Προς το περιεχόμενο

Αναζήτησή προτάσεων για PC Build στην πιο οικονομική τιμή


Tzokal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την κοινότητα! Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

Λοιπόν.. σκοπεύω να κάνω δώρο έναν Επιτραπέζιο υπολογιστή στον πατέρα μου για το κατάστημα του. Οι προσδοκίες του από έναν υπολογιστή είναι:

- να ανοίγει/bootάρει γρήγορα και να τερματίζει γρήγορα, και να ανοίγουν και να κλείνουν τα προγράμματα γρήγορα.
- να πλοηγείται στο διαδίκτυο γρήγορα (αυτό σημαίνει να έχει νόημα η οπτική ίνα και όχι να αργεί να φορτώσει επειδή ο υπολογιστής είναι αργος, καθώς και να σκρολαρει ομαλά ακόμα και σε βαριές ιστοσελίδες.). Γενικά είναι εξοικειωμένος με google Chrome όποτε θελουμε καλή RAM.
-Να παίζει 1080p & 1440p βίντεο άνετα κυρίως στο YouTube. 
-Πολλές φορές αφήνει ανοιχτό ένα Web TV και σκρολαρει στο Facebook η σε σελίδα με νέα, οπότε θέλω να αποφύγει να κολλάει ο υπολογιστής σε πολλαπλές καρτέλες 
- Να γίνονται οι εναλλαγές παραθύρων των προγραμμάτων σφαίρα.
-και τέλος να μην κολλάει στο πρόγραμμα που χρησιμοποεί για την δουλειά του (μια παλιά έκδοση του «κεφάλαιο 4» της Altec ( νομίζω 2004)

Ο πατέρας μου λοιπόν είναι έμπορος, και το κεφάλαιο 4 το χρησιμοποιεί για τα προϊόντα και για το πελατολόγιο του. (με αυτό συνήθως δεν έχει θέμα).
Ο τωρινός HP υπολογιστής που έχει τρέχει Windows XP. Επειδή μένω μακριά του, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ο υπολογιστής του φοράει έναν Pentium 4 τετραπύρηνο, 1 TB HDD και 1,5+1,5gb DDR2 RAM. Αλλά γενικά τον πήρε ως έναν μεταχειρισμένο υπολογιστή και δεν ήξερα τι το είχε κάνει ο προηγούμενος. Φυσικά και είναι παλιός υπολογιστής, 8+ χρόνων, και νομίζω θα είναι καλύτερο να στήσω έναν καινούργιο. Και τα πιο ενοχλητικα και σημαντικά προβλήματα είναι ότι αργεί κανα 2 λεπτό να μπουταρει από το BIOS (!) και μετά πάει να φορτώσει τα Windows, και γενικά όταν γίνονται εναλλαγές παραθύρων η όταν κλείνει κάποιο παράθυρο, ο υπολογιστής κυριολεκτικά σέρνεται. ( ναι, το παράθυρο εξαφανίζεται από πάνω προς τα κάτω με αργή κίνηση, μιλάμε για τέτοιο κόλλημα), και άντε να ανοίξεις κάτι άλλο μετά μέχρι να συνέλθει..

Αρκετά με την ιστορία, πίσω στο Build. Όπως βλέπετε, δεν πρόκειται για κάποιο Gaming Pc, αλλά ένα PC γραφείου, για να βλέπεις τα E-mail, να σερφάρεις στο Ίντερνετ, να δουλεύεις τα προγράμματα όπως το κεφάλαιο με άνεση, και να υπάρχει καλή ανταπόκριση σε αυτά.

Και τέλος θέλω να είναι το πιο πιθανότατα οικονομικό Tower που μπορεί να γίνει ικανοποιώντας τα παραπάνω ( ελπίζω όχι πάνω από 300€)

Δεν έχει σημασία για μένα τι μάρκα η τι κομμάτια θα χρειαστούν, αρκεί το Build να είναι αξιόπιστο, προσιτό, και τα parts να είναι συμβατά μεταξύ τους.

Αναμένω με εκτίμηση τις ιδέες και τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 
Αλέξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως για επαγγελματική χρήση θέλεις γνήσια win επί του τιμολογιου. Σε περίπτωση ελέγχου κλπ κλπ. Οι περισσότεροι σε τόσο χαμηλό budget καταφεύγουν σε λύσεις refurbished με προσθήκη ενός ssd. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε μου,

στήσιμο μπορώ να το κανω, τώρα από Windows αν δεν πάει πάνω από 50€ η Home έκδοση των W10 θα ήταν το καλύτερο. Αν λεω χαζομάρα, διορθωσε με. Δεν έχω αγοράσει ποτέ ξεχωριστά Windows!

