Προς το περιεχόμενο

PHILIPS OLED - ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛ ?


tsd13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Όταν εμφανίζονται άσχετα προβληματικά pixels τότε όντως υπάρχει πρόβλημα. Πολλές φορές όμως (ειδικά όταν αυτά εξαφανίζονται ή είναι στις άκρες της οθόνης), μπορεί να οφείλονται στο pixel shifting που έχουν οι oled της Philips. Ανά 2-3 λεπτά μετακινείται όλη η οθόνη προς όλες τις πλευρές κατά 3-4 pixels ώστε να αποτραπεί κάποιο burn in κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όταν εμφανίζονται άσχετα προβληματικά pixels τότε όντως υπάρχει πρόβλημα. Πολλές φορές όμως (ειδικά όταν αυτά εξαφανίζονται ή είναι στις άκρες της οθόνης), μπορεί να οφείλονται στο pixel shifting που έχουν οι oled της Philips. Ανά 2-3 λεπτά μετακινείται όλη η οθόνη προς όλες τις πλευρές κατά 3-4 pixels ώστε να αποτραπεί κάποιο burn in κλπ. 

ευχαριστω για το ενδιαφέρον..Επειδη την τηλεοραση δεν προλαβα καν να τη χρησιμοποιήσω και διαβασα ένα δυο πραγματάκια για το burn in τοτε το αποκλείω σαν περίπτωση, Ούτε καν τη ζόρισα για να μπει σε διαδικασια να αποτρέψει κατι τετοιο...αυτο που με αγχωνει είναι πως θα βγάλω ακρη με τους ελληναράδες προμηθευτές τωρα για να γινει η εποικινωνια με τη phillips,  ώστε αν η εταιρία είναι λογική και σωστή να γινει αντικατάσταση του προϊόντος άμεσα γιατί μολις μετακόμισα και έχω κουραστεί να έχω προβλήματα και αναμονες στα παντα...έχουμε και δουλειες να κανουμε δεν γινεται να τρέχουμε τωρα για τη τηλεοραση ξανά!! Παντως έχω ψάξει όλο το ιντερνετ σε αγγλικά και ελληνικά search και το μόνο παρομοιο προβλημα σαν το δικό μου το έχει ο κάτοχος του post αυτού

Ανεβάζω και φωτο με τη γραμμή την άσπρη που αυτη εμφανίστηκε πρωτα καθώς επαιζε ένα βιντεο στο youtube...

BC3B33D4-D34F-4112-AA45-448DADAE5F2F.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, RantEus είπε

Παιδια καλησπερα...αγορασα την 754 31-12-19 από κωτσόβολο και σημερα μου έβγαλε κατι περίεργες οριζόντιες γραμμές και μια λευκή κατά μήκος της τηλεόρασης...τι μπορεί να είναι;

να σημειώσω ότι δεν έχει γινει υπερβολική χρήση της τηλεόρασης  μόνο κανα 3-4 επεισόδια στο netflix και κάποια βιντεο κλιπ στο youtube! Επισης δεν την έχει ακουμπήσει- καθαρίσει κανεις, και την έχω συνδεδεμένη με πολύμπριζο ασφαλείας (crystal audio) καινουργιο αγορασμένο με τη τηλεοραση..

Επισης οι γραμμές εμφανίζονται και στο μενού της τηλεόρασης όποτε δεν είναι θεμα καποιασ εφαρμογής

την εκανα επαναφορά εργοστασιακές αλλά τιποτα..δεν τη πειράζω αλλο γιατί δεν θελω να προκαλέσει οτιδηποτε μεγαλύτερη ζημια..

Απογοητευτικο παντως γιατί η τηλεοραση είναι σχεδόν 1,5 βδομάδας 

εξτρα εγγύηση παντως δεν πλήρωσα στον κωτσόβολο γιατι ετσι και αλλιως δεν εμπιστεύομαι το service τους..

8CB4A3C2-0746-4DD3-ABC2-3BDD45C7F5E3.jpeg

Aυτο επαθε η δικη μου C8 φετος και μου αντικατεστησαν το πανελ..

Παρε τηλ τον Kωτσοβολο και αυτοι με την σειρα τους θα κανονησουν να στην παρουν στο service.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Aυτο επαθε η δικη μου C8 φετος και μου αντικατεστησαν το πανελ..

Παρε τηλ τον Kωτσοβολο και αυτοι με την σειρα τους θα κανονησουν να στην παρουν στο service.

υπάρχει κάποιο ρίσκο σε αυτο; επισης να υπενθυμίσω πως δεν πλήρωσα έξτρα λεφτα στον κωτσόβολο για ασφάλεια όποτε σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να μην μου κοστίσει τωρα αυτο γιατί δεν μου πειρρισευουν κιολας...

11 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Aυτο επαθε η δικη μου C8 φετος και μου αντικατεστησαν το πανελ..

Παρε τηλ τον Kωτσοβολο και αυτοι με την σειρα τους θα κανονησουν να στην παρουν στο service.

επισης μια ερωτηση ποσες μερες σε τράβηξε αυτη η ιστορία; από περιέργεια για να προετοιμαστώ ψυχολογικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Τι ρισκο να υπαρχει φιλε μου,αλλαγη πανελ σου κανουν.

Μα τι να πληρωσεις αφου εχεις εγγυηση..

7-9 ημερες..

δεν καταλαβα σωστα, εγινε ευχαριστω..Τι μου προτεινεις εσυ να πάω κατευθειαν κωτσόβολο ή να μιλήσω πρωτα direct με phillips;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ιδιο πραγμα ειναι,αλλα εαν παρεις τον Κωτσοβολο θα μιλησουν αυτοι με την philips.

Οταν θα ερθουν να στην παρουν για να μην σε πιασουν απροετοιμαστο ζητα αλλαγη πανελ για να τους δειξεις πως καταλαβαινεις οτι ειναι σοβαρο προβλημα..

Και ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ να μην αγορασεις τετοιες tv χωρις επεκταση εγγυησης

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...