Προς το περιεχόμενο

24% υψηλότερο Physics Score στο 3DMark από τον Core i9-10980XE «βγάζει» ο Ryzen 9 3950X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Οταν συγκριναν TR με i7 δεν ηταν κανονικο? Ασε να γινει το ιδιο τωρα. 

Κατ' εμε δεν ηταν κανονικο και τοτε! 

Επισης, δεν εμποδιζω κανεναν να κανει συγκρισεις, απλα λεω τη γνωμη μου! 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, ShooterX είπε

Είναι τα blue boys για γέλια...αλλά τα red boys είναι ακόμη χειρότερα...:lol:

Update: UL Benchmarks (3DMark) has recommended that the Firestrike Extreme benchmark not be used for CPUs with more than 8 cores since the code is not designed to scale past 8 cores/16 threads. The Time Spy Extreme benchmark should be used instead which can scale up to 64 cores/128 threads. This means that benchmarks of HEDT CPUs with more than 8 cores can vary wildly in the FSE test and considering the 9980XE scores around 33000 points, it wouldn't make much sense for the 10980XE to score 25000 points. We have marked this post as rumor.

9980XE~33000 points, γύρω στα 35000 με MCE on..

όποτε ο 10980xe θα είναι λίγο πιο γρήγορος απ τον προκάτοχο του..

Πριν ή μετά από τα security patches που έριξαν την απόδοση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, panakos_thess είπε

καμια σχεση ομως η 2070 και αλλο 2080ti ειναι σχεδον διπλη καρτα

Αυτό το τεστ είναι μόνο για CPU. Δεν είναι το combined. Είναι σαν να λες ότι παίζει ρόλο η κάρτα στο cinebench..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super όλα αυτά αλλά Lauch date, τιμές κ διαθεσιμότητα δεν βλέπω πουθενά..

Εκτίμηση μου είναι ότι θα πιάσει το 900αρη κ θα τους ψάχνουμε με τα κυάλια..

Το μόνο θετικό είναι πως λογικά θα ισορροπήσουν οι τιμές/διαθεσιμοτητες των 3900x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Να δω πάλι κανέναν 9400φτου ξελευθερία κανένα 50ρικο πάνω από τον 3600 και τι στον κόσμο.😁

Κλαίω από τώρα για όσους πάνε στα OEM.

6 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Οταν συγκριναν TR με i7 δεν ηταν κανονικο? Ασε να γινει το ιδιο τωρα.

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι τα στρατιωτάκια κάθονται και συγκρίνουν i3/5/7 με TR σε light/near ST workloads που λογικό είναι να υστερούν και αρκετά κιόλας αν είναι σε NUMA. και προφανώς κανένας δε παίρνει HEDT και κάτι 7740x για να τον νοιάζει η λίγο καλύτερη απόδοση στο excel αν τρέχει ένα μοντε κάρλο σαν τον άλλο τον τρόλερ. Σε οτιδήποτε MT απαιτούνται ειδικά κυάλια.

Εδώ συγκρίνουμε Ryzen με Intel HEDT (και μάλιστα την κορωνίδα) σε MT workload (έστω και μέχρι 16 threads) και πάλι είναι πίσω η έστω θα είναι περίπου στα ίδια αν του κάνεις oc και θα σου βγάζει ότι και ο 9980xe. Σαν τεστ πάντως δε λέει κάτι πάλι είναι "too light" για HEDT πχ μπορεί ο 9900k να βγάζει και αυτός τα ίδια περίπου.

6 ώρες πριν, Dts_Dimensions είπε

ότι και να βγάλει intel δεν θα γίνει.. Δοκιμάστε κανα overclock να δούμε τα πυροτεχνίματα!!!!!!!!!!!