Επεξ/σία από Tzokal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενδεδειγμένη για να έχεις και support είναι branded desktop όπως αυτό πχ που θα σε καλύψει και στο θέμα των windows με στικερ.

https://www.skroutz.gr/s/20789594/HP-M01-F0000ng-R3-3200G-8GB-256GB-W10.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, radiohead είπε

Η ενδεδειγμένη για να έχεις και support είναι branded desktop όπως αυτό πχ που θα σε καλύψει και στο θέμα των windows με στικερ.

https://www.skroutz.gr/s/20789594/HP-M01-F0000ng-R3-3200G-8GB-256GB-W10.html

 

Ισως να πρέπει να κρατήσει τα παλαιά Windows ....

Αυτό γιατί λέει πως τρέχει ένα αρχαίο λογιστικό της Altec ...

Οπότε μάλλον πρέπει να κρατήσει τα XP  με mod για USB drivers στην AM4.

Αναφορά σε κείμενο

μια παλιά έκδοση του «κεφάλαιο 4» της Altec ( νομίζω 2004)

 

Αν δεν υπήρχε το θέμα του προγράμματος, εγώ θα έλεγα να ξεχάσει τα Windows και να κοιτάξει σε ένα ολοκληρωμένο Linuxακι , UBUNTU 19.10 ή Peppermint 10  ή Mint .

Χίλιες φορές πιο χρηστικό από win σε γενική χρήση ,σταθερότερο και τσαμπέ.

 

Να κάνω μια ερώτηση?

Τι οθόνη φοράει?

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, adtakhs είπε

Ισως να πρέπει να κρατήσει τα παλαιά Windows ....

Αυτό γιατί λέει πως τρέχει ένα αρχαίο λογιστικό της Altec ...

Οπότε μάλλον πρέπει να κρατήσει τα XP  με mod για USB drivers στην AM4.

Αν δεν υπήρχε το θέμα του προγράμματος, εγώ θα έλεγα να ξεχάσει τα Windows και να κοιτάξει σε ένα ολοκληρωμένο Linuxακι , UBUNTU 19.10 ή Peppermint 10  ή Mint .

Χίλιες φορές πιο χρηστικό από win σε γενική χρήση ,σταθερότερο και τσαμπέ.

Να κάνω μια ερώτηση?

Τι οθόνη φοράει?

Καλησπέρα φίλε μου.

 

το κεφάλαιο το έχω δοκιμάσει σε Windows 7 και δεν είχε πρόβλημα, και όχι, δεν πείραξα τη συμβατότητα στις ιδιότητες.

Τώρα αν στα Windows 10 δεν τρέχει, υπάρχει ακόμη η πιθανότητα να αλλάξω την συμβατότητα στις ιδιότητες σε μια πιο παλιά έκδοση...

αλλα όχι δεν είμαι 100% σίγουρος..

3 ώρες πριν, adtakhs είπε

Να κάνω μια ερώτηση?

Τι οθόνη φοράει?

Είναι μια Viewsonic νομίζω 23’. Από ότι θυμάμαι πρέπει να είναι 1920X1200 η κάτι ανάλογο..

Επεξ/σία από Tzokal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Tzokal είπε

Καλησπέρα φίλε μου.

το κεφάλαιο το έχω δοκιμάσει σε Windows 7 και δεν είχε πρόβλημα, και όχι, δεν πείραξα τη συμβατότητα στις ιδιότητες.

Τώρα αν στα Windows 10 δεν τρέχει, υπάρχει ακόμη η πιθανότητα να αλλάξω την συμβατότητα στις ιδιότητες σε μια πιο παλιά έκδοση...

αλλα όχι δεν είμαι 100% σίγουρος..

Είναι μια Viewsonic νομίζω 23’. Από ότι θυμάμαι πρέπει να είναι 1920X1200 η κάτι ανάλογο..

 

Αρα οθόνη υπάρχει σχετικά καλή.

Πρέπει να δεις αν τα windows 10 είναι συμβατά με την εφαρμογή σου.

Πρόσφατα σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων μαρτύρησα για να δουλέψουν κάποιες εφαρμογές που υπήρχαν παρά το compatibility mode στα 10κάρια.

Ξέρεις που κατέληξα ? Σε linux mint με virtual machine windows 7 ...

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...