Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε τον επεξεργαστή Core i9-9900KS Special Edition με τιμή $513


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

τρολλάρεις τωρα! Δεν μπορει να πιστευεις στα σοβαρα τα βιντεο αυτου του αθλιου που εχει γεμισει το youtube με βιντεο, οπου το gameplay κομματι ειναι παντα το ιδιο σε ολα του τα βιντεο, και τα fps τα γραφει παντα απο μονος του, ωστε να γραφει ότι του κατέβει. Το afterburner δεν το εχει ανακαλυψει ακομα? Αλλα μάλλον δεν συμφερει. Αν δεν είναι κολληγμενο και αναξιοπηστο fan boy αυτος τοτε ποιος αλλος ειναι? Θα πυστευες αραγε αν ενας κολλημενος amdakias ανεβαζε βιντεο με ενα τυχαιο gameplay και εγραφε απο μονος του τα fps? Ελα να σοβαρευομαστε λιγο, και οταν ανεβαζουμε στοιχεια και αποδειξεις για να υποστηριξουμε την αποψη μας, να μην παρουσιαζουμε γελιοτητες του νηπιαγωγιου που καποιοι εχουν βρωμισει το youtube για να βγαλουν φραγκα και να παρουν επεξεργαστες δωρακια. Αν εχεις βιντεο με afterburner ανεβασε το. Σε καθε αλλη περίπτωση σε τιμαει περισσοτερο να σωπαινεις.

Ποιο πάνω γράφω οτι το είδα και κακώς δεν ανεφέρα την λέξη τυχαία. Οχι δεν τον ξέρω και ίσως το video να είναι μουφα γι αυτο το ανεβασα εδω για καποιους που ασχολούνται περισσότερο και γιατι μου εκανε εντύπωση οτι ο 3500χ να βγαζει την ιδια δυναμη με τον 9700k. Απλα βλέπω οτι σε 2κ και πανω σε gaming ολοι οι επεξεργαστες πλέον είναι τι ίδιο δυνατοί μιας και ταβανιαζει η vga. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, AMMTECH είπε

συμφωνώ αλλά η intel μιλάει για fps σε 1080p και μιλάμε για gaming και λέω εγώ τώρα σιγά σιγά το 2κ μπαίνει την ζωή μας  κάποιοι ήδη έχουν 4κ οθόνες τι νόημα έχει να μετράμε fps σε 1080p μάλλον τους βολεύει προς το παρόν. Αν μας ενδιαφέρει η δύναμη του επεξεργαστή γενικά η intel είναι πολύ πίσω σε σχέση με την σειρά ryzen 3xxx. Εκεί που  την ενδιαφέρει είναι μόνο 1080p. Oσοι λοιπόν θέλουν και το τελευταίο fps ας πάνε σε 9900k - ks - kf προσθέτουν και μια υδοψυξη πολυ καλή  γιατι μονο ετσι παιζουν οι intel. Γνώμη δικιά μου φυσικά οποιος θελει τωρα gaming pc και λεφτα στην τσεπη παει καθαρα σε ryzen. 

εγω παντως το εχω μεγάλη απορια. Λεει η ίντελ οτι, ο 9700 και ο 9900κ ειναι 95watt tdp. Αλλά δεν τους στέλνει με ψυκτρα. Αραγε θα μπορουσε να δουλεψει με την wraith prism? Τωρα με τους 3d printers που έχουν πολλα παιδια εδω στο insomnia θα μπορούσε να φτιαχτει βαση (τα 2 πλαστικα που πιανει η ψυκτρα) για τις z370- z390. Εχει κάνει κάποιος κάποια δοκιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

εγω παντως το εχω μεγάλη απορια. Λεει η ίντελ οτι, ο 9700 και ο 9900κ ειναι 95watt tdp. Αλλά δεν τους στέλνει με ψυκτρα. Αραγε θα μπορουσε να δουλεψει με την wraith prism? Τωρα με τους 3d printers που έχουν πολλα παιδια εδω στο insomnia θα μπορούσε να φτιαχτει βαση (τα 2 πλαστικα που πιανει η ψυκτρα) για τις z370- z390. Εχει κάνει κάποιος κάποια δοκιμη?

