Προς το περιεχόμενο

Αγοορά Υδρόψυξης AM4 Socket


Dimi Arap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και τα άλλαζω όλα λέω να πάρω και υδροψυξη να βάλω...Τι επιλογές έχουμε?? Μέχρι 150€

Έχω σταμπάρει μερικές στο σκρουτζ 

 

Screenshot_2019-10-26-01-22-11-964_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.png

Screenshot_2019-10-26-01-22-03-550_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αυτό το άρθρο σε βοηθήσει στην επιλογή σου.

Κάτι που ίσως το ξέρεις ήδη είναι ότι πέρα από την φοβερή εμφάνιση και την δυνατότητα για λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες σε full load δεν έχουν καλό cooling to noise ratio σε σχέση με Noctua NH-15D και Be Quiet Dark Rock Pro 4, ιδίως σε μικρό load. Μερικές μικρές έχουν και χειρότερο cooling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, elpenor είπε

Ίσως αυτό το άρθρο σε βοηθήσει στην επιλογή σου.

Κάτι που ίσως το ξέρεις ήδη είναι ότι πέρα από την φοβερή εμφάνιση και την δυνατότητα για λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες σε full load δεν έχουν καλό cooling to noise ratio σε σχέση με Noctua NH-15D και Be Quiet Dark Rock Pro 4, ιδίως σε μικρό load. Μερικές μικρές έχουν και χειρότερο cooling.

Πολύ περίεργο site δεν έχει ούτε μια ψύκτρα από την coolermaster ποιο πιθανό για promotion άρθρο μοιάζει και ειδικά όταν βλέπω αυτά τα temp με τάση 1.141 με κάνουν να γελάω λίγο παραπάνω. 

TS. Αν χωράει το κουτί σου μια υδρόψυξη με τριπλό φαν πας εκεί αν πάρεις κάποια από coolermaster ίσως χρειαστεί να αλλάξεις τα φαν γιατί λένε ότι κάνουν φασαρία ένας φίλος μου πάντως έχει την δεύτερη την Corsair H115i και είναι χαρούμενος αν και η 5η που έχεις βάλει την coolermaster με τριπλό φαν την λες και δελεαστική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dimi Arap είπε

Νομίζω χωράει τριπλό..Για την cm masterliquid λες ότι είναι δελεαστική? 

Screenshot_2019-10-26-01-18-56-397_com.android.chrome.png

Ναι, απλά κοίτα πόσα χρόνια εγγύηση δίνει η κάθε μία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φίλε μου κράτα τα ωραία σου λεφτάκια και φάτα  σε ένα πολύ καλό τροφοδοτικό ή και σε ποιο τούμπανο κουτί, σε μια ποιο τούμπανη κάρτα γραφικών, στο φινάλε δωστα για μια καλυτερη οθόνη. Η υδρόψυξη είναι μια υπερβολή που το μονο που θα καταφέρει είναι παραπάνω θόρυβος. Η επιλογή τα γούστα είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. Απλά φιλικά σου μηλάω μετά από 6 χρόνια με υδρόψυξη. Είμαι με την τον 2600 και του φοράω την ψύκτρα του 2600χ. Ολα δροσερά και ΗΣΥΧΑ . 

edit: εγγύηση για το προιον της σου δινει. ΟΧΙ όμως για τα υπόλοιπα μερη του υπολογιστή που θα πάρει μαζί της. Οταν ομως στάξει πάνω στην μητρική ή την κάρτα γραφικών χτύπα ξύλο, όπως έχουν πάθει πολλοί μεχρι τωρα, τότε πέρνεις αγκαλιά την rma υδρόψυξη και κλαις για την καρτούλα σου ή για την μητρική σου, και που έμεινες χωρίς πισι.

