Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ssd σε macbook pro 2015


kosto21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε τον ADATA sx8200 pro. Λιγοτερα watt καιει απο ολους και μικροτερες θερμοκρασιες.

Adapter sintech

Και μην νομίζεις ότι θα δεις και τρελές διάφορες. Αναφορικά το λεω.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, xariskk24 είπε

NVMe SSD known not to work on MacBook Pro / Air. DO NOT BUY:

  • Samsung PM981
  • Samsung 950 Pro
  • Samsung 970 Evo Plus

Δε ξέρω για τον adapta αλλά πχ ο 970 plus  δεν υποστηρίζονται από τον ανταπτορα.θέλω κάτι που να έχει δοκιμαστεί  και δουλεύει καλά..

NVMe SSD known not to work on MacBook Pro / Air. DO NOT BUY:

  • Samsung PM981
  • Samsung 950 Pro
  • Samsung 970 Evo Plus

ευχαριστώ 

Επίσης ρε παιδιά εγώ βλέπω ο adapter με τα μεταφορικά κάτω από 30ευρα δεν παίζει και θα κάνει και μήνα να έρθει. Βάλε και 80-100 ο δίσκος έρχεται στα ίδια μεντον OWC. Αξίζει η διαδικασία;

O αντράπτορας που πηρα εγω ειχε 15€ παντως κ υποστηριζει κανονικα

 

Σε ποιον adapter αναφερεσαι;

Sintech και εγω

Επεξ/σία από bahamut_zero
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bahamut_zero είπε

O αντράπτορας που πηρα εγω ειχε 15€ παντως κ υποστηριζει κανονικα

Σε ποιον adapter αναφερεσαι;

Sintech και εγω

αυτους που βρισκω στο amazon. εδω ελλαδα υπαρχει καπου?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα πηρα εναν kingston kc2500 και τον adapter ST-NGFF2013-C ελπιζω να ερθει συντομα δλδ ο ανταπτορας. Ελπιζω να μην εχει καποιο θεμα. Μετα αν ολα καλα.. time machine δουλευει για να επαναφερω τ μηχανημα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2020 στις 4:29 ΜΜ, atheatos είπε

Το timemachine γίνεται σε εξωτερικό σκληρό πριν κανείς οτιδήποτε και εννοείται ότι δουλεύει.

Nαι εννοειτε σε εξωτερικο δισκο το bacckup.. και αφου επαναφερετε παρολο τον ανταπτορα.. ολα καλα τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα. Παρελαβα σημερα τον ανταπτορα, μπορω να πω οτι ηρθε αρκετα γρηγορα. Τωρα οκ εβαλα τον δισκο ευτυχως τον διαβασε τον  kc2500. εκανα την επαναφορα μου... και απλα ετρεξα το check για την ταχυτητα του δικσου. Και απογοητεύτηκα. Ηταν το βασικο ερωτημα μου αν θα πιασει τις ταχυτητες που δινει ο δισκος ή αν το bus εχει μαξ το 1500 read/write. Γιατι ο δισκος ειναι του 3000read / write αλλα εγω πάλι παιρνω 1400...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, xariskk24 είπε

καλησπερα. Παρελαβα σημερα τον ανταπτορα, μπορω να πω οτι ηρθε αρκετα γρηγορα. Τωρα οκ εβαλα τον δισκο ευτυχως τον διαβασε τον  kc2500. εκανα την επαναφορα μου... και απλα ετρεξα το check για την ταχυτητα του δικσου. Και απογοητεύτηκα. Ηταν το βασικο ερωτημα μου αν θα πιασει τις ταχυτητες που δινει ο δισκος ή αν το bus εχει μαξ το 1500 read/write. Γιατι ο δισκος ειναι του 3000read / write αλλα εγω πάλι παιρνω 1400...

Αν έχεις το 13αρι έχει 2 lanes που πιανει 1500MB/s.

αν έχεις το 15αρι έχει 4 lanes που πιανει 3000MB/s.

και πήρες και τον kc2500. Ο adata 8200 pro , εχει καλυτερες θερμοκρασιες , λιγοτερο ρευμα οποτε παραπανω μπαταρια και καλυτερο buffer αν δεν κανω λαθος. Και φτηνοτερος εννοειται.

Και στο είπα ότι δεν θα δεις διαφορές. Δεν με άκουσες

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Αν έχεις το 13αρι έχει 2 lanes που πιανει 1500MB/s.

αν έχεις το 15αρι έχει 4 lanes που πιανει 3000MB/s.

και πήρες και τον kc2500. Ο adata 8200 pro , εχει καλυτερες θερμοκρασιες , λιγοτερο ρευμα οποτε παραπανω μπαταρια και καλυτερο buffer αν δεν κανω λαθος. Και φτηνοτερος εννοειται.

