Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι στο Λονδινο


argyrisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα , μεσα στον νοεμβριο θα κανω ενα ταξιδη στο Λονδινο ..εχω διαβασει πολλα σχετικα αρθρα περι ταυτοτητας και διαβατιριου..γνωριζω οτι με την ταυτοτιτα θα εχω εξτρα ελενχο..το θεμα μ ειναι ..θα εχω καθυστεριση οταν μπω λονδινο ή πριν μπω??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας μονο με ταυτοτητα φροντισε να ειναι σε καλη κατασταση.Στον ελεγχο του αεροδρομιου εφαγα κανα 20λεπτο επειδη στην ταυτοτητα μου ηταν ψιλοξεκολημενη η μεμβρανη στο πλαι και την εβλεπε με μικροσκοπιο :) ,το δε γελιο ηταν οταν μου ζητησε εστω διπλωμα οδηγησης και του εβγαλα το λιωμενο ροζ τριπτυχο με φωτογραφια απο τα 18 μου.Τελικα με αφησαν να περασω αφου ηρθαν αλλοι 2 και με ρωτουσαν που θα μεινω ,ποσες μερς κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, argyrisman είπε

Καλησπερα , μεσα στον νοεμβριο θα κανω ενα ταξιδη στο Λονδινο ..εχω διαβασει πολλα σχετικα αρθρα περι ταυτοτητας και διαβατιριου..γνωριζω οτι με την ταυτοτιτα θα εχω εξτρα ελενχο..το θεμα μ ειναι ..θα εχω καθυστεριση οταν μπω λονδινο ή πριν μπω??? 

Πάντα διαβατήριο. Ο έλεγχος στο Λονδίνο γίνεται με αυτόματο μηχάνημα. Βάζεις το διαβατήριο, χαμογελάς και περνάς. Στον χειροκίνητο έλεγχο της ταυτότητας έχει πάντα ουρά.

Βέβαια δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "όταν μπεις λονδίνο". Αφού για να μπεις πρέπει να περάσεις τον έλεγχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Πάντα διαβατήριο. Ο έλεγχος στο Λονδίνο γίνεται με αυτόματο μηχάνημα. Βάζεις το διαβατήριο, χαμογελάς και περνάς. Στον χειροκίνητο έλεγχο της ταυτότητας έχει πάντα ουρά.

Βέβαια δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "όταν μπεις λονδίνο". Αφού για να μπεις πρέπει να περάσεις τον έλεγχο.

το προβλημα μου ειναι οτι εχω πτηση αθηνα-σοφια/σοφια λονδινο με δυο ωρεσ καθυστεριση...θα φας ταλαιπωρια στα σοφια ??? η οταν φτασω λονδινο(δεν ξερω αν με καταλαβεσ)

37 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Ταξείδι => ταξίδι => ταξίδη

εχω θεμα γενικα το ξερω..δεν ειχα μυαλο για διαβασμα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις ακομα με ταυτοτητα, αλλα:

Μην εισαι σιγουρος πως θα σου επιτρεψουν εισοδο σε club/bar.

Πως θα μπορεσεις να πιεις αλκοολ

Πως θα μπορεσεις να αγορασεις τσιγαρα

Δωσε 90 να εχεις ησυχο το κεφαλι σου για 5 χρονια

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, argyrisman είπε

το προβλημα μου ειναι οτι εχω πτηση αθηνα-σοφια/σοφια λονδινο με δυο ωρεσ καθυστεριση...θα φας ταλαιπωρια στα σοφια ??? η οταν φτασω λονδινο(δεν ξερω αν με καταλαβεσ)

Λογικά θα έχεις ταλαιπωρία και στην ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, argyrisman είπε

εχω πτηση αθηνα-σοφια/σοφια λονδινο με δυο ωρεσ καθυστεριση

Αθήνα (Schengen ) σε Σόφια (εκτός Schengen), έλεγχο ταυτότητας/διαβατηρίου κανονικά και μετά Λονδίνο (εκτός Schengen ) μια από τα ίδια. Ε δεν το λες ότι έκλεισες και την πιο εύκολή πτήση για να πας Λονδίνο γενικά :). Οι 2 ώρες αναμονή δεν ειναι λίγες, έχεις αρκετό χρόνο για την επόμενη πτήση σου. Επίσης αν είναι στην ίδια εταιρία, μην ανησυχείς καν, σε περιμένουν σε περίπτωση μικρής καθυστέρησης.

27 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

Μην εισαι σιγουρος πως θα σου επιτρεψουν εισοδο σε club/bar.

Πως θα μπορεσεις να πιεις αλκοολ

Πως θα μπορεσεις να αγορασεις τσιγαρα

Για τόσο μικρή ηλικία μιλάμε? Ούτε 18? :D Θα δείξει κάνα δίπλωμα (που αν είναι γενικά πιτσιρικάς θα έχει το ευρωπαικό, τη ροζ μικρή καρτούλα με λατινικούς χαρακτήρες) και θα τον αφήσουν.

