Προς το περιεχόμενο

Νέο Mi Watch από την Xiaomi με eSIM και μπαταρία 570mAh


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@billdanos

Δεν με πείθει καμία συσκευή αυτής της τάξης αυτονομίας (όχι το apple που έχει target τις 18, αλλά άντε και με max 2 και 3 ημερών). Δεν μου προσφέρει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 minute ago, koftis650 said:

@billdanos

Δεν με πείθει καμία συσκευή αυτής της τάξης αυτονομίας (όχι το apple που έχει target τις 18, αλλά άντε και με max 2 και 3 ημερών). Δεν μου προσφέρει κάτι. 

Άρα να φανταστώ πως έχεις και smartphone με αυτονομία μιας εβδομάδας? 

Προφανώς και όλοι θα θέλαμε μεγαλύτερες αυτονομίες. Αυτή τη στιγμή όμως οι μπαταρίες δεν έχουν εξελιχθεί τόσο πολύ, ειδικά σε τόσο μικρές συσκευές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Άρα να φανταστώ πως έχεις και smartphone με αυτονομία μιας εβδομάδας? 

Τώρα πάμε στην τακτική πετάω "μελάνι" δλδ ? Συγκρίνουμε άσχετα πράγματα μεταξύ τους ?  Έχει νόημα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
40 minutes ago, liberostelios said:

Μπορεί κάποιος κάτοχος Apple Watch να μου εξηγήσει γιατί θεωρείται τόσο ανώτερη η υλοποίηση της Apple από όλα τα άλλα; Δεν είναι καθόλου ειρωνική η ερώτηση, το διαβάζω παντού ότι ιδίως το WearOS έχει πολλά θέματα αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και δεν καταλαβαίνω πόσα προβλήματα μπορεί να έχει κάτι τόσο απλοϊκό όσο ένα smart watch. Για να το λένε όλα τα site (και κυρίως τα Android friendly) κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Λίγο/πολύ η απάντηση είναι η ίδια με το να ρωτούσες "γιατί τα iphones διαφέρουν από τα υπόλοιπα".

Αρχικά είναι το λειτουργικό που είναι προσεγμένο και "δεμένο" με το hardware με αποτέλεσμα να έχεις μια συσκευή που λειτουργεί σταθερά χωρίς να χρειαστεί ποτέ να της κάνεις restart  ή force quit σε κάποιο app (πρακτικά του κάνεις restart μόνο όταν βγει νέα αναβάθμιση για το λειτουργικό).

Μετά έχεις την μεγάλη υποστήριξη στα apps όπου πρακτικά εχεις στο ρολόι τις περισσότερες εφαρμογές που έχεις και στο τηλέφωνο. Αυτό σημαίνει πως όλες οι ειδοποιήσεις που σου έρχονται στο ρολόι δεν ειναι απλά για ανάγνωση αλλά αλληλεπιδράς με αυτές απαντώντας άμεσα με τη φωνή σου η οποία μετατρέπεται αυτόματα σε κείμενο (και στα Ελληνικά προφανώς). Ακόμη και οι εφαρμογές από κάμερες ασφαλείας που έχω στο σπίτι, μου προσφέρουν live video στο ρολόι σε περίπτωση που λάβω κάποιο notification για motion alert.

Εχει ενσωματωμένο ηχείο ώστε να μπορείς να απαντάς στις κλήσεις από το ρολόι ή και να κάνεις κλήσεις προφανώς.

Είναι ένας πολύ καλός fit tracker που παρακολουθεί όλες τις αθλητικές σου δραστηριότητες, τους καρδιακούς παλμούς (και ηλεκτροκαρδιογράφημα), την ποιότητα του ύπνου, κλπ.

Έχει το πιο "wow" σύστημα δόνηση που έχεις νιώσει ποτέ και μόνο αν το δοκιμάσεις θα καταλάβεις τι εννοώ. Κάθε κίνηση του crown δημιουργεί μικρές δονήσεις ώστε να νιώθεις και την παραμικρή κίνηση που κάνεις στο scrolling κλπ και μάλιστα με διαφορετικές εντάσεις ανάλογα με το αν είσαι στην αρχή ή στο τέλος μιας λίστας που πρέπει να κάνεις scroll. Αντίστοιχα όταν έχεις ενεργό το navigation στους χάρτες και δεν κοιτάζεις το τηλέφωνο ή το ρολόι, έχεις διαφορετικής έντασης δονήσεις (και σε αριθμό) ώστε να καταλαβαίνεις αν πρέπει να στρίψεις δεξιά ή αριστερά).