 

4 ώρες πριν, ShooterX είπε

Είναι τα blue boys για γέλια...αλλά τα red boys είναι ακόμη χειρότερα...:lol:

Update: UL Benchmarks (3DMark) has recommended that the Firestrike Extreme benchmark not be used for CPUs with more than 8 cores since the code is not designed to scale past 8 cores/16 threads. The Time Spy Extreme benchmark should be used instead which can scale up to 64 cores/128 threads. This means that benchmarks of HEDT CPUs with more than 8 cores can vary wildly in the FSE test and considering the 9980XE scores around 33000 points, it wouldn't make much sense for the 10980XE to score 25000 points. We have marked this post as rumor.

9980XE~33000 points, γύρω στα 35000 με MCE on..

όποτε ο 10980xe θα είναι λίγο πιο γρήγορος απ τον προκάτοχο του..

OC σε HEDT για να περάσουμε λίγα ποντάκια τον stock mainstream που στοιχίζει τα μισά λεφτά.

Μιλάμε για περφόρμανς όχι αστεία.😂

Όπως είπα το test δεν είναι heavy σε MT και ο 10980xe μπορεί να είναι ES με χαμηλά boost το πιο πιθανό. Κάντε υπομονή για τους TR3 πιστεύω θα γεμίσουμε με csgo διαφάνειες κλπ.😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ο ανταγωνισμός φέρνει καλύτερες τιμές άρα κέρδος για την τσέπη μας.

Ο ξαδερφός μου δουλεύει στο εξωτερικό σε κατάστημα τεχνολογίας το μεγαλύτερο στην περιοχή (Ορεγκον) τις τελευταίες 4 εβδομάδες στο κατάστημα έχουν πωληθη 3 λαπτοπ Intel όλες οι υπόλοιπες αγορές έχουν να κάνουν με ryzen+,ryzen 3000, rx 570,580,590,5700 αλλά και nvidia. 

Η AMD από vfm brand περνάει πλέον και σε performance είμαι περίεργος να δω τα οικονομικά αποτελέσματα του Q3 αλλά περισσότερο του Q4. Πιστεύω ακραδαντα από το τέλος του 2020 και μετά τα λεφτά που θα χρειάζονται για να φτιάξεις ένα gaming system θα μας φέρνει θλίψη για τα ποσά που δίναμε στο παρελθόν. 

 

 

Επεξ/σία από τρελλη φουσκα
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, τρελλη φουσκα είπε

Καλησπέρα ο ανταγωνισμός φέρνει καλύτερες τιμές άρα κέρδος για την τσέπη μας.

Ο ξαδερφός μου δουλεύει στο εξωτερικό σε κατάστημα τεχνολογίας το μεγαλύτερο στην περιοχή (Ορεγκον) τις τελευταίες 4 εβδομάδες στο κατάστημα έχουν πωληθη 3 λαπτοπ Intel όλες οι υπόλοιπες αγορές έχουν να κάνουν με ryzen+,ryzen 3000, rx 570,580,590,5700 αλλά και nvidia. 

Η AMD από vfm brand περνάει πλέον και σε performance είμαι περίεργος να δω τα οικονομικά αποτελέσματα του Q3 αλλά περισσότερο του Q4. Πιστεύω ακραδαντα από το τέλος του 2020 και μετά τα λεφτά που θα χρειάζονται για να φτιάξεις ένα gaming system θα μας φέρνει θλίψη για τα ποσά που σπατάλησα με στο παρελθόν. 

Καλά μόνο o 3600 είναι vfm αυτή τη στιγμή. Τα υπόλοιπα cpu είτε έχουν κοντά ποδάρια, ή είναι αδικαιολόγητα αρκετά ακριβότερα.

