Προς το περιεχόμενο

Κάρτα sim για δεδομένα μονο


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

χρειάζομαι μια κάρτα sim για δεδομένα η οποία θα μπει σε ένα επαγγελματικό μηχάνημα gps. Τα δεδομένα που χρειάζομαι είναι ελάχιστα το πολύ 10mb/μηνα.

Μέχρι τωρα χρησιμοποιώ κάρτα vodafone cu αλλά με τις απαιτήσεις που έχουν βάλει, ανανέωση min 10€ κάθε δίμηνο και οι οποίες θα γίνουν 12€/μήνα πλέον δεν θα συμφέρει η λύση αυτή.

Υπάρχει κάτι εναλλακτικό; Μια κάρτα χωρίς πάγια που θα μπορούσα να πληρώνω μονο το internet που καταναλώνω; Την λύση της extra sim του πακέτου που έχω στην cosmote την έχω ήδη χρησιμποιήσει αλλά χρειάζομαι ακόμα μια sim.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως αυτο θα σου προτεινα και εγω την intertelecom. εαν εχεις ως βασικο νουμερο καποιο νουμερο καρτοκινητης cu ή whats up μπορεις να ανανεωνεις το νουμερο και να μεταφερεις στο δικο σου νουμερο τα χρηματα και να αξιοποιεις τα δωρεαν ιντερνετ 1200mb +100 που δινουνε . 

επισης αμα εισαι ατομο εως και 30 χρονων  και εχεις cu μπορει να βαζεις καρτα 1 φορα το διμηνο 10 ευρω και να σου δινει αλλα 10 ευρω μπονους μεσω απο την ευρωπαικη καρτα νεων. 

δες εδω https://europeanyouthcard.gr/offers/vodafone-cu/. ( εννοειται οτι μπορεις να τα μεταφερεις σε αλλο νουμερο cu προσεχε ως τον περιορισμο που εχει το vodafone sharing  νομιζω οτι θελει συνολο 25 ευρω τον τελευταιο τριμηνο να εχουνε γινει για να μεταφερθει το ποσο. 

αντιστοιχα εαν εχεισ whats up με την ευρωπαικη καρτα νεων σου δινει 600 λεπτα προς whats up +600mb παλι με 10 ευρω ανανεωση εαν ενεργοποιησεις την ευρωπαικη καρτα νεων δες εδω https://europeanyouthcard.gr/offers/cosmote/ . 

επισης αμα δηλωσεις εσυ το νουμερο να αποδιδει 100mb στο δικο σου νουμερο οταν βαζεις εσυ καρτα μεταφερεται η ημερομηνια ληξης. 

επισης για ανανεωση στο cu ή σε οποιασδηποτε αλλο καρτοκινητο vodafone μπορεις να αγοραζεις απο το σουπερ μαρκετ προϊοντα ( συγκεκριμενα προϊοντα της λιστας ) μεσω της υπηρεσιας cash back και να ανανεωσεις το νουμερο σου , πχ να βαλεις 2 ευρω ανανεωση . μην ξεχνας οτι αφαιρεται και ο φορος κινητης τηλεφωνιας 12%. αρα να διαιρεσεις το ποσο με το 1,12 για να δεις τι θα μπει το καθαρο ποσο.  η καταχωρηση της αποδειξης γινεται μονο μεσω της εφαρμογης my vodafone app . και θελει καποιον  καιρο να μπουν τα χρηματα στο πορτοφολι του cash back. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

1. Είμαι πάνω απο 30 οπότε δεν έχω τα οφέλη που μου λέτε.

2. Η inter telecom θα πιάνει σήμα όπως η cosmote ή vodafone? Γιατι αν δεν έχει καλό σήμα δεν θα κανω δουλειά. Προς το παρόν στην Κρητη που βρίσκομαι δεν ειχα πουθενα προβλημα σήματος με cosmote και vodafone.