Καημό το έχω σε καμιά pub ή στο tesco που αγοράζω κρασί και θέλει "έγκριση" να ζητήσει κανείς ταυτότητα σε εμένα ... και ας μην έχω μαζί μου και να μην μου δώσει τίποτα θα τον κεράσω μπύρα έγω μετά:P. Πατάνε "approve over 25" χωρίς καν να ρωτήσουν :D. Τόσο γέρος 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zx1234r είπε

Πάντα διαβατήριο. Ο έλεγχος στο Λονδίνο γίνεται με αυτόματο μηχάνημα. Βάζεις το διαβατήριο, χαμογελάς και περνάς. Στον χειροκίνητο έλεγχο της ταυτότητας έχει πάντα ουρά.

Βέβαια δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "όταν μπεις λονδίνο". Αφού για να μπεις πρέπει να περάσεις τον έλεγχο.

Σε τι αεροδρόμιο πήγες και αντιμετώπισες τέτοια κατάσταση; Πρέπει να κάναμε και 25 δευτερόλεπτα να περάσουμε από τον έλεγχο στο Luton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Σε τι αεροδρόμιο πήγες και αντιμετώπισες τέτοια κατάσταση; Πρέπει να κάναμε και 25 δευτερόλεπτα να περάσουμε από τον έλεγχο στο Luton.

Lgw. Από μακριά είδα ουρά. Δεν ξέρω. Εγώ πήγα στα μηχανήματα με διαβατήριο. Υπέθεσα οτι θα καθυστερούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heathrow, Stansted και Gatwick με το διαβατήριο περνάω αέρα-πατέρα, με ταυτότητα μου παίρνει κανένα 10λεπτο, 15λεπτο max αναλόγως την ουρά, και έρχομαι τουλάχιστον 10-12 φορές τον χρόνο, ποτέ δεν έχω κάνει παραπάνω. 

Προ μίας εβδομάδας που ήρθα στο Λονδίνο από το Stansted, κάθισα στην ουρά των ταυτοτήτων γιατί είχα παραχωμένο το διαβατήριο στην τσάντα και βαριόμουν να το ψάχνω, είχα την ταυτότητα εύκαιρη, δεν πρέπει να μου πήρε πάνω από 10 λεπτά με την αναμονή στην ουρά, το μόνο που ξέχασα ήταν πως φορούσα τα γυαλιά της πρεσβυωπίας και μου ζητήθηκε ευγενέστατα να τα βγάλω. Να τονίσω πως η ταυτότητά μου είναι έκδοσης τρέχοντος έτους σε άψογη φυσικά κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gthe είπε

Αθήνα (Schengen ) σε Σόφια (εκτός Schengen), έλεγχο ταυτότητας/διαβατηρίου κανονικά και μετά Λονδίνο (εκτός Schengen ) μια από τα ίδια. Ε δεν το λες ότι έκλεισες και την πιο εύκολή πτήση για να πας Λονδίνο γενικά :). Οι 2 ώρες αναμονή δεν ειναι λίγες, έχεις αρκετό χρόνο για την επόμενη πτήση σου. Επίσης αν είναι στην ίδια εταιρία, μην ανησυχείς καν, σε περιμένουν σε περίπτωση μικρής καθυστέρησης.

Για τόσο μικρή ηλικία μιλάμε? Ούτε 18? :D Θα δείξει κάνα δίπλωμα (που αν είναι γενικά πιτσιρικάς θα έχει το ευρωπαικό, τη ροζ μικρή καρτούλα με λατινικούς χαρακτήρες) και θα τον αφήσουν.

Καημό το έχω σε καμιά pub ή στο tesco που αγοράζω κρασί και θέλει "έγκριση" να ζητήσει κανείς ταυτότητα σε εμένα ... και ας μην έχω μαζί μου και να μην μου δώσει τίποτα θα τον κεράσω μπύρα έγω μετά:P. Πατάνε "approve over 25" χωρίς καν να ρωτήσουν :D. Τόσο γέρος 

Πες μου το μυστικο σου, γιατι σε μενα ζητανε ID ακομη και για μπυρα χωρις αλκοολ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

Πες μου το μυστικο σου, γιατι σε μενα ζητανε ID ακομη και για μπυρα χωρις αλκοολ 😂

Εύκολο.... Να μοιάζεις 40αρης....:) Δύσκολο στην δικιά σου περίπτωση.... Εμένα που γκριζαραν τα μαλλιά μου από τα 25 σταμάτησαν να μου ζητάνε ταυτότητα για τέτοια πράγματα εδώ και καιρό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

Πες μου το μυστικο σου, γιατι σε μενα ζητανε ID ακομη και για μπυρα χωρις αλκοολ 😂

Εύκολο... Να είσαι 40αρης, όχι μόνο να μοιάζεις 😂. Και τα μαλλιά να έχουν αρχίσει έντονα να βαδίζουν το δικό τους δρόμο σε αυτή τη ζωή... 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...