Στο series 5 έχει προστεθεί και μετρητής έντασης ήχου στο περιβάλλον που είναι συνεχώς σε λειτουργία και σε προειδοποιεί αν βρεθείς σε χώρο με επικίνδυση ένταση ήχου για μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσης προστέθηκε και πυξίδα που συνεργάζεται και με άλλα apps στο τηλέφωνο ή το ρολόι (πχ δείχνεις με το χέρι που φοράς το ρολόι έναν αστερισμό και σου εμφανίζει τι υπάρχει στο σημείο αυτό).

Είναι αδιάβροχο και για χρήση στη θάλασσα κλπ. 

Και τέλος έχεις και το Apple Pay που λειτουργεί απλά, γρήγορα και όμορφα!

Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές!

24 minutes ago, koftis650 said:

Τώρα πάμε στην τακτική πετάω "μελάνι" δλδ ? Συγκρίνουμε άσχετα πράγματα μεταξύ τους ?  Έχει νόημα ? 

Δεν είναι καθόλου άσχετα ως προς την αυτονομία τους! Το smart watch εγώ το βλέπω σαν μια μικρογραφία του smartphone. 

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Λίγο/πολύ η απάντηση είναι η ίδια με το να ρωτούσες "γιατί τα iphones διαφέρουν από τα υπόλοιπα".

Αρχικά είναι το λειτουργικό που είναι προσεγμένο και "δεμένο" με το hardware με αποτέλεσμα να έχεις μια συσκευή που λειτουργεί σταθερά χωρίς να χρειαστεί ποτέ να της κάνεις restart  ή force quit σε κάποιο app (πρακτικά του κάνεις restart μόνο όταν βγει νέα αναβάθμιση για το λειτουργικό).

Μετά έχεις την μεγάλη υποστήριξη στα apps όπου πρακτικά εχεις στο ρολόι τις περισσότερες εφαρμογές που έχεις και στο τηλέφωνο. Αυτό σημαίνει πως όλες οι ειδοποιήσεις που σου έρχονται στο ρολόι δεν ειναι απλά για ανάγνωση αλλά αλληλεπιδράς με αυτές απαντώντας άμεσα με τη φωνή σου η οποία μετατρέπεται αυτόματα σε κείμενο (και στα Ελληνικά προφανώς). Ακόμη και οι εφαρμογές από κάμερες ασφαλείας που έχω στο σπίτι, μου προσφέρουν live video στο ρολόι σε περίπτωση που λάβω κάποιο notification για motion alert.

Εχει ενσωματωμένο ηχείο ώστε να μπορεί να απαντάς στις κλήσεις από το ρολόι ή και να κάνεις κλήσεις προφανώς.

Είναι ένας πολύ καλός fit tracker που παρακολουθεί όλες τις αθλητικές σου δραστηριότητες, τους καρδιακούς παλμούς (και ηλεκτροκαρδιογράφημα), την ποιότητα του ύπνου, κλπ.

Έχει το πιο "wow" σύστημα δόνηση που έχεις νιώσει ποτέ και μόνο αν το δοκιμάσεις θα καταλάβεις τι εννοώ. Κάθε κίνηση του crown δημιουργεί μικρές δονήσεις ώστε να νιώθεις και την παραμικρή κίνηση που κάνεις στο scrolling κλπ και μάλιστα με διαφορετικές εντάσεις ανάλογα με το αν είσαι στην αρχή ή στο τέλος μιας λίστας που πρέπει να κάνεις scroll. Αντίστοιχα όταν έχεις ενεργό το navigation στους χάρτες και δεν κοιτάζεις το τηλέφωνο ή το ρολόι, έχεις διαφορετικής έντασης δονήσεις (και σε αριθμό) ώστε να καταλαβαίνεις αν πρέπει να στρίψεις δεξιά ή αριστερά).

