Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση τηλεφώνου με voip


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλημέρα

Λοιπόν θα σας πω τα πράγματα από την αρχή για να καταλάβετε το πρόβλημα μου πάμε λοπον

Σε παλιά πολυκατοικία δεκαετίας 1980 θέλησα πριν 20 χρόνια να βάλω Ίντερνετ σε σταθερό υπολογιστή χωρίς WiFi τότε, στο δωμάτιο που θα έβαζα το pc έχει  μια πρίζα τηλεφώνου αλλά δεν θυμάμαι για ποιον λόγο ( υποθέτω δεν είναι κεντρικη ) είχα φωνάξει ηλεκτρολόγο και μου τράβηξε καλώδιο από την είσοδο της πολυκατοικίας δλδ εκεί που είναι το κεντρικό κουτί για όλα τα διαμερίσματα καινούργιο καλώδιο στο δωμάτιο και έβαλε μια καινούργια πρίζα και έτσι είχα Ίντερνετ και τηλέφωνο σε αλλά δωμάτια κανονικά 

Μετα όταν αγόρασα λαπτοπ που είχε πλέον WiFi έβαζα το ρουτερ όλα καλά 

τωρα πριν 2 μέρες έβαλα vdsl 100 κάνω την σύνδεση κανονικά σύμφωνα με τα σχέδια του ρουτερ ένα Vodafone H300s αλλά όμως δεν λειτουργούν τα τηλέφωνα στις άλλες πρίζες των άλλων δωματίων, οι συνδέσεις έχουν γίνει σωστά με τα φίλτρα τους κλπ, αλλά τίποτα, (έχω τηλέφωνο μόνο στην έξτρα πρίζα που είχε βάλει τότε ο ηλεκτρολόγος και από το ρουτερ )

μέχρι πριν από 2 μέρες που είχα Adsl δεν είχα κάποιο πρόβλημα τώρα με το voip δεν λειτουργούν γιατί ;

Μήπως επειδή δεν επικοινωνούν οι άλλες πρίζες με αυτή την έξτρα ;

Αν είναι αυτό γιατί πριν από δυο μέρες λειτουργούσαν ; Επειδή έβαλα voip ? Παίζει κάποιο ρόλο ;

Υπαρχει περίπτωση να έχω και άλλη κεντρική πρίζα σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού και να μπορεί να γίνει η σύνδεση ;Αν ναι οι υπόλοιπες πρίζες θα λειτουργούν ;

Ποια η λύση στο πρόβλημα μου ;;;

Υπάρχει κάποια συσκευή κάποιος ανταπτορας που να μπορώ να βάλω στις υπόλοιπες πρίζες τύπου analogue to VoIP αλλά και πάλι δεν νομίζω να δουλέψει 

τελικα η μόνη λύση είναι να τραβήξω καλώδια από την ΕΞΤΡΑ κεντρική πρίζα που είχε βάλει ο ηλεκτρολόγος στις υπόλοιπες στα αλλά δωμάτια ; 

Παρακαλω τα φώτα σας !

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

 

 

 

Επεξ/σία από qert
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τηλέφωνο θα πρέπει να συνδεθεί στην υποδοχή phone του μόντεμ αλλιώς δεν έχεις τηλέφωνο

Για να παίξει σωστά το τηλέφωνο και στις άλλες πρίζες θα πρέπει να γίνει αλλαγή στην καλωδίωση.

1954496192_1.png.ba1e792fa50998d38730783457b8b33f.png

Η βέλτιστη λύση όμως είναι η παρακάτω

805868036_.png.d9f5847859f70e5cefdeccf0317ba512.png

 

Επεξ/σία από Xristaras12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κατάλαβα δηλαδή την εξωτερική καλωδίωση προς όλες τις μπρίζες δεν μπορώ να το αποφύγω σωστά ;

Μήπως γίνεται με κάποιο είδους παρέμβαση στο κεντρικό κουτί που βρίσκεται στο ισόγειο της πολυκατοικίας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλώδιο που ανεβαίνει απο την είσοδο της πολυκατοικίας θα πρέπει να το τερματίσεις σε μια πρίζα απο την οποία θα δέχεσαι τηλέφωνο και ίντερνετ.

τις υπολοιπες τηλεφωνικές πρίζες θα πρέπει να τις συνδέσεις μεταξύ τους με την υποδοχή VOIP του μόντεμ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα μπορούσα να ξέρω τι γραμμή σου έχει ανεβάσει πάνω, αν εχει καταργήσει την παλιά γραμμή που ανέβαινε και σου εφερε εσενα καινουριο καλώδιο στο χώρο σου και έπειτα έβαλε τις αλλες πρίζες παράλληλα για να έχεις τηλέφωνο παντού.

Καινούρια γραμμή ΔΕΝ χρειάζεσαι εφόσον εχει φέρει νεα γραμμή και έχει βάλει τις αλλες παραλληλα, απλά θα απομονώσει το καλώδιο που ανεβαίνει σε σενα να μην πηγαίνει στις υπολοιπες πρίζες και θα ενώσει τις αλλες πρίζες με τη γραμμή voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου δουλευαν με pstn/adsl οι αλλες μπριζες παει να πει οτι το καλωδιο το φερε απο κατω προς  την κεντρικη μπριζα  και διασυνδεσε και τις αλλες οπως πριν

Μηπως δεν εκανες σωστη συνδεση ?

https://www.vodafone.gr/vdsl-router-guide/syndesi-exoplismou/

Πρωτα Μετεφερε το μοντεμ σε μια απο τις πριζες π λες δεν δουλευουν και δες αν συνδεθει στο ινετ...αν δουλεψει απλα εκανες λαθος συνδεση

Αληθεια το τηλ σπλιτερ για 2 εξοδους phone ηταν μεσα στην συσκευασια?το νουμερο 7 στο παραπανω λινκ

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα το νούμερο 7 ναι είναι κανονικά μέσα στο κουτί απλά ήθελα να αποφύγω το δεύτερο καλώδιο που μπαίνει στην θέση tel 1 αλλά μάλλον δεν γίνεται να το αποφύγω 

Εντωμεταξύ έχω παρατηρήσει ότι κάνει επανακηνιση μόνο του καμία φορά με αποτέλεσμα να κόβεται το Ίντερνετ και το τηλέφωνο για λίγο έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα ;

Αν ναι πως το έλυσε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...