Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε τον επεξεργαστή Core i9-9900KS Special Edition με τιμή $513


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Άψογα, στο 14% usage το CPU σου ειναι στους 56 βαθμούς! Για τρέξε κάτι βάρυ να δώ κάτι που θέλω

14 usage οταν τελειωσε το  benchmark και στο φιναλε τοσο ζηταει. Εσύ τι θεωρεις βαρυ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

και το ξαναλεω. το προβλημα δεν ειναι οταν εισαι σε idle κατασταση ΑΛΛΑ στο gaming. Εκει που η καρτα γραφικων φυσαει απο τα φιν της τον ζεστο αερα. Ποσο ζεστος ειναι αυτος ο αερας που η καρτα εχει 70 και παραπανω βαθμους θερμοκρασια? Αυτον τον  ζεστο αερα τον τραβαει προς τα κατω το φαν της cpu, και παλευει με αυτον να κρυωσει το cpu. ενω με το χωνι αυτο οπως το λες δεν γινεται κατι τετοιο με οτι καρτα και οσο ζεστη και να ειναι.Για το αν ειναι ματζουνια οι φοτο απο το benchmark του wot με οverclocking στα 4.3 και θερμοκρασια 56 βαθμους, τα λεει ολα μονο του. Ας μας πει καποιος που ειναι με μαμα ψυκτρα τι θερμοκρασιες εχει στο game? υπαρχουν απειρα βιντεο για να δεις.

Άρα το case σου δεν έχει αρκετό positive airflow μπροστά από το cpu cooler. Εγώ με τα  2 200ρια μπρος δεν έχω αυτό το θέμα που περιγράφεις. Αν η ambient μου είναι κυριλέ και τα case temps μου θα είναι εξίσου κυριλέ. Θερμοκρασίες αυτή τη περίοδο 65-70 βαθμούς η κάρτα, ~37 βαθμούς τα vrm, ~30 οι μνήμες, cpu 50-55 σε gaming 65-70 σε handbrake κλπ. Το μόνο που είναι tragic είναι το PCH που βαράει και 67-68 σε gaming και 60 σε idle γιατί είναι καλυμμένο κατά τα 3/4 από τη κάρτα το φανάκι. Μήπως να κάνω εκεί τρύπα για χωνί?😁

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το συστημα σου εχει συνολικη αξια πανω απο 4000ευρω.

Αυτο ελειπε να ειχε θεμα ενα συστημα σαν το δικο σου.....

Οχι ρε συ δεν μου εχει παει τοσο πολυ!

1200 η 2080ti

500 o 9900k

200 το nzxt kraken

450 η msi godlike

300 οι ram

300 o 970 evo

250 το phanteks evolv x

Πληκτρολογιο, ποντικι, οθονη, ακουστικα και psu τα ειχα απο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tommy^ είπε

Οχι ρε συ δεν μου εχει παει τοσο πολυ!

1200 η 2080ti

500 o 9900k

200 το nzxt kraken

450 η msi godlike

300 οι ram

300 o 970 evo

250 το phanteks evolv x

Πληκτρολογιο, ποντικι, οθονη, ακουστικα και psu τα ειχα απο πριν.

3200+ ότι είχες από πριν.😂

Και εγώ τον 3700x τον πήρα 330 + ότι είχα από πριν.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ilos είπε

Άρα το case σου δεν έχει αρκετό positive airflow μπροστά από το cpu cooler. Εγώ με τα  2 200ρια μπρος δεν έχω αυτό το θέμα που περιγράφεις. Αν η ambient μου είναι κυριλέ και τα case temps μου θα είναι εξίσου κυριλέ. Θερμοκρασίες αυτή τη περίοδο 65-70 βαθμούς η κάρτα, ~37 βαθμούς τα vrm, ~30 οι μνήμες, cpu 50-55 σε gaming 65-70 σε handbrake κλπ. Το μόνο που είναι tragic είναι το PCH που βαράει και 67-68 σε gaming και 60 σε idle γιατί είναι καλυμμένο κατά τα 3/4 από τη κάρτα το φανάκι. Μήπως να κάνω εκεί τρύπα για χωνί?😁

 

40 λεπτά πριν, ilos είπε

Άρα το case σου δεν έχει αρκετό positive airflow μπροστά από το cpu cooler. Εγώ με τα  2 200ρια μπρος δεν έχω αυτό το θέμα που περιγράφεις. Αν η ambient μου είναι κυριλέ και τα case temps μου θα είναι εξίσου κυριλέ. Θερμοκρασίες αυτή τη περίοδο 65-70 βαθμούς η κάρτα, ~37 βαθμούς τα vrm, ~30 οι μνήμες, cpu 50-55 σε gaming 65-70 σε handbrake κλπ. Το μόνο που είναι tragic είναι το PCH που βαράει και 67-68 σε gaming και 60 σε idle γιατί είναι καλυμμένο κατά τα 3/4 από τη κάρτα το φανάκι. Μήπως να κάνω εκεί τρύπα για χωνί?😁