Στο series 5 έχει προστεθεί και μετρητής έντασης ήχου στο περιβάλλον που είναι συνεχώς σε λειτουργία και σε προειδοποιεί αν βρεθείς σε χώρο με επικίνδυση ένταση ήχου για μεγάλο χρονικό διάστημα. Επίσης προστέθηκε και πυξίδα που συνεργάζεται και με άλλα apps στο τηλέφωνο ή το ρολόι (πχ δείχνεις με το χέρι που φοράς το ρολόι έναν αστερισμό και σου εμφανίζει τι υπάρχει στο σημείο αυτό).

Και τέλος έχεις και το Apple Pay που λειτουργεί απλά, γρήγορα και όμορφα!

Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές!

Ο μετρητής έντασης ήχου ήταν feature του WatchOS 6 και όχι του series 5 😛 

Το series 4 μου το έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, KostasKri said:

Ο μετρητής έντασης ήχου ήταν feature του WatchOS 6 και όχι του series 5 😛 

Το series 4 μου το έχει

Σωστά, my bad! Είναι που πήγα στο 5 από το 3, οπότε δεν το είχα πριν! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Μπορεί κάποιος κάτοχος Apple Watch να μου εξηγήσει γιατί θεωρείται τόσο ανώτερη η υλοποίηση της Apple από όλα τα άλλα; Δεν είναι καθόλου ειρωνική η ερώτηση, το διαβάζω παντού ότι ιδίως το WearOS έχει πολλά θέματα αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και δεν καταλαβαίνω πόσα προβλήματα μπορεί να έχει κάτι τόσο απλοϊκό όσο ένα smart watch. Για να το λένε όλα τα site (και κυρίως τα Android friendly) κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Ρωτα την Xiaomi που αντέγραψε μέχρι και το design του( όταν οι οπαδοί της ,το κραζανε ). Κάθε υλοποίηση έχει τα υπέρ και τα κατά . Το αν είναι ανώτερη της Apple έχει να κάνει με το γεγονός ότι παρέχει υποστήριξη σε θέμα software και hardware. Ακόμα και το Tizen της Samsung δεν ήταν εξαρχής λειτουργικό για ρολόγια....

Το Android αγοράστηκε από την google οταν είχε αρχικά σχεδιαστεί ως λειτουργικό, για φωτογραφικές μηχανές. Η προσπάθεια να φτιάξει ένα λειτουργικό βάση του Android για ρολόγια ή tablet ,ακόμα είναι δύσκολη , αν δεν ξαναχτίσει το λειτουργικό από την αρχή. Εδώ φαίνεται η ανωτερότητα της Apple γιατί μετά από χρόνια είναι σε θέση να σχεδιάζει λειτουργικά και όχι μόνο, για οποιαδήποτε συσκευή.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το mi band 3 και το φορτίζω κάθε 20-25 μέρες, ρολόι που δεν βγάζει τουλάχιστον βδομάδα απλά είναι άχρηστο, σιγά μην έχω συνέχεια την έννοια να φορτίζω το ρολόι, έχω πολύ πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθώ. Μια φορά την εβδομάδα ας πούμε Κυριακή παλεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ρε παιδιά έχετε δίκιο.... και εγώ τις προάλλες αγόρασα μια τηλεόραση και τρελάθηκα γιατί έμοιαζε με όλες τις υπόλοιπες. Ενώ έπρεπε να είναι τρίγωνη ας πούμε, έμοιαζε με μια κλασική της Samsung.... Δεν ντρέπονται να αντιγράφουν.... Δεν το περίμενα να έχουν αντιγράψει τα πάντα... :(

Επεξ/σία από georgecar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
56 minutes ago, chios said:

Έχω το mi band 3 και το φορτίζω κάθε 20-25 μέρες, ρολόι που δεν βγάζει τουλάχιστον βδομάδα απλά είναι άχρηστο, σιγά μην έχω συνέχεια την έννοια να φορτίζω το ρολόι, έχω πολύ πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθώ. Μια φορά την εβδομάδα ας πούμε Κυριακή παλεύεται.

Το mi band 3 είναι Activity Tracker και όχι smartwatch...