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

φίλε μου κράτα τα ωραία σου λεφτάκια και φάτα  σε ένα πολύ καλό τροφοδοτικό ή και σε ποιο τούμπανο κουτί, σε μια ποιο τούμπανη κάρτα γραφικών, στο φινάλε δωστα για μια καλυτερη οθόνη. Η υδρόψυξη είναι μια υπερβολή που το μονο που θα καταφέρει είναι παραπάνω θόρυβος. Η επιλογή τα γούστα είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. Απλά φιλικά σου μηλάω μετά από 6 χρόνια με υδρόψυξη. Είμαι με την τον 2600 και του φοράω την ψύκτρα του 2600χ. Ολα δροσερά και ΗΣΥΧΑ . 

edit: εγγύηση για το προιον της σου δινει. ΟΧΙ όμως για τα υπόλοιπα μερη του υπολογιστή που θα πάρει μαζί της. Οταν ομως στάξει πάνω στην μητρική ή την κάρτα γραφικών χτύπα ξύλο, όπως έχουν πάθει πολλοί μεχρι τωρα, τότε πέρνεις αγκαλιά την rma υδρόψυξη και κλαις για την καρτούλα σου ή για την μητρική σου, και που έμεινες χωρίς πισι.

Σου πληρώνει και ότι πάρει μαζί εφόσον είναι εντός εγγύησης όταν πρόκειται για διαρροή πολύ απλά δεν θα κουνήσεις τίποτα θα το αφήσεις έτσι και θα μιλήσεις με το σέρβις για το τη βήματα θα ακολουθήσεις και τι θα χρειαστεί, καμιά φορά μπορείτε να διαβάζετε και λίγο στο reddit περί τι γίνεται με εγγύηση κλπ που εκεί είναι από εξωτερικό και γίνονται ποιο πολλά, πχ τι έκαναν τα ατομα που πάθανε αυτό που λες γιατί ο κλασσικός Έλληνας αν πάθει κάτι τέτοιο θα βγάλει την υδρόψυξη και θα την βαράει με την βαριοπουλα που του χάλασε τον υπολογιστή αντί να σκεφτεί ήρεμα και να ακολουθήσει την διαδικασία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Σου πληρώνει και ότι πάρει μαζί εφόσον είναι εντός εγγύησης όταν πρόκειται για διαρροή πολύ απλά δεν θα κουνήσεις τίποτα θα το αφήσεις έτσι και θα μιλήσεις με το σέρβις για το τη βήματα θα ακολουθήσεις και τι θα χρειαστεί, καμιά φορά μπορείτε να διαβάζετε και λίγο στο reddit περί τι γίνεται με εγγύηση κλπ που εκεί είναι από εξωτερικό και γίνονται ποιο πολλά, πχ τι έκαναν τα ατομα που πάθανε αυτό που λες γιατί ο κλασσικός Έλληνας αν πάθει κάτι τέτοιο θα βγάλει την υδρόψυξη και θα την βαράει με την βαριοπουλα που του χάλασε τον υπολογιστή αντί να σκεφτεί ήρεμα και να ακολουθήσει την διαδικασία. 

εκει φιλε μου επικρατουν άλλοι νομοι και κανονες περι εγγυησεων των εκαστοτε προιοντων. Στο ελλαδισταν όμως αρπαγμένες μνημες τους πας, και κοιτάνε να σε βγάλουν τρελο λεγοντας οτι τις τεστάρανε και είναι οκ. Μην συγκρίνεις ανομοιες συνθήκες και καταστάσεις. Εκει τα καταστήματα προσέχουν τον πελάτη τους και του παρέχουν τέτοιο support που εδώ ούτε στον ύπνο μας δεν το έχουμε δεί. τεσπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlueAverage είπε

εκει φιλε μου επικρατουν άλλοι νομοι και κανονες περι εγγυησεων των εκαστοτε προιοντων. Στο ελλαδισταν όμως αρπαγμένες μνημες τους πας, και κοιτάνε να σε βγάλουν τρελο λεγοντας οτι τις τεστάρανε και είναι οκ. Μην συγκρίνεις ανομοιες συνθήκες και καταστάσεις. Εκει τα καταστήματα προσέχουν τον πελάτη τους και του παρέχουν τέτοιο support που εδώ ούτε στον ύπνο μας δεν το έχουμε δεί. τεσπα 

