Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση αισθητήρα φωτός


pug_f_e

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, έχω και εγώ έναν αισθητήρα από κίνα άλλα θέλω το εξής κόλπο:
να ανάβει με την κίνηση κτλ αλλά να ανάβει και όποτε θέλω εγώ πατώντας τον διακόπτη!

image.png.b4b6c9c1a4c08989dc09e28d0ef59da4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, john_shadow είπε

για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, έχω και εγώ έναν αισθητήρα από κίνα άλλα θέλω το εξής κόλπο:
να ανάβει με την κίνηση κτλ αλλά να ανάβει και όποτε θέλω εγώ πατώντας τον διακόπτη!

image.png.b4b6c9c1a4c08989dc09e28d0ef59da4.png

Σε συνεχεια της εικονας που εβαλε ο φιλος πιο πιρν, συνδεσε τον διακοπτη εκει που σχεδιασα. 

 

image.png.922ae067ffc11ccc1633c78f2e5e7050.png

Επεξ/σία από Curtis76
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι οταν το σβησεις απο τον διακοπτη, αν ειναι βραδυ η λαμπα θα αναψει απο το φωτοκυτταρο. Διορθωνεται βεβαια και αυτο με ρελε ρευματοθησης

image.png.c51fb548e86d5c5c9d72b7a32002dc85.png

 

 

Το Ε255- λυνει το προβλημα αυτο (πχ Α=μονο φωτοκυτταρο, Β=μονο διακοπτης ΑκαιΒ και τα δυο ή κατι τετοιο δε το πολυσκευτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι οταν το σβησεις απο τον διακοπτη, αν ειναι βραδυ η λαμπα θα αναψει απο το φωτοκυτταρο. Διορθωνεται βεβαια και αυτο με ρελε ρευματοθησης

image.png.c51fb548e86d5c5c9d72b7a32002dc85.png

Το Ε255- λυνει το προβλημα αυτο (πχ Α=μονο φωτοκυτταρο, Β=μονο διακοπτης ΑκαιΒ και τα δυο ή κατι τετοιο δε το πολυσκευτηκα.

οκ για να μην τα κάνω σαλάτα, πόσο θα μου στοιχίσει αυτό να έρθει ένας ηλεκτρολόγος να μου το φτιάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρεις πραγματι οτι σε ενοχλει αν σβησεις το φως απο τον διακοπτη, το βραδυ να αναψει μονο του απο το φωτοκυτταρο? Γιατι διαφορετικα απλα χρειαζεσαι μονο εναν διακοπτη. Απο τιμες δε ξερω, εξαρταται και το σημειο που θες να ειναι ο διακπτης την αποσταση απο το φωτοκυτταρο, και αν θες να βαλεις και το ρελε ρευματοθησης (ρελε καστανιας στη πιατσα το λενε) πρεπει να υπαρχει χωρος στον πινακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα πως έχει το πράγμα,
εγώ μένω ισόγειο και στην πόρτα απ έξω έχει ένα φωτιστικό το οποίο ανάβει με τον διακόπτη που έχω δίπλα απ την πόρτα.
οπότε εγώ στην ουσία θέλω να λειτουργεί μόνιμα ο αισθητήρας και να ανάβει το φως όταν βλέπει κίνηση(το βράδυ) αλλά να μπορώ και γω να ανοίγω το φως από τον διακόπτη έτσι ώστε άμα κοιτάξω από το ματάκι της πόρτας να μπορώ να δω έξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, john_shadow είπε

κοίτα πως έχει το πράγμα,
εγώ μένω ισόγειο και στην πόρτα απ έξω έχει ένα φωτιστικό το οποίο ανάβει με τον διακόπτη που έχω δίπλα απ την πόρτα.
οπότε εγώ στην ουσία θέλω να λειτουργεί μόνιμα ο αισθητήρας και να ανάβει το φως όταν βλέπει κίνηση(το βράδυ) αλλά να μπορώ και γω να ανοίγω το φως από τον διακόπτη έτσι ώστε άμα κοιτάξω από το ματάκι της πόρτας να μπορώ να δω έξω..

Τότε θες μόνο έναν διακόπτη όπως στο σχέδιο που σου έβαλε αρχικά ο συμφορουμίτης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, john_shadow είπε

κοίτα πως έχει το πράγμα,
εγώ μένω ισόγειο και στην πόρτα απ έξω έχει ένα φωτιστικό το οποίο ανάβει με τον διακόπτη που έχω δίπλα απ την πόρτα.
οπότε εγώ στην ουσία θέλω να λειτουργεί μόνιμα ο αισθητήρας και να ανάβει το φως όταν βλέπει κίνηση(το βράδυ) αλλά να μπορώ και γω να ανοίγω το φως από τον διακόπτη έτσι ώστε άμα κοιτάξω από το ματάκι της πόρτας να μπορώ να δω έξω..

E τωρα μαλιστα. Μιλαμε για αισθητηρα κινησης και οχι φωτοκυτταρο. Οποτε σου κανει η απλη λυση με τη χρηση απλου διακοπτη. Η δουλεια ειναι απλη για καποιον που ξερει λιγα πραγματα. Εκει που εχεις τον διακοπτη λιγο πιο ψηλα ειναι μαλλον ενα κουτι διακλαδωσης. Απο αυτο το κουτι θα γινει μια τρυπα προς τον εξω τοιχο, και καπου εκει θα μπει ο ανιχνευτης κινσης. Το καλωδιο που παει απο τον διακοπτη προς το φως, θα πρεπει να γινει καλωδιο απο το φωτοκυτταρο προς το φως, και απλα θα πρεπει μετα ο διακοπτης να συνδεθει με το φωτοκυτταρο. (το ξερω σε μπερδεψα αλλα αν δεις το σχεδιο αυτο λεει).

Επεξ/σία από Curtis76
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό και γι'αυτό γράφω εδώ... Εγώ έκανα την σύνδεση φωτοκύτταρο- προβολέας- διακόπτης και όλα καλά... Το σύστημα δουλεύει... Αλλά όταν είναι σε λειτουργία το φωτοκύτταρο ο προβολέας έχει λίίίίίίγο φως... Αν ξέρει κάποιος τι φταίει και αν είναι εύκολο να μου πει πώς λύνεται! Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Όσοι τελικά συνδέσατε τους αισθητήρες, αυτοί δίνουν ρεύμα on/off στη λάμπα ή δινουν σιγά σιγά μέχρι να πέσει το σκοτάδι?

Ρωτάω γιατί όσους αισθητήρες έχω πάρει που κουμπώνουν σε ντουί Ε27, δεν είναι On/Off αλλά δίνουν σιγά σιγά γιατί είναι για παλιές λάμπες πυρακτώσεως ή Dimmable. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...