνων μηχάνημα. Πάντως μια και δεν κάνω βαριά χρήση (παιχνίδια) μου κάνει μια χαρά και με ενοχλεί το γεγονός ότι η ΗΡ ή/και η ΑΜD δεν θέλουν να βγάλουν οδηγούς για την GPU...

Της γυναίκας μου (το πήραμε την ίδια εποχή) είναι ένα υποδεέστερο λαπτοπ με AMD CPU & GPU που όμως δεν έχει κανένα πρόβλημα με τα 10. Ίσως επειδή το δικό μου έχει dual GPU (Intel kai AMD) να τους είναι μπελάς...

ΥΓ. Θα γελάσεις αν σου πώ ότι ακόμα χρησιμοποιώ το Office 2003 !!! που το προτιμώ γιατί (α) δεν μου αρέσει το "x" στο extension των αρχείων (λόγω ηλικίας 😎) και (β) δεν υποστηρίζει σωστά το ροδάκι του ποντικιού η Access του επόμενου Office. 

Επεξ/σία από MessengerOfGood
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alex8850 είπε

Μάλλον δεν έπιασες τον συνειρμό και σίγουρα δεν έχεις χρησιμοποιήσει Windows '98 για να κάνεις αυτήν την ερώτηση πάνω σε όλα αυτά που έχω γράψει.

Και 98 είχα και Me κτλ. Το θέμα τότε ήταν οι αλλαγές στο design που υπήρχαν και δεν άρεσαν και τόσο στον κόσμο (πχ XP->7) τα 7->10 δεν έχουν τόσες διαφορές αλλά εκεί που έχουν πρόβλημα οι περισσότεροι είναι στο θέμα privacy που δεν υπάρχει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Και 98 είχα και Me κτλ. Το θέμα τότε ήταν οι αλλαγές στο design που υπήρχαν και δεν άρεσαν και τόσο στον κόσμο (πχ XP->7) τα 7->10 δεν έχουν τόσες διαφορές αλλά εκεί που έχουν πρόβλημα οι περισσότεροι είναι στο θέμα privacy που δεν υπάρχει πλέον.

Ποιό privacy; Δεν υπάρχει ΓΕΝΙΚΆ privacy πλέον. 

1 ώρα πριν, aypnia είπε

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε Android, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε iOS, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε Linux mint, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε Ubuntu, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε MacOS, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε ChromeOS, τα θέλει.

Μήπως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και δεν είναι τρελός ο κόσμος;

Μήπως έχουν αποκτήσει τη φήμη αυτή τα Windows για κάποιο λόγο;

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα Win10 και κάνω dual boot σε Win10 και Ubuntu, αλλά αν θα μου έλεγες σε ποια από τα 2 είναι πιο γρήγορη η διαδικασία, χωρίς επανεκκινήσεις κλπ, Ubuntu θα ψήφιζα δαγκωτό.

Στο κομμάτι αυτό έτσι, έχουν πολλά καλά τα Win10.

Εγώ πάντως δεν θέλω άλλα Updates στο Android, μου χάλασε η θήκη Led η ακριβοπληρωμένη και πλέον ξεκλειδώνει οπότε γουστάρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aypnia είπε

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε Android, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε iOS, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε Linux mint, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε Ubuntu, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε MacOS, τα θέλει.

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται για τα  updates σε ChromeOS, τα θέλει.

Μήπως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και δεν είναι τρελός ο κόσμος;

Μήπως έχουν αποκτήσει τη φήμη αυτή τα Windows για κάποιο λόγο;

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα Win10 και κάνω dual boot σε Win10 και Ubuntu, αλλά αν θα μου έλεγες σε ποια από τα 2 είναι πιο γρήγορη η διαδικασία, χωρίς επανεκκινήσεις κλπ, Ubuntu θα ψήφιζα δαγκωτό.

Στο κομμάτι αυτό έτσι, έχουν πολλά καλά τα Win10.

Υπάρχει λόγος για αυτό. Το έχω πει και παλιότερα. Η πλειοψηφία του κόσμου έχει σαν workstation pc με windows. Κάθε αλλαγή που τους χαλάει την ρουτίνα, την συνήθεια, ότι το setting αυτό ήταν στην τάδε μεριά, τους εξαγριώνει. Πήγαινε σε ένα σουπερ μαρκετ και δες τι γίνεται αν η μαρμελάδα πάει από το διάδρομο 1, στον διάδρομο 3.... Πάλι το άλλαξαν οι μ#@λ#ς, τι στο διάολο κάνουν; γιατί το άλλαξαν κτλ. Το κινητό όμως είναι προέκταση του χεριού τους (και του πουλιού τους, για μερικούς :D ). Όλη την μέρα είναι με αυτό. Μπορεί απλά να το κοιτάνε και να σκρολάρουν τις ρυθμίσεις. Τέτοιο κόλλημα. Εκεί θέλουν την αλλαγή, γιατί είναι τόσες ώρες μαζί που τελικά η βαρεμάρα υπερισχύει. Όλα αυτά βέβαια δεν αποδεικνύονται με κάποιο τρόπο. Είναι η άποψή μου πάνω στο θέμα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...