Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση "ατομικής" παροχής φυσικού αέριου από τη ΔΕΗ σε διαμέρισμα πολυκατοικίας


enteacher04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/10/2019 στις 9:56 ΜΜ, enteacher04 είπε

Καλησπέρα,

Με πήραν σήμερα από τη ΔΕΗ, για να βάλω φυσικό αέριο σε αυτούς.

Τους είπα ότι μένω σε πολυκατοικία, όπου δεν υπάρχει φυσικό αέριο, και που παρότι υπάρχουν τα σώματα, οι σωληνώσεις, ο λέβητας, κτλ, δεν βάζουμε ούτε πετρέλαιο διότι αρκετοί ένοικοι δε μπορούν/δε θέλουν.

Η απάντηση της κοπέλας που με είχε πάρει ήταν ότι μπορώ να ζητήσω να βάλω μια "ατομική" παροχή φυσικού αερίου, μόνο για το διαμέρισμα που μένουμε εμείς, με δικό μας, "ατομικό" ρολόι-μετρητή.

Επειδή αυτό μου φαίνεται λίγο περίεργο, ήθελα να ρωτήσω αν τυχόν το έχει ξανακούσει κανένας σας, μιας και ρωτώντας και γνωστούς μου, κανένας δεν ήξερε κάτι τέτοιο.

Ξερω καλα οτι εαν έχει ερθει το φυσικο αεριο στην περιοχή σου και εαν υπαρχει κουτι φυσικού αερίου ακομα και διπλα μπορεις να τραβήξεις σωληνωσεις. Μπαινει ενα κουτι στον εξωτερικό τοιχο του διαμερισματος σου και έχεις ΜΟΝΟ εσυ θερμανση!!! Εγω που βαζω τωρα φυσικο αεριο σε διαμερισμα τριοροφου _βαζω στον 2 οροφο που ειναι το διαμερισμα. Εφερα υδραυλικο ο οποίος συνεργαζεται με εταιρεια φυσικου αεριου και μου είπε οτι υπαρχει κουτί φυσικου αεριου στην διπλανη πολυκατοικια και θα τραβηξει γραμμες απο εκει. Ταυτοχρονα θα εχει και ζεστο νερο και εγκατασταση εαν θελεις να βάλεις κουζινα (για μαγειρική) φυσικού αερίου. Έχει μια μικρή διαδικασια που θα την αναλαβει αυτος το διαμέρισμα ειναι 72τμ και το συνολικό κόστος για ολα θα ειναι 2.300€.  Πιστεύω να σε κατατοπισα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, rania1965 είπε

Ξερω καλα οτι εαν έχει ερθει το φυσικο αεριο στην περιοχή σου και εαν υπαρχει κουτι φυσικού αερίου ακομα και διπλα μπορεις να τραβήξεις σωληνωσεις. Μπαινει ενα κουτι στον εξωτερικό τοιχο του διαμερισματος σου και έχεις ΜΟΝΟ εσυ θερμανση!!! Εγω που βαζω τωρα φυσικο αεριο σε διαμερισμα τριοροφου _βαζω στον 2 οροφο που ειναι το διαμερισμα. Εφερα υδραυλικο ο οποίος συνεργαζεται με εταιρεια φυσικου αεριου και μου είπε οτι υπαρχει κουτί φυσικου αεριου στην διπλανη πολυκατοικια και θα τραβηξει γραμμες απο εκει. Ταυτοχρονα θα εχει και ζεστο νερο και εγκατασταση εαν θελεις να βάλεις κουζινα (για μαγειρική) φυσικού αερίου. Έχει μια μικρή διαδικασια που θα την αναλαβει αυτος το διαμέρισμα ειναι 72τμ και το συνολικό κόστος για ολα θα ειναι 2.300€.  Πιστεύω να σε κατατοπισα. 

Δια να στήσει ο υδραβλικος σου τις σωληνώσεις πρέπει να μιλισει με την διανομή Φ/Α. το οτι διπλα εχει "κουτι" δεν σημαίνει τιποτα απολύτως, στο λεω για να μην τα αναπληρώσεις αποτ την αρχή

...και σιγα δηλαδη μην αφησει ο γειτονας να γεμίσετε τον τοιχο του με μετρητές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δια να στήσει ο υδραβλικος σου τις σωληνώσεις πρέπει να μιλισει με την διανομή Φ/Α. το οτι διπλα εχει "κουτι" δεν σημαίνει τιποτα απολύτως, στο λεω για να μην τα αναπληρώσεις αποτ την αρχή

...και σιγα δηλαδη μην αφησει ο γειτονας να γεμίσετε τον τοιχο του με μετρητές

Και σε 'μας έτσι έχει γίνει. Τράβηξαν ένα σωλήνα  από το κουτί της δίπλα πολυκατοικίας και σε δικό μας τον τοίχο έβαλαν τους μετρητές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, caveneo είπε

Και σε 'μας έτσι έχει γίνει. Τράβηξαν ένα σωλήνα  από το κουτί της δίπλα πολυκατοικίας και σε δικό μας τον τοίχο έβαλαν τους μετρητές!

Αυτο ναι μπορει να συμβει κατω απο καποιες συνθήκες. αλλα ο μετρητης μπαίνει πάντα στον τοιχο σου, αρα οι σωληνώσεις καταλήγουν στον τοιχο σου, οχι στον διπλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...