Στις κάρτες απέραντη θλίψη. Ποιες polaris τώρα κοροϊδευόμαστε. Κάρτες που αγοράζεις στο 50ρικό από πρώην mining rigs. Οι navi που είναι οι αντικαταστάτες τους τώρα μου το παίζουν vfm με +50% καπέλο, επειδή η άλλη εταιρία είναι ακόμα πιο αχόρταγη και κάνει συλλογή από δερμάτινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ShooterX είπε

Είναι τα blue boys για γέλια...αλλά τα red boys είναι ακόμη χειρότερα...:lol:

Update: UL Benchmarks (3DMark) has recommended that the Firestrike Extreme benchmark not be used for CPUs with more than 8 cores since the code is not designed to scale past 8 cores/16 threads. The Time Spy Extreme benchmark should be used instead which can scale up to 64 cores/128 threads. This means that benchmarks of HEDT CPUs with more than 8 cores can vary wildly in the FSE test and considering the 9980XE scores around 33000 points, it wouldn't make much sense for the 10980XE to score 25000 points. We have marked this post as rumor.

9980XE~33000 points, γύρω στα 35000 με MCE on.. όποτε ο 10980xe θα είναι λίγο πιο γρήγορος απ τον προκάτοχο του..

Για να μην πετας μπουρδιτσες φιλε μου, επετρεψε μου να σου δωσω καποιες παραπανω πληροφοριες -φιλικα παντα.

Πρωτα απ ολα μην λες πραγματα που φασκουν κ αντιφασκουν---> Ενταξει, να δεχτω αυτο που λες οτι το 3D Mark δεν ειναι για πανω απο 8 πυρηνες κ γι αυτο τα αποτελεσματα ειναι ακυρα. ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ 9980 ??? Γιατι αυτα τα αποτελεσματα ειναι εγκυρα??? Η θα μου βγαλεις ΟΛΑ τα αποτελεσματα ανω των 8 πυρηνων ακυρα (αρα ακυρωνεις κ οτι λεγεται/γραφεται ως σημερα στο διαδυκτιο ανω των 8 πυρηνων), η θα δεχτεις την εγκυροτητα και των παλαιων ΚΑΙ των καινουργιων !! 

Δεν χρειαζεται να εισαι φανμπου για να καταλαβεις το παραπανω που σου λεω. Ειναι απλη λογικη βαση των στοιχειων που εσυ ο ιδιος παραθετεις.  Αν ειναι ακυρο το 25000 του 10980ΧΕ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΟ Κ ΤΟ 33000 ΤΟΥ 9980ΧΕ !!!! Με ποια λογικη μου βγαζεις ακυρο λογω πολλων πυρηνων το σημερινο αποτελεσμα, αλλα κρατας το παλιο ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΥΡΗΝΩΝ ΑΚΡΙΒΩΣ (18) ??? Κ μαλιστα μας πας τραινακι αισιοδοξα κ χαρωπα στα 35000 με MCE !!!!!! Δλδ τι θα γινει τοτε με το 3D Mark? Θα το κανουν αναβαθμηση να βλεπει κ 18 πυρηνες τωρα σε λιγες μερες για την Ιντελα, η ο 10980 θα χασει 10 πυρηνες ???

Δευτερον, οταν λες κατι απο καποια πηγη, καλο ειναι να βαζεις κ το λινκ, για να βλεπουμε κ μεις τι "φρουτα" κουβαλας στο τραπεζι.......  Μια κ εσυ πανω στην χαρα σου, φαινεται, βιαστηκες να ποσταρεις, κ ξεχασες να μας βαλεις την σοβαρη πηγη που βρηκες ολη αυτη την θαυμαστη φιλοσοφια, θα μπω εγω στον κοπο να το κανω --->

https://wccftech.com/amd-ryzen-9-3950x-and-intel-core-i9-10980xe-cpu-3dmark-benchmark-leak/