Και στο είπα ότι δεν θα δεις διαφορές. Δεν με άκουσες

Αυτό που απαντάς τώρα ηθελα από την αρχή ότι το 13 δεν θα πιάσει πάνω από 1500! Δεν το είχα βρει κάπου.. άρα οκ δεν θα πιάσει ποτέ. Τώρα όσο αναφορά τον δίσκο πήρα τον Kingston γιατί τον πήρα 80 σε προσφορά ενώ έχει πάνω από 100 στο πιο φτηνό σκρουτζομαγαζο. Έχει επίσης 5 χρόνια εγγύηση. Έτσι και αλλιώς επειδή το έχω στην δουλειά ηθελα να κάνω αλλαγή για θεμΑ υλικού. Δλδ δίσκος είναι τόσα χρόνια τον είχα καλύτερα τώρα είναι καινούργιος. Όσο αναφορά μπαταρία και θερμοκρασία τι να σου πω στο 13αρι όσο καιρό το έχω αν δεν βάλεις πρόγραμμα να ελέγχεις την θερμοκρασία πηγαίνει 100βαθμους για την πλακα του . Ειδικά στην δουλειά με 2 οθόνες και outlook -teams-vms.

Το έβαλα και σε ανεμιστήρα πάνω τώρα για να του δώσει λίγο αέρα παραπάνω. Όποτε γενικα δεν με πειράζει η σχέση odata με Kingston. Αλλά την ταχύτητα θα την ήθελα :(

Επίσης λόγο δουλειάς το έξοδο παει στην εταιρεία γιατί σου ειπα δεν ηθελα να με αφήσει ! 

Επεξ/σία από xariskk24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Αν έχεις το 13αρι έχει 2 lanes που πιανει 1500MB/s.

αν έχεις το 15αρι έχει 4 lanes που πιανει 3000MB/s.

και πήρες και τον kc2500. Ο adata 8200 pro , εχει καλυτερες θερμοκρασιες , λιγοτερο ρευμα οποτε παραπανω μπαταρια και καλυτερο buffer αν δεν κανω λαθος. Και φτηνοτερος εννοειται.

Και στο είπα ότι δεν θα δεις διαφορές. Δεν με άκουσες

εριξα μια ματια .. και στο 2015 early 13'' γραφει pci3 x4... αρα εχει 4 lanes? επισης παω στο ΝVMEXPRESS και εκει λεει 

 Link Width: x4

  Link Speed: 5.0 GT/s

ειδα ενα αλλο forum  ξενο λεει ενας με τον 970 toy leei 

 Link Width: x4

  Link Speed: 8.0 GT/s

δεν πιστεθω να ειναι θεμα ανταπτορα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

εριξα μια ματια .. και στο 2015 early 13'' γραφει pci3 x4... αρα εχει 4 lanes? επισης παω στο ΝVMEXPRESS και εκει λεει 

 Link Width: x4

  Link Speed: 5.0 GT/s

ειδα ενα αλλο forum  ξενο λεει ενας με τον 970 toy leei 

 Link Width: x4

  Link Speed: 8.0 GT/s

δεν πιστεθω να ειναι θεμα ανταπτορα? 

4 lanes εχει και το 13αρι εχεις δικιο αλλα pciex 2.0 αντι για 3.0. Εκει μπερδευτηκα. 

 

The Retina 15" mid 2015 supports 4x lanes PCIe 3.0 speed eg. up to 3000MB/s. The early 2015 Retina 13" supports 4x lanes PCIe 2.0 speed.
They do both natively support hibernation on NVMe SSD

  • MacBook Pro Retina 13" early 2015 (MacBookPro12,1)
  • MacBook Pro Retina 15" mid 2015 (MacBookPro11,4-11,5)
Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

4 lanes εχει και το 13αρι εχεις δικιο αλλα pciex 2.0 αντι για 3.0. Εκει μπερδευτηκα. 

The Retina 15" mid 2015 supports 4x lanes PCIe 3.0 speed eg. up to 3000MB/s. The early 2015 Retina 13" supports 4x lanes PCIe 2.0 speed.
They do both natively support hibernation on NVMe SSD

  • MacBook Pro Retina 13" early 2015 (MacBookPro12,1)
  • MacBook Pro Retina 15" mid 2015 (MacBookPro11,4-11,5)

Ναι ρε συ αυτο το φορουμ βρηκα και εγω.. αλλα αν δεις καποιοι διαφονουν.. και εδω  https://everymac.com/systems/apple/macbook_pro/specs/macbook-pro-core-i5-2.9-13-early-2015-retina-display-specs.html

λεει για το 13΄΄οτι εχει pcie 3 x 4... οποτε εχω μπερδευτει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Ναι ρε συ αυτο το φορουμ βρηκα και εγω.. αλλα αν δεις καποιοι διαφονουν.. και εδω  https://everymac.com/systems/apple/macbook_pro/specs/macbook-pro-core-i5-2.9-13-early-2015-retina-display-specs.html

λεει για το 13΄΄οτι εχει pcie 3 x 4... οποτε εχω μπερδευτει .

Θεωρώ ότι κανει λάθος. Γιατι αν γράψεις  speed test για το δικο σου μοντελο στο google δεν βλεπω και καμια φωτο πανω απο 1500.

Και πιστεύω ότι αυτή είναι η διαφορά τους. Και εκεί έχει ένα * αν δεις αλλά δεν επεξηγεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...