ο 9700 ερχετε με ψήκτρα οι όλοι οι Κ είναι χωρίς ψήκτρα. Η ψήκτρα που δίνει η intel είτε έχεις 9700 είτε g5400 είναι ίδια και είναι τελείως απλή καμία σχέση με αυτήν της amd.

Επεξ/σία από AMMTECH
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AMMTECH είπε

Ποιο πάνω γράφω οτι το είδα και κακώς δεν ανεφέρα την λέξη τυχαία. Οχι δεν τον ξέρω και ίσως το video να είναι μουφα γι αυτο το ανεβασα εδω για καποιους που ασχολούνται περισσότερο και γιατι μου εκανε εντύπωση οτι ο 3500χ να βγαζει την ιδια δυναμη με τον 9700k. Απλα βλέπω οτι σε 2κ και πανω σε gaming ολοι οι επεξεργαστες πλέον είναι τι ίδιο δυνατοί μιας και ταβανιαζει η vga. 

Φίλε μου για να κρινεις εναν επεξεργαστη πρέπει καταρχήν να δεις το στησιμο που έχουν κάνει και να δεις οτι έχει κουτι με καλο airflow και πολλα άλλα. Δεν γινεται πριν 1 μηνα να ανεβαζουνε οτι ο 9700 ειναι καλύτερος απο τον 3600, και τώρα να μας λενε οτι ο 3500χ ειναι το ιδιο με τον 9700. Οπως και να το κανεις ,ειναι ανυσόροπο και βρωμαει πολυ.

2 λεπτά πριν, AMMTECH είπε

ο 9700 ερχετε με ψυκτρα οι ολοι οι Κ ειναι χωρις ψυκτρα.

Ναι λαθος μου. Για τους Κ ενοουσα. Καλά με την μαμα της ιντελ δεν δουλευει τιποτα.

4 ώρες πριν, tommy^ είπε

Εχω υπερχρονισει τον 9900k μου και δουλευει στα 5.0GHz με ολους τους πυρηνες οποτε λογικα δεν εχω κατι να κερδισω με τον KS!

αμα θελεις πες μας ομως και τι θερμοκρασιες εχεις και με τι ψυκτρα? Καλο θα ηταν να μας πεις μαζι και θερμοκρασια περιβαλοντος την στιγμη που μετρησες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

τρολλάρεις τωρα! Δεν μπορει να πιστευεις στα σοβαρα τα βιντεο αυτου του αθλιου που εχει γεμισει το youtube με βιντεο, οπου το gameplay κομματι ειναι παντα το ιδιο σε ολα του τα βιντεο, και τα fps τα γραφει παντα απο μονος του, ωστε να γραφει ότι του κατέβει. Το afterburner δεν το εχει ανακαλυψει ακομα? Αλλα μάλλον δεν συμφερει. Αν δεν είναι κολληγμενο και αναξιοπηστο fan boy αυτος τοτε ποιος αλλος ειναι? Θα πυστευες αραγε αν ενας κολλημενος amdakias ανεβαζε βιντεο με ενα τυχαιο gameplay και εγραφε απο μονος του τα fps? Ελα να σοβαρευομαστε λιγο, και οταν ανεβαζουμε στοιχεια και αποδειξεις για να υποστηριξουμε την αποψη μας, να μην παρουσιαζουμε γελιοτητες του νηπιαγωγιου που καποιοι εχουν βρωμισει το youtube για να βγαλουν φραγκα και να παρουν επεξεργαστες δωρακια. Αν εχεις βιντεο με afterburner ανεβασε το. Σε καθε αλλη περίπτωση σε τιμαει περισσοτερο να σωπαινεις.

αν έχεις κάποιον αξιόπιστο να προτείνεις καλοδεχουμενο να ξέρουμε και εμεις που να κοιτάμε. Προσοχή πάντα σχολιάζω για το 2κ και 4κ που φαινετε οι διαφορες να ειναι πολυ μικρες για την διαφορα της τιμης τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

εγω παντως το εχω μεγάλη απορια. Λεει η ίντελ οτι, ο 9700 και ο 9900κ ειναι 95watt tdp. Αλλά δεν τους στέλνει με ψυκτρα. Αραγε θα μπορουσε να δουλεψει με την wraith prism? Τωρα με τους 3d printers που έχουν πολλα παιδια εδω στο insomnia θα μπορούσε να φτιαχτει βαση (τα 2 πλαστικα που πιανει η ψυκτρα) για τις z370- z390. Εχει κάνει κάποιος κάποια δοκιμη?

