Προς το περιεχόμενο

BOOTABLE USB


Τέρης Α.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιώ εδώ και δύο χρόνια το Rufus για να φτιάχνω bootable usb με Windows και όχι μόνο. Εδώ και περίπου έξι μήνες όταν φτιάχνω bootable usb με Windows -μόνο τότε- ενώ γράφει '' Έτοιμο για χρήση '', όταν πάω να ξεκινήσω το στικάκι από κάποιον υπολογιστή μου βγάζει το μήνυμα '' A disk read error occured. Press Ctrl+Alt+Del to restart ''. Έχω δοκιμάσει την τελευταία έκδοστη του Rufus, παλαιότερη, το WiNToBootic, σε διαφορετικό στικάκι, άλλο υπολογιστή, άλλο ISO, διαφορετικές εκδόσεις Windows. ΤΙΠΟΤΑ. Τα ISO είναι από τη Microsoft και όταν τα γράφω σε DVD λειτουργούν κανονικά.

Υπάρχει λύση;

 

0-02-04-a0de16dc28bace8cbc50d41ad6113c9905a715c48d44d547a5a79734f3251900_da60bf15.jpg

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tz_aristotelis είπε

Fat η Fat 32 η ΝΤFS ίσως?

Πάντα NTFS το έκανα. Τι να το κάνω το Fat 32 (Fat δεν γίνεται) στα Windows 10; Θα έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να το βάλεις σε θύρα usb κατά ελάχιστο 2 , στο πίσω μέρος του υπολογιστή , και να είναι (στο ζευγάρι usb που συνήθως είναι οι θύρες) μόνο του.

Αλλιώς μυστήριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Τι να το κάνω το Fat 32 (Fat δεν γίνεται) στα Windows 10; Θα έχω πρόβλημα.

Αυτό είναι η διαμόρφωση του usb μόνο και δεν έχει σχέση με την διαμόρφωση του δίσκου του λειτουργικού.

Όσο για το πρόβλημα σου, δοκίμασες να φτιάξεις το usb σε άλλον υπολογιστή με το ίδιο iso και το ίδιο usb;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αυτό είναι η διαμόρφωση του usb μόνο και δεν έχει σχέση με την διαμόρφωση του δίσκου του λειτουργικού.

Όσο για το πρόβλημα σου, δοκίμασες σε άλλον υπολογιστή με το ίδιο iso και το ίδιο usb;

Ναι, το δοκίμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικά χαζό... Το πρόβλημα είναι μόνο σε συγκεκριμένο υπολογιστή που προσπαθείς να μπουτάρεις ή σε διάφορους;

Δοκίμασες να κάνεις το usb με το εργαλείο της microsoft;

Δες και το WinToUSB->https://www.easyuefi.com/wintousb/

με την επιλογή WIndows installation USB Creator (στο λινκ που σου δίνω το έχει προς τα κάτω).

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, micos000 είπε

Κατάλαβα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικά χαζό... Το πρόβλημα είναι μόνο σε συγκεκριμένο υπολογιστή που προσπαθείς να μπουτάρεις ή σε διάφορους;

Δοκίμασες να κάνεις το usb με το εργαλείο της microsoft;

Σε περίπου 10 δικούς μου s775, s1150, sAM2+ και 1 laptop i5 1ης γενιάς. Επίσης, κάποιους από τη σχολή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...