Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με Windows XP


thant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα για δεύτερο υπολογιστή ενα μεταχειρισμενο λαπτοπ, το Dell Inspiron 510m με γνήσια windows xp home sp3.

Αντιμετώπισα κάποια προβλήματα μιας και δεν έχω δουλέψει στο παρελθόν αυτό το λειτουργικό.

1. Η γλώσσα του λειτουργικού είναι στα αγγλικά. Δεν μπόρεσα να την αλλάξω από τις ρυθμίσεις στα ελληνικά. Υπάρχει τρόπος να βάλω την ελληνική γλώσσα;

2. Επαναφορά στις εργοστασιακες του ρυθμίσεις γίνεται χωρίς cd; Βρήκα ένα βίντεο που ένας τύπος έμπαινε σε λειτουργία recovery πατώντας κατά την εκκίνηση ctrl+f11. Στην περίπτωσή μου δεν έγινε τίποτα.

 3. Καποιες ιστοσελίδες δεν μου τις ανοίγει και μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα. Δοκίμασα με όπερα και Ι.Ε.

spacer.png

 

4. Τελος αξίζει να χρησιμοποιώ σε ένα παλιό λαπτοπ τα windows xp (γνήσια); μήπως αν πάω στα 7 το λαπτοπ γίνει πιο αργό;

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Γίνεται με έξτρα εφαρμογή της Microsoft (language pack).

2. Τεσσερα τινα υπάρχουν, Ναι γίνεται, όχι θέλει CD, έχουν κάνει διαγραφη του αρχείου που χρειάζεται και δεν γίνεται πλέον εκτός αν κανεις εγκαταστσση εξ αρχής, ίσως έχει εφαρμογηβμεσα που είτε κάνει αυτόματη επαναφορά ή δημιουργεί το CD πολύ θες, εάν παίζει το DVD Σου βέβαια.. εναλλακτικά για δες μήπως μαζί με τα πλήκτρα f έχει και άλλες λειτουργίες πάνω με άλλο χρώμα, ίσως πρέπει να πατήσεις και το fn στο π πληκτρολόγιο για να "γυρισει" σε f11, δηλαδή να πατήσεις control+fn+f11

3. Τα προγράμματα είναι αρχαία και δεν υποστηρίζουν τα νέα δεδομένα για ασφαλεια, λογικο να σου βγαζει διαφορα με xp. Μην βγεις καν στο ίντερνετ με co Εκτός αν το θες για τπτ ειδήσεις και blog, κωδικούς σου μην βάλεις

4. Θα γίνει πιο αργό αλλά θα κανει αυτά που δεν κάνει τώρα,θα βγάλεις εφέ δεν θα βαλεις άλλες 100 εφαρμογες κατι θα γινεται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν γινεται επειδη τα home δεν δεχονται language packs που ειπε ο απο πανω. Ελληνικα μονο με φορματ και εγκατασταση απο ελληνικο iso (και με κλειδι για αυτο, αν θες να εισαι νομιμος).

2) Αν δεν γινεται να μπεις σε recovery mode με τον Χ συνδιασμο πληκτρων που λεει ο κατασκευαστης, τοτε το πιο πιθανο ειναι να εχει σβηστει το recovery partition και δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανω.

3) O chrome σταματησε να υποστηριζει xp στην εκδοση 50, το 2016, και ο ff στην 53, το 2017. Ολα αυτα που βλεπεις ειναι επειδη πας να μπεις σε σελιδες https οι οποιες ζητουν certificates που δεν τα εχουν οι παλιες εκδοσεις. 

4) Με μονοπυρηνη cpu και λιγοτερο απο 1gb ram, οτι και να βαλεις θα σερνεται. Μπορεις βεβαια να βαλεις μια ελαφρια διανομη λινουξ, αλλα και εκει μην περιμενεις θαυματα με τετοιο hardware, πχ να εχεις παραπανω απο μια καρτελα ανοιχτη σε εναν συγχρονο browser.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσω ότι το μηχάνημα έχει αναβάθμιση στα 2gb ram.

Με αυτά που μου λέτε μάλλον τα windows 7 είναι μονόδρομος.

Ποια 7ρια να βάλω για καλύτερα αποτελέσματα; τα starter ή τα home;

Απο που κατεβάζω νόμιμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, thant είπε

Να διευκρινίσω ότι το μηχάνημα έχει αναβάθμιση στα 2gb ram.

Με αυτά που μου λέτε μάλλον τα windows 7 είναι μονόδρομος.

Ποια 7ρια να βάλω για καλύτερα αποτελέσματα; τα starter ή τα home;

Απο που κατεβάζω νόμιμα;

Βασικά πριν βάλεις τα windows 10 σου εχει test αν το pc σου μπορεί να υποστήριξη το hardware του windows 10. Εγώ πιστεύω το pc σου τρέχει windows 10 με 2gb ram και θα είναι καλύτερα από τα junk 7. Εφόσον το pc σου τρέξει windows 7 τότε τρέχει και windows 10. Πιο πολλές πιθανότητες εχεις να μην τρέξει windows 7 παρα windows 10. Εκτους του ότι θα ωφεληθείς από τα windows 10 σε ταχύτητα και σε support. Θα είσαι και up το date για πάντα. Kανε το test και άμα δεν το περάσεις τότε πας σε 7. Kρίμα είναι να μπορείς να πας σε 10 και να πας σε 7 επειδή δεν το κοίταξες. Tα windows 10 τα έδινε δωρεάν η microsoft μετά από updates σε windows 10. Tώρα δεν ξέρω αν είναι ακόμα αυτό. Αλλα και να μην είναι αγοράζεις ένα key μέσο internet με 10 euro για win 10.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τους από πάνω...