Οριστε φιλε μου. Απο εδω βρηκες το πανεξυπνο που ειπωθηκε..... Απ το πιο ξεφτυλισμενο, περαν καθε αξιοπιστιας, χωρις ορια αξιοπρεπειας, κλικοθηρικο ως το κοκκαλο, πληρωμενο κ σε στρατιωτικη υπηρεσια της Ιντελας, το ινδικο  WCCFtech ........... Μαλιστα...... Το σαιτ που ολοι οι αλλοι reviewers ονομαζουν WTF Tech κ καθε φορα που βλεπουν κατι εκει το... παραβλεπουν κ προχωραν χαρωπα κ με χαμογελα σε οτιδηποτε αλλο (φτανει να μην ειναι wccftech...) !! To μερος που εχει βγαλει απειρα leaks  κ 99.9% πεφτει εξω, σε βαθμο να μην θελει κανενα αλλο σαιτ να εχει να κανει μαζι του !! Απο εκει μας εδωσες πληροφοριες.... (τωρα να υποθεσω οτι το ηξερες κ γι αυτο δεν εβαλες λινκ? ασε.... ας πουμε οτι δεν ηξερες τι διαβαζες κ απλα ξεχασες να επισυναψεις, λογω χαρας που λεγαμε...).

Φαντασου τι ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ που ειναι ολοι εκει στο WCCFart, που στο review κ την αναλυση για τον 10980 εχουν κ τον Mark Walton μαζι τους (!!!), τον PR manager της Ιντελας, να τους σιγονταρει απο διπλα κ να φτιαχνει το αρθρο μαζι τους !!!! ΧΑΧΑΧΑ!!!!! Χερι χερι με τον υπαλληλακο της Ιντελας κ οι συγκρισεις με AMD φυσικα!!! Διαβασε αν δεν πιστευεις---->

https://wccftech.com/intel-hedt-core-i9-10980xe-5-1-ghz-oc-all-cores/

Μεχρι που φτανουν στο σημειο να μεταφερουν ολοκληρη την γνωμη του στο "αρθρο" (σε εισαγωγικα, γιατι πιο πολυ ως paid for διαφημιση της μπλε μου μοιαζει εμενα), οπου κ λεει οτι με τα ρολογια που φτανει αυτο το μοντελο κ στα λεφτα που τον δινουν (1000Ε προτεινομενη στο μελλον), μπορει ανετα να παει κοντρα σε VFM τους ΑΜD κ μαλιστα να τους κερδισει !!!! Ακουσον ακουσον φιλε μου !!! Αν πιστεψουμε αυτους τους τυπους εκει στη Βομβαη (η οπου στον κορακα εδραζονται), οι επεξεργαστες της Ιντελας ειναι καλυτερα λεφτα ανα πυρηνα !!!!!!! Ομως εγω αδερφε δεν τρωω πιτσες στο Νεο Δελχι, ουτε πουλαω μπρικια στο Μπαγκλαντες. Αυτα τα ακουω βερεσε κ καταλαβαινω μονο την πραγματικοτητα, που ειναι πικρη κ ΑΛΗΘΙΝΗ --->

https://www.skroutz.gr/s/16378497/Intel-Core-i9-9980XE-Box.html

2200 το μαλι κ τα υπολοιπα ειναι παραμυθια της Χαλιμας (η οποιας αλλης νεροβραστης εχουν εκει κατω στην Καλκουτα) !!!

Εχεις τωρα αυτους να σου λενε οτι τα νουμερα του Tum_Apisak ειναι RUMOR !!!!! Οι βλακες που μολις ανακαλυψαν τα πουκαμισα κ βγαλαν τις κελεμπιες, αυτοι που ολοκληρο το σαιτ τους ειναι ενα Rumor, τολμαν κ μιλαν για τον Apisak, που ειναι θρυλος στα leak κ η γνωμη του εχει οσα μπαλακια δεν εχουν αυτοι μαζεμενοι παρεα κ πολλαπλασιασμενα επι των αριθμο των αγελαδων που κυκλοφορουν στην λεωφορο μπροστα απ τα γραφεια τους !!!!

