Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση Καλωδίου στον κατανεμητης της πολυκατοικίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σήμερα μετέφερα νέα γραμμή καλωδίου στο διαμέρισμα μου διότι είχα αποσυνδέσεις και πτώσεις της ταχύτητας, το μόνο που απομένει είναι η σύνδεση στον κεντρικό κατανεμητή. Το καλώδιο που επέλεξα είναι utp cat 6 εξωτερικής χρήσης. Στην πρίζα στο σπίτι σύνδεσα το άσπρο και μπλε χρώμα, να φανταστώ όποιο και από τα 4 ζεύγοι να συνδέσω είναι το ίδιο. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν εφόσον σύνδεσα στην πρίζα τηλεφώνου στο σπίτι το άσπρο μπλε πρέπει και στον κατανεμητή να συνδέσω το άσπρο μπλε ?, επίσεις στον κατανεμητή πρέπει το καλώδιο να το ξύσω έτσι ώστε να εμφανιστούν τα χάλκινα καλώδια ή το βάζω απευθείας είναι το ίδιο ?. Επίσεις αγόρασα αυτό το εξάρτημα, μπορεί κάποιο παιδί που ξέρει να μου δώσει τα φώτα του πως να το χρησιμοποιήσω αποτελεσματικά για να βγάλω το παλιό - βάλω το καινούργιο καλώδιο. 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων 

 

IMG_20191101_012926 (1).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστη ειναι η συσκευη, το πιεζεις μεσα μεχρι να κανει κρακ, οχι δεν θελει ξυσιμο, αυτο το εργαλειο σπρωχνει το καλωδιο μεσα και κουμπωνει.

https://www.youtube.com/watch?v=b1FH0hjAzpg

Εδω ενα βιντεο πως να το δουλεψεις, δεν εχει καμια σημασια πιο ζευγος θα διαλεξεις, επισης το cat6 ειναι 100 φορες καλυτερο απο οτι χρειαζεσαι, overkill αλλα καλο.

εγω προσωπικα αμα ειχα θεμα με την γραμμη μου, θα εβαζα το ρουτερ στο κουτι της πολυκατοικιας, θα εδινα ρευμα με το ενα ζευγος στο cat6 και θα δουλευα 2 ζευγη για να περασω 100Mbps προς το διαμερισμα, ετσι αποφευγεις τα τυχων θορυβο απο ρευματα μεσα στο κτηριο και εισαι οσο πιο κοντα γινεται στο κεντρο καθως θα κερδιζεις λιγα μετρα και αλλη μια ματιση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μύθος είναι ότι με την παραλληλία 2 ζευγών μειώνεται ο θόρυβος. Είναι διαφορετικό πράγμα να έχει μεγαλύτερη διατομή ο αγωγός από το να "αυξήσουμε" την διατομή με παραλληλισμό 2 αγωγών. Ουσιαστικό κέρδος με τον παραλληλισμό δεν θα έχουμε, για να μην πω ότι μάλλον θα είναι χειρότερο το αποτέλεσμα. Εδικά όταν αναφερόμαστε σε DSL σήματα υψηλών συχνοτήτων και όχι σε τηλεφωνικά που κάνουν χρήση χαμηλών συχνοτήτων.

Το κάθε ζεύγος του UTP καλωδίου έχει μια συγκεκριμένη συστροφή για να αλληλοαναιρούνται παρεμβολές από γειτονικά σήματα. Όμως στον παραλληλισμό χαλάμε αυτή την ισορροπία, αφού το σήμα ταξιδεύει πλέον ταυτόχρονα από 2 διαφορετικά ζεύγη και με διαφορετική συστροφή το καθένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SiLeNtOne-- είπε

Σωστη ειναι η συσκευη, το πιεζεις μεσα μεχρι να κανει κρακ, οχι δεν θελει ξυσιμο, αυτο το εργαλειο σπρωχνει το καλωδιο μεσα και κουμπωνει.

https://www.youtube.com/watch?v=b1FH0hjAzpg

Εδω ενα βιντεο πως να το δουλεψεις, δεν εχει καμια σημασια πιο ζευγος θα διαλεξεις, επισης το cat6 ειναι 100 φορες καλυτερο απο οτι χρειαζεσαι, overkill αλλα καλο.

εγω προσωπικα αμα ειχα θεμα με την γραμμη μου, θα εβαζα το ρουτερ στο κουτι της πολυκατοικιας, θα εδινα ρευμα με το ενα ζευγος στο cat6 και θα δουλευα 2 ζευγη για να περασω 100Mbps προς το διαμερισμα, ετσι αποφευγεις τα τυχων θορυβο απο ρευματα μεσα στο κτηριο και εισαι οσο πιο κοντα γινεται στο κεντρο καθως θα κερδιζεις λιγα μετρα και αλλη μια ματιση.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε με φώτισες αρκετά, μόνο κάτι να σε ρωτήσω μιας και στα βίντεο δεν είδα κάποιος να το δείχνει, το παλιό ζεύγος που είναι τώρα συνδεμένο πως θα το βγάλω από τον κατανεμητή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Είτε τραβώντας το με το χέρι, είτε με το άγκιστρο που έχει στο πλάι το εργαλείο.

Να σε καλά φίλε σε ευχαριστώ, αύριο θα το επιχειρήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...