Προς το περιεχόμενο

Αγορα DSLR αρχαριος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, BloodDonor89 είπε

Βιντεο ετσι κι αλλιως στα 1080 θα τραβαω. Εχω δει αρκετα συγκριτικα απο τα οποια δεν καταλαβαινω και πολλα. Και δεν ξερω και τι απαιτησεις θα εχω μετα, γτ ξερω οτι θα ψαχτω με τις ρυθμισεις κτλ! Οποτε δεν ξερω κι αν καποια στιγμη θελησω και καποιον νεο φακο. Γενικα εχω μπερδευτει πολυ 😕

Αυτο που μ αρεσει στη d5600 ειναι οτι εχει af 39 σημεια.

Εφόσον εξετάζεις μηχανές κόστους γύρω στα 550 ευρώ μάλλον αξίζει να σκεφτείς και την Pentax K-70. Με σταθεροποίηση στο σώμα, πεντάπρισμα αντί καθρέπτη, και weather sealing, η μηχανή αυτή είναι μια κατηγορία τουλάχιστον πάνω από D5600 ή 800D. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο στον ανταγωνισμό με αυτά τα χαρακτηριστικά σε αυτή την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.eglobalcentral.eu/canon-eos-800d-kit-with-18-55mm-f-4-5-6-is-stm-lens-digital-slr-cameras.html

Ψάχνω κι εγώ για DSLR μεχρι 500euros και έχω αποφασίσει ότι μου αρέσει η Canon EOS 800D. Έχει ψωνίσει κανείς από αυτο το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, τελικα παραγγειλα την 250d με τον φακο 18-55mm f/4-5.6 IS STM, εχω ξεκινησει να παρακολουθω καποια βιντεο που εξηγουν καποιες ρυθμισεις για καλυτερες φωτογραφιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σκέφτομαι να πάρω κάποια φίλτρα κυρίως nd φίλτρα για να κρατάω σταθερό το f και να μπορώ να βγάζω καλές φώτο στον ήλιο και να μην είναι όλα καμμένα πχ όταν θα έχω κόντρα τον ήλιο στη φωτογραφική. 

Με τον uv φίλτρο δεν θα έχω κάποια αλλαγή στο πως βλέπει ο φακός σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2019 στις 5:14 ΜΜ, BloodDonor89 είπε

Να σημειώσω κάτι που ίσως θα έπρεπε να το αναφέρω από την αρχη, δε σκοπεύω να ασχοληθώ επαγγελματικά. 

Μήπως τελικά δεν αξίζει να πάω σε dslr και να πάω σε μια Bridge από θέμα χρημάτων; 

Αν η διαφορά χρημάτων είναι της τάξεως των 50 ευρώ τότε δε νομίζω. Αν μια Bridge βγάζει εξίσου καλές φώτο όπως πχ η 250d στο auto της, και η διαφορά χρημάτων είναι της τάξεως τον 100 ευρώ τότε ας πάω σε bridge. Αν όμως η φωτογραφία είναι κατώτερη αρκετά τότε όχι. 

   Οι bridge μηχανές είναι ελκυστικές από θέμα χρήσης φακών , αφού καλύπτουν από χέρι πολύ μεγάλο εύρος εστιακων αποστάσεων , επιπλέον δεν πάσχουν από ζητήματα καθαρισμού αισθητήρα μιας και είναι κλεισμένος χωρίς να έρχεται σε επαφή με το περιβάλλον κάθε φορά που αλλάζετε φακούς , όμως έχουν κάποια ζητήματα με τον μηχανισμό έκτασης του φακού συνολικά , όπου αν σας προκύψει κάτι τέτοιο εκτός εγγύησης , η επισκευή ναι μεν είναι δυνατή , οικονομικά όμως είναι υπό εξέταση . 

   Εξεταστε λίγο περισσότερο τις ανάγκες σας , δείτε τις κατηγορίες μηχανών πχ εξελιγμένες compact , bridge , DSLR κλπ . Όλες μα όλες οι κατηγορίες έχουν συν και πλην , ξεκινήστε από ζητήματα φορητότητας και πόσο αυτό σας εμποδίζει , δείτε τι ακριβώς σας ενδιαφέρει περισσότερο , το τονίζω , φωτογραφικά δλδ γενικής φύσεως φωτογραφία ας πούμε , όπου σε μια τέτοια περίπτωση ένας μεγάλος τηλεφακός δεν σας είναι τόσο απαραίτητος . Στον αντίποδα αν φωτογραφίζετε πουλιά , χρειάζεστε έναν μεγάλο τηλεφακο ζουμ η πραιμ ώστε να καλύψετε την απόσταση αφού δεν μπορείτε να πάτε κοντά , διότι τα ζωντανά θα ενοχληθούν από την παρουσία σας , η οποία θα γίνει αντιληπτή και απλά θα φύγουν . Αυτό όμως είναι ένα αποτέλεσμα που προκύπτει από την ενασχόληση με το αντικείμενο , οπότε μετά από κάποια χρόνια έχετε καταλήξει ότι αυτό το είδος της φωτογραφίας σας ενδιαφέρει τελικά . Σίγουρα δεν είναι κάτι που μπορείτε να το πείτε σήμερα , όπου είστε ακόμη στο στάδιο αναζήτησης κατάλληλου εξοπλισμού . 

   Όχι , ο φακός μιας bridge ναι μεν , αλλά δεν μπορεί πάντα να υποκαταστήσει μια σειρά φακών μιας DSLR , αλλιώς θα σας έλεγα εξ αρχής να πάτε να δείτε μια P1000 της Nikon .

 Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...