Γιατί ποια εταιρία στην Ελλάδα παράγει επεξεργαστές, κάρτες γραφικών κλπ? Προφανώς και θα μιλήσεις με το support από εκεί msi θα είναι, gigabyte, corsair θα είναι amd θα είναι κλπ στο κάθε ελληνικό σέρβις θα πας αν όντως έχουν σέρβις πχ άλλο να αγοράσεις έναν επεξεργαστή από το πλαίσιο με 300 ευρώ και άλλο να πάρεις από το σκρουτζ που το κατάστημα δεν είναι καν φυσικό (δηλαδή δεν έχει υποδομή δουλεύει μόνο μέσω ίντερνετ) που το έχει στα 280.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος μηλησε για ντοπια παραγωγή? Για υποστίριξη του πελάτη τους μηλησα. Και μιας και αναφέρθηκες στο συγκεκριμένο κατάστημα, το πλάίσιο το θεωρείς κατάστημα που υποστηρίζει σωστά τον πελάτη του? Οχι φίλε μου. Και θα σου φέρω για παράδειγμα την υποστίριξη του πελάτη του σε ακριβά προιόντα. Παράδειγμα τα ακριβά κουτιά της corsair που πουλάει. Που είναι τα ανταλλακτικά τους οταν χρειάζεσαι να αγοράσεις κάτι για να προσθέσεις ή να αντικαταστήσεις? Πουθενα. Αμα τα ζητησεις να στα φερουνε θα στα φέρουνε? Ασε μην μου πεις δεν χρειαζεται. Εχω το corsair 750d αγορασμένο από πλαισιο 250 ευρω το 2013 παρακαλω. και το έχω με γρατσουνισμενο τζάμι και κάτι αλλες μικροζημιες 3 χρόνια τωρα ,και η μονη τους πρόταση είναι να παω σε καινουργιο. Και μηλάμε για ανταλακτικα που ειχε γεμισει ολη η Αμερικη  Αυστραλια και η Αγγλια. Και φυσικο μαγαζι λοιπον που ειναι παραμενει ενα απο τους πουθεναδες που δεν σεβεται τον πελάτη του. Ασε που δεν είναι retailer κανενος από αυτους που ανέφερες. Το άκουσα και αυτό. Μαγαζι που σεβεται και υποστιριζει τον πελάτη του το πλαισιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2019 στις 1:22 ΠΜ, Dimi Arap είπε

Μιας και τα άλλαζω όλα λέω να πάρω και υδροψυξη να βάλω...Τι επιλογές έχουμε?? Μέχρι 150€

Έχω σταμπάρει μερικές στο σκρουτζ 

Screenshot_2019-10-26-01-22-11-964_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.png

Screenshot_2019-10-26-01-22-03-550_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.png

ποιο cpu? Χρήση ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueAverage είπε

Ποιος μηλησε για ντοπια παραγωγή? Για υποστίριξη του πελάτη τους μηλησα. Και μιας και αναφέρθηκες στο συγκεκριμένο κατάστημα, το πλάίσιο το θεωρείς κατάστημα που υποστηρίζει σωστά τον πελάτη του? Οχι φίλε μου. Και θα σου φέρω για παράδειγμα την υποστίριξη του πελάτη του σε ακριβά προιόντα. Παράδειγμα τα ακριβά κουτιά της corsair που πουλάει. Που είναι τα ανταλλακτικά τους οταν χρειάζεσαι να αγοράσεις κάτι για να προσθέσεις ή να αντικαταστήσεις? Πουθενα. Αμα τα ζητησεις να στα φερουνε θα στα φέρουνε? Ασε μην μου πεις δεν χρειαζεται. Εχω το corsair 750d αγορασμένο από πλαισιο 250 ευρω το 2013 παρακαλω. και το έχω με γρατσουνισμενο τζάμι και κάτι αλλες μικροζημιες 3 χρόνια τωρα ,και η μονη τους πρόταση είναι να παω σε καινουργιο. Και μηλάμε για ανταλακτικα που ειχε γεμισει ολη η Αμερικη  Αυστραλια και η Αγγλια. Και φυσικο μαγαζι λοιπον που ειναι παραμενει ενα απο τους πουθεναδες που δεν σεβεται τον πελάτη του. Ασε που δεν είναι retailer κανενος από αυτους που ανέφερες. Το άκουσα και αυτό. Μαγαζι που σεβεται και υποστιριζει τον πελάτη του το πλαισιο.