H wraith prism είναι οριακή και για τον 3700x το καλοκαίρι, τι 9900k συζητάμε τώρα.😂 Κάτω από D15, Dark Rock Pro δε παίρνεις και μόνο στοκάτζα να τον έχεις.

6 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Θα κανεις Πασχα. Βαλε τη σουβλα πανω απο τα VRM και ετοιμασου και για βεγγαλικα και τα παντα ολα

Αυτό που έχει πάρει ο καθένας την πιο φτηνή z370 της αγοράς με γυμνά vrm ναούμε και από κάτι 8100/8400 θέλει να βάλει πάνω 9900k+ με ξεπερνά. Εδώ x370 είχαμε και πήγαμε σε x570 με τους zen 2 που μέχρι και τον 3700x δεν έχουν καμία διαφορά στη κατανάλωση από τους 1st gen μόνο και μόνο για να παίξουν παραπάνω τα bdies. Και για να μη φάμε το GSE lite στη μάπα αλλά αυτό είναι άλλη πονεμένη ιστορία.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν ειναι οριακη θα το ξεραμαι αν την ειχαμε να δουλευει με κρυο αερα και οχι με τον αερα που βγαζει απο κατω της η vega ή η rx5700 ή η 2080 και οποια αλλη καρτα φοραει το συστημα (με εξαιρεση τις blower αλλα αυτες...παλια στο Texas). Και πως γινεται αυτο? Με αυτο το απλό γκατζετακι που κυκλοφορει χρόνια τωρα στο εξωτερικο, αλλα δεν εννοουν να το φερουν στην ελλάδα. Το αριστερα το φοράω εγω στο πισι μου και στο gaming δεν εχει ξεπερασει θερμοκρασιες 56 βαθμων στον 2600 χρονισμενο στα 4γιγα. Χωρις αυτο φτανει και τους 77 βαθμους. Ειναι γιατι μερικοι εδω μεσα , λενε "οχι δεν εχει σχεση η καρτα γραφικων" που βγαζει τον ζεστο αερα μεσα στο κουτι. Μηπως αναρωτιεσαι γιατι δεν το φερνουνε? Μαπλακες ειναι? Πως θα πουλησουνε dark pro και υδροψύξεις? Οσο για τις ψυκτρες τυπου dark pro κυκλοφορουν στο εξωτερικο αεραγωγοι που περνουν κατευθειαν κρυο αερα απο τον πισω ανεμηστηρα( γινεται intake) και βαζουν για exaust ανεμηστηρα στο πάνω μερος του κουτιου. Αλλα αυτα είναι ψιλα γραμματα. Δεν εχουν σημασια. στις παρακατω φοτο η μαυρη ειναι για τις στρογγυλες wraith και η ασπρη για την prism. Θα ηθελα πολυ να ακουσω τα σχολια σας.

aeragvgow 2600x.jpg

aeragogos wraith prism cooler.png100700772-2.jpg.6a90ccc2847037221e7c473a0b1f576f.jpgIMG_20191009_203243.jpg.9137dd7f50e5a600WOT BENCHMARK.png

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, ilos είπε

 Κάτω από D15, Dark Rock Pro δε παίρνεις και μόνο στοκάτζα να τον έχεις.

Για τον 9900Κ μιλάς?εντάξει με d15 / cryorig R1 και phanteks 14pe που έχω εγώ δεν αντιμετωπίζεις θέμα ακόμα και κοντά στα 1,3v για daily.......μην τα τραγικοποιούμε τα πράγματα.