εισαι se stock clocks? Με την wraith prism ή με άλλη ψυκτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ilos είπε

3200+ ότι είχες από πριν.😂

Και εγώ τον 3700x τον πήρα 330 + ότι είχα από πριν.😁

Ναι αλλα βαλε οτι πουλησα την παλια mobo/cpu/ram/ssd/vga 1080 ti μου στοιχισε  λιγοτερα! 
Τεσπα για να μη χαλαω το νημα, ανευ ουσιας ο "νεος" 9900, νομιζω συμφωνουμε ολοι σε αυτο!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

14 usage οταν τελειωσε το  benchmark και στο φιναλε τοσο ζηταει. Εσύ τι θεωρεις βαρυ? 

Δεν εινα θεμα τι θεωρω βαρυ, μου δειχνεις θερμοκρασιες με το cpu σε idle για να μας πεισεις για το ποσο περιττες ειναι οι ακριβες αεροψυκτρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilos είπε

Άρα το case σου δεν έχει αρκετό positive airflow μπροστά από το cpu cooler. Εγώ με τα  2 200ρια μπρος δεν έχω αυτό το θέμα που περιγράφεις. Αν η ambient μου είναι κυριλέ και τα case temps μου θα είναι εξίσου κυριλέ. Θερμοκρασίες αυτή τη περίοδο 65-70 βαθμούς η κάρτα, ~37 βαθμούς τα vrm, ~30 οι μνήμες, cpu 50-55 σε gaming 65-70 σε handbrake κλπ. Το μόνο που είναι tragic είναι το PCH που βαράει και 67-68 σε gaming και 60 σε idle γιατί είναι καλυμμένο κατά τα 3/4 από τη κάρτα το φανάκι. Μήπως να κάνω εκεί τρύπα για χωνί?😁

Να σου πω ομως και το άλλο? σε game ο 2600 συνηθως ειναι στο 70% και παραπανω. Ο 3700χ τι να νιωσει?

28 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δεν εινα θεμα τι θεωρω βαρυ, μου δειχνεις θερμοκρασιες με το cpu σε idle για να μας πεισεις για το ποσο περιττες ειναι οι ακριβες αεροψυκτρες...

ηταν στο τελος του bench. Δεν ηταν σε ολο το bench 14%. Απλα για επεξεργαστες που δουλευουν μια χαρα με την μαμα ψυκτρα οι αλλες ειναι περιττες. παραδειγμα ryzen 2600. Τί την θελει την υδροψυξη?Για κανεναν 9900κ ή κανεναν 9590fx ομως μονο περιττες δεν ειναι.

1 ώρα πριν, ilos είπε

Άρα το case σου δεν έχει αρκετό positive airflow μπροστά από το cpu cooler. Εγώ με τα  2 200ρια μπρος δεν έχω αυτό το θέμα που περιγράφεις. Αν η ambient μου είναι κυριλέ και τα case temps μου θα είναι εξίσου κυριλέ. Θερμοκρασίες αυτή τη περίοδο 65-70 βαθμούς η κάρτα, ~37 βαθμούς τα vrm, ~30 οι μνήμες, cpu 50-55 σε gaming 65-70 σε handbrake κλπ. Το μόνο που είναι tragic είναι το PCH που βαράει και 67-68 σε gaming και 60 σε idle γιατί είναι καλυμμένο κατά τα 3/4 από τη κάρτα το φανάκι. Μήπως να κάνω εκεί τρύπα για χωνί?😁

με το αυτοματο οverclocking της μητρικης all core 3850 σε idle εχει: cpu34, vrm43, pch 35, system34, gpu40. Σε 10 λεπτα game farcry 5 , με overclocking στα 4.2 χωρις το χωνι και ταπομενη την τρυπα (σαν να μην ειχα κανει την πατεντα) ειδα cpu μεχρι και 92. Με το χωνι εφτασε μεχρι 79. θα κανω και μια δοκιμη στα 3.85 gaming χωρις το χωνι να δουμε. 