2013 ανάθεμα αν η ίδια Corsair βγάζει ανταλλακτικά ίσως αν βρεις σε κάποιο στοκ αλλά θα πληρώσεις τα λεφτά που θα ζητήσουν? Τεσπα πολύ off topic φύγαμε άτομα έχουν πάρει RMA πράγματα ακόμα κ από δική τους λάθος χρήση ποιο πολύ παίζει ρόλο πως θα μιλήσεις με τον καθένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το κατάστημα με την εγγύηση; Το κατάστημα απλά αναλαμβάνει την διαδικασία μέχρι 1 άντε δύο χρόνια. Το προϊόν που αγόρασες μπορεί να έχει 3 χρόνια εγγύηση, οπότε μιλάς απευθείας με την εταιρεία. Μην πω ότι μιλάς με την εταιρεία ακόμη και αν έχεις ακόμη εγγύηση καταστήματος. Για παράδειγμα εγώ έχασα μια βίδα από το κουτί και απλά άνοιξα ticket στην NZXT (ενώ έχω ακόμη εγγύηση από το κατάστημα) και μου έστειλαν 2 βίδες από την Αμερική τζάμπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τι σχέση έχει το κατάστημα με την εγγύηση; Το κατάστημα απλά αναλαμβάνει την διαδικασία μέχρι 1 άντε δύο χρόνια. Το προϊόν που αγόρασες μπορεί να έχει 3 χρόνια εγγύηση, οπότε μιλάς απευθείας με την εταιρεία. Μην πω ότι μιλάς με την εταιρεία ακόμη και αν έχεις ακόμη εγγύηση καταστήματος. Για παράδειγμα εγώ έχασα μια βίδα από το κουτί και απλά άνοιξα ticket στην NZXT (ενώ έχω ακόμη εγγύηση από το κατάστημα) και μου έστειλαν 2 βίδες από την Αμερική τζάμπα..

Απλά δεν ξέρουν να μιλάνε αυτό συμβαίνει σκοπός είναι μόλις αγοραστή κάτι να δηλωθεί το προϊόν στη κάθε εταιρεία που είναι πχ amd-intel κλπ ώστε να μπει σε ενεργή κατάσταση και να φανεί κιόλας αν είναι γνήσιο(την στιγμή που θα αποδεχτεί το site τον serial number κλπ) όλα τα άλλα μετά χρειάζεται υπομονή και αναμονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι έτσι φίλε μου. Γιατί τους πληρώνεις τις τόσο φουσκομέες τιμές? Για τα ωραια ματια της πωλήτριας? Οταν πας σε ένα κατάστημα φυσικό που σου πουλάει το προιον εως και 50% παραπάνω, αυτό το παραπάνω που πληρώνεις,είναι να  σε εξυπηρετήσουν ΕΚΕΙΝΟΙ, και αν χρειάζεται επικοινωνία με τις εταιριες να επικοινωνήσουν ΕΚΕΙΝΟΙ με τις εταιρίες και να μηλάνε αυτοί. Αν είναι να τρέχω να βγάλω τα κάστανα από την φωτιά εγω, ακόμα και για μια βίδα, τότε ειναι μια χαρα και τα σκρουτζομάγαζα που εχουν πολυ χαμηλότερες τιμές και το ξέρεις εξαρχής οτι θα τρέξεις εσυ αν χρειαστει.. Αλωστε κάποιοι δεν έχουν τον χρόνο ή αν θές και τις γνώσεις για να μηλησουν με τις εταιρίες. Αν ήτανε σωστοί τόσα χρόνια δίπλα  στον πελάτη τους, τα ράφια τους ακόμα θα είχανε computer parts, και οχι κούπες και φλιτζάνια. 

15 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

2013 ανάθεμα αν η ίδια Corsair βγάζει ανταλλακτικά ίσως αν βρεις σε κάποιο στοκ αλλά θα πληρώσεις τα λεφτά που θα ζητήσουν? Τεσπα πολύ off topic φύγαμε άτομα έχουν πάρει RMA πράγματα ακόμα κ από δική τους λάθος χρήση ποιο πολύ παίζει ρόλο πως θα μιλήσεις με τον καθένα. 

 

15 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

2013 ανάθεμα αν η ίδια Corsair βγάζει ανταλλακτικά ίσως αν βρεις σε κάποιο στοκ αλλά θα πληρώσεις τα λεφτά που θα ζητήσουν? Τεσπα πολύ off topic φύγαμε άτομα έχουν πάρει RMA πράγματα ακόμα κ από δική τους λάθος χρήση ποιο πολύ παίζει ρόλο πως θα μιλήσεις με τον καθένα. 