Από εκεί και πέρα μία ανούσια ακόμα κυκλοφορία ενός cpu που με δύο κλικ ο ήδη 9900Κ γίνεται ο υποτιθέμενος 9900KS.....επίσης ουδέν σχόλιο για την αυξημένη τιμή του και τον έναν χρόνο εγγύησης που δίνει η intel.....για γέλια απλά....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, AMMTECH είπε

αν έχεις κάποιον αξιόπιστο να προτείνεις καλοδεχουμενο να ξέρουμε και εμεις που να κοιτάμε. Προσοχή πάντα σχολιάζω για το 2κ και 4κ που φαινετε οι διαφορες να ειναι πολυ μικρες για την διαφορα της τιμης τους. 

Πάμε άλλη μια επανάληψη. Δεν είναι μικρές οι διαφορές τους, απλά η κάρτα δεν δίνει παραπάνω fps. Δεν γίνεται να συγκρινείς 2 επεξεργαστές σε ανάλυση που δεν σηκώνει η κάρτα και να μας λες οτι δεν αξίζει τα λεφτά τους ο πιο ακριβός..Δηλαδή αμα τώρα υπήρχαν 4080ti που απέδιδε οσο η 2080ti σε 1080p θα τα άξιζε τα λεφτά του ο 9700k?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

αν ειναι οριακη θα το ξεραμαι αν την ειχαμε να δουλευει με κρυο αερα και οχι με τον αερα που βγαζει απο κατω της η vega ή η rx5700 ή η 2080 και οποια αλλη καρτα φοραει το συστημα (με εξαιρεση τις blower αλλα αυτες...παλια στο Texas). Και πως γινεται αυτο? Με αυτο το απλό γκατζετακι που κυκλοφορει χρόνια τωρα στο εξωτερικο, αλλα δεν εννοουν να το φερουν στην ελλάδα. Το αριστερα το φοράω εγω στο πισι μου και στο gaming δεν εχει ξεπερασει θερμοκρασιες 56 βαθμων στον 2600 χρονισμενο στα 4γιγα. Χωρις αυτο φτανει και τους 77 βαθμους. Ειναι γιατι μερικοι εδω μεσα , λενε "οχι δεν εχει σχεση η καρτα γραφικων" που βγαζει τον ζεστο αερα μεσα στο κουτι. Μηπως αναρωτιεσαι γιατι δεν το φερνουνε? Μαπλακες ειναι? Πως θα πουλησουνε dark pro και υδροψύξεις? Οσο για τις ψυκτρες τυπου dark pro κυκλοφορουν στο εξωτερικο αεραγωγοι που περνουν κατευθειαν κρυο αερα απο τον πισω ανεμηστηρα( γινεται intake) και βαζουν για exaust ανεμηστηρα στο πάνω μερος του κουτιου. Αλλα αυτα είναι ψιλα γραμματα. Δεν εχουν σημασια. στις παρακατω φοτο η μαυρη ειναι για τις στρογγυλες wraith και η ασπρη για την prism. Θα ηθελα πολυ να ακουσω τα σχολια σας.

aeragvgow 2600x.jpg

aeragogos wraith prism cooler.png100700772-2.jpg.6a90ccc2847037221e7c473a0b1f576f.jpgIMG_20191009_203243.jpg.9137dd7f50e5a600WOT BENCHMARK.png

Είχα κάποτε ένα κουτάκι των 20 ευρώ με αυτό το χωνί. Δε πρέπει να έχω δει χειρότερα temps από τότε.😁

Γενικά αν δεν έχεις επαρκές airflow + normal ambient δε σε σώζει τίποτα. Και με αυτό που έκανες βελτίωσες μεν τα temps της cpu, αλλά αν δεν έχεις επαρκές airflow και καλό power design στη μητρική μπορεί να ψήνονται τώρα τα vrm που δε θα γινόταν αν δεν απομόνωνες το fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AMMTECH είπε

αν έχεις κάποιον αξιόπιστο να προτείνεις καλοδεχουμενο να ξέρουμε και εμεις που να κοιτάμε. Προσοχή πάντα σχολιάζω για το 2κ και 4κ που φαινετε οι διαφορες να ειναι πολυ μικρες για την διαφορα της τιμης τους. 

