Προς το περιεχόμενο

Reflow GTX 760


Nick245

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο community. Έχω μια 760  ενός φίλου που έχει εδώ και λίγο καιρό βγάζει αρτιφακτς και αφού περάσουμε driver και κάνουμε restart την βλέπει ο υπολογιστής στο device manager αλλά σαν συσκευή με πρόβλημα και τελευταία βγάζει σκληρά αρτκιφακτς και χαλασμένη ανάλυση. Είπα λοιπόν να την κάνω reflow αλλά δε διαθέτω φουρνάκι. Οπότε λέω να δοκιμάσω με heatgun. Έχει κανείς εμπειρία σε τέτοιου είδος reflow ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Όσες φορές έχω κάνει εγώ, έχω καλύψει από πάνω με αλουμινόχαρτο το τσιπάκι και τα γύρω γύρω και μετά με ένα μαχαιράκι αφού το έχω ζουλήξει να πάρει το σχήμα του τσιπ το κόβω γύρω γύρω για να φανεί. Μετά το ζεσταίνω κυκλικά για 2 λεπτά από απόσταση 2-3 εκατοστών στους 350c που είναι η χαμηλή σκάλα στο δικό μου. Γενικά μπορώ να πω ότι έχω καταφέρει να αναστήσω τουλ 9/10 που έχω κάνει έτσι (κάποιες ζούνε ακόμα μετά από χρόνο και κάποιες μετά από ένα μήνα ή παραπάνω ξαναχάλασαν αλλά έτσι πάει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάποια κάρτα εύκαιρη για να το δείξω. Απλά κόψε ένα κομμάτι που να πιάσει γύρω γύρω το κομμάτι την κάρτας που έχει το τσιπ και τα γύρω γύρω για να μην το πάρει ο αέρας και να μην πάει στα διπλανά κυκλώματα. Ζούληξε το ώστε να πάρει το σχήμα του τσιπ και των δίπλα για να κρατήσει καλά και κόψε γύρω γύρω σε τετράγωνο σχήμα το στο σημείο του τσιπ (το μεγάλο). Νομίζω ότι το λέω απλά αρκετά. Το τσιπ που θέλει ζέσταμα είναι προφανώς το μεγάλο που λέει NVidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα τώρα κατάλαβα. Ξέρω ποιό είναι το τσιπ, απλά για το κόψιμο του σχήματος δεν είχα καταλάβει ακριβώς. Έγινε, θα το δοκιμάσω μέσα στην εβδομάδα και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το τσιπ ζέστανε έτσι? Να βγάλεις την ψυκτρα και όλα τα πλαστικά μέρη της πριν από οτιδήποτε! Το τονίζω σε περίπτωση που δεν το έχεις ξανακάνεις και δεν γνωρίζεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Στις 21/10/2019 στις 10:46 ΜΜ, Nick245 είπε

θα το δοκιμάσω μέσα στην εβδομάδα και θα ενημερώσω.

Πέρασαν πολλές βδομάδες. Έγινε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...