Δεν μηλησα για εχτες . μηλησα για πριν τρια χρονια. Οταν τα ανταλλακτικα και το εργοστασιο τα εβγαζε και υπηρχαν σε πληθωρα στην διεθνη αγορα.αφου σε χάλασε το 2013, και το θεωρεις σοβαρη υπερασπιστικη γραμμη για το αγαπημενο  σου πλαισιο ,να σου πω για το 750d airflow edition του 2017 που ειχανε διαφορα μονο στο μπροστινο καπακι, και για όλα τα ακόμα ποιο καινουργια μοντελα, οπως το 570χ, που εχει πρωτη μουρη στα ράφια του και το μοσχοπουλαει 30% πιο ακριβα απο τα αλλα μαγαζια. Αλοιμονο σε όποιον του σπασει το tempered glass, και χρειαστει να αγορασει καινουργιο. Κακως που δεν το αγόρασε απο το πλαισιο και δεν το μοσχοπληρωσε, γιατι  γιαυτο ειναι το πλαισιο εκει , να υποστηριξει τον πελάτη του , και σε ευλογο χρονικο διαστημα να να του φερει καινουργιο., χωρίς ο πελατης να ασχοληθει και να τρεξει περισσοτερο.  Ασε ρε φιλε. Καλά κανει και πουλάει κουπες και μολυβοθηκες στα ραφια που ειχε καμερες και ακουστικα. Αφου μεχρι εκει είναι η εγγύηση που προσφέρει στον πελάτη του. Αντε με το καλο. Μολις τους παρει χαμπαρι ο κοσμος και για τα ψυγεια και τις κουζινες, μετά τι αλλο μενει? Καλαθουνες απεξω, και μεσα ολο το μαγαζι γεμισμα με εμπορευμα του, ΟΛΑ 1 ΕΥΡΩ.

18 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Σου πληρώνει και ότι πάρει μαζί εφόσον είναι εντός εγγύησης όταν πρόκειται για διαρροή πολύ απλά δεν θα κουνήσεις τίποτα θα το αφήσεις έτσι και θα μιλήσεις με το σέρβις για το τη βήματα θα ακολουθήσεις και τι θα χρειαστεί, καμιά φορά μπορείτε να διαβάζετε και λίγο στο reddit περί τι γίνεται με εγγύηση κλπ που εκεί είναι από εξωτερικό και γίνονται ποιο πολλά, πχ τι έκαναν τα ατομα που πάθανε αυτό που λες γιατί ο κλασσικός Έλληνας αν πάθει κάτι τέτοιο θα βγάλει την υδρόψυξη και θα την βαράει με την βαριοπουλα που του χάλασε τον υπολογιστή αντί να σκεφτεί ήρεμα και να ακολουθήσει την διαδικασία. 

Για ανέβασε εστω μια δήλωση καποιου σε φορουμ που επαθε ζημια και του τα αντικαταστησαν? Εδω στην Ελλάδα οχι αμερικη ή γερμανια. Η υδρόψυξη είναι custom modding σε ενα πισι, το φορας με δικη σου επιλογη, και καμια προδιαγραφη κανενος κατασκευαστη, ειτε αυτο αφορα επεξεργαστη μητρικη ειτε καρτα γραφικων, δεν περιλαμβανει τιποτα διαφορετικο περα απο την default ψηκτρα που προβλεπει ο επεξεργαστης. Οπότε δεν σε καλύπτει σε καμια εγγύηση. Με λιγα λογια θελεις να κανεις την καστομια σου - καγκουρια σου? Πέρνεις το ρισκο και την  ευθύνη. και ειναι πολυ λογικο. Γιατί αν εσυ βαλεις εναν πολυ ζεστο επεξεργαστη  με υδροψυξη ,παραδειγμα σε κουτι με μηδενικο airflow,  και γινει ζημια, ποια εγγυηση θα σε καλυψει? Αν εσυ βαλεις υδροψυξη στην καρτα γραφικων για ποια εγγύηση μηλας?οποτε χιλιες φορες μια πολυ καλη αεροψυξη που δεν εχει ρισκο. Αφήστε λοιπον την παραπληροφορηση γιατι τα λεφτα ειναι αλλουνου και αλλος ειναι που θα κλαιει αν γίνει μαμακία. Και μεταξυ μας μονο η ιντελ θα σας βοηθησει να ξεστοκάρεται. Ο ενοων νοητω!

Επεξ/σία από BlueAverage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...