Προς το περιεχόμενο

Sony Vaio


A10B

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι εννοειται το μοναδικο! Αλλα το χρησιμοποιω ως βολικοτερο απο αλλα!
Θα σου δωσει σιγουρα drivers γιατι με βαση to hardware id δεν περιοριζεται στον
κατασκευαστη! 👾 Αν φερειπειν, μια καμερα η ενα touch, χρησιμοποιειται απο τη
Sony μα δεν σου δινει αυτη drivers θα επιχειρησει να βαλει ο,τι σχετικο βρισκει 🤓

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γνωρίζω πως δεν είναι το μοναδικό δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ανάλογα προγράμματα οπότε σίγουρα θα χρησιμοποιήσω αυτό βοηθάει άλλωστε πολύ πως το SDI Full μπορεί να χρησιμοποιηθεί και χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο όπως γράφει.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Επειδή ίσως κάποιος μελλοντικά χρειαστεί βοήθεια από αυτό το νήμα, να γράψω πως το φορματ έγινε και το λειτουργικό Win 10 Pro φόρτωσε κανονικά δίχως κανένα απολύτως πρόβλημα.

-Το αρχείο .iso κατέβηκε από το επίσημο site της Microsoft.

-Στo λαπτοπ πριν από την εγκατάσταση του νέου λειτουργικού έγινε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

-Από το bios άλλαξε η ρύθμιση για να τρέξει το usb stick με το λειτουργικό.

-Μετά την επανεκκίνηση όλη η διαδικασία έγινε αυτόματα χωρίς προβλήματα με τις απαραίτητες απαιτούμενες από το χρήστη ρυθμίσεις.

-Αφαιρέθηκε όλη η σαβούρα της sony.

-Όλα λειτουργούν κανονικά από την αρχή δεν χρειάστηκε κάτι άλλο ούτε κάποιον οδηγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Αξίζει η αγορά ενός αναβαθμισμένου sony vaio, μάλλον δεκαετίας αλλά σε καλή κατάσταση, με Windows 10, στα 120€;

Θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο λάπτοπ στα 100€ για απλή χρήση αλλά δεν θα ήθελα να πάρω κάτι προβληματικό.

Τα vaio θεωρούνται αξιόπιστα; Απ ότι ξέρω η sony έχει αποσυρθεί από τα λάπτοπ. Είναι πρόβλημα αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα γνωριζεις ηδη το μοντελο, (συνηθως) δεν υπαρχει προβλημα. Ετσι εχω τιμησει αρκετα
επιλεγμενα συγκεκριμενα απο τη σειρα SVE -που μαλιστα αναβαθμιζονται μεχρι και με i7! 🤩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Αμα γνωριζεις ηδη το μοντελο, (συνηθως) δεν υπαρχει προβλημα. Ετσι εχω τιμησει αρκετα
επιλεγμενα συγκεκριμενα απο τη σειρα SVE -που μαλιστα αναβαθμιζονται μεχρι και με i7! 🤩

Είναι η σειρά VPC με i3 / 8g Ram / ssd

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λες κατι τετοιο, ναι -> για 13.3"αρι, θα το κοιτουσα:
https://www.notebookcheck.net/Review-Sony-Vaio-VPC-S11M1E-Notebook.25875.0.html
Αλλα δεν ανοιγει ευκολα για καθαρισμο + cpu upgrade..

👾
Επισης και για 14"αρι με την 330M
https://www.notebookcheck.net/Review-Sony-Vaio-VPC-CW2S1E-L-Notebook.27414.0.html

Θα το προσπερνουσα: εαν δεν χρειαζομουν μικροτερο απο 15"-17"
& σιγουρα θα το απεφευγα παντοτε: στα μοντελα με ATI Mobility‼️

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2020 στις 5:24 ΜΜ, thant είπε

Καλησπέρα.

