Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Launches Mi Surface Display Gaming Monitors[3440x1440 144hz VA]


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Φτάσαμε στο 2020 και ακόμα οθόνες με πραγματικό HDR δεν υπάρχουν. 

Η κατάσταση είναι τραγική στις οθόνες 

Και η ενσωμάτωση του ως τωρα ειναι κακη. Συνεδεσα το 2ο πισι στην oled τηλεοραση που εχω και το πρώτο hitman του 2016 με το hdr ενεργοποιημένο έδειχνε χαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, kostiger είπε

Και η ενσωμάτωση του ως τωρα ειναι κακη. Συνεδεσα το 2ο πισι στην oled τηλεοραση που εχω και το πρώτο hitman του 2016 με το hdr ενεργοποιημένο έδειχνε χαλια.

Ενω στις ταινιες λειτουργει αψογα απο οτι φαινεται ειναι δυσκολο να υλοποιηθει σωστα στα windows και στα παιχνιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kostiger είπε

Και η ενσωμάτωση του ως τωρα ειναι κακη. Συνεδεσα το 2ο πισι στην oled τηλεοραση που εχω και το πρώτο hitman του 2016 με το hdr ενεργοποιημένο έδειχνε χαλια.

Τα μισά παιχνίδια δεν παίζουν σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostiger είπε

Στις κονσολες για παράδειγμα ειναι πολυ διαφορετικα τα πράγματα.

Στις κονσολες απο το 2008 ειχαμε DTS/DD ηχο ειχα το ps3 με οπτικη στον ενισχυτη και επαιζε παρα πολυ καλα ειδικα uncharted/god of war που ειχαν DTS. Στον υπολογιστη οποτε θελει περναει DTS αλλες φορες στελνει ασυμπιεστο LPCM. Δεν βγαζω ακρη. Τα ιδια και με το HDR. Θεμα των windows/παιχνιδιων 100% γιατι το hardware μια χαρα το υποστηριζει στις νεες μητρικες(για τον ηχο) η στο HDR κομματι(monitors που το υποστηριζουν).

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στις κονσολες απο το 2008 ειχαμε DTS/DD ηχο ειχα το ps3 με οπτικη στον ενισχυτη και επαιζε παρα πολυ καλα ειδικα uncharted/god of war που ειχαν DTS. Στον υπολογιστη οποτε θελει περναει DTS αλλες φορες στελνει ασυμπιεστο LPCM. Δεν βγαζω ακρη. Τα ιδια και με το HDR. Θεμα των windows/παιχνιδιων 100% γιατι το hardware μια χαρα το υποστηριζει στις νεες μητρικες(για τον ηχο) η στο HDR κομματι(monitors που το υποστηριζουν).

Δεν υπάρχει λόγος να σε χαλασει το ασυμπιεστο LPCM, απλα του λείπει η ταμπέλα, αλλα ναι, οι κονσολες στα 2 συγκεκριμένα σημεία ειναι μπροστα.. 

Και για καποιο λογο ανέκαθεν το DOLBY DIGITAL καθόταν καλυτερα στα αυτια μου απο το DTS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kostiger είπε

Δεν υπάρχει λόγος να σε χαλασει το ασυμπιεστο LPCM, απλα του λείπει η ταμπέλα, αλλα ναι, οι κονσολες στα 2 συγκεκριμένα σημεία ειναι μπροστα.. 

Και για καποιο λογο ανέκαθεν το DOLBY DIGITAL καθόταν καλυτερα στα αυτια μου απο το DTS.

Το dolby digital εχει μεγαλυτερη καθαροτητα και μοιραζει καλυτερα τα καναλια. Το DTS εχει μεγαλυτερο low end λογω διπλασιου bitrate. 640kbps DD με 1.5MB του DTS. DD γουσταρω και εγω στις ταινιες. Σε τετοια μικρα θεματα οι κονσολες ειναι πολυ μπροστα χρονια τωρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2019 στις 2:51 ΜΜ, Havik είπε

Εμπιστεύεσαι κινεζομαγαζα με την εγγύηση; έχω αγοράσει άπυρες φορές από ebay/ali κτλ, αλλά ρε γμτ, όταν πρόκειται για πράγματα αξίας που μπορεί να χρειαστεί εγγύηση πάντα τα αποφεύγω.

To gearbest ειναι top και σπαθι. Μου χει αντικαταστησει προιοντα που χαθηκαν κατα την μεταφορα (Ελληνικα ταχυδρομεια σε γιορτινες περιοδους, γαρ) ετσι απλα, επειδη τους το ζητησα, μου χουν κανει και διαφορα δωρακια επειδη καποιες φορες καθυστερησαν αυτοι ή μου στείλανε λάθος παραγγελια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, bilythekid είπε

Στις ultra wide curved δεν παραμορφώνει την εικόνα, σαν να τραβάει τις άκρες; 

Μονο σε 16:9 περιεχομενο. Πχ youtube videos η σειρες σε 16:9. Σε παιχνιδια/ταινιες προσθετει περιεχομενο αριστερα δεξια χωρις καμια παραμορφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2019 στις 2:39 ΜΜ, Arkin είπε

Μονο σε 16:9 περιεχομενο. Πχ youtube videos η σειρες σε 16:9. Σε παιχνιδια/ταινιες προσθετει περιεχομενο αριστερα δεξια χωρις καμια παραμορφωση.

Μα κι εκει δεν παραμορφώνει, απλά βλέπεις σε 16:9 και στις άκρες κενό (μαύρο) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στις ταινίες δεν παραμορφώνει, απλά δεν έχεις black bars πάνω κάτω όπως στις 16:9 οθόνες, εκτός και αν είναι κάποια παλιά ταινία 4:3 οπότε θα έχεις blackl bars δεξιά αριστερά όπως θα έχεις και στην 16:9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Μα κι εκει δεν παραμορφώνει, απλά βλέπεις σε 16:9 και στις άκρες κενό (μαύρο) 

Ναι παράλειψη μου εννοώ ότι αν θέλει να γεμίσει όλη την οθόνη θα υπάρξει παραμόρφωση. Πάντα σε 16:9 υλικό. Αλλιώς μαύρες μπάρες αριστερά δεξιά σε σειρές και YouTube.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...