3. Κατι πακέτα που δίνουν οι cosmote-vodafone Iot (Internet of things) λένε τίποτα; Είδα ότι έχει με 4€/μηνα 25mb που είναι αρκετό για τις ανάγκες μου και ξεμπερδεύω με τις ανανεώσεις.

 

Υ.Γ. Στην cu μου έχουν μαζευτεί 35€ τα οποία δεν τα καταναλώνω, υπάρχει τρόπος να τα εκμεταλλευτώ ή τα χάνω με τη λήξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gto234 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

1. Είμαι πάνω απο 30 οπότε δεν έχω τα οφέλη που μου λέτε.

2. Η inter telecom θα πιάνει σήμα όπως η cosmote ή vodafone? Γιατι αν δεν έχει καλό σήμα δεν θα κανω δουλειά. Προς το παρόν στην Κρητη που βρίσκομαι δεν ειχα πουθενα προβλημα σήματος με cosmote και vodafone.

3. Κατι πακέτα που δίνουν οι cosmote-vodafone Iot (Internet of things) λένε τίποτα; Είδα ότι έχει με 4€/μηνα 25mb που είναι αρκετό για τις ανάγκες μου και ξεμπερδεύω με τις ανανεώσεις.

Υ.Γ. Στην cu μου έχουν μαζευτεί 35€ τα οποία δεν τα καταναλώνω, υπάρχει τρόπος να τα εκμεταλλευτώ ή τα χάνω με τη λήξη;

ΥΓ. Μπορείς να τα μεταφέρεις σε κάποιον άλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρο διάβασα το FAQ και κατάλαβα πως επιλέγεις δίκτυο αλλά δεν ξέρω αν κάνει για την περιπτωση μου γιατί πρέπει να ενεργοποιηθεί το roaming και τέτοια ρύθμιση το μηχάνημα που θέλω να την βάλω δεν έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το roaming ειναι προενεργοποιημενο

οποιο δικτυο κινητης τηλεφωνιας θελεις χρησιμοποιεις αρα δεν υπαρχει προβλημα επισης δεν εχει ημερομηνια ληξης το υπολοιπο σου . κοστιζει 15 ευρω η καρτα σημ. δοκιμασε την και βλεπεις . οσο για τα 35 ευρω που εχουνε μαζευτει μπορεις να τα μεταφερεις σε ενα αλλο νουμερο cu πχ καποιον που τα χρειαζεται και να τα παρεις σε μετρητα απο εκεινον  αν το δεκτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση επί της ευκαιρίας

Οι κάρτες sim που μπαίνουν στους συναγερμούς, κάνουν χρήση data ή κλήσεων;

Ρωτάω γιατί εδώ και καιρό έχω μια κάρτα με μηδενικό πάγιο, το οποίο όμως μόνο μηδενικό δεν είναι πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά πήρα extra sim για δεδομένα απο vodafone.

Το πρόβλημα μου τωρα είναι ότι η παλιά συσκευή δεν αναγνωρίζει την sim. Έχει αλλάξει κατι στις sim; Την συγκρίνω με μια παλιά CU που έχω και φαίνονται ίδες με εξέρεση τις χαραγές στην χαλκινη επιφάνεια.

Υπάρχει περίπτωση να ζητήσω sim που να είναι συμβατή με πιο παλιές συσκευές;

Ξέρω θα μου πείτε ρώτα στην vodafone απλα αν έχει κάποιος εμπειρία να ξέρω τι θα περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να ήταν του 2012-2014 κάπου εκεί, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Και η extra sim της cosmote που ήταν 2ετίας έπαιζε κανονικά στο μηχάνημα (pda).

Το περίεργο είναι ότι την καινούργια sim την έχω δοκιμάσει σε 3 συσκευές και την αναγνωρίζει μονο η μια (Samsung S3 mini). Οι άλλες δύο (Samsung Trend plus και Motorola PDA) τιποτα..

 

Επεξ/σία από gto234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...