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Άρα το case σου δεν έχει αρκετό positive airflow μπροστά από το cpu cooler. Εγώ με τα  2 200ρια μπρος δεν έχω αυτό το θέμα που περιγράφεις. Αν η ambient μου είναι κυριλέ και τα case temps μου θα είναι εξίσου κυριλέ. Θερμοκρασίες αυτή τη περίοδο 65-70 βαθμούς η κάρτα, ~37 βαθμούς τα vrm, ~30 οι μνήμες, cpu 50-55 σε gaming 65-70 σε handbrake κλπ. Το μόνο που είναι tragic είναι το PCH που βαράει και 67-68 σε gaming και 60 σε idle γιατί είναι καλυμμένο κατά τα 3/4 από τη κάρτα το φανάκι. Μήπως να κάνω εκεί τρύπα για χωνί?😁

το case μου εχει το κακο που εχει τις τρεις θεσεις για τα dvd, συν οτι εχω τους 4 HDD απο κατω. Οπότε Ο ενας απο τους δυο 14αρτιδες μπροστα χανεται απο το κλουβι με τους δισκους. Μεγαλη βοηθεια δινουν οι 2 120αρηδες απο κατω που δινουν κρυο αερα στην καρτα γραφικων και κρατιεται σε καλες θερμοκρασιες. 70 με 75 gaming.Αλλά ο επεξεργαστης βαραγε κατι 70 και βαλε και με το χωνι το ερειξα στους 56 max. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει. Στην πραξη παντως ειδα οτι το χωνι εκανε δουλεια. Παντως δεν ειναι και κανενα παλιοκουτι που να να εχει μηδενικο airflow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ilos είπε

Άρα το case σου δεν έχει αρκετό positive airflow μπροστά από το cpu cooler. Εγώ με τα  2 200ρια μπρος δεν έχω αυτό το θέμα που περιγράφεις. Αν η ambient μου είναι κυριλέ και τα case temps μου θα είναι εξίσου κυριλέ. Θερμοκρασίες αυτή τη περίοδο 65-70 βαθμούς η κάρτα, ~37 βαθμούς τα vrm, ~30 οι μνήμες, cpu 50-55 σε gaming 65-70 σε handbrake κλπ. Το μόνο που είναι tragic είναι το PCH που βαράει και 67-68 σε gaming και 60 σε idle γιατί είναι καλυμμένο κατά τα 3/4 από τη κάρτα το φανάκι. Μήπως να κάνω εκεί τρύπα για χωνί?😁

Τελικά εχτες άραξα σε gaming far cry5 με το αυτοματο overclocking της μητρικης στα 3850 all cores και ο cpu ηταν 40 με 45  βαθμους. Αυτο με το χωνι. Αρα τα σεναρια του 4.2 και 4.3 ψήνουν τον επεξεργαστη πολυ άσχημα.

38 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Τελικά εχτες άραξα σε gaming far cry5 με το αυτοματο overclocking της μητρικης στα 3850 all cores και ο cpu ηταν 40 με 45  βαθμους. Αυτο με το χωνι. Αρα τα σεναρια του 4.2 και 4.3 ψήνουν τον επεξεργαστη πολυ άσχημα.

χωρις το χωνι ηταν στους 62 βαθμους. οποτε 17 με 22 βαθμους διαφορα, ειναι μια πολυ μεγαλη διαφορα. Εδω να πω οτι 2χ 140 μπροστα αλλα ο ενας καλυπτεται απο τους δισκους, και 2 χ120 απο κατω που περνουν μπροστα μονο στο gaming, γιατι ξεκινανε με θερμοκρασια 45 στα vrm. Με αυτους στελνω κρυο αερα ωστε να ειναι η καρτα δροσερη σε game και να μην κανει το κουτι σομπα. Δεν νομιζω οτι θεωρηται αυτο κακο airflow λοιπον ουτε οτι ο επεξεργαστης ξεμενει απο αερα οταν δεν εχω το χωνι. Οσο για τα 4.2 και 4.3 απο οτι καταλαβα ειναι toο much gia ton 2600.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

9900ks 513$ σε περιορισμένη διάθεση και αν τον βρεις σε αυτή την τιμή, ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας ryzen 3700x τιμη 328 μητρική x470 Asus  prime pro τιμη 158 και 16gb 2x8 ripjaw v cas16 στα 3200 στα 73 σύνολο 559 vs 513 πιος λογικός άνθρωπος θα πάρει Intel cpu για να έχει 10% επιδόσεις παραπάνω  σπαταλωντας ένα σκασμό λεφτά και για τα υπόλοιπο hardware; Σίγουρα υπάρχουν πορτοφόλια που αντεχουν αλλά εδώ μιλάμε για αγορά προϊόντων που δεν είναι πια  value for money  αλλά πλεον και  performance η Intel κατά την προσωπικη μου άποψη πρέπει να τιμωρηθεί απο τους καταναλωτες κάτι που ήδη γίνεται να βαλει το κεφάλι κάτω και να δουλέψουν σκληρά στο cpu department γιατι ο ανταγωνισμός είναι εδώ και είναι δυνατός πολύ δυνατός οι επόμενοι 18 μηνες για την Intel θα είναι δύσκολη για αυτόυς αλλά καλή για εμάς περισσότερα προϊόντα καλύτερες τιμές. 

 

Επεξ/σία από τρελλη φουσκα
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...