Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ενημερώνει τους χρήστες Windows 7 Pro για το επικείμενο τέλος υποστήριξης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, alex8850 είπε

7 χρόνια χωρίς format?

Ναι είναι το μόνο pc που έχω και το χρησιμοποιώ καθημερινά συνέχεια, δεν έχω προβλήματα, το setup τον windows είναι σαν καινούριο, εννοώ δεν αργεί να ξεκινήσει, δεν έχω blue screens, errors κτλ οπότε δεν έχω και λόγο να κάνω format, βεβαία για προστασία χρησιμοποιώ το Comodo (κυρίως λόγο του firewall και του HIPS system monitor που έχει) και sandboxie. κάποια στιγμή ίσως αναγκαστώ να βάλω 10 λόγο DX12 ή αν αναβαθμίσω το CPU σε amd απο τον 2500κ που έχω τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ τις δύο εγκαταστάσεις των Windows 7x64 Ultimate τις έχω, την μία από τον Νοέμβριο του 2010 και την άλλη από τον Οκτώβριο του 2012, εννοείται χωρίς format... Μόνο τρεις επιδιορθώσεις έχω στην πρώτη και λειτουργεί σαν καινούρια... Ποτέ δεν είχα προβλήματα και ποτέ δεν με πρόδωσαν.

Σταθερότατα. Επίσης σε μια οικογενειακή επιχείρηση σε PC γραφείου τα Windows 7 32bit Ultimate έχουν εγκατασταθεί τον Νοέμβριο του 2009 και έχει γίνει μόλις μία επιδιόρθωση...

Τα XP τα έγραψα στον FX, σε συνδυασμό με την Audigy 5 Rx και την 980Ti για να έχω την απόλυτη παιχνιδομηχανή για την Windows XP era. Παίζουν τα πάντα και με ΕΑΧ...

Για παλαιότερα παιχνίδια για pure hardware experience έχω έναν K6-3 με Voodoo 3 3000, SB Live! και Windows 98SE. Να μην αναφέρω πάλι και τους 386 / 486 / ΜΜx που έχω στήσει για DOS, Windows 3.11 και Windows 95 pure hardware experience!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοροϊδεύουμε αλλά τα 10αρια τρέχουν μια χαρά σε υπολογιστές πιο παλιούς σε σχέση με την apple που με αλλαγή λειτουργικού συστήματος μετά από μερικά χρόνια σημαίνει και αλλαγή υπολογιστή... 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που σήμερα ετοιμάζω το λάπτοπ για φορματ (λόγω αλλαγής δίσκου) μαθαίνω αυτό το νέο. Προετοιμάζω ένα φλασάκι με τα 10. Ενώ φορμάρεται το φλασάκι, ξαφνικά με φαντάζομαι καλοκαίρι με το λάπτοπ, με κανένα ίντερνετ από κινητό, να κάνουν τα 10 update κάτι γίγα.... Οπότε win7 μέχρι να υπάρξει εφαρμογή ή παιχνίδι που να με αναγκάσει να τα αλλάξω. Τα updates έτσι κι αλλιώς συχνά πιο πολλά προβλήματα παρά λύσεις δίνουν και όλοι στηριζόμαστε σε ένα καλό security suite για την ασφάλεια. Την σχετική εν πάσει περιπτώση .... ασφάλεια.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, kara said:

Πάνω που σήμερα ετοιμάζω το λάπτοπ για φορματ (λόγω αλλαγής δίσκου) μαθαίνω αυτό το νέο. Προετοιμάζω ένα φλασάκι με τα 10. Ενώ φορμάρεται το φλασάκι, ξαφνικά με φαντάζομαι καλοκαίρι με το λάπτοπ, με κανένα ίντερνετ από κινητό, να κάνουν τα 10 update κάτι γίγα.... Οπότε win7 μέχρι να υπάρξει εφαρμογή ή παιχνίδι που να με αναγκάσει να τα αλλάξω. Τα updates έτσι κι αλλιώς συχνά πιο πολλά προβλήματα παρά λύσεις δίνουν και όλοι στηριζόμαστε σε ένα καλό security suite για την ασφάλεια. Την σχετική εν πάσει περιπτώση .... ασφάλεια.

Δεν γίνονται updates όταν παίζεις με metered σύνδεση, ούτε καν virus definitions για τον Defender.

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, απλά πρέπει να την ορίσεις ως metered. Να και κάτι που δεν ήξερα. Απλά δεν πείστικά ακόμα για τα 10. Θα τα βάλω όταν η m$ βγάλει το επόμενο (χειρότερο όπως πάντα) λογισμικό. Τότε θα μου φαίνονται μούρλια.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, kara είπε

Σωστά, απλά πρέπει να την ορίσεις ως metered. Να και κάτι που δεν ήξερα. Απλά δεν πείστικά ακόμα για τα 10. Θα τα βάλω όταν η m$ βγάλει το επόμενο (χειρότερο όπως πάντα) λογισμικό. Τότε θα μου φαίνονται μούρλια.

Ίσως πεισθείς όταν μάθεις και άλλα πράγματα που αγνοείς...

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι διαμαρτύρονται για το τέλος της υποστήριξης των Windows 7 έπειτα από 10 χρόνια

είναι οι ίδιοι που έχουν smartphone του οποίου η υποστήριξη δεν πιάνει ούτε τα μισά.

.

Κι αυτοί που δε θέλουν τη νέα έκδοση των Windows,

είναι οι ίδιοι που πολύ θα ήθελαν να αναβαθμίσουν στην τελευταία εκδοση του Android και του iOS.

.

Όσο για τα προσωπικά δεδομένα που δεν τα δίνουν στη m$ γιατί αντιστέκονται στα 10,

είναι οι ίδιοι που τα δίνουν στο fb, στο desktop browser, στο Google/Apple smartphone, στο supermarket...

.

ΟΚ σεβαστό, αλλά λίγη συνέπεια σε όσα λέμε

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έδινε και δώρο η MS ένα λαπτοπ με κάθε χρήση για windows 10 έ εντάξει δεν το έφτασε στα άκρα :)

 

Εντάξει καλή υποστήριξη είχε για τα 7αρια.

Το σίγουρο είναι ότι τα windows xp & windows 7 θα μείνουν στην ιστορία σαν τα καλύτερα και πιο σταθερά windows που έβγαλε ως τώρα. 

Όποιος θέλει φυσικά θα μπορει άνετα να τα χρησιμοποιεί και μετά το τέλος της υποστήριξης όπως γίνεται και με τα xp τόσα χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
58 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ίσως πεισθείς όταν μάθεις και άλλα πράγματα που αγνοείς...

 

Έχω διαβάσει αρκετά για τα 10, αλλά δεν  με πειράζει τόσο που δεν ξέρω τα πάντα για τα 10. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι η microsoft δεν κάνει ποτέ αυτά που υπόσχεται κυρίως γιατί δεν μπορεί. Θυμάται κανείς την εποχή που έλεγε ότι θα καταργήσει την registry? 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...