κανενας απο τους δυο δεν ειναι σε θεση να πουσαρει τοσο πολυ τις 2080ti σε αυτες τις αναλυσεις για να δεις ουσιαστικες διαφορες. Μοιαζει με σεναριο ποου περνανε τα χρόνια του πισι σου πλεον δεν μπορει να σου τρεξει το game, και επειδη δεν εχεις φραγκα να το αλλάξεις πετας επανω μια δυνατη καρτα γραφικων να βγει περα το game εστω και με λιγοτερα φπς. Ο επεξεργαστης τρεχει με την γλωσσα εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

εγω πιστευω η prism μπορει να τον κρυωσει τον 9900k αλλα σε stock settings. Οταν αρχισει το overclocking εκει μαλλον δεν θα την παλεψει.  

Την έχετε την ψύκτρα? Για τι workloads μιλάμε (πχ μόνο gaming)? Γιατί εγώ την έχω στο high κιόλας και βλέπω τα όρια της και σε κουτί με κυριλέ airflow (h500p mesh).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

αν ειναι οριακη θα το ξεραμαι αν την ειχαμε να δουλευει με κρυο αερα και οχι με τον αερα που βγαζει απο κατω της η vega ή η rx5700 ή η 2080 και οποια αλλη καρτα φοραει το συστημα (με εξαιρεση τις blower αλλα αυτες...παλια στο Texas). Και πως γινεται αυτο? Με αυτο το απλό γκατζετακι που κυκλοφορει χρόνια τωρα στο εξωτερικο, αλλα δεν εννοουν να το φερουν στην ελλάδα. Το αριστερα το φοράω εγω στο πισι μου και στο gaming δεν εχει ξεπερασει θερμοκρασιες 56 βαθμων στον 2600 χρονισμενο στα 4γιγα. Χωρις αυτο φτανει και τους 77 βαθμους. Ειναι γιατι μερικοι εδω μεσα , λενε "οχι δεν εχει σχεση η καρτα γραφικων" που βγαζει τον ζεστο αερα μεσα στο κουτι. Μηπως αναρωτιεσαι γιατι δεν το φερνουνε? Μαπλακες ειναι? Πως θα πουλησουνε dark pro και υδροψύξεις? Οσο για τις ψυκτρες τυπου dark pro κυκλοφορουν στο εξωτερικο αεραγωγοι που περνουν κατευθειαν κρυο αερα απο τον πισω ανεμηστηρα( γινεται intake) και βαζουν για exaust ανεμηστηρα στο πάνω μερος του κουτιου. Αλλα αυτα είναι ψιλα γραμματα. Δεν εχουν σημασια. στις παρακατω φοτο η μαυρη ειναι για τις στρογγυλες wraith και η ασπρη για την prism. Θα ηθελα πολυ να ακουσω τα σχολια σας.

aeragvgow 2600x.jpg

aeragogos wraith prism cooler.png100700772-2.jpg.6a90ccc2847037221e7c473a0b1f576f.jpgIMG_20191009_203243.jpg.9137dd7f50e5a600WOT BENCHMARK.png

Άψογα, στο 14% usage το CPU σου ειναι στους 56 βαθμούς! Για τρέξε κάτι βάρυ να δώ κάτι που θέλω

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Πάμε άλλη μια επανάληψη. Δεν είναι μικρές οι διαφορές τους, απλά η κάρτα δεν δίνει παραπάνω fps. Δεν γίνεται να συγκρινείς 2 επεξεργαστές σε ανάλυση που δεν σηκώνει η κάρτα και να μας λες οτι δεν αξίζει τα λεφτά τους ο πιο ακριβός..Δηλαδή αμα τώρα υπήρχαν 4080ti που απέδιδε οσο η 2080ti σε 1080p θα τα άξιζε τα λεφτά του ο 9700k?

αυτό λέω και εγώ τώρα μιλάς σωστά δεν υπάρχει hardware (vga) για να υποστηρίξει την δύναμη του 9700k - 9900k σε 2k -4k (όλοι οι επεξεργαστές είναι πολύ κοντά) και πάνω άρα τι την θες την δύναμη όταν ένας 3600 με έναν 9900κ σε 2κ 4κ με μια κάρτα σχεδόν 800€ 2080s βγάζουν σχεδόν  τα ίδια fps?  έχω ένα αμάξι 1000hp άλλα δεν μπορώ να πάω πάνω από 100χλμ τι να τα κάνω τα άλογα. 

Επεξ/σία από AMMTECH
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...