 

45 minutes ago, georgecar said:

Ναι ρε παιδιά έχετε δίκιο.... και εγώ τις προάλλες αγόρασα μια τηλεόραση και τρελάθηκα γιατί έμοιαζε με όλες τις υπόλοιπες. Ενώ έπρεπε να είναι τρίγωνη ας πούμε, έμοιαζε με μια κλασική της Samsung.... Δεν ντρέπονται να αντιγράφουν.... Δεν το περίμενα να έχουν αντιγράψει τα πάντα... :(

clopyright.jpg:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ntarlas είπε

εμένα εχει παρακολούθηση ύπνου το apple watch series 5 😕

Εμένα όπως και των υπολοίπων εκατομμυρίων χρηστών Apple Watch και Apple Watch 5, δεν έχει παρακολούθηση ύπνου. Η apple εξαγόρασε την Beddit που έχει αναπτύξει τεχνολογία για sleep tracking, και έχει ένα project με ανεπίσημο όνομα "burrito" επίσημο όνομα "Time in bed tracking", το οποίο όμως δεν έχουν ανακοινώσει ακόμα, αλλά ούτε έχουν κάνει διαθέσιμο σε beta testers ή τελικούς χρήστες. Αν δουλεύεις στο Cupertino ίσως να σου ενεργοποίησε ο Tim την παρακολούθηση ύπνου.

Προς το παρόν χρησιμοποιώ το Autosleep (κοστίζει περίπου 5€ αν θυμάμαι καλά), και έχει 2 τρόπους μέτρησης, το ένα είναι μέσω μικροφώνου του iPhone, και το άλλο μέσω ambient light sensor και accelerometer του apple watch. Η 1η μέθοδος είναι απλά χαζή, ενώ η 2η μέθοδος αν και καλύτερη, όποτε βλέπω ταινία με σβηστά φώτα (σινεμά, σαλόνι το βράδυ κλπ) θεωρεί ότι κοιμάμαι.

Η άλλη εφαρμογή είναι η sleep watch αλλά έχει subscription με 30€ το χρόνο και δεν θεωρώ πως αξίζει.

Το sleep cycle για το iPhone είναι καλύτερο αλλά θέλει να είναι στην πρίζα το κινητό κάτω από το μαξιλάρι, και το αποφεύγω πλέον.

https://www.theverge.com/2019/10/7/20902950/apple-watch-sleep-tracking-app-beddit-watchos-iphone
https://www.techradar.com/news/the-apple-watch-5-needs-sleep-tracking-not-an-always-on-display
https://9to5mac.com/2019/09/02/apple-watch-sleep-tracking-revealed-sleep-quality-battery-management-more/

17 ώρες πριν, billdanos είπε

0451EC0C-9F69-434F-8D83-427C8F0AD692.png

Εφαρμογές τρίτων δεν μετράνε. Το έχω και δεν κάνει καθόλου καλή δουλειά. Βλέπεις ταινία στο σινεμά και νομίζει πως κοιμάσαι. Το Apple Watch δεν έχει native sleep tracking app και οι εφαρμογές τρίτων δεν κάνουν καθόλου καλή δουλειά.

17 ώρες πριν, grlv είπε

Πήρες Apple Watch και δεν είδες παρακολούθηση ύπνου ή απλά το λες για να πεις κάτι; Επίσης Smart Watch που να μην κάνει μερικές εκατοντάδες ευρώ δεν υπάρχει. Τα υπόλοιπα είναι bands. 

Έχω Apple Watch και έχω κάνει πλήρη έρευνα για την παρακολούθηση ύπνου όπως βλέπεις. Μήπως κάποιος άλλον λέει απλά κάτι για να πει κάτι; Ναι, τα bands εννοώ στα 19 ευρώ. Δεν έχει σημασία αν λέγεται smart, watch, band, tracker ή παντόφλα. Αν αυτό των 19 ευρώ μπορεί να μετρήσει σωστά τον ύπνο, περιμένω και το άλλο των 500 ευρώ να έχει ένα sleep tracking. Και όπως είπαμε, το Apple Watch δεν έχει.

Επεξ/σία από VanJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το mi band 3 είναι Activity Tracker και όχι smartwatch.

 

Το γνωρίζω αυτό φίλε άλλες καταναλώσεις, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα έχω ρολόι και να θέλω φόρτιση συνέχεια, τουλάχιστον βδομάδα είναι καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, chios είπε

Το γνωρίζω αυτό φίλε άλλες καταναλώσεις, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα έχω ρολόι και να θέλω φόρτιση συνέχεια, τουλάχιστον βδομάδα είναι καλά.

Βέβαια, άλλα πράγματα κάνεις με ένα smartwatch και άλλα με το fitness tracker... Τα ζυγίζεις και αγοράζεις ότι προτιμάς προφανώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...