Αξίζει η αγορά ενός αναβαθμισμένου sony vaio, μάλλον δεκαετίας αλλά σε καλή κατάσταση, με Windows 10, στα 120€;

Θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο λάπτοπ στα 100€ για απλή χρήση αλλά δεν θα ήθελα να πάρω κάτι προβληματικό.

Τα vaio θεωρούνται αξιόπιστα; Απ ότι ξέρω η sony έχει αποσυρθεί από τα λάπτοπ. Είναι πρόβλημα αυτό;

Έχω vaio vpcf11m1e από Ιούλιο 2010. Δουλεύει καθημερινά για 9,5 χρόνια 3-4 ώρες, του έχω κάνει 6 format (με win 10 από το 2015), το έχω ανοίξει μόλις 1 φορά για πάστα και καθάρισμα και του άλλαξα 1 φορά δίσκο. Δουλεύει απρόσκοπτα και χωρίς να ανεβάζει θερμοκρασίες και οθονάρα 16,4 ίντσες!! Αφού σκέφτομαι να το αναβαθμίσω με μνήμη και ssd. ΑΘΑΝΑΤΟ!! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, douts είπε

Έχω vaio vpcf11m1e από Ιούλιο 2010. Δουλεύει καθημερινά για 9,5 χρόνια 3-4 ώρες, του έχω κάνει 6 format (με win 10 από το 2015), το έχω ανοίξει μόλις 1 φορά για πάστα και καθάρισμα και του άλλαξα 1 φορά δίσκο. Δουλεύει απρόσκοπτα και χωρίς να ανεβάζει θερμοκρασίες και οθονάρα 16,4 ίντσες!! Αφού σκέφτομαι να το αναβαθμίσω με μνήμη και ssd. ΑΘΑΝΑΤΟ!! 

Άρα μιλάμε για ένα καλό λαπτοπ (αν είναι προσεγμένο) ακόμη και σήμερα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... Υπήρξαν προβλήματα με τα windows 10; πχ drivers, wifi, ή κάτι που δεν δούλευε σωστά;

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες που μου έδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν είναι καλοσυντηρημένο και προσεγμένο. Εγώ έβαλα drivers των win 7 ή 8  μετά την εγκατάσταση των win10. Επίσης, εάν υπάρχουν φυσικοί διακόπτες on/off για τις ασύρματες συνδέσεις (wifi-bluetooth) να μείνουν ανοικτοι κατά την εγκατάσταση των win10.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μην το "πολυζαλιζουμε", υπαρχουν μοντελα επιλεγομενα, οπως και αποφευγομενα!!
🕵️‍♂️
Στα δευτερα ειδικα: δεν αποτελει καμια "δικλειδα ασφαλειας" το οτι επανω γραφουν Sony..

Ενα μικρο παραδειγμα: ακομη και απο /στα SVE1....που ανεφερα, αποφευγω: ολα οσα
δεν μπορουν να λειτουργησουν και με μοναχη την Intel vga -> αν καει η δευτερη τους!
🥵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Παιδες μην το "πολυζαλιζουμε", υπαρχουν μοντελα επιλεγομενα, οπως και αποφευγομενα!!
🕵️‍♂️
Στα δευτερα ειδικα: δεν αποτελει καμια "δικλειδα ασφαλειας" το οτι επανω γραφουν Sony..

Πολυ σωστό κι αυτό. Το θέμα είναι πως μπορεί κάποιος να γνωρίζει (αν δεν είναι γνώστης) ποια είναι τα ''επιλεγόμενα'' και ''αποφευγομενα'' ;

Επί την ευκαιρία, υπάρχει κάποιο site που να δείχνει ποια χρονολογία  βγήκε το κάθε μοντέλο από όλα τα λαπτοπ; 

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφευγεις οπως εγραψα να εχει απενεργοποιημενη την Intel vga και sos: παντοτε αν
επιλεξεις μολαταυτα τετοιο, αποφευγεις τις vga που ειναι εγνωσμενες να καιγονται! 🕵️‍♂️
Στο notebookcheck, βρισκεις: reviews, ταπανταολα, αρα και ημερομηνιες κυκλοφοριας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...