Συμπερασματικα- τσεκαρε αυτο που λες οτι στεκει κ ελεγχε τις πηγες σου οτι στεκουν. Κ συμπληρωματικα, μην εμπιστευεσαι πληρωμενες "πορνες" του διαδυκτιου, που για εναν τσαμπα επεξεργαστη πουλαν κ την ξαδερφη τους ακομα. Το WTF Tech ειναι το πιο κραυγαλεο παραδειγμα. Αν δεν το ηξερες, τωρα το ξερεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα παιξει καμια διαφορα στην αποδοση στα παιχνιδια. τα physics των παιχνιδιων τα καλυπτει κι ενας i5. να χαμε να λεγαμε ειναι αυτα τα νουμερα

2 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

Πριν ή μετά από τα security patches που έριξαν την απόδοση ;

τα καινουρια cpus δεν εχουν το bug ουτε χρειαζονται microcode fix ,διορθωθηκε στο hardware και δεν πεφτει η αποδοση τους αρα ακυρο. μιλας για ενα bug που υπηρχε μεχρι την 8η γενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Για να μην πετας μπουρδιτσες φιλε μου, επετρεψε μου να σου δωσω καποιες παραπανω πληροφοριες -φιλικα παντα.

Πρωτα απ ολα μην λες πραγματα που φασκουν κ αντιφασκουν---> Ενταξει, να δεχτω αυτο που λες οτι το 3D Mark δεν ειναι για πανω απο 8 πυρηνες κ γι αυτο τα αποτελεσματα ειναι ακυρα. ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ 9980 ??? Γιατι αυτα τα αποτελεσματα ειναι εγκυρα??? Η θα μου βγαλεις ΟΛΑ τα αποτελεσματα ανω των 8 πυρηνων ακυρα (αρα ακυρωνεις κ οτι λεγεται/γραφεται ως σημερα στο διαδυκτιο ανω των 8 πυρηνων), η θα δεχτεις την εγκυροτητα και των παλαιων ΚΑΙ των καινουργιων !! 

Δεν χρειαζεται να εισαι φανμπου για να καταλαβεις το παραπανω που σου λεω. Ειναι απλη λογικη βαση των στοιχειων που εσυ ο ιδιος παραθετεις.  Αν ειναι ακυρο το 25000 του 10980ΧΕ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΟ Κ ΤΟ 33000 ΤΟΥ 9980ΧΕ !!!! Με ποια λογικη μου βγαζεις ακυρο λογω πολλων πυρηνων το σημερινο αποτελεσμα, αλλα κρατας το παλιο ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΥΡΗΝΩΝ ΑΚΡΙΒΩΣ (18) ??? Κ μαλιστα μας πας τραινακι αισιοδοξα κ χαρωπα στα 35000 με MCE !!!!!! Δλδ τι θα γινει τοτε με το 3D Mark? Θα το κανουν αναβαθμηση να βλεπει κ 18 πυρηνες τωρα σε λιγες μερες για την Ιντελα, η ο 10980 θα χασει 10 πυρηνες ???

Δευτερον, οταν λες κατι απο καποια πηγη, καλο ειναι να βαζεις κ το λινκ, για να βλεπουμε κ μεις τι "φρουτα" κουβαλας στο τραπεζι.......  Μια κ εσυ πανω στην χαρα σου, φαινεται, βιαστηκες να ποσταρεις, κ ξεχασες να μας βαλεις την σοβαρη πηγη που βρηκες ολη αυτη την θαυμαστη φιλοσοφια, θα μπω εγω στον κοπο να το κανω --->

https://wccftech.com/amd-ryzen-9-3950x-and-intel-core-i9-10980xe-cpu-3dmark-benchmark-leak/