Με μονοπύρηνο 32bit επεξεργαστή δύσκολα θα μπορέσεις πλέων να ασχοληθείς με windows χωρίς να σου σπάσουν τα νεύρα. Θα έλεγα να δοκιμάσεις να βάλεις lubuntu x86 και να δεις πως θα πάει. Θα μεταφέρεις το iso σε usb με το unetbootin ή το uui και θα διαγράψεις όλα τα partitions και θα στήσεις καθαρά το lubuntu. Πιστεύω ότι θα είναι ότι καλύτερο μπορείς να πετύχεις με αυτό το μηχάνημα. Αν έχεις πρόβλημα με την latest έκδοση κατέβασε την 16.04 lts x86.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε πρώτα τα 7άρια και βλέπεις, την έκδοση 32bit αφού έχεις μόνο 2gb ram. Βάλε τα home καλύτερα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λινουξ προσπαθώ να τα αποφύγω σαν ο διάολος το λιβάνι. Δεν τα απορρίπτω εντελώς αλλά θα είναι η τελευταία μου επιλογή.

Το λάπτοπ θα είναι για δεύτερο. Δεν ζητάω τρέλα πράγματα, βασικά μόνο για ίντερνετ θα το έχω.

Αύριο θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω τα 10 ή τα 7. Για τα 10 πάντως που ανέφερε ο φίλος παραπάνω δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος λόγω παλαιότητας του λάπτοπ.

Κατεβάζω το iso των 7 από το site της microsoft και κατά την εγκατάσταση επιλέγω ελληνική γλώσσα;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, thant είπε

Τα λινουξ προσπαθώ να τα αποφύγω σαν ο διάολος το λιβάνι. Δεν τα απορρίπτω εντελώς αλλά θα είναι η τελευταία μου επιλογή.

Το λάπτοπ θα είναι για δεύτερο. Δεν ζητάω τρέλα πράγματα, βασικά μόνο για ίντερνετ θα το έχω.

Αύριο θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω τα 10 ή τα 7. Για τα 10 πάντως που ανέφερε ο φίλος παραπάνω δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος λόγω παλαιότητας του λάπτοπ.

Κατεβάζω το iso των 7 από το site της microsoft και κατά την εγκατάσταση επιλέγω ελληνική γλώσσα;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

O λογος που αποριπτεις του linux? Αν εχει sata σκληρο, βρες εναν ssd με 10-15ευρω, περασε του την lubuntu 18.04 η 16.04 και ελα πες μου. Για εμενα ξεχασε τα τα windows, θα σου σπασουνε τα νευρα.

Αλλωστε για ενα τυπικο ιντερνετ το θελεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου συνιστούσα να βάλεις mint είναι πιο κοντά στα windows. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο να δεις πως είναι περίπου και πόσο εύκολα είναι ακόμη και για έναν αρχάριο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, neo80 είπε

εγώ θα σου συνιστούσα να βάλεις mint είναι πιο κοντά στα windows. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο να δεις πως είναι περίπου και πόσο εύκολα είναι ακόμη και για έναν αρχάριο.

αν τυχον παει σε mint, πρεπει να βαλει την xfce εκδοση η την mate, γιατι η cinnamon θα πεσει σαν τσιμεντο στο συστημα. Προτεινα lubuntu γιατι το lxde γραφικο περιβαλλον ειναι πιο ελαφρυ απο ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το θέλεις μόνο για ίντερνετ τότε είναι που θα πρέπει να λιγουρεύεσαι το linux και όχι τα windows. Με lubuntu και firefox (το έχει προεπιλογή) θα είσαι μια χαρά. Το έχω δει σε ένα eepc το οποίο δοκιμάστηκε και με 7άρια και είχε μεγάλη διαφορά. Αν έχει sata δίσκο και πετάξεις πάνω έναν 60άρι ή 120άρι ssd τότε θα είσαι πάρα πολύ καλά.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα λινουξ τα γνωρίζω. Παλιότερα είχα εγκαταστήσει και δοκιμάσει τα Ubuntu, lubuntu, mint κ.α.

Ποτέ δεν τα συμπάθησα, ποτέ δεν μπόρεσα να προσαρμοστώ σε ένα λειτουργικό που πρέπει ακόμα και για μια εγκατάσταση να γνωρίζεις μια εντολή.

Όπως είπα και παραπάνω δεν το απορρίπτω αλλά θα είναι η τελευταία μου επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να γνωρίζεις καμία εντολή γιατί πρώτον τα ubuntοειδεί έχουν manager που επιλέγεις τι θέλεις να εγκαταστήσεις και το βάζει και δεύτερον, όπως καταλαβαίνεις, αυτό το netbook δεν είναι για τίποτα πλέων παρά μόνο για ίντερνετ και αυτό με το ζόρι. Το lubuntu έχει ότι μπορεί να χρειαστείς προεγκατεστημένο, ακόμα και σουίτα office και torrent client. Δε θα χρειαστείς τίποτε άλλο. Απλά μπαίνεις, ανοίγεις τον firefox και μπαίνεις στο ίντερνετ. Τόσο απλά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...