Οριστε φιλε μου. Απο εδω βρηκες το πανεξυπνο που ειπωθηκε..... Απ το πιο ξεφτυλισμενο, περαν καθε αξιοπιστιας, χωρις ορια αξιοπρεπειας, κλικοθηρικο ως το κοκκαλο, πληρωμενο κ σε στρατιωτικη υπηρεσια της Ιντελας, το ινδικο  WCCFtech ........... Μαλιστα...... Το σαιτ που ολοι οι αλλοι reviewers ονομαζουν WTF Tech κ καθε φορα που βλεπουν κατι εκει το... παραβλεπουν κ προχωραν χαρωπα κ με χαμογελα σε οτιδηποτε αλλο (φτανει να μην ειναι wccftech...) !! To μερος που εχει βγαλει απειρα leaks  κ 99.9% πεφτει εξω, σε βαθμο να μην θελει κανενα αλλο σαιτ να εχει να κανει μαζι του !! Απο εκει μας εδωσες πληροφοριες.... (τωρα να υποθεσω οτι το ηξερες κ γι αυτο δεν εβαλες λινκ? ασε.... ας πουμε οτι δεν ηξερες τι διαβαζες κ απλα ξεχασες να επισυναψεις, λογω χαρας που λεγαμε...).

Φαντασου τι ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ που ειναι ολοι εκει στο WCCFart, που στο review κ την αναλυση για τον 10980 εχουν κ τον Mark Walton μαζι τους (!!!), τον PR manager της Ιντελας, να τους σιγονταρει απο διπλα κ να φτιαχνει το αρθρο μαζι τους !!!! ΧΑΧΑΧΑ!!!!! Χερι χερι με τον υπαλληλακο της Ιντελας κ οι συγκρισεις με AMD φυσικα!!! Διαβασε αν δεν πιστευεις---->

https://wccftech.com/intel-hedt-core-i9-10980xe-5-1-ghz-oc-all-cores/

Μεχρι που φτανουν στο σημειο να μεταφερουν ολοκληρη την γνωμη του στο "αρθρο" (σε εισαγωγικα, γιατι πιο πολυ ως paid for διαφημιση της μπλε μου μοιαζει εμενα), οπου κ λεει οτι με τα ρολογια που φτανει αυτο το μοντελο κ στα λεφτα που τον δινουν (1000Ε προτεινομενη στο μελλον), μπορει ανετα να παει κοντρα σε VFM τους ΑΜD κ μαλιστα να τους κερδισει !!!! Ακουσον ακουσον φιλε μου !!! Αν πιστεψουμε αυτους τους τυπους εκει στη Βομβαη (η οπου στον κορακα εδραζονται), οι επεξεργαστες της Ιντελας ειναι καλυτερα λεφτα ανα πυρηνα !!!!!!! Ομως εγω αδερφε δεν τρωω πιτσες στο Νεο Δελχι, ουτε πουλαω μπρικια στο Μπαγκλαντες. Αυτα τα ακουω βερεσε κ καταλαβαινω μονο την πραγματικοτητα, που ειναι πικρη κ ΑΛΗΘΙΝΗ --->

https://www.skroutz.gr/s/16378497/Intel-Core-i9-9980XE-Box.html

2200 το μαλι κ τα υπολοιπα ειναι παραμυθια της Χαλιμας (η οποιας αλλης νεροβραστης εχουν εκει κατω στην Καλκουτα) !!!

Εχεις τωρα αυτους να σου λενε οτι τα νουμερα του Tum_Apisak ειναι RUMOR !!!!! Οι βλακες που μολις ανακαλυψαν τα πουκαμισα κ βγαλαν τις κελεμπιες, αυτοι που ολοκληρο το σαιτ τους ειναι ενα Rumor, τολμαν κ μιλαν για τον Apisak, που ειναι θρυλος στα leak κ η γνωμη του εχει οσα μπαλακια δεν εχουν αυτοι μαζεμενοι παρεα κ πολλαπλασιασμενα επι των αριθμο των αγελαδων που κυκλοφορουν στην λεωφορο μπροστα απ τα γραφεια τους !!!!

Συμπερασματικα- τσεκαρε αυτο που λες οτι στεκει κ ελεγχε τις πηγες σου οτι στεκουν. Κ συμπληρωματικα, μην εμπιστευεσαι πληρωμενες "πορνες" του διαδυκτιου, που για εναν τσαμπα επεξεργαστη πουλαν κ την ξαδερφη τους ακομα. Το WTF Tech ειναι το πιο κραυγαλεο παραδειγμα. Αν δεν το ηξερες, τωρα το ξερεις. 

Εντελώς φιλικά.. Ένα απλό search στο database του 3dmark σε βγάζει ΆΚΥΡΟ. . 

Από τη μια χαίρεστε που υποθετικά περνάει ο 3950x τον 10980 και από την άλλη κράζετε για την τιμή του 9980xe...

Το οτί βγάζει λιγότερο από τον προκάτοχό του (9980xe) δεν μας νοιάζει..είτε early bios είτε es αρα κ χαμηλότερα ρολογια..Απλά να γίνει η φαση να κραξουμε την Intel... 

Εκτός αν πιστεύεις ότι θα βγει με χειρότερες επιδόσεις του προκατόχου του... 

Επεξ/σία από ShooterX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ShooterX είπε

Εντελώς φιλικά.. Ένα απλό search στο database του 3dmark σε βγάζει ΆΚΥΡΟ. . 

Από τη μια χαίρεστε που υποθετικά περνάει ο 3950x τον 10980 και από την άλλη κράζετε για την τιμή του 9980xe...

Το οτί βγάζει λιγότερο από τον προκάτοχό του (9980xe) δεν μας νοιάζει..είτε early bios είτε es αρα κ χαμηλότερα ρολογια..Απλά να γίνει η φαση να κραξουμε την Intel... 

Εκτός αν πιστεύεις ότι θα βγει με χειρότερες επιδόσεις του προκατόχου του... 

Λογικά είναι τα hardware mitigations, έκοψαν την απόδοση κάτι που οι παλιές γενιές δεν έχουν, το benchmark είναι καθαρό.

Η GPU δεν έχει σημασία ήταν CPU benchmark και οι RAM είναι μεν 3200 vs 2667 αλλά αυτός είναι ο σκοπός, έβαλαν RAM υποστηρίζονται από τον CPU. Οι 3ης γενιάς Ryzen υποστηρίζουν 3200, και μάλιστα ο Intel είναι σε Quad channel οπότε ίσα ίσα επωφελείται περισσότερο.

Καμία βάσιμη λογική εξήγηση έως τώρα οπότε ναι, μάλλον γιαυτό έκοψε τις τιμές κατά 50% η Intel γιατί η νέα τους γενιά δεν έχει να προσφέρει πρακτικά τίποτα νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Λογικά είναι τα hardware mitigations, έκοψαν την απόδοση κάτι που οι παλιές γενιές δεν έχουν, το benchmark είναι καθαρό.

Η GPU δεν έχει σημασία ήταν CPU benchmark και οι RAM είναι μεν 3200 vs 2667 αλλά αυτός είναι ο σκοπός, έβαλαν RAM υποστηρίζονται από τον CPU. Οι 3ης γενιάς Ryzen υποστηρίζουν 3200, και μάλιστα ο Intel είναι σε Quad channel οπότε ίσα ίσα επωφελείται περισσότερο.

Καμία βάσιμη λογική εξήγηση έως τώρα οπότε ναι, μάλλον γιαυτό έκοψε τις τιμές κατά 50% η Intel γιατί η νέα τους γενιά δεν έχει να προσφέρει πρακτικά τίποτα νέο.

Οπότε θα βγάλει ένα cpu χειρότερο από τον προηγούμενο... Αυτό λέτε...

Και ο 9900ks που βγήκε κ έχει hardware mitigation τέτοιο πέναλτι δεν έχει σε σχέση με τον απλό 9900k...

Ας δούμε τι θα βγει... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...